U Novom Sadu zvanično ima 2.350 Jugoslovena - koliko će ih biti na ovom popisu?
U Beogradu ali i u još nekoliko gradova širom Srbije pojavili su se plakati, koje potpisuje Narodni pokret Jugoslovena, sa pozivom građanima da se na popisu izjasne kao Jugosloveni.
Foto: 021.rs
"Ima nas Popis 2022 – Izjasni se kao Jugosloven" napisano je uz logo pokreta na plakatima lepljenim po Beogradu, Obrenovcu, Šimanovcima, Urovcima, Zaječaru.
Iako Jugoslavije više nema, onih koji se osećaju kao Jugosloveni još uvek ima. Jedan broj njih se tako i izjašnjava na popisu, pa ih je na prethodnom, održanom 2011. godine bilo ukupno 23.303.
IMA NAS
— Jugosloveni (@JugosloveniYU) August 31, 2022
Narodni pokret Jugosloveni
ROŽAJE
U svakom kraju bivše države ima Jugoslovena i „preko bare“. Časni i iskreni, kroz akcije Narodnog pokreta „Jugosloveni“ i oni nalaze svoj izraz i pokazuju da su Jugosloveni još uvek prisutni u našem društvu i da se sa njima mora računati pic.twitter.com/ZGpNlw0XQi
Prema tom popisu, najviše Jugoslovena bilo je u Beogradu - 8.061, a zatim u Subotici, 3.203, dok ih je u Novom Sadu 2.355, Zrenjaninu 592, Nišu 202, a u Negotinu 29.
Poredeći po godinama, broj Jugoslovena u Srbiji rastao je do 1981. godine, kada je logično počeo da opada. Godine 1961. u Srbiji se 20.075 građana izjasnilo kao Jugosloveni. Na sledećem popisu kroz deset godina bilo ih je 123.824, a 1981. godine 441.941. Po popisu 1991. taj broj je pao na 320.169, a deceniju kasnije na 80.721.
Iako se jugoslovenstvo i kod nas i u regionu najćeše posmatra kao stvar nostalgije za vremenima kada se lepše i bolje živelo, građani koji se na popisu izjašnjavaju kao Jugosloveni, jugoslovenstvo uglavnom doživljavaju kao iskreno ubeđenje i model koji bi trebalo restartovati. Drugim rečima, zalažu se za obnovu Jugoslavije. Najveći broj njih su levičari i identifikuju se sa društvenim sistemom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Neka udruženja građana kao i pojedinci projugoslovenske orijentacije aktivno agituju i za osnovanje Nacionalnog saveta Jugoslovena, odnosno za dobijanje statusa nacionalne manjine u Srbiji. Za one koji među njima imaju političke ambicije to je i deo taktike kako bi mogli da formiraju stranku Jugoslovena kao nacionalne manjine.
Međutim, nadležni u Srbiji su na stanovištu da Jugosloveni ne mogu biti nacionalna manjina jer nemaju maticu niti zajednički jezik i kulturu.
Projugoslovenski aktivisti pak ne odustaju i nastavljaju sa svojom inicijativom da se izbore za status nacionalne manjine. Shodno tome, njima je veoma važno da se pokažu kao bitan činilac na taj način što će se što veći broj građana na popisu izjasniti kao Jugosloveni. Ako bi ta brojka bila značajna, njihov zahtev prema nadležnima za dobijanje statusa nacionalne manjine svakako bi dobio na snazi.
Koliko će biti Jugoslovena u Srbiji nakon što se završi ovaj popis saznaćemo kada rezultati budu poznati. Stručna javnost pak smatra da će taj broj biti niži nego na popisu koji je održan pre 11 godina.
"Svega onoga što je dobro je sve manje, pa će shodno tome biti i manje ljudi koji će se na popisu izjasniti kao Jugosloveni nego što ih je bilo 2011. godine", kaže za "Danas" sociolog Ratko Božović.
Prema njegovim rečima, za građane koji se osećaju Jugoslovenima ne bi bilo dobro da se organizuju kao nacionala manjina jer bi to moglo da ih dovede na udar onih koji nisu tolerantni.
"Mislim da je Jugoslovenima koji se tako izjašnjavaju ipak bolje da budu manje vidljivi u javnosti. U suprotnom, bojim se da ne bi imali mira, odnosno da bi bili izloženi napadima ekstremnih nacionalista", objašnjava sagovornik beogradskog lista.
I advokat Branko Pavlović je mišljenja da će broj onih koji se na popisu izjašnjavaju kao Jugosloveni sada biti manji nego što ih je bilo na prethodnom.
"Stvar je veoma jednostavna. Reč je o ljudima koji su se jednom tako izjasnili na popisu i prosto žele da ostanu dosledni u tom izjašnjavanju do kraja života. Reč je o ljudima koji nisu nostalgičari već naprotiv veruju u ideju jugoslovenstva i to što jesu su iz dubokog ubeđenja", navodi Pavlović.
Kada je reč o tendenciji dela projugoslovenski orijentisanih građana Srbije da se izbore za status nacionalne manjine, sagovornik lista "Danas" smatra da Jugosloveni ne ispunjavaju kriterijume da bi mogli da dobiju takav status.
Za razliku od Jugoslovena koji će na kraju popisa moći bar da se prebroje koliko ih ima to neće biti slučaj sa onim građanima koji će se na popisu izjasniti kao Vojvođani. Naime, pravila popisa su takva da će svako onaj ko se tako izjasni biti zaveden kao osoba koja se izjasnila o regionalnoj pripadnosti. Rezultati regionalne pripadnosti se pak iskazuju zbirno, odnosno neće biti izdvijeni statistički podaci po regionima o izjašnjavanju.
Podsećanja radi, Vojvođanski klub je nedavno zatražio da se na popisu stanovništva omogući statistička obrada podataka iz koje će se "jasno i nedvosmisleno videti koliko se građana Vojvodine izjasnilo kao Vojvođani". Takođe, Vojvođanska partija i Liga socijaldemokrata Vojvodine izrazile su stav da je ustavno pravo građana da se izjasne kako žele.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Crta identifikovala 12 lažnih lista za lokalne izbore, sumnja na još četiri
09.03.2026.•
0
Programski direktor Crte Raša Nedeljkov izjavio je da je ta organizacija do sada identifikovala 12 lažnih lista na lokalnim izborima zakazanim za 29. mart u 10 lokalnih samouprava, kao i da sumnja da su takve još četiri.
Dačić: Vratio sam se, živote, uskoro ću na kućno lečenje
09.03.2026.•
1
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić oglasio se na Instagramu prvi put otkako je hospitalizovan 25. februara zbog upale pluća.
Sutra u Bogatiću uništavanje eksplozivnih ostataka iz rata
09.03.2026.•
0
Odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije za vanredne situacije u Šapcu saopštilo je da će sutra u Bogatiću specijalizovana ekipa uništiti eksplozivne ostatke iz rata.
Više od 1.000 memorijskih kartica u izgubljenom prtljagu
09.03.2026.•
2
Carinici su u subotu, 7. marta, na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla, privremeno zadržali 1.100 memorijskih kartica i fleš memorija, kao i 40 paklica cigareta.
Vučić za "Zidojče cajtung" o hladnijem odnosu sa Moskvom: Putinu sam rekao - evo liste, u čemu je problem?
09.03.2026.•
35
Predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za "Zidojče cajtung" govorio je o snabdevanju energentima, tenzijama između Beograda i Moskve, o ideji da Srbija uđe u EU, ali bez prava glasa...
Napravljen simulator: Kako izgleda preživljavanje od socijalne pomoći u Srbiji
09.03.2026.•
10
Inicijativa A11 pokrenula je simulator preživljavanja od iznosa novčane socijalne pomoći u Srbiji sa ciljem da ukaže na to koliko je teško pokriti osnovne troškove sa ovim primanjima.
Srbija 37. u svetu po uvozu oružja
09.03.2026.•
1
Na listi 40 vodećih svetskih uvoznika oružja, našla se i Srbija, na 37. mestu, dok je Ukrajina na prvom mestu.
Ovo su izborne liste proglašene za predstojeće lokalne izbore u 10 mesta
09.03.2026.•
7
Lokalni izbori 29. marta biće održani u deset lokalnih samourava: Boru, Kuli, Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Majdanpeku, Kladovu, Knjaževcu, Lučanima, Bajinoj Bašti i Sevojnu.
"Srbija će se naoružavati jer je to jedina garancija za mir": Vojna strategija ili kupovina političkih poena?
09.03.2026.•
25
U svom subotnjem obraćanju javnosti predsednik Aleksandar Vučić se između ostalog dotakao i teze da ćemo se "naoružavati jer je to jedina garancija za mir".
Savez komunističke omladine Jugoslavije organizuje skup podrške Iranu u Beogradu
09.03.2026.•
8
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) najavio je da će u utorak, 10. marta u Beogradu održati skup podrške narodu Irana sa kog će osuditi izraelsko-američku agresiju.
Država zabranila izvoz nafte i naftnih derivata za motore: "Građani plaćaju jeftinije u odnosu na realnu cenu"
09.03.2026.•
24
Da bi se zaštitilo domaće tržište od nestašica i skoka cena, Vlada Srbije donela je na jutrošnjoj vanrednoj sednici odluku o zabrani izvoza nafte i svih naftnih derivata za pogon motora.
Skup SNS u Beogradu deset dana pre izbora: "Da bi se predsednik svih građana obratio samo svojim glasačima"
09.03.2026.•
28
Srpska napredna stranka priprema skup u Beogradu za 21. mart.
VIDEO: Pre 35 godina održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića
09.03.2026.•
20
Na današnji dan pre 35 godina - 9. marta 1991. u Beogradu su održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića.
Evakuacioni avion iz Dubaija sa 267 putnika sleteo u Beograd
09.03.2026.•
6
Avion "Er Srbije" sa 267 putnika iz Dubaija sleteo je u Beograd pola sata posle ponoći, a među putnicima je bilo i deset beba.
Počinje podnošenje prigovora na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banje
09.03.2026.•
1
Penzioneri od danas, 9. marta do petka, 13. marta mogu uložiti prigovore na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banju.
Policija prošle godine kaznila 150.000 vozača zbog nekorišćenja pojasa: Ove nedelje pojačana kontrola
09.03.2026.•
4
Policija ove nedelje, od 9. do 15. marta, pojačano kontroliše saobraćaj.
Koliko košta odlazak stručnih ljudi: Srbija ne gubi samo stanovništvo, već i razvojni potencijal
08.03.2026.•
37
Srbija je od 1991. godine u migracijama izgubila 963.000 stanovnika, a među njima je čak 30 odsto inženjera.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za znalce
08.03.2026.•
17
Nova runda deset pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je pred vama.
Kamioni na prelazu Šid čekaju četiri sata da izađu iz Srbije
08.03.2026.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kraj vikenda donosi pojačan saobraćaj i veći broj vozila na prilazima gradovima.
Novi predsednik AKS: Dva su ključna problema u advokaturi
08.03.2026.•
1
Novoizabrani predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Dušan Bratić izjavio je da postoje dva naročito izražena problema srpske advokature.
Komentari 47
Trt
Svakako su stariji od ove vaše novokomponovane srBske "nacije".
@Trt
Trt
Vojvođani su "novonastala izmišljotina" samo indijancima koji su tek sišli s autobusa i uzalud se upiru da izvuku praziluk iz kloake.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar