Vučić ponovo pominjao upadanje u stanove bez sudskog naloga - zadiranje u prava građana?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić spomenuo je u petak upadanje policije u stan bez naloga suda kako bi se pronašlo nelegalno oružje i oni koji podržavaju masovne pucnjave.
Foto: 021.rs
"Svi vi kojima se sviđa monstrum - da nam objasnite što vam se sviđa monstrum. Svako lice koje kaže da je u gađanju spas, i da (u njemu) ima nešto relaksirajuće, ajd' ti lepo u zatvor. I u tome ćemo da tražimo podršku sudija i tužilaca, a ne da se mučimo da dobijemo nalog da pretresemo stan ubice. Taman da ne pronađemo nigde ništa (dok dočekamo nalog). Pošto, znate, nije u skladu sa evropskim standardima. (Ako nije po evropskim standardima), sad će da bude", kazao je predsednik na konferenciji za medije povodom masovnog ubistva u Mladenovcu.
Nova ekonomija podseća da se odredba u upadu u stan bez naloga suda poslednji put spominjala u spornom nacrtu Zakona o policiji, koji je upravo na inicijativu predsednika Vučića povučen u decembru 2022. godine. Isto se dogodilo i godinu dana ranije, nakon burnih kritika organizacija koje se bave bezbednošću i ljudskim pravima.
"Sporni nacrt zakona daje veća ovlašćenja za koja deluje da su usmerena direktno protiv građana koji izražavaju nezadovoljstvo i protest stanjem u društvu", ocenio je u decembru prošle godine Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku na zajedničkoj konferenciji organizacija civilnog društva.
Najviše kritika bilo je upućeno upravo predloženim izmenama člana 92 Zakona o unutrašnjim poslovima, po kome ovlašćeno službeno lice može i bez naredbe suda da uđe u tuđi stan i druge prostorije.
Prema tumačenju stručnjaka, ovaj član predstavlja preterano zadiranje u prava građana.
Prema tadašnjoj oceni Eleka, ulazak u stan bez naloga suda je potencijalno neustavan, jer je prema najvišem pravnom aktu Srbije "stan nepovrediv".
S druge strane, predstavnici MUP-a su na predstavljanju nacrta zakona istakli da su brojne odredbe pogrešno protumačene.
"Policijski službenik je i do sada po Zakonu o krivičnom postupku imao pravo da uđe u tuđi stan i pretrese ga bez prisustva svedoka. Nacrtom je precizirano da je jedan od osnova za upad i osnovana sumnja da se priprema neko krivično delo, jer je takav osnov nedostajao policiji da reaguje, naročito kad je reč o nasilju u porodici", rekla je zamenica sekretara MUP-a Milica Bondžić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Crkvena varijanta škole mladih lidera": Čemu će služiti Univerzitet Sveti Sava kada postoji Bogoslovija?
09.05.2026.•
4
U Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve u Beogradu potpisan je Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve o saradnji na osnivanju Srpskog pravoslavnog Univerziteta "Sveti Sava".
Varnice između SNS i SPS: Zašto Vučić pojačava kritike pred izbore?
09.05.2026.•
2
Ponovo se pred izbore zaoštrava retorika predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema SPS-u.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko možete?
09.05.2026.•
9
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Ilić: Svi treba da stanemo uz studente, Vučić vlada kao Milošević
09.05.2026.•
22
Predsednik Nove Srbije i bivši ministar u više vlada Velimir Ilić izjavio je da cela antirežimska javnost treba da stane uz studente, njihov pokret i ljude koji će predvoditi studentsku listu.
Dizel pojeftinio na Kosovu, cena benzina nepromenjena
09.05.2026.•
2
Ministarstvo industrije, preduzetništva, trgovine i inovacija Kosova objavilo je cene derivata za danas, prema kojem je dizel pojeftinio za četiri centa u odnosu na dan ranije i iznosi 1,63 evra po litru.
Na granici sa Severnom Makedonijom čeka se dva sata, na Batrovcima oko sat vremena
09.05.2026.•
0
Putevi Srbije su objavili da automobili na graničnom prelazu Preševo sa Severnom Makedonijom čekaju dva sata da izađu iz Srbije.
Krivične prijave i blokirani računi: Kako je poslovala mreža dobavljača za radove na Železničkoj stanici
09.05.2026.•
6
Beogradski ogranak kineske kompanije CCECC, koji je bio zadužen za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, formirao je čitavu mrežu malih dobavljača za izvlačenje novca iz sistema, sa jednim zaposlenim.
Pokrenuta inicijativa da se vrati stara granica za jeftinu struju: Stop pljački građana - struja nije luksuz
09.05.2026.•
24
Narodni pokret Srbije počeo je danas u Novom Sadu prikupljanje potpisa peticije kojom bi se od Vlade Srbije tražilo da se vrati prag za ulazak u crvenu zonu potrošnje električne energije sa 1200 na 1600 kWh.
Devojčica stradala od strujnog udara u stanu u Beogradu
09.05.2026.•
1
U jednom stanu u beogradskoj opštini Palilula danas je od strujnog udara poginula jedanaestogodišnja devojčica.
Picula: Srbija zaostaje u pregovorima sa EU, dok region napreduje
09.05.2026.•
8
Evroposlanik Tonino Picula ocenio je danas da Srbija u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji (EU) stagnira ili čak nazaduje, dok susedne zemlje poput Crne Gore i Albanije ostvaruju napredak.
Aljbin Kurti ponovo kandidat za premijera Kosova na izborima 7. juna
09.05.2026.•
1
Glavni odbor pokreta Samoopredeljenje imenovao je danas Aljbina Kurtija za kandidata za premijera na predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, zakazanim za 7. jun.
Todorović Štiplija: Srbija zakočena na evropskom putu, nema političke volje za reforme
09.05.2026.•
8
Na Dan Evrope (9. maj) deluje da je Srbija ozbiljno zakočena na evropskom putu, smatra glavni urednik portala Savremena politika Nemanja Todorović Štiplija.
Sukob građana i SNS simpatizera u Resniku, policija intervenisala
09.05.2026.•
4
Grupa građana i studenata verbalno se sukobila danas u naselju Resnik sa simpatizerima Srpske napredne stranke (SNS) koje je predvodio stranački koordinator Dejan Paunović, prenosi televizija N1.
Vučić: Izbori na dohvat ruke, MOL ako hoće NIS - moraće rafineriju u Pančevu da drži otvorenom
09.05.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da će lista aktuelne vlasti na parlamentarnim izborima imati "značajno veći broj glasova" u svim mestima u kojima su u prethodnom periodu održani lokalni izbori.
Porodice preminulih pacijenata uputile otvoreno pismo ministru Lončaru: "Tražimo istinu"
09.05.2026.•
11
Grupa porodica koje su, kako su navele, izgubile svoje najbliže u zdravstvenom sistemu Srbije, uputila je danas otvoreno pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.
Uhapšeni osumnjičeni za ubistvo dvadesetdvogodišnjeg mladića u Kruševcu
09.05.2026.•
1
Pripadnici policije u Kruševcu uhapsili su dve osobe zbog postojanja osnova sumnje da su u jednom gradskom parku u Kruševcu dvadesetdvogodišnjem mladiću oštrim predmetom naneli više ubodnih rana, nakon čega je preminuo.
Veća izlaznost moguća na narednim izborima u Srbiji: Da li se apstinenti bude?
09.05.2026.•
25
Na nedavnim lokalnim izborima u 10 opština i gradova u Srbiji, kao i krajem prošle godine u tri lokalne samouprave, zabeležena je viša izlaznost na biralištima.
Sindikat sudske vlasti: Srbija delimično ispunila preporuke Venecijanske komisije o pravosuđu
09.05.2026.•
2
Sindikat sudske vlasti ocenio je danas da je Srbija ispunila samo neznatan deo od devet preporuka Venecijanske komisije datih na mišljenje povodom izmena seta pravosudnih zakona, poznatih kao "Mrdićevi zakoni".
Samofinansirajućim studentima i ove godine vraća se 50 odsto školarine
09.05.2026.•
2
Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović izjavio je da je akcija vraćanja 50 odsto plaćene školarine za prvi put upisane predmete u školskoj 2025/26. godini nastavak akcije od prošle godine.
Bocan-Harčenko: Odluke o NIS-u moraju da osiguraju energetsku bezbednost Srbije
09.05.2026.•
6
Ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da odluke u vezi s Naftnom industrijom Srbije moraju da u potpunosti osiguraju energetsku bezbednost Srbije.
RSE: Država finansira Udruženje veterana "Crvene beretke" budžetskim novcem
09.05.2026.•
24
Vlada Srbije novcem iz budžeta države finansira Udruženje veterana "Crvene beretke", organizacije koja okuplja nekadašnje pripadnike rasformirane specijalne jedinice Državne bezbednosti.
Komentari 8
...
"Svako lice koje kaže da je u gađanju spas, i da (u njemu) ima nešto relaksirajuće, ajd' ti lepo u zatvor."
A da li sudije i politicari koji kazu "srpska posla" i "mala rasprava medju kumovima" takodje idu u zatvor?
Pa
Odbačeni
Vučić se plaši naroda zbog velikog siromaštva, prodaje EPS-a, izdaje Kosova i hoće da progura ove mere represije da bi sam sebe zaštitio:
- upade SNS policije bez naloga
- SNS paravojsku 5000 za 2000 evra platu
- razoružavanje stanovništva sa legalnom dozvolom
Želi da vrši represiju nad političkim protivnicima i njihovim porodicama, ali i siromašnim narodom.
Ali to mu neće proći, ovo sa školom i u Mladenovcu je prelilo čašu, nema nazad mora da bude smenjen, svi na protest danas, a ako ne podnese ostavku od sutra svi na blokade Gazele i autoputeva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar