Pašalić: Tvrdnje Jukoma o radu Zaštitnika građana proizvoljne, cilj da se ospori rad
Zaštitnik građana Zoran Pašalić smatra da su tvrdnje o radu te institucije, koje je izneo Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM) na završnoj konferenciji projekta "Zaštitnik građana u kontekstu evropskih integracija" 20. decembra, netačne i jednostrane.
Te tvrdnje, navedeno je u saopštenju, obiluju proizvoljnim ocenama i imaju za cilj da ospore dosadašnji rad i rezultate kako bi dočarale navodni pad poverenja građana u instituciju zaštitnika.
"Potpuno je razumljivo da neko ko dolazi iz teorije ne razume praktično funkcionisanje pravnog sistema. Nejasno je, međutim kako je JUKOM na osnovu metodologije istraživanja koje je predstavio u prethodnim izveštajima došao do pojedinih zaključaka, koja zahtevaju dodatna istraživanja i instrumente. Govoriti o poverenju građana u institucije podrazumeva pre svega istraživanje stavova građana, što ovde nije bio slučaj, te stoga stičem utisak da je izveštaj zasnovan na proizvoljnim procenama", saopštio je Pašalić.
U izveštaju JUKOM-a jedna od oblasti koja je analizirana je rad po pritužbama gde, kako tvrde, i dalje postoji problem odbacivanja velikog broja pritužbi zbog nenadležnosti, što znači da građani nedovoljno poznaju nadležnosti zaštitnika građana, dodaje se u saopštenju Zaštitnika građana.
Istovremeno, ova institucija se kritikuje zbog namere proširenja nadležnosti.
"Istina je da se sada pritužbe odbacuju brže, pre svega da građani ne bi bili mesecima u neizvesnosti, pa da im se tek naknadno, nakon nekoliko meseci pošto su se obratili Zaštitniku građana saopštava da institucija nije nadležna, što je bila desetogodišnja praksa. Zbog toga smo uveli dve nove redovne aktivnosti - Dan otvorenih vrata (u Beogradu) i Dane ombudsmana (u gradovima i opštinama Srbije). Dakle, uveli smo praksu odlaženja građanima 'na noge' upravo da bismo im približili nadležnosti institucije i upoznali ih sa načinima zaštite prava koja su im narušena", naveo je Pašalić.
On je dodao da je broj pritužbi i dalje prosečan na godišnjem nivou, dok je ukupan broj obraćanja Zaštitniku građana povećan u odnosu na prethodnu godinu za skoro 15 odsto, to je rezultat direktnog kontakta sa građanima.
"JUKOM navodi i podatke o procentu rešenih pritužbi po godinama, koji su uslovno rečeno tačni, ali nisu sveobuhvatni. Iz tih podataka nigde se ne vidi da je ranije praksa institucije bila da se neki predmeti rade i po nekoliko godina. Zbog toga sam početkom ove godine oformio Odeljenje za hitno postupanje čiji je zadatak da postupke koji su hitni, koji ne trpe odlaganje i administrativno komplikovanje i u kojima često oštećeni budu deca ili starije osobe, sprovodi po hitnoj proceduri", naveo je Pašalić.
Zaštitnik je istakao da su potpuno netačni navodi iz izveštaja JUKOM-a da se nije pridržavao brojnih zakona i standarda, kao i da je smanjio nivo efikasnosti promenom internih kapaciteta u pokušajima da poveća svoju nadležnost, da je odbio da nominuje osobe za izbor zamenika i da nije reagovao na velika kršenja ljudskih prava.
"Prošle godine ovoj instituciji obratilo se više od 9.000 građana, a primljeno je više od 3.000 pritužbi u kojima su građani ukazivali na povrede svojih prava, u najvećem broju u oblasti dobre uprave, te u ekonomsko-imovinskoj i socijalnoj sferi", saopštio je Pašalić.
Posebna organizaciona jednica koja obavlja poslove Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM), ojačana je povećanjem broja izvršilaca koji će raditi na unapređenju i zaštiti prava lica lišenih slobode i sprečavanju torture. U ovoj godini je NPM izvršio dva i po puta više nadzora nad radom neuropsihijatrijskih ustanova i ustanova za socijalno staranje u odnosu na ukupan broj nadzora izvršenih u prethodnih 10 godina nad radom ovih ustanova, navedeno je u saopštenju.
"Na predstavljanju projekta iz JUKOM-a su uporno naglašavali da ombudsman izvorno treba da bude kontrolor uprave, a ne sudova, ne uzimajući u obzir najznačajnije prakse institucija zaštite ljudskih prava u Evropi, odnosno da u većini evropskih država ombudsman ima pravo da kontroliše sudsku upravu", smatra Pašalić.
Naglasio je da je netačna i informacija o datumu pokretanja postupka kontrole MUP-a u slučaju hapšenja zaposlenog u "Krušiku". Naime, Zaštitnik građana je u novembru, mesec dana pre nego što je A.O. pušten iz pritvora, pokrenuo po sopstvenoj inicijativi i u okviru svojih nadležnosti postupak kontrole rada MUP, a potom uputio i urgenciju pošto odgovor nije dostavljen u traženom roku.
"Zato ne razumem licemernu izjavu da Zaštitnik građana treba, kako je naveo JUKOM, da 'do kraja isprati slučaj A.O.'", iako nema ni Ustavom ni zakonom propisanu mogućnost vršenja kontrole rada tužilaštva i sudova. Dakle, sa jedne strane se zagovara da treba da nastavi postupak i prema organima za koje nije nadležan, a sa druge strane osporava mu se širenje nadležnosti na kontrolu sudske uprave.
Pašalić podseća i da je Komitet pravnika za ljudska prava predstavila je u novembru Izveštaj o radu ombudsmana Srbije u periodu 2015-2019. godine, koji je upućen Globalnoj alijansi nacionalnih institucija za ljudska prava, u kome se navodi su u poslednjih pet godina značajno smanjeni integritet, efikasnost i vidljivost te institucije, ali i zatraženo od Alijanse da status Ombudsmana Srbije sa nivoa "A" snizi na niži nivo u procesu reakreditacije.
"S obzirom da su predstavnici JUKOM procenjivali, kako su sami naveli, kapacitete institucije Zaštitnika građana da osigura zaštitu i promociju ljudskih prava, trebalo bi utvrditi njihove kapacitete da se ovakvim procenama bave, posebno u svetlu njihove preporuke Globalnoj alijansi nacionalnih institucija za ljudska prava da status Ombudsmana Srbije sa nivoa 'A' snizi na niži nivo u procesu reakreditacije", naveo je Pašalić.
"Ovakvu preporuku JUKOM-a posle skoro 15 godina godina rada mojih prethodnika i mene na zaštiti ljudskih prava u Srbiji, kao i njihovu ocenu da bi ponovno dobijanje statusa 'A' 'potencijalno dovela do ukidanja' same institucije omudsmana, smatram, najblaže rečeno, proizvoljnom i zasnovanom na nepoznavanju situacije i istinskog rada svih zaposlenih u instituciji Zaštitnika građana", zaključio je Pašalić, stoji u saopštenju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Požar u Deliblatskoj peščari pod kontrolom, na Stolovima vatra još nije lokalizovana
16.08.2026.•
0
Visoke temperature i suva vegetacija i dalje stvaraju ozbiljan rizik od izbijanja i širenja požara širom Srbije.
Ministarka Lazarević: Krajem avgusta otvaranje fabrike humanoidnih robota u Šapcu
16.08.2026.•
8
Kineska kompanija Agibot u prvih šest meseci ove godine isporučila je oko 8.400 humanoidnih robota, što je 562 odsto više nego u istom periodu prošle godine, i time dostigla 44 odsto globalnog tržišta.
Nova pravila za dronove u Srbiji: Biće zabranjeni letovi uz auto-puteve, granicu...
16.08.2026.•
2
Vlada Srbije donela je uredbu o geografskim zonama za sisteme bespilotnih vazduhoplova, kojom se utvrđuju geografske zone u Srbiji za sisteme bespilotnih letelica, kao i uslovi za odvijanje operacija u tim zonama.
Dve naučne organizacije sklopile sporazum: Ambicija da Srbija do 2033. dobije polarnu stanicu na Antarktiku
16.08.2026.•
5
Udruženje "Milutin Milanković" saopštilo je da su ove nedelje sa Srpskim polarnim naučno-istraživački centrom "Polar Srbija" potpisali Sporazum o naučnoj, stručnoj, programskoj i projektnoj saradnji.
Zašto su rektor i prorektori Beogradskog univerziteta ostali bez funkcija u državnim institucijama?
15.08.2026.•
15
Prijavljivali su ih i saslušavali za navodnu zloupotrebu službenog položaja, optuživali da su glavni organizatori blokada visokoškolskih ustanova, jurili po ulicama, a sada su na red došle i smene.
Uhapšen vlasnik firme, osumnjičen da je prevario Jordanca za 400 miliona dinara
15.08.2026.•
4
Vlasnik privrednog društva "Taneo group" G.K. (47) uhapšen je zbog sumnje da je počinio prevaru u obavljanju privredne delatnosti, falsifikovanje službene isprave i pranje novca.
Vlada: U Deliblatskoj peščari izgorelo 3.000 hektrara, prati se aktivnost Mađarske na pregrađivanju Dunava
15.08.2026.•
7
Na teritoriji Srbije danas je bilo aktivno 39 požara na otvorenom, a u Deliblatskoj peščari požar je zahvatio površinu do 3.000 hektara.
Automobili čekaju do sat vremena na prelazima
15.08.2026.•
0
Automobili trenutno na izlaz iz zemlje najduže čekaju na granici sa Mađarskom, jer je vreme zadržavanja na Kelebiji sat vremena, a na Horgošu 1 i Horgošu 2 po 50 minuta, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Dečak preminuo posle pada s konja na takmičenju u Kovilovu
15.08.2026.•
2
U Urgentnom centru u Beogradu preminuo je dečak koji je ranije danas pao s konja tokom takmičenja, nezvanično saznaje N1.
Turistička agencija: Lakše povređen jedan putnik u autobusu koji je imao nezgodu u Bugarskoj
15.08.2026.•
2
Agencija Go2 Travel saopštila je da su svi putnici autobusa, koji je na povratku iz Kušadasija imao nezgodu u Bugarskoj, bezbedni i da se dobro osećaju.
Požar kod Bovanskog jezera, zahvatio i tri vikendice
15.08.2026.•
1
U vikend naselju pored Bovanskog jezera danas oko 13 časova izbio je požar koji je zahvatio tri vikendice i šumu iznad naselja, rekao je načelnik Uprave za vanredne situacije u Nišu Srđan Mitrović.
Univerzitet u Beogradu ostao najbolje plasiran univerzitet regiona na Šangajskoj listi
15.08.2026.•
7
Univerzitet u Beogradu ostao je najbolje plasiran univerzitet u regionu na Šangajskoj listi (Academic World Ranking Universities - ARWU), u kategoriji 501-600 najboljih univerziteta.
Brnabić obišla štandove naprednjaka: Hvala pristalicama što se nisu uplašili
15.08.2026.•
11
Predsednica Skuštine Srbije Ana Brnabić objavila je da je jutros obišla štandove Srpske napredne stranke.
MUP upozorava na internet prevare: Žrtva može postati svako ko koristi telefon, računar, društvene mreže...
15.08.2026.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije upozorilo je danas na internet prevare, čija žrtva može postati svako ko koristi telefon, računar, društvene mreže ili elektronsko bankarstvo.
Grbović: Ako izbori budu u oktobru, penzioneri dobijaju jednokratnu pomoć u toku kampanje
15.08.2026.•
37
Predsednik PSG Pavle Grbović je komentarišući najavu predsednika Srbije da će penzionerima biti isplaćena novčana pomoć 14. septembra, izjavio da će se to desiti u toku kampanje, ukoliko izbori budu u oktobru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar