Pandorini papiri: Siniša Mali je definitivno bio vlasnik 24 stana
Ministar finansija Siniša Mali bio je vlasnik 24 luksuzna apartmana na bugarskom primorju, dokazuju dokumenta do kojih su novinari KRIK-a došli u okviru međunarodnog projekta "Pandorini papiri".

Foto: 021.rs
Mali je kao vlasnik dve ofšor kompanije sa Britanskih Devičanskih Ostrva kupio 23 stana, a još jedan je kupio na svoje ime.
Kada su 2015. godine novinari KRIK-a i novinarske mreže OCCRP otkrili da je tada gradonačelnik Beograda Siniša Mali kupio 24 luksuzna stana u bugarskom letovalištu "Sveti Nikola" na obali Crnog mora, novinare KRIK-a je optužio da lažu.
"Ukoliko utvrdite da sam vlasnik bilo kojeg od ovih stanova, svi su vaši. Dobićete ključ istog trenutka", rekao je novinarima KRIK-a na vanrednoj konferenciji koju je organizovao upravo zbog ovog istraživanja.
Vrednost stanova iznosila je oko pet miliona evra - višestruko je premašivala legalne prihode Malog, navodi KRIK na svom sajtu.
Mali je priznao da je kupio jedan stan, onaj čije se vlasništvo vodilo na njegovo ime. Tvrdio je, međutim, da ne stoji iza dve ofšor kompanije, "Brigham Holding & Finance Inc." i "Etham Invest & Finance Corp." koje su kupile preostala 23 apartmana.
Sada, šest godina kasnije, u međunarodnom projektu "Pandorini papiri" koji predvodi Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), pojavila su se dokumenta iz agencije za osnivanje ofšor firmi "Trident Trust", čiji je Mali bio klijent, a koja su dokaz da je Mali definitivno bio vlasnik dve ofšor kompanije i apartmana u Bugarskoj.
Kupovina preko ofšora
Britanska Devičanska Ostrva, ostrvska država u Karipskom moru u kojoj je Mali osnovao kompanije, važe za čuveni poreski raj koji koriste političari, tajkuni i kriminalci da skrivaju imovinu. Zahvaljujući netransparentnosti u ovoj zemlji, vlasnici kompanija mogu svoj identitet da drže u tajnosti.
To se upravo dogodilo u ovom slučaju. Prvo je "Trident Trust" za Malog registrovao dve ofšor kompanije: "Brigham Holding & Finance Inc." i "Etham Invest & Finance Corp.", a one su zatim kupile dve firme u Bugarskoj - "Erma 11" i "Erul 11" - koje su u svom vlasništvu imale apartmane.
U dokumentima o kupoprodaji stanova, Mali je bio naveden kao direktor ofšor kompanija sa Britanskih Devičanskih Ostrva, pa su ga tako novinari KRIK-a ranije povezali sa ovim nekretninama.
Nova dokumenta u projektu "Pandorini papiri", sertifikati o vlasništvu nad firmama, otkrivaju da je bio i vlasnik ovih kompanija.
Kupovinu stanova Mali je sproveo tokom 2012. i 2013. godine, u vreme kada je bio ekonomski i finansijski savetnik tadašnjeg prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića. Na toj funkciji Mali je bio zadužen za pregovore s Ujedinjenim Arapskim Emiratima oko ulaganja u kapitalne projekte - privatizaciju nacionalne avio-kompanije "JAT" i izgradnju "Beograda na vodi".
Ime osobe od koje je Mali kupio stanove unosi još veću sumnju u ovaj posao.
Mali je 24 apartmana u Bugarskoj kupio od firme Srđana Dabića, bivšeg košarkaša i direktora srpskog ogranka čuvene ruske naftne kompanije "Lukoil".
Početkom 2000-ih, kada je radio u Agenciji za privatizaciju Siniša Mali je kao direktor Centra za tendere nadgledao privatizaciju najvećih državnih preduzeća, bio je nadležan za prodaju srpskog lanca benzinskih pumpi "Beopetrol" upravo "Lukoil"-u. Mali je u tom poslu predstavljao državu Srbiju, dok je biznismen Srđan Dabić zastupao interese "Lukoil"-a. Srpske pumpe su 2003. godine prodate "Lukoil"-u za 117 miliona evra.
Savet za borbu protiv korupcije kasnije je utvrdio da "Lukoil" nije ispunio ugovor i da je "Beopetrol"-u naneo štetu od nekoliko miliona evra. Umesto da investira u srpske pumpe, "Lukoil" je izvukao novac tako što je od "Beopetrola" uzeo kredit od 105 miliona evra.
Sumnje na pranje novca
Ubrzo nakon što je Mali kupio stanove u Bugarskoj, koji su na tržištu vredeli oko pet miliona evra, počeo je da ih prodaje. Dva apartmana, koji ne spadaju u najveće, prodao je 2013. i 2014. za ukupno 120.000 evra.
Zatim je izašao iz vlasništva u ofšor kompanijama.
Celi priču KRIK-a o apartmanima Siniše Malog čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Politikolog Milivojević: Od pritiska ulice zavisi da li će i kada biti varnednih izbora
02.09.2025.•
7
Politikolog Cvijetin Milivojević izjavio je da od pritiska na ulicama zavisi to da li će i kada biti raspisani vanredni parlamentarni izbori koje traže studenti u blokadi, a koje vlast odbija da raspiše.
Počela primena nižih trgovačkih marži: Neki proizvodi jeftiniji, neki isti kao i pre, a neki čak i poskupeli
02.09.2025.•
8
Uredba kojom se ograničavaju trgovačke marže stupila je na snagu. Tako će u narednih šest meseci marže biti ograničene na 20 odsto, što bi, kako tvrde predstavnici vlasti, trebalo da snizi cene za 10 do 20 procenata.
Vučić putuje u Kinu u osetljivom trenutku za Srbiju: Zašto?
01.09.2025.•
15
Analitičari ocenjuju da Aleksandar Vučić odlazi u Kinu na obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u osetljivom trenutku za Srbiju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sve što (ni)ste znali
01.09.2025.•
12
Nova nedelje, novi set pitanja u 021.rs dnevnom kvizu.
Brnabić reagovala na izjavu Plenkovića: Cilj vam je da Vučić ne bude na čelu Srbije
01.09.2025.•
27
Predsednica skupštine Ana Brnabić reagovala je objavom na Iksu na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da je "Srbija na ivici građanskog rata".
FOTO, VIDEO: Umesto da bude stub društva - prosveta je rob vlasti, poručili srednjoškolci u Beogradu
01.09.2025.•
4
U centru Beogradu, sa komemorativne šetnje "Srednjškolci pamte", poručeno je da je "prosveta stub normalnog društva", a u Srbiji je ona "zarobljeni neprijatelj, rob vlasti".
VIDEO: "Srednjoškolci pamte" i u Beogradu: Kolone učenika slivaju se ka centru grada
01.09.2025.•
4
Učenici srednjih škola iz više gradova Srbije, uz podršku roditelja, nastavnika i studenata u blokadi, izlaze na ulice kako bi obeležili 10 meseci od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Uhapšen osumnjičeni za nezakonito vađenje šljunka iz Velike Morave, narušio vodotok reke
01.09.2025.•
4
Policija je, po nalogu tužilaštva u Velikoj Plani, uhapsila vlasnika preduzeća "Plana beton" zbog sumnje da je nezakonito vadio šljunak iz Velike Morave, čime je narušio vodotok te reke, saopštio je MUP.
Dogovoreno ubrzavanje izgradnje mađarsko-srpskog naftovoda, potvrdio Sijarto
01.09.2025.•
2
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da se dogovorio sa ministarkom energetike Srbije Dubravkom Đedović-Handanović da se ubrza izgradnja zajedničkog naftovoda između Mađarske i Srbije.
Fajon: Mirne demonstracije u Srbiji vitalan izraz težnji ka EU
01.09.2025.•
11
Slovenačka ministarka spoljnih poslova, Tanja Fajon, izjavila je da su mirne građanske demonstracije u Srbiji "vitalni izraz aspiracija ka Evropskoj uniji".
Baucal: Direktori će morati da stvore iluziju da je svečano i normalno, kako bi zadovoljili fantazije Vlade
01.09.2025.•
3
Profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Baucal rekao JE da "vlada gleda škole kao instrument očuvanja svojih pozicija, a ne u svrhu kvaliteta obrazovanja".
Spirić (SSP): Spuštanje cena u maloprodaji je farsa, to će "pojesti" poskupljenje struje
01.09.2025.•
7
Narodna poslanica u Skupštini Srbije Jelena Spirić ocenila je da je snižavanje cena u maloprodaji "farsa" jer će to "pojesti" poskupljenje električne energije i spuštanje praga za primenu crvene tarife za struju.
Zahtevi studenata u Nišu povodom 10 meseci od pogibije u Novom Sadu
01.09.2025.•
1
Studenti i drugi građani su u Nišu danas su komemorativnim skupom i povorkom kroz grad obeležilli 10 meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu i smrti 16 osoba.
Macut na obeležavanju Dana nesvrstanih: Ideja da se vrati značaj starim prijateljstvima
01.09.2025.•
3
U Srbiji se danas, odlukom Vlade, 1. septembar obeležava kao Dan pokreta nesvrstanih zemalja.
Ministar prosvete: Školska godina počela regularno, cilj - odvojiti obrazovni sistem od politike
01.09.2025.•
4
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je nova školska godina počela regularno i da je cilj tog Ministarstva da se obrazovni proces odvija na svim nivoima i da u potpunosti bude odvojen od politike.
PZP: Školska godina počela u atmosferi političke represije, straha i neizvesnosti
01.09.2025.•
0
Pokret za preokret je ocenio da je nova školska godina u Srbiji danas počela u atmosferi "političke represije, straha i neizvesnosti - bez presedana u istoriji našeg obrazovnog sistema".
Upozorenje Puteva Srbije: Ne otvarati SMS poruke o nenaplaćenoj putarini ili prekoračenju brzine
01.09.2025.•
6
Javno preduzeće "Putevi Srbije" upozorilo je vozače i javnost da ne otvaraju SMS poruke o nenaplaćenoj putarini ili prekoračenju brzine jer je u pitanju zloupotreba.
Vučić u Kini od 2. do 4. septembra
01.09.2025.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće u Кini od 2. do 4. septembra, gde će na poziv predsednika Kine Si Đinpinga prisustvovati obeležavanju 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.
Advokat opozicije: Konstitutivna sednica Skupštine Zaječara proglašena nelegitimnom
01.09.2025.•
1
Predrag Stanković, advokat opozicione koalicije "Promena u koju verujemo", objavio je presudu Višeg suda u Zaječaru, kojom se konstitutivna sednica Skupštine grada Zaječara održana 6. avgusta proglašava nelegitimnom.
VIDEO: EDS opet podseća građane da sami mogu očitati brojila i prijaviti koliko su potrošili struje
01.09.2025.•
20
Elektrodistribucija Srbije je i početkom ovog meseca podseća građane da stanje brojila mogu da prijave od 1. do 6. u mesecu u aplikaciji, na sajtu, mejlom, besplatnim pozivom na broj 0800 360 300 i lično na šalteru.
Komentari 60
telepčan NS
sa " kompletnim idiotom " - pozdrav iz Savamale !
Mac
Iggy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar