Mihajlović: Srbija na 23. mestu u svetu po rodnoj ravnopravnosti
Prema globalnom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o rodnom jazu za 2022. godinu, Srbija zauzima 23. mesto od ukupno 146 zemalja.
Foto: 021.rs
To je danas izjavila potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
"Najbolje smo rangirani u domenu političke moći i participacije žena u vladi i parlamentu, kao i pogledu postignuća u obrazovanju, gde smo napredovali za 15 mesta u odnosu na 2021. godinu", navela je Mihajlović.
Dodala je da je ostvaren i napredak od 17 pozicija u domenu zdravlja, ali da Srbija mora više da radi na stvaranju jednakih mogućnosti za žene u ekonomiji.
Mihajlović je naglasila da su vlada i koordinaciono telo na čijem je čelu u prethodnom periodu uradili mnogo, pre svega na postavljanju dobrog normativnog okvira kao baze za sve dalje aktivnosti u pogledu unapređenja rodne ravnopravnosti, ali da je "pred društvom još dosta posla".
"Ipak, još mnogo posla je pred svima nama, jer sve dok i jedna žena trpi nasilje i diskriminaciju samo zato što je žena, naš posao nije završen. Društvo jednakih mogućnosti za sve građanke i građane Srbije je naš cilj", navela je.
Mihajlović je istakla i da Srbija ima najbolji rang u poređenju sa zemljama regiona, navodeći da je prema tom globalnom izveštaju Crna Gora na 54. mestu, Severna Makedonija na 69, a Bosna i Hercegovina na 73. poziciji.
Najbolje su rangirane nordijske zemlje - Island, Finska, Norveška i Švedska, a SAD se nalaze na 27. mestu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Hleb "sava" poskupljuje na 65 dinara: Poznato šta sve ulazi u ovu cenu
03.02.2026.•
0
Najjeftiniji hleb u Srbiji, hleb "sava", od 7. februara koštaće 65 dinara.
Politikolog Vukadinović: Vučićev plan "Srbija 2035" jasno pokazuje da hoće doživotno da vlada
03.02.2026.•
4
Politikolog Đorđe Vukadinović ocenio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić planira da bude premijer u budućnosti i da njegove ranije najave o povlačenju iz politike nisu bile iskrene.
Demograf: Prošle godine u Srbiji rođeno najmanje dece od kako se vodi statistika
03.02.2026.•
11
Demografska situacija u Srbiji već godinama izaziva zabrinutost stručnjaka.
Kontradiktorni potezi vlasti: Prvo osnuje poseban tim za EU, a onda usvoji antievropske "Mrdićeve zakone"
03.02.2026.•
2
U danu kada je potpisao antievropske "Mrdićeve zakone" koji se tiču pravosuđa, predsednik Srbije je "naredio" članovima Vlade da se oformi Operativni tim za evropske integracije Srbije.
Ukinut još jedan deo uredbe o ograničenju cena: Evo šta to znači za građane
03.02.2026.•
2
Vlada Srbije usvojila je 29. januara novu izmenu Uredbe o posebnim uslovima za obavljanje trgovine za određenu vrstu robe, kojom se ukida odredba o zamrzavanju fakturnih cena dobavljača na nivo od 1. avgusta 2025.
Država po projektu izgradnje puteva sklopi i do 10 aneksa ugovora - koji pomeraju rokove i utrostručuju cenu
03.02.2026.•
4
Aneksi ugovora, a njih je od tri do deset po projektu za izgradnju infrastrukture u Srbiji, sklapaju se brzo po zaključenju ugovora.
Dojče vele o "Mrdićevim zakonima": Raspojasana vlast u Srbiji ne mari za bilo kakva upozorenja
03.02.2026.•
2
Stupanjem na snagu takozvanih "Mrdićevih zakona" vlasti u Srbiji praktično će paralisati rad tužilaštva. Stručnjaci i opozicija govore o otvorenoj diktaturi, a kritika stiže i iz Brisela.
Politiko: Kina gradi rudarsku imperiju usred Srbije
03.02.2026.•
16
Na severoistoku Srbije, grad Bor izrastao je oko nekih od najznačajnijih ležišta bakra i zlata u Evropi.
Tužilac Nenadić: Došli smo u situaciju da nemamo policiju koja hoće da sarađuje sa TOK-om
02.02.2026.•
19
Glavni tužilac tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić izjavio je da smo "nažalost, došli u situaciju da nemamo policiju koja hoće da sarađuje da TOK-om".
Pad univerziteta na Šangajskoj listi: "Ana Brnabić da pogleda oko sebe, tu će naći uzroke problema"
02.02.2026.•
9
Akademski plenum navodi da je Ana Brnabić dozvolila sebi da okrivi blokade za pad srpskih univerziteta na Šangajskoj listi, iako se nikada nije bavila naukom i o toj listi verovatno zna iz medija.
EK žali što je Vučić potpisao "Mrdićeve zakone": Nismo tu da kažnjavamo
02.02.2026.•
35
Evropska komisija izrazila je žaljenje zbog toga što je predsednik Srbije potpisao izmene ključnih zakona u oblasti pravosuđa, ocenjujući da je reč o ozbiljnom koraku unazad na evropskom putu Srbije.
ANEM: Dokumentarna TV - još jedna neregistrovana televizija na kablovskoj
02.02.2026.•
1
ANEM je saopštio da "Dokumentarna TV", koja je dostupna korisnicima kablovske televizije "Telekoma Srbije" i emituje program od novembra, nije zvanično upisana u registar medija Agencije za privredne registre (APR).
Nije izabran generalni direktor RTS-a, v.d. direktora Dragan Bujošević
02.02.2026.•
3
Upravni odbor Radio-televizije Srbije (RTS) na današnjoj sednici nije izabrao generalnog direktora.
Poreska uprava upozorila građane na prevaru putem mejla
02.02.2026.•
3
Poreska uprava Srbije upozorila je danas građane na učestale pokušaje zloupotrebe elektronske pošte, pri čemu se pošiljaoci lažno predstavljaju kao Poreska uprava.
VIDEO: Gradonačelnik Niša sprečio pljačku dragstora
02.02.2026.•
16
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović je, kako su objavili režimski mediji sa snimkom sa sigurnosnih kamera samo par sati nakon događaja, sprečio oružani pokušaj pljačke dragstora u njegovom komšiluku.
Brnabić: Mrdićevi zakoni će ići na post festum analizu Venecijanske komisije
02.02.2026.•
9
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će se ići na post festum analizu Venecijanske komisije u vezi sa pravosudnim zakonima nedavno usvojenim u parlamentu.
Stranci uhapšeni zbog pripremanja ubistva na Senjaku
02.02.2026.•
0
Dvadesetšestogodišnji C. N. i dvadesetosmogodišnji S. G. osumnjičeni su da su pripremali ubistvo, 31. januara, u ugostiteljskom objektu na Senjaku.
Vučić sa humanoidnim robotima: Još sam kolo da nauče da igraju
02.02.2026.•
9
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je u Kineskom kulturnom centru, gde je prisustvovao prezentaciji robota kompanije AGIBOT Innovation, da bi Srbija ove godine mogla da bude prva zemlja u Evropi koja bi ih proizvodila.
Građani Srbije počeli i da preprodaju stanove u Grčkoj
02.02.2026.•
5
Cene nekretnina u delovima Grčke koji su najtraženiji za kupovinu među građanima Srbije porasle su u prethodnih pet godina najmanje 50 odsto.
Komentari 1
Xyz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar