VIDEO: Vučić bio neprijatan prema novinaru slovenačke televizije, reagovala i predsednica Slovenije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je neprijatan prema slovenačkom novinaru koji se na konfereciji za medije interesovao za proteste protiv nasilja i dešavanja u parlamentu Srbije.
Odgovori koje je dobio bili su takvi da su zahtevali repliku predsednice Slovenije i objašnjenje o demokratiji i slobodi govora, piše N1.
Vučić se danas sastao s predsednicom Slovenije Natašom Pirc Musar, posle čega su se obratili medijima.
Novinar TV Slovenije je u jednom od pitanja povezao nastavak protesta "Srbija protiv nasilja" i nedostatak kvoruma u srpskom parlamentu, na šta mu je predsednik odgovorio.
"Veoma Vam hvala na vašim pitanjima zato što i kroz deo tih pitanja se vidi kako i zbog čega Evropska unija nema toliku popularnost, koliko bismo svi voleli u našoj zemlji. Ponekad zbog vaše prevelike dobre volje ljudi se osete uniženima, jer vide da biste da se mešate u stvari u koje nikada nikome drugom ne biste dozvolili da se meša kada su vaše zemlje u pitanju", počeo je predsednik Srbije svoje izlaganje u ironičnom tonu.
Govoreći o protestima protiv nasilja predsednik je rekao da on već 10 godina ima proteste, umanjujući njihov značaj izjavom "protest kao protest".
Obraćajući se direktno novinaru, on je više puta ponovio da Srbija za razliku od EU nema praksu da "ubije boga u demonstrantima".
"Ranije su bili svaki dan, sad su vikend protesti. S izuzetkom poziva na moje vešanje oni su mirni. Dođu, skupe se, raziđu se i sve je u redu. Mi se trudimo da preuzmemo Vaše najbolje demokratske tekovine, jedino što još nismo preuzeli to je da ubijemo boga u demonstrantima. Mi to ne umemo da radimo i nećemo da radimo, izbegavaćemo do poslednjeg trenutka", obratio se predsednik ponovo direktno novinaru.
MI NEĆEMO DA PREBIJAMO DEMONSTRANTE KAO U EU, TU SMO DALEKO OD EU STANDARDA!
— Detektor laži (@LaziDetektor) June 15, 2023
Novinar iz Slovenije: Kako komentarišete to što se u subotu organizuju protesti a u Skupštini nema kvoruma da bi se raspravljalo o smeni Gašića?
Vučić: Drago mi je da ste zainteresovani za unutrašnja… pic.twitter.com/3VVbwt5mR3
Dodao je da je policija puštala demonstrante da upadnu u zgradu Skupštine, ili zgradu RTS-a, vraćajući se na temu EU standarda u prebijanju demonstranata.
"Još ćemo morati da radimo na tim evropskim reformama, očigledno da po pitanju prebijanja demonstranata smo daleko od Vaših standarda u EU i po tom pitanju se nadam da nećemo napredovati brzinom koja se od nas očekuje", rekao je Vučić.
Ovakvo izlaganje je nateralo gošću iz Slovenije da reaguje i, kako je rekla, uloži repliku.
Ona je kazala da su demonstracije u svakoj zemlji legitiman i demokratski čin, a da zanimanje novinara za proteste i dešavanja u Srbiji, kao i izveštavanje o tome predstavlja slobodu izražavanja.
"To što mediji izveštavaju o demonstracijama je sloboda izražavanja i nadam se da novinaru niste previše zamerili na pitanju. Demokratija je i sloboda medija i na tome takođe treba raditi", poručila je Pirc Musar i dodala da protesti postoje i u Sloveniji, i u Briselu.
Vučić nije dozolio da replika predsednice Slovenije bude poslednja, pa je odgovorio da je "zahvalan novinaru što je takvo pitanje postavio".
"Kod nas je, naravno, sloboda medija takva da svakoga dana bi trebalo da odgovorim jesam li Hitler ili Musolini. Vama ne želim taj stepen sloboda", zaključio je Vučić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sudijski pomoćnici: Pod plaštom reformi, uvodi se monopol Pravosudne akademije u izboru sudija i tužilaca
14.08.2026.•
0
Asocijacija sudijskih pomoćnika ocenila je da predložene izmene Zakona o Pravosudnoj akademiji, Zakona o sudijama i Zakona o javnim tužilaštvu neće rešiti nijedan hronični problem pravosuđa.
MUP upozorava mlade na sve veći broj internet prevara i digitalnog nasilja
14.08.2026.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) upozorilo je mlade na sve veći broj onlajn prevara i slučajeva digitalnog nasilja i pružilo savete za bolju zaštitu na internetu.
Vukadinović: Od neopredeljenih birača zavisi ko će pobediti na izborima
14.08.2026.•
2
Analitičar i glavni urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović ocenio je da će na rezultat izbora presudno uticati birači koji su trenutno neopredeljeni.
Dačić: Aktivno 10 požara, najteže u Deliblatskoj peščari
14.08.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Srbiji aktivno 10 požara, dodavši da je najteža situacija u Deliblatskoj peščari, dok je požar u mestu Gornji Brestovac pod kontrolom.
Geodetske organizacije traže razrešenje ministarke Sofronijević
14.08.2026.•
1
Udruženje geodetskih organizacija Srbije "Geoudruženje" zatražilo je od Vlade Srbije pokretanje postupka za razrešenje ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandre Sofronijević.
Naredne sedmice završni ispit za osmake koji nisu polagali u junu
14.08.2026.•
1
Učenici osmog razreda osnovnih škola, koji iz različitih opravdanih razloga nisu polagali završni ispit u junskom roku, moći će da polažu testove od 17. do 19. avgusta, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Protest u Gornjem Milanovcu zbog problema sa snabdevanjem vodom
14.08.2026.•
0
Više stotina građana sinoć je protestovalo u centru Gornjeg Milanovca zbog nestašice vode iz vodovoda.
Er Srbija preusmerava letove ka Siciliji zbog pojačane aktivnosti vulkana Etna
14.08.2026.•
0
Avio kompanija Er Srbija će danas, 14. avgusta, preusmeriti letove između Beograda i italijanskog grada Katanije na aerodrom Lamezija Terme u Kalabriji zbog pojačane aktivnosti vulkana Etna na Siciliji.
EU: Okvir za poštovanje osnovnih prava u Srbiji postoji, ali mora bolje da se sprovodi
13.08.2026.•
4
Zakonodavni i institucionalni okvir za poštovanje osnovnih prava u Srbiji uglavnom je uspostavljen, ali mora da se poboljša sprovođenje.
Matović optužio nemačkog novinara da je svojim pitanjem pozvao na ubijanje Rusa
13.08.2026.•
7
Državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Srbije Perko Matović osudio je izjavu novinara "Frankfurter algemajne cajtunga" Mihaela Martensa.
Kazahstanac uhapšen u Beogradu zbog prevare: Od starije žene uzeli 20.360 evra za navodnu operaciju ćerke
13.08.2026.•
3
Državljanin Kazahstana V.N. (32) uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo prevara.
Vučić najavio veće plate za lekare koji pristanu da rade u selima
13.08.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će država povećati plate lekarima koji budu pristali da rade u selima, te ocenio da nema smisla graditi zdravstvene ustanove "ako u njima nema ko da radi".
Uskoro suđenje za napad na policiju ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru
13.08.2026.•
0
Suđenje devetorici optuženih da su 29. jula prošle godine napali policajce ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru, počeće sledeće nedelje pred Osnovnim sudom u tom gradu.
Ekspo za kontejnere za logističke potrebe izdvaja 117,4 miliona dinara
13.08.2026.•
2
Кompanija Ekspo Beograd zaključila je okvirni sporazum sa kompanijom "Eko box kontejneri" Beograd-Zemun za nabavku kontejnera za logističke i servisne potrebe na Ekspo lokaciji.
Rama: Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje neosporno
13.08.2026.•
5
Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje nesporno, ocena je premijera Albanije Edija Rame.
Komentari 20
DRago
Bojan
Koji ti je to jezik dečko?
Sasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar