Deo ledolomca Petrovaradin izgoreo je u požaru koji je u subotu, 27. jula oko 14 časova izbio u mašinskom delu plovila, kod mesta Ram na Dunavu, saznaje 021.
Kako saznajemo, u momentu požara, brodu "Petrovaradin" su u pomoć priskočile posade sa brodova koji su bili u okruženju. Požar je gašen brodskom protivpožarnom opremom, "Petrovaradin" je uz pomoć druga dva broda doguran do obale gde su vatru zatim do kraja ugasili vatrogasci.
Osim blažeg trovanja dimom niko od posade nije stradao.
Udruženje lađara navodi da je Kapetanija Veliko Gradište bila obaveštena i izveštavana o događaju putem radio veze i ona je, na zahtev posade organizovala dolazak vatrogasaca i hitne pomoći na obalu. Pomoć posadi je pored drugih brodova koji su bili u sektoru, ponudila i posada rumunske granične policije.
Istraga će utvrditi kako je došlo do požara.
Međutim, ovo je, kako navode lađari, ponovo ukazalo koliko su pojedini delovi reka u Srbiji neobezbeđeni.
"Sastav (vuča) Petrovaradina je ostala u plovnom putu. Na sastavu je bio privezan brod Luna, na kojem nije bilo nikog od posade. Ni na brodu ni na sastavu nije bilo upaljeno nijedno svetlo niti je bilo dežurnog na radio vezi koji bi obaveštavao brodove u sektoru o problemu u plovidbi. Mi smo kao Udruženje više puta upozoravali na problem nedostatka protivpožarne zaštite na rekama. Osim Beograda ni jedan grad niti oblast nema sredstvo za gašenje požara na vodi", navodi Udruženje lađara i ističe da su sektori rafinerija i rezervoara derivata u Prahovu, Smederevu, Pančevu i Novom Sadu ugroženi u slučaju požara na brodovima za prevoz opasnih tereta.
Drugi, možda i najveći problem koji navode lađari, je nedostatak posada na brodovima.
"Postavlja se pitanje, kako je brod Luna mogao da bude bez posade u plovnom putu. Sistem obaveštavanja i koordinacije bi uveliko bio rešen konačnim puštanjem u rad VTS centra (koji postoji ali niko u njemu ne radi). Nedostatak brodova posebne namene, kao što su vatrogasni, mogao bi da se kompenzuje pojačanom obukom članova posade i razvojem strategije pomoći pri vanrednim situacijama, ali to zahteva mnogo veće angažovanje svih učesnika plovidbe, od nadležnog ministarstva do posada na brodovima", ističu lađari.
Dalje dodaju da je potrebna veća kontrola režima plovidbe i prisutnosti posade na brodovima jer pojedini poslodavci zloupotrebljavaju nedostatak inspekcijskog nadzora i često vrše pritisak na posade da probijaju predviđeni režim plovidbe, ukrcavaju posade sa neadekvatnim zvanjima i ovlaštenjima ili nemaju dovoljan brod ljudi na brodu, što je predviđeno zakonom. Često se angažuju za rad penzioneri, bez ikakvog ugovora o radu/delu i po ceni rada značajno manjom nego što bi trebalo.
Kako zaključuju, još jedan primer koliko je bezbednost plovidbe kroz Srbiju puna izazova, ilustruje činjenica da je u roku od samo 10 dana došlo do dve plovidbene nezgode gde samo pukom srećom nije došlo do ljudskih žrtava.
"Podsećamo da je pre 10 dana, na reci Tisi, kod mesta Taraš, zbog neispravnosti sidrenog uređaja zapovednik broda 'Toro III' prilikom pokušaja manevra okreta, oštetio neobeleženi splav koji se nalazio pri obali. Tom prilikom je utvrđen niz nepravilnosti, prvo u režimu plovidbe i ispravnosti broda (o čemu je zapovednik uredno izvestio firmu i zaveo u brodski dnevnik) i drugo, dozvole i registracije splava kao i obeleženosti splava u uslovima smanjene vidljivosti", zaključuje Udruženje lađara.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da će se visoke temperature nastaviti i do kraja avgusta kada će se temperatura kretati od 30 do 35 stepeni Celzijusa i naveo da se i u septembru očekuju natprosečne temperature.
Udruženje "Da se zna!" osudilo je zahtev Eparhije šabačke da se zabrani današnje održavanje Prajd karavana u Šapcu i Loznici, jer prema njihovim rečima, crkva ne bi trebalo da odlučuje o tome.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da će o obrazovanju buduće Vlade, ukoliko Srpska napredna stranka pobedi na izborima, više govoriti kada bude podneo ostavku na mesto predsednika Srbije.
Poslanik Socijalističke partije Srbije u Skupštini Srbije Dušan Bajatović rekao je da je predloženi rebalans ovogodišnjeg budžeta prihvatljiv i da bi država trebalo još više da se zadužuje, u cilju reindustrijalizacije.
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv mladića (18) iz Niša zbog sumnje da je stubove autobuskog stajališta, ulične rasvete i saobraćajne signalizacije ofarbao u boje jednog sportskog kluba.
U centru Kraljeva večeras je jedan automobil izleteo sa kolovoza i na trotoaru udario ženu sa dvoje dece, bebom u kolicima i starijim detetom, javio je RTS.
Studenti moraju da "ubace u petu" i obiđu celu Srbiju, što su pokazali da umeju, jer će na predstojećim izborima, bojim se, biti "tesno", ocenjuje sociolog i univerzitetski profesor u penziji Đokica Jovanović.
Automobili na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju tri sata, a na graničnom prelazu Kelebija sa Mađarskom dva sata, saopšteno je iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je saopštio da su vlasti našle navodnu "vatrenu loptu" koja je, po navodima pojedinih medija, "ispaljena s Kosova prema centralnoj Srbiji u rejonu Brnjaka".
Republička izborna komisija (RIK) usvojila je danas predlog da na biračkim mestima budu korišćeni kartonski paravani i kabine za glasanje u okviru izmena Uputstva o jedinstvenim standardima za izborni materijal.
Novinarka Danica Vučenić biće ovogodišnja kuma Beograd prajda, manifestacije koja će biti održana u glavnom gradu od 31. avgusta do 6. septembra, saopšteno je danas.
Ministarka Aleksandra Sofronijević izjavila je da je za nepunih šest meseci primene zakona "Svoj na svome" rešeno 333.870 predmeta i upisano više od 250.000 građana i pravnih lica u katastar nepokretnosti.
Komentari 8
vampiri
Da kod mesta Ram.
Ramalama ding dong...
Divljina
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar