Traže da institucije procene odgovornost Bake Praseta u slučaju smrti Kike Đukić
Autonomni ženski centar zatražio je od institucija da procene odgovornost Bogdana Ilića poznatog kao Baka Prase, koji je svoje pratioce podsticao na govor mržnje prema influenserki Kristini Đukić.
Ova dvadesetjednogodišnja devojka izvršila je samoubistvo nakon dugogodišnjeg trpljenja nasilja u digitalnom prostoru.
Iz Centra podsećaju obrazovne i zdravstvene institucije, centre za socijalni rad, policiju, tužilaštvo i medije da se na digitalno nasilje mora reagovati i da ono mora biti sankcionisano.
"Odgovornost je svih nas da ne dozvolimo da se više nijedna devojčica ili devojka ne oseća onako kako se Kika osećala", saopštili su iz Centra.
Kako se navodi, svaka druga devojka srednjoškolskog uzrasta doživela je neki vid seksualnog komentarisanja online, kao i da je najčešći osećaj koji digitalno nasilje budi kod mladih devojaka osećaj straha i bespomoćnosti.
"U ovom slučaju svi smo zakazali – kao pojedinci, kao društvo, kao institucije", navodi se u saopštenju i dodaje da se nasilje koje je influenserka preživljavala odvijalo javno, svima pred očima.
Prema navodima, ne može se pouzdano znati da li je digitalno nasilje neposredno uticalo na odluku Kristine Đukić, ali je zasigurno značajno uticalo na njeno psiho-fizičko zdravlje.
"Sada ostaje da pružimo podršku drugim mladim devojkama, mnogima koje su pratile i volele Kiku i mnogima koje su jednako izložene kao i ona", ističu iz Centra dodajući da je neophodno jačati im samopoštovanje i podsećati ih da vrede i da zaslužuju život bez nasilja.
Takođe je potrebno razgovarati i sa dečacima i mladićima da uvide neprihvatljivost komentarisanja fotografija devojaka uvredljivim i omalovažavajućim rečima i aluzijama na seksualno nasilje, ističu iz Centra.
Baka Prase se oglasio
Takozvani Baka Prase oglasio se na Instagramu.
"Za ovo dešavanje sam saznao među prvima jer su njeni prijatelji mene zvali i rekli mi da će me javno podržati istinom o celom događaju, ali sam odbio jer ne želim da ja budem žrtva. Krivo mi je zbog toga što se desilo. Krivo mi je što nisam objavio da smo se pomirili i da smo postali prijatelji. Krivo mi je jer ljudi ne znaju razlog a upiru prstom. Ne daju mrtvima mir i poštovanje da ni skupili nekoliko lajkova, da bi ispunili svoju želju za osvetom i to na najružniji mogući način", napisao je Baka Prase i nastavio:
"Ja neću biti taj koji će objaviti razlog i način njenog dela, koji su mi saopštili sinoć, da bih probao da “operem” svoje ime iz poštovanja prema njoj. Ako to bude razlog zbog kog će neko da me mrzi, to mi je skoroz ok", rekao je, prenosi Nova.rs.
On je u storiju izjavio saučešće najbližima devojke i "da se u miru oproste od svog deteta je ono što najiskrenije želim".
"Sve objave u vezi nje će biti uklonjene večeras jer ne želim da budem osoba koja će kvariti uspomenu na nju", zaključio je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kućni pritvor za dvojicu direktora srpskih škola iz Кosovske Кamenice
13.06.2026.•
0
Negovan Vasić, direktor OŠ "Bratstvo" iz sela Strezovce i Dragan Кrstić, direktor OŠ "Desanka Maksimović" iz Кosovske Кamenice pušteni su na slobodu uz meru kućnog pritvora i obaveznog javljanja policiji.
Korupcija na graničnom prelazu: Uhapšena 23 policajca i četiri carinika, traga se za još dvoje
13.06.2026.•
24
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu danas je uhapšeno 25 osoba, dok se za još dve intenzivno traga, saopštilo je tužilaštvo.
Tepić: Brnabić se hvali navodnim pozitivnim mišljenjem za ispravke ispravki Mrdićevih zakona
13.06.2026.•
8
Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić kaže da se predsednice parlamenta Ana Brnabić hvali navodnim pozitivnim mišljenjem za ispravke ispravki Mrdićevih zakona.
SB UN osudio ubistvo srpskog mirovnjaka u Libanu: Poziva na hitnu istragu
13.06.2026.•
1
Članovi Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) osudili su ubistvo srpskog pripadnika mirovne misije UNIFIL u južnom Libanu, koji je preminuo od posledica povreda zadobijenih u minobacačkom napadu 4. juna.
Istraga o ubistvu na Senjaku proširena: Tužilaštvo saopštilo nove detalje
13.06.2026.•
10
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) saopštilo je da je, 30 dana od pokretanja istrage, donelo naredbu o njenom proširenju zbog krivičnog dela teško ubistvo nad A.N. koje je izvršeno 12. maja u restoranu na Senjaku.
Đilas: Vučević dužan da plati 200.000 dinara zbog uvreda i laži
13.06.2026.•
18
Predsednik SSP Dragan Đilas saopštio je da je Apelacioni sud je potvrdio presudu Prvog osnovnog suda u Beogradu po kojoj je predsednik SNS Miloš Vučević dužan da mu zbog uvreda i laži isplati 200.000 dinara.
Štandard: U Srbiji skandali u policiji i navodne veze sa organizovanim kriminalom
13.06.2026.•
0
Srpska policija je već skrenula pažnju na sebe nasiljem nad učesnicima demonstracija protiv režima predsednika Vučića, a ubistvo na Senjaku pokazalo je da su delovi policije tesno povezani sa organizovanim kriminalom.
Gerapetritis: Članstvo Srbije u EU je neminovno, potrebno ubrzati promene u zemlji
13.06.2026.•
4
Ministar inostranih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis izjavio je da je stav te zemlje potpuno jasan: "Ulazak Srbije kao najveće zemlje zapadnog Balkana u Evropsku uniju (EU) predstavlja geopolitičku neminovnost".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - jedno po jedno
13.06.2026.•
7
Novi 021.rs dnevni kviz je tu za vas svakog dana.
Srbija označena kao najizraženiji primer sistemskog otpora izveštavanju o ratnim zločinima u regionu
13.06.2026.•
7
Zemlje Zapadnog Balkana suočene su sa pritiscima na medije, dezinformacijama i istorijskim revizionizmom, dok je Srbija izdvojena kao "možda najukorenjeniji primer sistemskog otpora" izveštavanju o ratnim zločinima.
Komlen Nikolić o "pohvalama" Venecijanske komisije: Posledice Mrdićevih zakona neće nestati
13.06.2026.•
15
Mrdićevi zakoni, set izmena pravosudnih zakona koji je kritikovan, kako od domaće stručne javnosti tako i od institucija Evropske unije, po svemu sudeći neće još dugo ostati u pravnom poretku Srbije.
Upozorenje poljoprivrednicima: Ne paliti strniku zbog rizika od požara i oštećenja zemljišta
13.06.2026.•
3
Centar modernih veština i Dobrovoljno vatrogasno društvo iz Bogutovca pozvali su poljoprivrednike da ne pale strniku i biljne ostatke na njivama.
Tužilaštvo objasnilo zbog čega je odbačen deo krivične prijave protiv Veselina Milića
13.06.2026.•
7
Više javno tužilaštvo objasnilo je zbog čega je odbačen deo krivične prijave protiv Veselina Milića.
Još jedan državljanin Srbije poginuo danas na motociklu u Crnoj Gori
12.06.2026.•
0
Motociklista iz Srbije M.J. poginuo je danas oko 15.40 na putu između Žabljaka i Šavnika.
Danas: Vlast razmatra dve opcije za predsedničkog kandidata, u igri i nestranačka ličnost
12.06.2026.•
52
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka razmatraju dve opcije za predsedničke izbore, a odluka bi mogla da bude saopštena na velikom skupu planiranom za Vidovdan u Beogradu.
Izabrana nova dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu, studenti tvrde da je reč o "režimskoj kontroli"
12.06.2026.•
5
Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Milica Bajčetić danas je zvanično izabrana za dekana te ustanove.
Komentari 9
Ana
NS Gari
Verujem da će javno tužilaštvo a i čitava javnost reagovati na primeren način!
Koja ljiga od čoveka, fuj!
Ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar