Građani Srbije i BiH tuže SPC zbog pedofilije
Grupa državljana Srbije i Bosne i Hercegovine je početkom marta pred Visokim sudom u Londonu zvanično najavila podnošenje tužbe protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC) zbog pedofilije kojoj su bili izloženi od strane sveštenika u toj verskoj instituciji.
Čeka se odgovor tužene strane, a ukoliko londonsko pravosuđe prihvati ovaj slučaj, podnosioci zahteva bili bi korak bliži, kako navode, pravdi koju godinama unazad nisu uspeli da dobiju pred domaćim sudovima.
Za sada su tri osobe imenom i prezimenom stale iza najave tužbe, kaže za Radio Slobodna Evropa advokat Mladen Kesar, ispred advokatske kancelarije koja zastupa ovu grupu. Kesar dodaje da slučajevi koje podnose tužitelji sa nebritanskog područja vrlo često bivaju prihvaćeni na britanskim sudovima, ukoliko se pokaže veza sa Velikom Britanijom.
"U ovom slučaju to bi bio ogranak SPC u Velikoj Britaniji koji je deo Britansko-skandinavske eparhije. Po Ustavu SPC, sve eparhije su pod direktnom upravom Patrijaršije i najviših organa Srpske pravoslavne crkve. Dakle, jedna i nedeljiva Crkva. Sud će naravno razmotriti i druge stvari kao što su efikasnost pravne zaštite u matičnoj zemlji, dostupnost i kvalitet besplatne pravne pomoći, zakonske odredbe vezane za zastarelost, korupciju i neadekvatan pristup pravosuđa", objašnjava Kesar.
Osim tri tužioca, još nekolicina drugih ljudi koji tvrde da su žrtve pedofilije u SPC su se javili kancelariji Mladena Kesara, stacioniranoj u Velikoj Britaniji, a podaci o njihovim slučajevima se još uvek prikupljaju.
Među trojicom tužilaca je i Bojan Jovanović, nekadašnji đakon koji je pre nekoliko godina javno optužio danas penzionisanog vladiku Zvorničko-tuzlanske eparhije Vasilija Kačavendu da ga je seksualno uznemiravao i tražio od njega da mu podvodi dečake.
Uprkos Jovanovićevom svedočenju u brojnim medijima ali i pred Sinodom Srpske pravoslavne crkve, kao i inkriminišućim video snimcima Kačavende sa jednim mladićem koji su procureli u javnost (a o čijoj autentičnosti se policija nije izjašnjavala javno) crkveni velikodnostojnik nije krivično odgovarao, a Sinod SPC ga je penzionisao 2013. godine iz, kako je tada navedeno, zdravstvenih razloga.
"Pre nego što smo otišli u London, mi smo ovde angažovali pravnike i veštake koji su veštačili ceo slučaj i koji su dali jasne dokaze da u ovakvoj atmosferi u Srbiji ne možemo očekivati da se nešto reši, uprkos svim dokazima koji postoje", kaže za RSE Bojan Jovanović.
On dodaje da je o najavi tužbe protiv SPC obavestio i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i premijerku Anu Brnabić, te da im je dostavio svu prateću dokumentaciju.
Krivica pojedinaca ili čitave Crkve?
Parnični postupak pred britanskim pravosuđem podrazumeva da se tužba najavi, te da tužena strana, u ovom slučaju Srpska pravoslavna crkva, ima rok od tri meseca da odgovori na optužbe, objašnjava Kesar.
Iako je RSE od službe za saradnju sa medijima SPC tražio komentar o ovom slučaju, do zaključenja ovog teksta odgovor nije dobio.
Ukoliko tužba bude usvojena, tužena strana će biti čitava Srpska pravoslavna crkva, a ne pojedini njeni članovi, rekao je Kesar.
Protođakon dr Ljubomir Ranković, urednik Glasa Crkve u Šapcu, kaže za RSE da podržava inicijativu da inostrani sud ispita optužbe o pedofiliji u redovima SPC, ali napominje da tužba ima smisla ukoliko je okrenuta protiv pojedinaca, a ne čitave Crkve:
"Ako tužite SPC, to je kao kada bi policajac izvršio pedofiliju, a vi tužite Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ovde treba ustanoviti krivicu tih pojedinaca. Ja bih to želeo više od bilo čega na svetu i siguran sam da bi SPC najrigoroznije kaznila počinioce", kaže Ranković.
Advokat Mladen Kesar objašnjava zašto nijedan sveštenik SPC neće biti tužen individualno.
"Oni su zaposleni od strane Srpske pravoslavne crkve. Ona je njihov poslodavac i ona kao organizacija, kao verska zajednica ima odgovornost za postupke onih koji je predstavljaju i koji rade za nju", kaže Kesar.
Kesar ukazuje i na intervju koji je patrijarh Irinej dao "Kuriru" novembra 2015. godine, a u kojem je poglavar SPC, između ostalog, rekao: "Bile su razne priče o Kačavendi, međutim, priča uvek ima. Čim smo dobili dokaze, protiv vladike zvorničko-tuzlanskog preduzete su određene mere, odnosno penzionisan je". Tu izjavu SPC nikada nije demantovala, kaže Kesar i napominje da se Crkva nije suštinski distancirala od sveštenika u svojim redovima koji su bili povezivani sa optužbama za pedofiliju.
Zakazali građanski sudovi
Odgovornost pojedinih vladika Srpske pravoslavne crkve koji su bili prijavljeni za pedofiliju do danas u Srbiji nije sudski utvrđena. Za razliku od već pomenutog vladike Vasilija Kačavende iz Republike Srpske, koji nije ni dospeo pred građanski sud, vladika Eparhije vranjske Pahomije (svetovno ime Tomislav Gačić) je 2006. godine oslobođen optužbi za seksualno zlostavljanje četiri dečaka. Nakon maratonskog sudskog postupka, Opštinski sud u Nišu je Pahomija, koji je sve vreme negirao krivicu, u dva od četiri predmeta oslobodio zbog nedostatka dokaza, dok je u druga dva predmeta nastupila zastara.
Vrhovni sud Srbije je 2007. godine ustanovio da je tokom suđenja ovom vladici bilo ozbiljnih propusta koje su načinili niži sudovi, ali do ponavljanja suđenja nije moglo doći jer zakon to ne dozvoljava.
Ceo tekst možete pročitati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sastaju se Vučić i Erdogan: "Turska među prvima priznala Kosovo, ali Srbija nema prostora za oštru reakciju"
12.02.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će narednih dana boraviti u više zemalja, uključujući Indiju, Nemačku i Tursku, gde bi trebalo da razgovara sa svetskim zvaničnicima.
"Dosta nam je pregovora i lažnih obećanja": Poljoprivrednici nastavljaju blokade do ispunjenja zahteva
12.02.2026.•
6
Blokada Ibarske magistrale u mestu Mrčajevci kod Čačka, koja je počela juče u 13 časova, traje i dalje, a proizvođači mleka i poljoprivrednici, koji su blokirali magistralu, najavljuju da će se ona danas proširiti.
Devet gradova u zapadnom delu Srbije bez gasa
12.02.2026.•
1
Devet gradova u zapadnom delu Srbije danas neće imati gas od šest sati do ponoći, saopštio je Srbijagas.
Advokatska komora Srbije izglasala: Prekida rad na tri dana zbog "Mrdićevih zakona"
12.02.2026.•
11
Advokatska komora Srbije izglasala je trodnevni prekid rada, od 23. do 25. februara, zbog usvojenih izmena seta pravosudnih zakona.
Bekerat: EU očekivala da bude konsultovana oko "Mrdićevih zakona", zatraženo da se obustavi primena
12.02.2026.•
11
Šef delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat ponovio je danas da EU žali zbog usvajanja pravosudnih zakona u Srbiji jer to podriva poverenje u nezavisnost sudstva koje je važno na putu Srbije ka Uniji.
Skupština Kosova izabrala novu Vladu, na njenom čelu Aljbin Kurti
12.02.2026.•
1
Skupština Kosova je izabrala novu Vladu na čelu sa Aljbinom Kurtijem.
Policija zaplenila pet kilograma amfetamina iz taksi vozila
11.02.2026.•
1
Tridesetsedmogodišnji D. V. uhapšen je u Beogradu zbog posedovanja droge.
Pucnjava u Južnoj Mitrovici: Jedna osoba ranjena, dvoje uhapšeno
11.02.2026.•
0
U pucnjavi u Južnoj Mitrovici večeras je ranjena jedna osoba dok su dve uhapšene, potvrdila je Kosovska policija.
Muškarac u Kruševcu uhapšen zbog ubistva majke
11.02.2026.•
2
Tridesetdvogodišnji J. B. iz Kruševca uhapšen je zbog sumnje da je ubio svoju majku.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - poklon vas čeka
11.02.2026.•
19
Novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom vas darujemo je pred vama.
RTS potvrdio imenovanje Manje Grčić za generalnu direktorku
11.02.2026.•
11
Upravni odbor Javne medijske ustanove Radio-televizije Srbije (RTS) doneo je odluku o imenovanju Manje Grčić za generalnu direktorku.
VIDEO Uhapšene tri osobe: Pronađena droga, snajperska puška, gumene maske za lice...
11.02.2026.•
5
Policija u Beogradu uhapsila je tri osobe zbog sumnje na dilovanje i posedovanje oružja i eksplozivnih materija.
Opasni otpad biće skladišten nadomak škole u Vrčinu: Ministarstvo odobrilo
11.02.2026.•
5
Ministarstvo zaštite životne sredine odobrilo je skladištenje opasnog otpada u Vrčinu, na zemljištu koje će se nalaziti nadomak škole.
Stižu izbori: Kada se kreće sa čišćenjem "fantomskih glasača"?
11.02.2026.•
5
"Fantomski birači", netačne adrese prebivališta, migracije birača - sve su ovo neki od mehanizama izborne mahinacije koji su viđeni u Srbiji. Komisija za birački spisak bi upravo tim pitanjima trebalo i da se bavi.
Rute: Još čekamo odgovornost za incidente u Zvečanu i Banjskoj 2023.
11.02.2026.•
5
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je u Briselu da se još čeka da se utvrdi odgovornost za incidente na Kosovu 2023. godine.
Krkobabić: Počinje obnova dobrovoljnih vatrogasnih društva u selima u Srbiji i Vojvodini
11.02.2026.•
4
Ministarstvo za brigu o selu predstavilo je novi program podrške, koji ima cilj unapređenje sistema zaštite od požara i vanrednih situacija, posebno u ruralnim sredinama gde su rizici izraženiji.
Inicijativa A 11: Grad Beograd prinudno iselio romske porodice, neki noć proveli na ulici
11.02.2026.•
6
Inicijativa A 11 saopštila je da je Grad Beograd zbog linijskog parka prinudno iselio romske porodice koje su živele na Dorćolu, srušio domove i ponudio smeštaj u kontejnerima koji su "ispod granice prihvatljivog".
VIDEO Radnici Apoteka "Beograd" protestovali ispred Vlade: "Gde je naših devet plata?"
11.02.2026.•
3
Radnici Apoteka "Beograd" protestovali su danas ispred Vlade Srbije.
Manja Grčić nova direktorka RTS-a
11.02.2026.•
35
Manja Grčić izabrana je za novu generalnu direktorku Radio-televizije Srbije.
VIDEO: Farmeri iz očaja blokirali put i prosuli četiri tone mleka, BIA vršila pritisak pred protest
11.02.2026.•
13
Proizvođači mleka danas su traktorima i posudama sa mlekom blokirali put Kragujevac-Knić na brdu Vučkovica, gde će prema najavama ostati do 14 časova.
Komentari 11
Jelena
Kao što su npr. sudije u Londonu dobro razmotrile opravdanost tužbe jednog britanskog profašističkog šarlatana protiv profesorke Istorije koja ga je takvim nazvala u svojoj knjizi jer je tvrdio da se Holokaust nikad nije desio i da se u gasnim komorama spaljivala vašljiva garderoba radnika u radnim kampovima. Postupak se odigrao 1992. godine.
Gladius et anus
dijasporac
Uzgred, cela ova prica ima prizvuk nekog tipa pritiska na drzavne sluzbe ili SPC, niko ko ozbiljno ide u neku tuzbu ne trubi preko medija da ima nameru to da uradi, pogotovo o tome ne obavestava predsednika drzave i Vlade. Totalno cudan nastup.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar