Obrasci za popis stanovništva biće štampani na 19 jezika
Politika koju će država voditi prema nacionalnim manjinama, prvenstveno finansijska, zavisiće od toga koliko će pripadnika manjinskih zajednica učestvovati na predstojećem popisu stanovništva.
Foto: Pixabay
Ovo je izjavila državna sekretarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Olena Papuga.
Ona je pred početak sednice Koordinacije saveta nacionalnih manjina o popisu stanovništva koji će biti održan u oktobru, rekla agenciji Beta da su obrasci koji će se popunjavati na popisu prevedeni na 19 jezika, kao i da su prevedene i zbirke, odnosno uputstva za ljude koji će raditi popis.
"Od popisa stanovništva zavisi politika koju će Srbija imati prema nacionalnim manjinama, odnosno u zavisnosti od toga koliko će biti pripadnika nacionalnih manjina takva će biti i politika prema njima, to jest finansije, a prema popisu će se formirati i novi nacionalni saveti", kazala je državna sekretarka.
Navela je da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku formiralo radnu grupu koja ima za cilj da pripadnike nacionalnih manjina obuči za sprovođenje popisa.
"Formirane su popisne komisije u svim opštinama koje su multikulturalne i multinacionalne", rekla je Papuga i dodala da su u te aktivnosti uključene Ujedinjene nacije, OEBS i Nemačka razvoja agencija (GIZ).
Ona je navela da su se predstavnici nacionalnih manjina izjasnili da hoće zajedničku kampanju, odnosno da žele da Javni servis i ministarstva pomognu popisu sa savetima, od spotova do flajera, pri čemu će svaka nacionalna zajednica imati svoje pojedinačne aktivnosti vezane za popis.
"Svaka nacionalna zajednica će se izjasniti kako zamišlja da radi svoj popis i resorno ministarstvo će pomoći na svaki način da se sve nacionalne manjine popišu", rekla je Papuga.
Snežana Lakićević iz Republičkog zavoda za statistiku rekla je da je formirana 161 popisna komisija, pri čemu će u 74 opštine popisivači biti predstavnici nacionalnih manjina.
Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog su najavili da će pripremiti zajednički spot da bi se "relaksirala" atmosfera i da bi se nacionalne manjine ohrabrile da slobodno izraze svoju nacionalnu pripadnost na popisu u oktobru.
Predstavnici tog resora su najavili da će u toku naredne nedelje biti održani sastanci sa donatorima koji će podržati kampanje za izjašnjavanje pripadnika nacionalnih manjina.
"Oni (nacionalne manjine) će reći da li žele spotove ili flajere i daće predloge kako će to da izgleda", rečeno je na sednici.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srpske penzije odlaze u 26 zemalja: Najviše korisnika u Nemačkoj
14.03.2026.•
0
Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) isplaćuje penzije i ostala prava iz ovih osiguranja u 26 zemalja sveta, ne računajući bivše jugoslovenske republike, objavio je Fond PIO.
Početak sezone doneo crnu statistiku: Samo u prvih deset dana marta poginulo šestoro motociklista
14.03.2026.•
3
Sa prvim zracima sunca i dolaskom lepšeg vremena, na putevima u Srbiji beleži se zabrinjavajući porast broja saobraćajnih nezgoda u kojima učestvuju motociklisti.
Bez dužih zadržavanja na graničnim prelazima
14.03.2026.•
1
Na graničnim prelazima u Srbiji nema zadržavanja za putničke automobile.
Predizborni skupovi studenata u blokadi u mestima u kojima se održavaju lokalni izbori
14.03.2026.•
1
Predizborni mitinzi izbornih lista iza kojih stoje, ili koje podržavaju studenti u blokadi, održavaju se u lokalnim samoupravama u kojima se održavaju redovni lokalni izbori 29. marta.
Omladina Novog DSS-a blokirala prelaz Jarinje
14.03.2026.•
3
Predstavnici Omladine Nove demokratske stranke Srbije (Novi DSS) blokirali su oko 16 časova administrativni prelaz Jarinje ka Kosovu, sa strane centralne Srbije, a blokada će trajati do 18 časova.
Ko profitira od krize u srpskom mlekarstvu: Nije sve u subvencijama, ima nešto i u strategiji
14.03.2026.•
4
Iako je uvoz mleka prema podacima Ministarstva poljoprivrede smanjen u 2025. za 29 odsto u odnosu na godinu ranije, Srbija se i dalje suočava sa viškom mleka, a proizvođači sa neisplativom cenom otkupa.
Francuzi predstavili Preliminarnu tehničku studiju o nuklearnoj energiji u Srbiji
14.03.2026.•
9
Jedan od direktora Francuske elektroprivrede (EDF) izjavio je u Beogradu da Preliminarna tehnička studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije predstavlja procenu tehnologije i istraživanje tržišta.
Francuski Mond: Srbija glavno središte ruskih operacija destabilizacije u Evropi
14.03.2026.•
14
Pariski list Mond (Le Monde) objavio je dug članak o tome da je Srbija glavno središte ruskih operacija destabilizacije u Evropi.
Vučić najavio da za sedam do deset dana ide na prelaze da razgovara sa Srbima na Kosovu
14.03.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je rešenje, do kojeg se došlo povodom Zakona o strancima, "uz sve to što tu nema lepih i lakih rešenja", ipak olakšanje za Srbe na Kosovu i Metohiji.
Viši sud u Negotinu još nije odlučio o optužnici za slučaj Danke Ilić
14.03.2026.•
0
Viši sud u Negotinu, iako je juče istekao rok, nije doneo odluku o optužnici protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića kojom se terete za teško ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, 26. marta 2024. godine.
Vučić: Srbija i Izrael imaju odličnu saradnju u trgovini oružjem
14.03.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je sa Izraelom odlična saradnja i dodao "oni nama prodaju oružje, mi njima prodajemo oružje i to će se nastaviti", kao i da će Srbija imati najmoderniju vojsku.
Slovačka predstavila temu za Ekspo 2027 u Beogradu: "Slovačka - Igralište mogućnosti"
14.03.2026.•
1
Na Drugom međunarodnom sastanku učesnika (IPM) specijalizovane izložbe Ekspo 2027 Beograd, Slovačka je zvanično predstavila identitet svoje nacionalne izložbe pod temom "Slovačka - Igralište mogućnosti".
Kurti: Primena Zakona o strancima biće u koordinaciji sa EU i lokalnim Srbima
14.03.2026.•
9
Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da će ceо proces primene Zakona o strancima i Zakona o vozilima biti sproveden u bliskoj koordinaciji sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Peterom Sorensenom.
Mesarović: Srbija do 2030. sa novim industrijskim zonama i tehnološkim parkovima
14.03.2026.•
4
Ministarka privrede Adrijana Mesarović rekla je danas da je jedan od ključnih elemenata Strategije razvoja Srbije do 2030. godine izgradnja novih industrijskih zona i tehnoloških parkova širom Srbije.
Troje Kragujevčana saslušano zbog navodnog vređanja aktivista SNS
14.03.2026.•
3
Troje Kragujevčana saslušano je sinoć u Prekršajnom sudu u Kragujevcu jer su, navodno, vređali aktiviste Srpske napredne stranke (SNS) koji su u centru grada kod štanda delili promotivni materijal.
AMSS: Dobri uslovi za vožnju, pojačan saobraćaj ka izletištima
14.03.2026.•
0
Vozače u Srbiji danas očekuju uglavnom dobri uslovi za vožnju, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Predizborni skupovi studenata danas u mestima u kojima se održavaju lokalni izbori
14.03.2026.•
10
Studenti u blokadi najavili da će danas, 14. marta, održati mitinge u mestima u kojima se održavaju lokalni izbori 29. marta.
Beogradski zborovi organizuju marš: Šetnja gradom duga 39 kilometara
14.03.2026.•
1
Beogradski zborovi građana danas će u 8 časova kod Vukovog spomenika, organizovati "Beogradski marš", pešačenje kroz grad dugo 39 kilometara.
Evropska komisija upozorila Srbiju zbog kupovine kineskih raketa
13.03.2026.•
42
Evropska komisija (EK) prenela je Srbiji da njen evropski put zahteva jasne strateške izbore i uključuje "izbegavanje strateških zavisnosti koje nisu u skladu s tim ciljem".
Komentari 4
Marianna
Bačkulja
Bibi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar