Ministri dobili instrukcije - sa strancima uvek pričati o Kosovu
Srpski ministri dobili su instrukcije da prilikom svakog susreta sa svojim kolegama iz inostranstva posebnu pažnju u razgovorima posvete problemu KiM, pišu "Večernje novosti".
Foto: 021.rs
To se posebno odnosi na sastanke sa zvaničnicima onih zemalja za koje se pretpostavlja da bi mogle da povuku priznanje nezavisnosti Kosova.
Srbija, ukazuje list, trenutno nema ugovore ni sa jednom lobističkom agencijom, koja bi zastupala interese zemlje u vezi sa Kosovom, ali ta opcija u budućnosti nije isključena. Šef diplomatije Ivica Dačić rekao je da 173 zemlje imaju potpisane lobističke ugovore sa američkim agencijama i ocenio da je očigledno da moderan svet funkcioniše na taj način.
"Vi jedino morate da učinite transparentnim način na koji se to radi i mislim da mi treba da lobiramo za naše interese tamo gde se donose odluke", rekao je Dačić.
Novosti navode, pozivajući se na podatke iz SAD, da je Vlada Srbije od 2006. do 2008. godine platila ukupno 800.000 dolara agenciji "Barbur, Grifit i Rodžers". Dačić je u četvrtak rekao da je Vlada Srbije 2008. godine potpisala ugovor sa "Grupom 30 strateških tačaka", sa mesečnom isplatom od 42.000 američkih dolara. Naveo je da je 2011. tadašnji ministar Vuk Jeremić potpisao ugovor o lobiranju sa "Podesta grupom" za 100.000 dolara mesečno, na osnovu odluke Vlade.
"Govorim o zvaničnim ugovorima koji su potpisani. Prvoj agenciji je isplaćeno 1,4 miliona dolara, a Podesta grupi 900.000 dolara", rekao je Dačić.
Ministar je, međutim, ukazao da je "Podesta" samo nekoliko meseci kasnije sklopila ugiovor s Prištinom po kojem je trebalo da direktno radi protiv interesa Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić i Rama: Zalažemo se za prijem u jedinstveno tržište i Šengen zonu bez prava veta u EU
28.02.2026.•
19
Predsednik Srbije i premijer Albanije zalažu se za ubrzanu integraciju u jedinstveno tržište i Šengenski prostor onih zemalja kandidata za članstvo u EU koje ispunjavaju uslove, umesto punopravnog članstva u tom bloku.
Sijarto: Želimo da se carinska kontrola na liniji Beograd-Budimpešta obavlja tokom vožnje
28.02.2026.•
12
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto najavio putnički železnički saobraćaj na liniji Beograd-Budimpešta najkasnije od 27. marta.
Ambasada Srbije: U Iranu 14 naših državljana, svi su dobro
28.02.2026.•
1
Ambasada Srbije u Iranu objavila je da se trenutno u toj zemlji nalazi još 14 državljana Srbije i da su svi dobro.
U kvaru dva mehanizma novog sata u Beogradu postavljenog pre nedelju dana
28.02.2026.•
46
Gradski urbanista Beograda Marko Stojčić rekao je danas da su demontirana dva od ukupno četiri mehanizma novog sata na Trgu Republike, postavljenog pre nedelju dana, jer su povremeno radili nepravilno.
U Kraljevu skup podrške veteranima osumnjičenim za dela protiv ustavnog uređenja
28.02.2026.•
2
Pripadnici više udruženja vojnih veterana su danas u Kraljevu organizovali skup podrške dvojici uhapšenih veterana kojima je određen pritvor od 30 dana, a koji se terete da su pripremali dela protiv ustavnog uređenja.
Održan protest u parku Ušće na Novom Beogradu
28.02.2026.•
6
Protest građana u parku Ušće na Novom Beogradu zbog najave izgradnje "Državnog akvarijuma" je završen, a policija je privela jednu osobu.
U Beogradu održan skup podrške: "Jedna borba - srcem uz Sarajevo"
28.02.2026.•
0
Aktivisti, studenti i drugi građani Beograda danas su minutom ćutanja i povorkom centralnim gradskim ulicama izrazili solidarnost s građanima Sarajeva gde je u udesu tramvaja 12. februara poginuo jedan mladić.
Popović: Pritisci BIA na tužioce potpuna suspenzija pravne države, Dolovac da pokrene postupak
28.02.2026.•
13
Direktor Centra za praktičnu politiku Dragan Popović ocenio je da je to što je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) vršila pritiske na tužioce "potpuna suspenzija pravne države".
Vučević najavio veliki skup u Beogradu 21. marta: Vučić će predstaviti Program Srbija 2030-35
28.02.2026.•
9
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević saopštio je danas da pripremaju veliki skup 21. marta u Beogradu.
Šarović nakon saslušanja u policiji: Tužilaštvo me tereti zbog komentara NN lica na Instagramu
28.02.2026.•
2
Predsednik Pokreta vera, ljubav, nada Nemanja Šarović saslušan je u policiji zbog krivične prijave koju je protiv njega podiglo Osnovno javno tužilaštvo u Zrenjaninu.
Vučić: "Ko god pomisli da udari na Srbiju, skupo će ga koštati"
28.02.2026.•
23
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je danas da bi svakog ko pomisli da udari na Srbiju, makar i najjači u svetu, to skupo koštalo.
Advokat Lakić: Direktor BIA Vladimir Orlić mora biti procesuiran zbog pritisaka na tužioce
28.02.2026.•
4
Advokat Nikola Lakić izjavio je da bi Tužilaštvo za organizovani kriminal moralo da procesuira direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Vladimira Orlića zbog krivičnog dela "zloupotreba službenog položaja".
Grupa građana iz Beograda: SPC nije vlasnik parcela kod Hrama na kojima će se graditi parohijski dom
28.02.2026.•
2
Neformalna grupa građana "Vračar Zona 3.1" saopštila je da SPC, koja je naručila izradu Plana detaljne regulacije Svetosavskog platoa, nije vlasnik niti korisnik parcele predviđene za izgradnju parohijskog doma.
Doktorka: Dačić stabilno, nezahvalno davati bilo kakve prognoze dok je na respiratoru
28.02.2026.•
0
Doktorka Vesna Ćeriman Krstić, iz Klinike za pulmologiju, rekla je danas da je Ivica Dačić "za sada stabilno, ali sve dok je na respiratoru nezahvalno je davati bilo kakve prognoze".
Đurić: "Niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova"
28.02.2026.•
8
Šef srpske diplomatije Marko Đurić izjavio je danas da niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova, pa to nije ni on radio prilikom posete Vašingtonu, gde je bio prethodnih dana.
Završena blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima: Protest se premešta u druga mesta
28.02.2026.•
10
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima kod Čačka, koja je počela 11. februara, završena je jutros u 9 časova, a blokada se premešta u druga mesta.
UKCS kažnjen sa 500.000 dinara jer nije vratio dr Dugalića na posao
28.02.2026.•
3
Uprava UKCS kažnjena je sa 500.000 dinara jer nije postupila po privremenoj meri suda o vraćanju prof. dr Vladimira Dugalića na posao, dok je direktorka Jelena Drulović lično platila 50.000 sudu.
Izbori u deset opština: Ko je spreman, a ko još sklapa dogovore?
28.02.2026.•
8
Beograd, za sada, neće na izbore - ali hoće jedan grad, osam opština i jedna gradska opština. Tamo će izbori biti organizovani za tek nešto više od mesec dana.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo Živka Bakića kojem je trebalo da počne suđenje za šverc kokaina
27.02.2026.•
1
Policija je uhapsila R.S. (29) osumnjičenog za ubistvo Živka Bakića (43), saopštio je MUP.
Medalje za gimnazijalce iz Srbije na olimpijadi u veštačkoj inteligenciji
27.02.2026.•
4
Učenici iz Srbije su na Međunarodnoj zimskoj olimpijadi u veštačkoj inteligenciji osvojili jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, kao i jedno počasno priznanje.
Komentari 4
K
Ginger Pig
To isto Kosovo su Milošević i ovi sadašnji radikali na vlasti izgubili svojom kretenskom politikom.
Ove na vlasti treba smeniti po kratkom Rumunskom postupku inače nam nema spasa.
Politikolog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar