Udruženje radnika internetu održalo je danas protest ispred Skupštine Srbije zbog predloga Vlade o njihovom oporezivanju, a potom je organizovana šetnja pored Ministarstva finansija i zgrade Vlade, da bi dvočasovni skup bio završen na Slaviji.
Predsednik Udruženja Miran Pogačar je uoči šetnje poručio vlastima da njihov protest treba da bude nauk svima iz vlasti da postoje ozbiljni ljudi koji rešavaju probleme i slušaju narod, a da je ulica poslednji način borbe.
"Ali očigledno je da ulica ima efekta i da treba da izlazimo kad god bude trebalo. Borba će još da traje na različite načine, mi ćemo da se borimo, ali ovo im nećemo oprostiti, zapamtićemo im", istakao je Pogačar.
On je upozorio vlast da se spremi da "siđe sa svojih stolica".
"Naša je jasna poruka - porez da, pljačka ne. Našu budućnost vam nećemo dati, borićemo se za nju", naglasio je Pogačar.
Predsednik udruženja Odbranimo reke stare planine Aleksandar Jovanović Ćuta konstatovao je da su frilenseri Aleksandru Vučiću "pred vratima", zbog toga što se "probudio jednog jutra i rešio da mu svi oni dođu po 5.000 evra za pet godina unazad".
"Mi se četiri godine mlatimo po šumama i trgovima da spasimo ono što pijemo i dišemo. Ključna reč od sada je 'pobuna'. Moramo zajedno do kraja da teramo one koji nam trpaju reke u cevi i teraju pamet iz ove zemlje", poručio je on.
Jovanović je poslanike Skupštine Srbije nazvao "kupler majstorima koji zemlju daju na izvolte".
Na čelu protestne povorke bili su transparenti "Ne damo vam našu budućnost" i "Porez da - pljačka ne", a učesnici su zastajali ispred zgrada Ministarstva finansija i Vlade i skandirali "lopovi, lopovi" i "svi, svi, svi - svi kao jedan".
Deo učesnika se vratio pred Skupštinu Srbije, gde su na platou prethodno postavili šatore i počeli kampovanje, a najavili su da će tu ostati do subote i protesta ekoloških organizacija.
Poreska Uprava je krajem prošle godine, posle kontrole, dostavila frilenserima rešenja o naplati poreza za prethodnih pet godina iako nije postojao precizan zakon za tu kategoriju radnika, a zatim je u pregovorima ponudila da se otpiše kamata, prizna veći procenat troškova i uvede neoporezivi deo od 32.000 mesečno, a dug plaća u mesečnim ratama deset godina.
Udruženje radnika na internetu je odbacilo takav predlog, ali je drugo udruženje, Udruženje frilensera i preduzetnika spremno da ga prihvati i Vlada Srbije je predlog usaglašavala sa njihovim zahtevima, a Pogačar je ocenio da to udruženje nema legitimitet i da nije reprezentativno.
"Ne zanimaju me ni ovi ni oni, razumem njihove probleme ali da li ce neko od njih svih razumeti moje, hoce bas ih briga. Sramota, hajde onda svako ko je nezadovoljan necim da blokira vec preopterecene ulice....za to treba pod hitno uvesti najstroze kazne. Da citav sat zbog guzve stojim u mestu."
Haha kakvih se sve debilnih izjava neće čovek načitati po komentarima. Vlast hoće bukvalno da uništi živote nekoliko desetina hiljada ljudi, a njemu je problem što mora da stoji u mestu u saobraćajnoj gužvi jer ti isti ljudi protestvuju i bore se za svoja prava. Još treba protesti da budu ilegalni? I onda se neko pita zašto živimo u ovakvoj banana državi.
Ne zanimaju me ni ovi ni oni, razumem njihove probleme ali da li ce neko od njih svih razumeti moje, hoce bas ih briga. Sramota, hajde onda svako ko je nezadovoljan necim da blokira vec preopterecene ulice....za to treba pod hitno uvesti najstroze kazne. Da citav sat zbog guzve stojim u mestu.
@Limanac Podrzavam u potpunosti. Hajde da budete ravnopravni s frilenserima: da vam porez na platu bude 20% umesto 10%, bez neoporezivog dela, da placate 26% umesto 14% PIO bez da vam se upisuje staž, i 10% umesto 5% za RFZO bez da vam se over knjizica. Pritom da vam ukinu placen godisnji odmor i bolovanje. Moze?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je večeras da LRAD uređaji u Srbiji nikad nisu korišćeni, što su, kako je naveo, potvrdili i američki proizvođači LRAD-a.
Ako ste posle 15. marta javno sumnjali da je na studentskom protestu upotrebljen "zvučni top", može vam se desiti da o tome, 15 meseci kasnije, morate da govorite i u Upravi kriminalističke policije.
Nekoliko desetina građana okupilo se popodne ispred policijske stanice u Raški da bi pružili podršku aktivisti Veljku Rakoviću koji je ranije danas uhapšen zbog sumnje da je ugrozio sigurnost predsednika Srbije.
Kompanija Lidl Srbija povlači proizvod "Organske zamrznute jagode 300g" sa rokom upotrebe 18.8.2027, koji je potrošačima bio na raspolaganju tokom nekoliko promotivnih perioda.
Ne radi se o iseljenju studenata iz Studentskog grada, već o privremenom premeštanju dela studenata iz krila F Doma II za vreme Ekspo izložbe sledeće godine, kažu u Studentskom centru u Beogradu.
Tvrdnje da je tokom protesta 15. marta 2025. u Beogradu korišćen zvučni top izazvale su veliku političku, ali i bezbednosnu polemiku u poslednjih godinu dana.
Premijer Srbije Đuro Macut je danas ocenio da odlazak pojedinih predstavnika opozicije u Brisel i Strazbur kako bi iznosili unutrašnje probleme zemlje "svedoči o neshvatanju kompleksnosti i važnosti državnog sistema".
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije sa Hrvatskom i prelazu Sremska Rača sa Bosnom i Hercegovinom, čekaju pet sati, saopštio je danas posle podne Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Projekat izgradnje Beogradskog metroa ušao je u novu fazu potpisivanjem ugovora za pružanje usluga Nadzornog nezavisnog procenitelja bezbednosti (S-ISA), saopšteno je danas.
Studenti drugog bloka F krila Studentskog grada biće primorani da se isele iz domova bez garancije nalaženja drugog vida smeštaja zbog izložbe Ekspo, objavili su studenti u blokadi na mreži Iks.
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) podržao je zahtev nevladinih organizacija telima Ujedinjenih nacija da se sprovede nezavisna međunaropdna istraga navoda o korišćenju zvučnog topa na protestu 15. marta 2025.
Advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik kaže da je na informativnom razgovoru u prostorijama UKP bio nešto više od dva sata.
Policija je u Beogradu uhapsila dvojicu crnogorskih državljana zbog posedovanja kilograma kokaina i prodaje te droge, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Policija je, po nalogu beogradskog Višeg javnog tužilaštva, uhapsila V.R. (42) zbog sumnje da je putem jedne društvene mreže pretio predsedniku Srbije i njegovoj porodici, policajcima i ministrima.
Komentari 18
Roki
Haha kakvih se sve debilnih izjava neće čovek načitati po komentarima. Vlast hoće bukvalno da uništi živote nekoliko desetina hiljada ljudi, a njemu je problem što mora da stoji u mestu u saobraćajnoj gužvi jer ti isti ljudi protestvuju i bore se za svoja prava. Još treba protesti da budu ilegalni? I onda se neko pita zašto živimo u ovakvoj banana državi.
mar
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar