Uskoro nova pravila, evo ko će morati da menja ličnu kartu

Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju o izmeni zakona o ličnim kartama. Da li prestaju da važe stare lične karte i šta da uradimo ako izgubimo ličnu kartu?
Uskoro nova pravila, evo ko će morati da menja ličnu kartu
Foto: 021.rs
Valentina Vulić, načelnica odeljenja za upravne poslove MUP-a, rekla je da lična karta bez čipa, kao i do sada, mora da se zameni ukoliko se menjaju bitni podaci.
 
Do sada, prema postojećem zakonu, podatak o adresi prebivališta nije se vodio kao "bitan".
 
"Ovim uslovljavamo da svi podaci u ličnoj karti odgovaraju činjeničnom stanju", istakla je Vulićeva za RTS
 
Kada je reč o ličnim kartama sa čipom, one ne moraju da se menjaju i ostaće važeće do datuma koji je naveden u ličnoj karti. Ukoliko se menjaju bitni podaci, na primer prebivalište, oni će biti izmenjeni kroz čip, kao i do sada. 
 
Prijava nestanka lične karte 
 
Jedna od novina u zakonu o ličnim kartama jeste proglašavanje ličnih karata nevažećim ukoliko su nestale.
 
Do sada se proglašavanje nevažećih ličnih karata objavljivalo u Službenom glasniku, dok će se, prema novim pravilima, to raditi na sajtu MUP-a.
 
"I dalje će stranke biti u obavezi da prijave nestanak, promena će biti takva što će biti manji iznos prilikom prijave nestanka. Plaćaće taksu za donošenje rešenja ali neće snositi trošak za oglašavanje u Službenom glasniku, to je bilo 800 dinara", istakla je načelnica odeljenja za upravne poslove MUP-a Srbije.
 
Identifikacija na daljinu 
 
Takođe, jedna od novina koja će biti omogućena izmenama zakona jeste i unos elektronskih sertifikata u ličnu kartu, za elektronsku identifikaciju i elektronski potpis.
 
Ovim sertifikatom građani će moći da podnesu zahteve MUP-u i od kuće.
 
"To će biti dokaz visoke pouzdanosti dokaza identiteta. Npr. za vozačku dozvolu i sada može da se podnese zahtev i bez odlaska na šalter, ali to ne koristi veliki broj građana, verovatno jer su navikli da idu na šalter. Trudićemo se da opciju na daljinu uvedemo i u novim postupcima", naglašava Vulić.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Vidan Stanković

    03.06.2021 20:58
    Lična karta
    Trebali su da uvedu i sistem da kome se dogodi da u inostranstvu ostane bez lične karte da može da je oglasi nevažećom putem ambasade.
  • @Ljupko

    30.05.2021 09:05
    To što je tebi nevezan pojas glupost samo govori koja strana je zapravo budala u tvojoj priči. I ne, ne ugrožavaš samo sebe.
  • Ljupko

    29.05.2021 13:47
    Ljudi lazi
    Dakle ovde je suština da se stvara policijska država da mogu da te jure uniformisane budale za nevezan pojas i gomilu drugih gluposti.
    A sve po zakonu ko u doba Hitlera
    Bljak
    A narod stoka cuti

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Odabrane kompanije koje će raditi PR za Ekspo

Kompanija "Ekspo 2027" saopštila je da je zaključila okvirni sporazum za usluge globalne PR podrške sa konzorcijumom kompanija MC Group iz Berlina i Stratcom International iz Beograda.