Danas prvi sastanak o sudbini radnika Fijata: Da li ima ili nema volje za minimalac?
Prvi sastanak radne grupe koja će se u pregovorima sa Stelantisom baviti rešavanjem pitanja u vezi sa statusom radnika za koje nema posla u toj fabrici u naredne dve godine biće održan danas.
Sastanak je u 13 sati u Vladi Srbije, rečeno je agenciji Beta u Samostalnom sindikatu fabrike "Fijat Plastik".
Predstavnik tog sindikata Zoran Miljković je rekao da je radna grupa formirana na osnovu dogovora koji je postignut prekjuče u razgovoru sa premijerkom Srbije Anom Brnabić u Kragujevcu.
Brnabić je najavila da će Radnu grupu sačinjavati predstavnici radnika, sindikata, kabineta premijerke i ministarstava rada i privrede kao i Razvojne agencije Srbije.
Kazala je da će radna grupa završiti rad do 18. juna kada će se znati kolika je finalna otpremnina, kao i broj radnika koji ne prihvataju Fijatove opcije, pa će biti pridodati već definisanom višku od 500 radnika.
Miljković je naveo da su članovi radne grupe četvorica predstavnika radnika i sindikata iz Kragujevca.
"Radna grupa će se baviti visinom otpremnine i rešavanjem statusa onih radnika koji se ne opredele za ponudu poslodavca, ne žele odlazak na rad u inostranstvo ili da uzmu otpremnine", rekao je Miljković.
On je dodao da, po svemu sudeći, nema volje da se za radnike koji žele da ostanu u fabrici obezbedi "minimalac" za plaćeno odsustvo dok ne počne proizvodnja novog električnog vozila, odnosno do 2024. godine.
Miljković je ukazao na to da je da premijerka juče obećala da niko od tih radnika neće ostati "na ulici", pa otuda se očekuje da im se obezbedi drugi posao.
Prema najavi premijerke, Fijatovi radnici se prijavljuju za odlazak na rad u Stelantisovim fabrikama u Slovačkoj, Poljskoj, Nemačkoj i Italiji, a prijavljivanje je oročeno do 15. juna.
Miljković je rekao da "prijavljivanje loše ide", jer je problem dužina trajanja angažmana od dve godine i odvojenost radnika od porodica, ali i činjenica da se najvećem broju radnika nudi posao u Slovačkoj, u fabrici automobila u Trnavi.
Prema njegovim rečima, na osnovu iskustva radnika koji su tamo već bili na tromesečnom radu, uslovi su loši.
"Radi se 25 dana mesečno, prekovremeno, svaka druga subota je radna. Uslovi su loši, sama fabrika nije u klasi fabrike u Kragujevcu, već dva, tri mesta niže", rekao je Miljković.
Dodao je da su zbog toga mnogi tamošnji radnici otišli iz fabrike, pa se zbog nedostatka radne snage angažuju Srbi i Rumuni.
Prema rečima Miljkovića, visoki su i troškovi smeštaja i ishrane u Trnavi, na koje ode polovina plate, odnosno 400 evra.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poverenik: Najveći problemi zloupotreba prava na pristup informacijama i ćutanje uprave
25.07.2026.•
0
Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Milanu Marinoviću u nedelju ističe sedmogodišnji mandat.
Peticija protiv rudnika u okolini Zaječara: Za dan prikupljeno 2.000 potpisa
25.07.2026.•
2
Oko 2.000 građana Zaječara danas je potpisalo peticiju "Zaječar protiv rudnika - Ovde ja živim i ne želim da se selim", kojom se traži sprečavanje rudarskih aktivnosti na području Malke Golaje, Zaječara i okolnih sela.
Udes u Bugarskoj: Žena iz Bora poginula, njen suprug teško povređen
25.07.2026.•
0
Nakon informacije iz bugarskih medija da je bračni par iz Bora poginuo u saobraćajnoj nesreći u Bugarskoj, RTS saznaje da je muškarac preživeo.
Na granici se čeka do sat vremena
25.07.2026.•
0
Automobili na prelazu Batrovci sa Hrvatskom na izlaz iz Srbije čekaju jedan sat, a na ulazu oko 30 minuta, saopštili su "Putevi Srbije".
Profesor Vidović: Za širenje afričke kuge svinja kriva država - nestručni, partijski ljudi u Ministarstvu
25.07.2026.•
13
Afrička kuga svinja, zbog koje je uništeno 30.000 svinja, po oceni stručnjaka za stočarstvo, posledica je nesposobnosti države da spreči širenje, ali neki osuđuju i odgajivače jer ne primenjuju preventivne mere.
Vlada Srbije odlučila da Institut "Dedinje" postane nacionalni institut
25.07.2026.•
5
Vlada Srbije donela je odluku kojom Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" menja ime u "Nacionalni institut za srce i krvne sudove Dedinje", objavljeno je u Službenom glasniku.
Pobunjeni Univerzitet pred glasanje o nepoverenju Vladi: "Evo zašto je odavno trebalo da podnese ostavku"
25.07.2026.•
6
Akademska inicijativa Pobunjeni univerzitet je u saopštenju "Zašto je Vlada Srbije odavno trebalo da podnese ostavku" ocenila da je Vlada tokom 15 meseci mandata ogolila dve ključne karakteristike koje su obeležile rad.
Ekspo karavan obilazi gradove i opštine u Srbiji: Danas u planu Bujanovac
25.07.2026.•
2
Ekspo karavan - Paviljon igre nastavio je da obilazi gradove širom Srbije.
Stefanović: SAD nisu ukinule takse zbog Vučića; Vučić: To potpuno slučajno ne postoji
25.07.2026.•
13
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović odbacio je tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su zahvaljujući njegovom ličnom zalaganju ukinute takse SAD.
Bračni par iz Srbije poginuo u sudaru dva kamiona i automobila u Bugarskoj
25.07.2026.•
0
Bračni par iz Srbije poginuo je u petak uveče u sudaru dva kamiona i automobila kod Simitlija u Bugarskoj, prenose bugarski mediji.
SAD, EU, Rusija, Kina: Ko ima najveći uticaj na Srbiju?
25.07.2026.•
7
Centar za savremene politike sproveo je istraživanje u kome su ispitanici odgovarali i na pitanje koju zemlju vide kao onu koja najviše utiče na politiku Srbije.
Krio duvan u posebnom bunkeru kamiona: Uhapšen muškarac kod Novog Pazara
25.07.2026.•
3
Policija iz Novog Pazara uhapsila je R. B. (66) osumnjičenog da je vozilu imao 400 kilograma rezanog duvana bez prateće dokumentacije, procenjena šteta pričinjena budžetu Srbije iznosi oko 4,4 miliona dinara.
Advokat Karovića koji je zamalo ispao iz aviona: Tužićemo "Rajaner", a možda i "Boing" i proizvođača motora
25.07.2026.•
20
Advokat Srbina Ljubiše Karovića koji je zamalo ispao iz aviona "Rajanera" kaže da misli da zna kako je došlo do incidenta i da postoji i odgovornost "Boinga" i "Dženeral elektrika".
Bjelogrlić: Ovaj sistem mora da se menja ako želimo da preživimo
25.07.2026.•
52
Glumac, reditelj i producent Dragan Bjelogrlić ocenio je danas da više nema prava na kukanje, već da sistem u Srbiji "mora da se menja ako želimo da preživimo", ne samo u kinematografiji, već i u drugim sferama društva.
Burna noć u Beogradu: Jedan mladić upucan, drugi čekićem zadobio povrede glave
25.07.2026.•
7
Dvadesetjednogodišnji mladić upucan je u nogu noćas oko 23 časa u Rakovici, dok je drugi (18) čekićem zadobio povrede glave u tuči oko 1.25 na Bulevaru kralja Aleksandra.
Dačić najavio prodaju "zvučnog topa": Ako nije dozvoljen, zašto ga je država uopšte nabavila?
25.07.2026.•
44
Dok afera "zvučni top" i dalje potresa Srbiju, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavljuje mogućnost prodaje LRAD uređaja, koje poseduje policija.
Promocija najmlađih oficira Vojske Srbije danas u kasarni na Banjici
25.07.2026.•
2
Svečanost na kojoj će kadeti završnih godina Vojne akademije i Medicinskog fakulteta VMA biti promovisani u najmlađe oficire Vojske Srbije (VS) najavljena je za danas u kasarni ukasarni na Banjici.
Po 6.000 dinara za sve punoletne: Vučić najavio promenu zakona zbog isplate iz Akcionarskog fonda
25.07.2026.•
98
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je najavio da će 22. septembra svi punoletni građani Srbije dobiti po 6.000 dinara iz Akcionarskog fonda.
Komentari 15
Istine radi ...
U stvari, naprednjački režim i jeste to uradio, ali sa škodama tako da kragujevačka fabrika nije spasena.
Naš gradonačelnik, batinaši iz Šapca i sl. se voze u novim škodama a ogromne pare su završile kod ...
MK
"Nikada ne govorite istinu ljudima koji je nisu dostojni."
- Mark Twain.
Куп је битан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar