Poskupljenja smanjila i broj stranih filmadžija koji snimaju u Srbiji
Ovog leta na lokacijama u Srbiji upravo je završeno snimanje TV serije "Citadel India", ali nije primećeno puno filmskih ekipa stranih producenata kao nekih ranijih godina.

Foto: Pixabay
Kako piše list Danas, na manje prisustvo stranaca i njihovih projekata ne utiče samo štrajk holivudskih scenarista i filmskih radnika, već i veliki porast cena u našoj zemlji.
Kako za Danas kažu u producentskoj kući "Work in Progres", oni ovog leta nemaju ni jedan projekat - zbog štrajka holivudskih scenarista zaustavljeno je snimanje većeg američkog filma koje je bilo zakazano u Srbiji (rigorozni detalji ugovora ne dozvoljavaju da se ime producenta i naslov filma pojavljuju u medijima). Na našim lokacijama bile su isplanirane dve nedelje snimanja, onda bi se ekipa ovog filma preselila u Englesku.
Međutim, kako u "Work in Progres" ističu za Danas, za njih, ali i za druge naše producente koji posluju sa strancima, mnogo veći problem od štrajka scenarista sada je drastično poskupljenje u Srbiji.
"Mi ćemo ovaj veliki film svakako da snimamo, imamo ugovor, i ovaj štrajk će se u nekom trenutku završiti. Ali, ne znamo šta ćemo dalje, jer smo za velike producente postali mnogo skupi. Previše su skočile cene svega, od daske za scenografiju, hotela, restorana, usluga, do filmskih ekipa. Uradili smo 60 budžeta i niko više da dođe ovde, i zaista ne znamo kad ćemo ponovo da imamo nešto tako veliko, kao što su bili raniji filmovi", objašnjavaju u "Work in Progres".
"Veliki producenti su otišli u Bugarsku i Rumuniju, koje nemaju uredbu o podsticaju kojom se strancima vraća deo novca koji su potrošili snimajući u njihovim zemljama, ali su one u ovom trenutku za njih ipak znatno jeftinije od nas. Kako sada izgleda, uredba koju imamo i taj podsticaj od trideset odsto koji država Srbija besprekorno vraća stranim producentima visokobudžetnih filmova, što nam je kao lokaciji donelo dobar glas u Americi i Holivudu, uskoro neće biti potrebna. Jer, i pored tog povrata novca ovde gotovo više niko ne dolazi, ili su snimanja na našim lokacijama drastično smanjena. Mađarska je, primera radi, prošle godine od ovog posla imala promet od 600 miliona evra, a nama se sada javljaju samo sitni producenti koji traže budžete, za koje smo takođe skupi", ističu u "Work in Progres".
Kako u ime Srpske filmske asocijacije za Danas kaže Tanja Mitić, prema njihovim saznanjima, Džonatan Ingliš Balkanic Media uskoro bi na našim lokacijama trebalo da započne snimanje druge sezone američke hit serije "The Ark", koja je emitovana na kanalu SyFy. Prva sezona te serije, u kojoj igraju i naši brojni glumci, kompletno je snimljena u Šimanovcima.
Kada je reč o poskupljenju, kako navodi, Srbija je ipak i dalje atraktivna destinacija za strane produkcije, pre svega zbog lepih lokacija, iskusnih članova ekipa i podsticaja.
"Mi nismo jeftina destinacija za snimanje, ali smo svakako i dalje povoljniji od drugih evropskih zemalja. Treba pratiti i ponudu drugih destinacija koje su u rangu s nama, pre svega u Evropi, i na osnovu toga formirati cene", objašnjava Mitić.
"Strane produkcije prilikom dolaska u Srbiju imaju i troškove putovanja i smeštaja, i taj dolazak bi zajedno sa troškovima produkcije trebalo da bude manji nego da su ostali u svojim zemljama. Domaće servisne produkcije prate situaciju sa cenama usluga, i trude se da sa članovima ekipa i vlasnicima lokacija dođu do kompromisnog rešenja i cene koja će zadovoljiti njihove zahteve, a opet biti povoljna za strane produkcije", navodi Mitić.
Bez obzira na cene, kako objašnjava, za Srbiju i Beograd je važno da i dalje ostanu "film friendly" destinacije, u smislu odnosa prema produkcijama, otvorene komunikacije, spremnosti da se pregovara i izađe u susret uz poštovanje svih dogovora i neometano funkcionisanje redovnog života građana (saobraćaja, komišiluka, parkinga…).
"Ono što bi posebno doprinelo olakšavanju procesa izdavanja dozvola za snimanje je otvaranje kancelarije za film u okviru grada Beograda koja bi vodila ceo proces izdavanja dozvola i praćenja organizacije snimanja na teritoriji glavnog grada. Svakako da bismo na taj način dodatno podigli nivo glavnog grada kao lokacije za snimanje i poslali poruku stranim produkcijama da ne samo da ih ovde čekaju kvalitetni radnici i uzbudljive lokacije, već i jednostavan i centralizovan sistem kada je u pitanju logistika snimanju na nivou celog Beograda", ističe u ime SFA Tanja Mitić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bačen Molotovljev koktel u automobil brata nedavno smenjenog komandanta SAJ-a
04.10.2025.•
0
U noći između srede i četvrtka bačen je Molotovljev koktel u automobil čiji je vlasnik Srđan Vulević, brat nedavno smenjenog komandanta SAJ-a Spasoja Vulevića, potvrđeno je agenciji Beta iz izvora bliskih porodici.
Saobraćaj otežan u planinskim predelima zbog snega
04.10.2025.•
0
Saobraćaj u Srbiji odvija se po mokrim kolovozima i sa zastojima što uslovljava usporenu vožnju, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
"Srbijavode" prate situaciju zbog obilnih padavina
04.10.2025.•
0
"Srbijavode" su zbog obilnih padavina u pripravnost i prate situaciju na terenu, rečeno je u tom preduzeću.
Kristofer Hil o sankcijama NIS-u: Ne očekujem odlaganje, ali neki dogovori se postižu i u poslednjem trenutku
04.10.2025.•
0
Bivši američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil kaže da ima informacije da se vode pregovori američke i ruske strane, ali i nekih trećih zemalja o traženju rešenja za NIS.
U sudaru kod Mladenovca poginula jedna osoba, četvoro povređeno
04.10.2025.•
0
Jedna osoba je poginula, a četiri su povređene u saobraćajnoj nesreći koja se u petak uveče dogodila u Rajkovcu u opštini Mladenovac.
Pet osoba koje su pretukle mladića u Čačku sklopilo sporazum o priznanju krivice
03.10.2025.•
4
Više javno tužilaštvo u Čačku je saopštilo da je pet osoba koje su palicama napale 22-godišnjaka sklopilo sporazum o priznanju krivice za nasilničko ponašanje na javnom skupu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za ozbiljne igrače
03.10.2025.•
11
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Predsedništvo SPS: Slobodan Milošević bio prva žrtva obojenih revolucija
03.10.2025.•
23
Predsedništvo SPS-a saopštilo je da je njihov nekadašnji predsednik i nekadašnji predsednik Srbije, Slobodan Milošević, bio "prva žrtva globalnog imperijalizma i obojenih revolucija u svetu".
Protest ispred Narodnog pozorišta: "Narodno, a ne napredno"
03.10.2025.•
1
Glumci, studenti i građani okupili su se večeras ispred Narodnog pozorišta u Beogradu, u znak protesta zbog donošenja novog pravilnika o radnoj disciplini.
Uprava Narodnog pozorišta zatvorila deo zgrade, neće biti predstava: Po nalazu inspekcije, a pred protest
03.10.2025.•
3
Ministarstvo kulture i uprava Narodnog pozorišta u Beogradu su posle inspekcijskog nadzora odlučili da zatvore delove zgrade tog pozorišta.
Osnovci ostali zaglavljeni pri povratku s ekskurzije na Divčibarama
03.10.2025.•
7
Deca iz Osnovne škole "Dositej Obradović" iz Požarevca jutros su krenula sa Divčibara, gde su bila na ekskurziji, ali su ostala zavejana na putu, gde su, prema rečima jednog roditelja, satima bila zarobljena u autobusu.
FOTO: Policija zaplenila gumene bombone u obliku medvedića sa marihuanom
03.10.2025.•
1
Policija je u Beogradu uhapsila M.A. (56) i Z.M. (29), osumnjičene za trgovinu drogom, odnosno posedovanje droge.
Roditelji učenika OŠ "Pavle Savić" demantuju ministra: Direktor nije bio predmet terora
03.10.2025.•
0
Roditelji učenika OŠ "Pavle Savić" odbacili su kao neistinite i manipulativne tvrdnje ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da je v.d. direktora Nenad Tasić bio predmet "medijskog, političkog i konkretnog terora".
Zbog snega proglašena vanredna situacija u opštini Nova Varoš
03.10.2025.•
0
Na čitavoj teritoriji opštine Nova Varoš proglašena je vanredna situacija zbog snega koji pada skoro 24 sata i izaziva ogromne probleme, rekao je danas predsednik opštine Branko Bjelić.
Peti oktobar posle 25 godina: Radikali i tad i sad, uz istu priču, na vlasti
03.10.2025.•
15
U nedelju se navršava 25 godina od 5. oktobra, dana kada je svrgnuta vlast Slobodana Miloševića, koja je prethodno poražena na izborima.
Zbog snega nema struje u više opština na jugu Srbije: Bez struje oko 50.000 korisnika
03.10.2025.•
2
Snežno nevreme dovelo je do oštećenja elektroenergetske mreže u Medveđi, Sijarinskoj banji i Crnoj Travi, a bez struje su i sela u okolini Lebana i Vlasotinca.
Gimnazija u Leskovcu prelazi na onlajn nastavu: Prokišnjava obnovljeni krov
03.10.2025.•
4
Školska uprava za Jablanički i Pčinjski okrug dala je saglasnost Gimnaziji Leskovac da učenici pređu na onlajn nastavu zbog prokišnjavanja obnovljenog krova na drugom spratu ove obrazovne ustanove.
Proglašena lista SNS za lokalne izbore u Mionici
03.10.2025.•
2
Lista "Aleksandar Vučić - Najbolje za Mionicu!" predata je sinoć za lokalne izbore u Mionici koji će biti održani 30. novembra.
Ministar prosvete: Direktorka Pete gimnazije pod policijskom pratnjom, blokaderska logika nanela patnju
03.10.2025.•
10
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković kazao je da v.d. direktorka Pete beogradske gimnazije Danka Nešović ima policijsku pratnju.
Oborene bandere na graničnom prelazu Strezimirovci zbog snežnih padavina
03.10.2025.•
1
Dva elektro-stuba oborena su usled snežnih padavina kod prelaza Strezimirovci, odnosno na putnom pravcu Vladičin Han - Surdulica - državna granica sa Bugarskom.
Komentari 5
Đerđ Balaš
E
coproduction man
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar