VIDEO: Srpske mine na ukrajinskom frontu
Ukrajinska vojska ovih dana u borbi sa ruskim snagama koristi minobacačke mine, koje su u valjevskom Krušiku proizvedene 2018.
To se jasno može videti na videu koji je postavljen 13. marta i na zvanični Jutjub kanal Televizije Ministarstva odbrane Ukrajine (Ukrainian military TV), piše novi NIN.
Vučić je tada, u novembru 2019, komentarišući otkriće da su minobacačke mine kalibra 60 milimetara iz Krušika prodavane Ukrajini 2016, tvrdio da je u pitanju bila samo jedna isporuka.
U nedelju, 13. marta ove godine, Ministarstvo odbrane Ukrajine objavilo je video u trajanju od četiri minuta i 34 sekundi pod nazivom Bitka za Kijev. Mosčun, na kome se vidi kako vojnici Snaga za specijalne operacije Ukrajine ispaljuju veliki broj minobacačkih mina na položaje koje drže ruski vojnici na obodu sela Mosčun, u blizini Kijeva.
U nekoliko kadrova jasno se može videti da minobacačke mine kalibra 60 milimetara nose oznaku KV lot 05/2018. NIN ekskluzivno otkriva da je upravo to oznaka za mine proizvedene u valjevskom Krušiku tokom 2018. (KV je oznaka za Krušik Valjevo).
NIN piše da se na specijalizovanoj onlajn platformi 52WMB navodi i cena od 82,59 dolara, po kojoj je poljski Natan svaku minu iz Krušika prodao ukrajinskoj kompaniji Ukrinmaš. To izaziva sumnju da je Krušik u ovoj transakciji oštećen, kao što je bio i u brojnim drugim koruptivnim transakcijama sa povlašćenim privatnim trgovcima bliskim vlastima, koje je otkrio uzbunjivač Aleksandar Obradović.
Tehnoremont je, naime, iste mine, koje je Natan prodao Ukrajincima, od fabrike Krušik kupio po ceni od 45,20 dolara za komad. Razlika za 30.000 mina između početne cene koja je plaćena Krušiku i konačne, koju su platili Ukrajinci, iznosi čak 1.121.700 dolara, jer je Tehnoremont mine Krušiku platio 1.356.000, Ukrajinci su ih Poljacima na kraju platili 2.477.700 dolara. Može se, dakle, kako navodi NIN, zaključiti da je u ovoj transakciji valjevska fabrika ostala "kraća" za više od milion dolara.
Po do sada raspoloživim dokumentima 2016. izvezeno je 30.000 mina, a u 2018, ako se ukrste izjave Vučića i predstavnika proruskih snaga u istočnoj Ukrajini, najmanje 23.500 mina.
Ukupno je, dakle, u Ukrajinu samo iz Krušika stiglo bar 53.500 mina. Domaću javnost, ali i zvaničnu Moskvu, vlast u Srbiji na čelu sa predsednikom Vučićem dugo je obmanjivala da je poslednja tura mina iz Krušika Ukrajini, preko Poljske, isporučena pre šest godina, zaključuje NIN.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Memorijske kartice i druga oprema od 2,6 miliona dinara zaplenjena na granici sa Bugarskom
29.05.2026.•
0
Uprava carina je na ulazu graničnog prelaza Strezimirovci sa Bugarskom, 26. maja, zaplenili memorijske kartice, fleš memoriju i opremu za mobilne telefone, čija je ukupna vrednost procenjena na više od 2,6 miliona dinara
FOTO: Zaštićene ptice umiru zbog naprednjačkog bilborda
29.05.2026.•
0
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zatražilo je hitno uklanjanje bilborda postavljenog na Palati Albanije u Beogradu, upozoravajući da je time ugrožena kolonija strogo zaštićenih belih čiopa.
Konkursi za specijalne jedinice Vojske Srbije otvoreni do 15. jula
29.05.2026.•
0
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije pozvali su danas srednjoškolce da se od 1. juna do 15. jula prijave na konkurse za prijem u elitne sastave - 72. brigadu za specijalne operacije i 63. padobransku brigadu.
Izlila se kanalizacija i otpao deo plafona na aerodromu "Nikola Tesla": Izvinjavaju se zbog neprijatnosti
29.05.2026.•
0
U podrumskoj sali zgrade beogradskog Međunarodnog aerodroma "Nikola Tesla" u zoni za preuzimanje prtljaga u četvrtak je otpao deo plafona zbog pucanja kanalizacione cevi, prenosi Danas.
N1, Nova i Radar: Uređivačka politika ostaje nezavisna i bez pritisaka
29.05.2026.•
0
Direktor vesti N1 Branislav Šovljanski izjavio je danas da uredništvo te televizije neće dozvoliti bilo kakvu promenu uređivačke politike ili pritisak na novinare.
Vasiljević potvrdio da se srušio helikopter policije, Ponoš ih prozvao da to prikrivaju
29.05.2026.•
3
Direktor policije Dragan Vasiljević je danas potvrdio da se srušio policijski helikopter prilikom trenažnog leta i da su dva pilota na kućnom lečenju.
Dačić o ubistvu na Senjaku: Pohapšeni svi koji su umešani, niko ne sme da baca ljagu na obične policajce
29.05.2026.•
5
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je na sednici resornog odbora Skupštine Srbije da u "slučaju Senjak" - ubistva u Beogradu u koje su umešani policajci, ništa nije sakriveno, niti je bilo ko zaštićen.
Tužilaštvo: Osumnjičeni u istrazi ubistva na Senjaku tvrde da su ih policajci tukli
29.05.2026.•
6
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) saopštilo je da je osnovnom javnom tužilaštvu dostavilo zapisnike o saslušanju četvoro osumnjičenih u istrazi povodom ubistva Aleksandra Nešovića u restoranu na Senjaku.
FOTO: Sudar na auto-putu kod Dobanovaca, autobus udario u stub
29.05.2026.•
0
U sudaru na auto-putu kod petlje Dobanovci povređene su tri osobe, među kojima i jedno dete.
Trivan: Socijalisti na predstojeće izbore ne bi trebalo da izađu u koaliciji sa SNS-om
29.05.2026.•
14
Član Predsedništva vladajuće Socijalističke partije Srbije (SPS) Goran Trivan ocenio je da SPS na predstojeće izbore ne bi trebalo da izađe u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom (SNS).
Od početka godine više od 5.000 požara na otvorenom
29.05.2026.•
0
U Srbiji je od početka godina bilo 5.366 požara na otvorenom, gde je intervenisalo 14.074 vatrogasaca sa 5.905 vozila.
Šolak tvrdi da je prodaja N1, Nove i drugih medija nezakonita
29.05.2026.•
27
Manjinski akcionari Junajted grupe Dragan Šolak i Viktorija Boklag tvrde da je odluka o prodaji medija N1, Nova, Danas, Radar, nezakonita i pravno ništava.
Srbija ostvarila svega šest od 34 reformska koraka, najlošiji rezultat u vladavini prava
29.05.2026.•
7
Od 34 reformska koraka, na koje se obavezala Reformskom agendom u sklopu evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan, Vlada Srbije je ostvarila svega šest.
Prodati N1 i Nova vlasniku Juronjuza
29.05.2026.•
53
Kompanija Adria News, u čijem su vlasništvu mediji N1, Nova, Danas, Radar, prodati su investicionoj grupi Alpac Capital koja ima većinsko vlasništvo nad mrežom medija Juronjuz (Euronews).
Osmaci danas završavaju nastavu, mala matura od 15. do 17. juna
29.05.2026.•
0
Učenici osmog razreda danas završavaju školsku godinu, a završni ispiti održavaju se 15, 16. i 17. juna.
MUP nabavio još dva sistema za prepoznavanje lica: Praćenje građana u realnom vremenu
29.05.2026.•
33
MUP Srbije poseduje još dva napredna softvera za prepoznavanje lica koji do sada nisu bili poznati domaćoj javnosti, pokazuju podaci do kojih je došao BIRN.
Vozio u kontra smeru na auto-putu u okolini Aleksinca, dobio prijavu zbog nasilničke vožnje
28.05.2026.•
11
Policija u Nišu zatekla je na auto-putu Niš-Begrad, u okolini Aleksinca, 32-godišnjeg vozača iz Pirota koji je vozio automobil "daevu" zaustavnom trakom namenjenom za saobraćaj vozila iz suprotnog smera.
Čačani bi sutra trebalo da dobiju vodu: Radovi na sanaciji vodosistema pri kraju
28.05.2026.•
2
Popravka magistralnog cevovoda na vodosistemu "Rzav" je pri kraju, a tehnička voda bi sutra, u petak prepodne, trebalo da stigne do građana.
Savet za štampu: Četiri portala prekršila Kodeks zbog tekstova o ANEM-u i Veranu Matiću
28.05.2026.•
0
Komisija Saveta za štampu za žalbe je ocenila da četiri portala neprimerenim tekstovima o Asocijaciji nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i predsedniku Upravnog odbora te organizacije Veranu Matiću prekršili Kodeks.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za sveznalice
28.05.2026.•
17
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Komentari 17
Lex
Prosečni Rusofil
Šta ćete sada smisliti da je u redu da neko mazne 1 MEUR, pola vrednosti od posla bre, a da te mine ubijaju našu braću Ruse?
Sram vas bilo bre! Bolje da zaćutite i uvučete se u mišju rupu i tamo ostanete dok se ne završe izbori!
Prosečni SNSovac
Prvo ne valja kada Krušik nema proizvodnje, pa ne valja što ne izvozimo a nekada je država puno zarađivala i onda vam smeta što ne podržavamo Ukrajinu!?
Ne možete vi da razumete genijalnost našeg precednika- sve to je uspeo prodajom Krušikovih mina Ukrajini! Jednim potezom!
Pa šta ako je Krušik ojađen za milion?! Platiće ta firma porez i eto, sve u redu! A siguran sam da firmu vodi pravi čovek!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar