FOTO, VIDEO: Vučić odlikovao Ričarda Grenela - "Istinski prijatelj Srbije"
Predsednik Aleksandar Vučić uručio je Orden srpske zastave prvog stepena bivšem izaslaniku Bele kuće za dijalog Beograda i Prištine Ričardu Grenelu.
Foto: FoNet (Ana Paunković)
Grenelu je orden uručen za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Vučić je na Sretenje, 15. februara, povodom Dana državnosti Srbije, odlikovao zaslužne pojedince i institucije, među njima je bio i Grenel, ali nije bio u mogućnosti da prisustvuje ceremoniji uručivanja odlikovanja.

Vučić je, prilikom uručivanja ordena, rekao da je Ričard Grenel istinski prijatelj Srbije koji je doprineo miru i stabilnosti u regionu.
"Danas imam čast da u ime građana Srbije iskažem zahvalnost čoveku koji je za kratko vreme neumornim radom izvršio značajan uticaj na odnose između Srbije i SAD i suštinski obogatio veze između naših naroda", istakao je Vučić u Predsedništvu Srbije.

Ukazao je da uloga Grenela u dijalogu Beograda i Prištine ne samo doprinosila regionalnom miru i stabilnosti, već i igrala ključnu ulogu u jačanju veza između SAD i Srbije.
Kako je rekao Vučić, Grenelov mandat kao čoveka za dijalog pokazuje njegovu oštrinu, ali i njegovo diplomatsko umeće i pre svega spremnost da čuje argumente druge strane i kada se sa njima ne slaže.

"On je nakon svoje službe u vezi sa dijalogom demonstrirao nešto što nismo gotovo mogli da vidimo u onome što eufemistički nazivamo međunarodnom zajednicom, a to je objektivnost, intelektualno i političko poštenje i doslednost vanserijskog karaktera", naveo je Vučić.
"Njegov izuzetan angažman na Balkanu i lična vizija u čijem je središtu jačanje saradnje i rušenje barijera putem izgradnje ekonomskih veza bio je i jeste svedočanstvo njegovog dubokog verovanja u budućnost regiona, a time i budućnost Srbije i njegove vere u mogućnost pomirenje i stvaranje drugačije budućnosti za narode Balkana", naveo je predsednik.

Dodao je da razgovori sa Grenelom nisu uvek bili laki, već naprotiv.
"Usudiću se da kažem da sa njim delim čvrsto uverenje da sudbina balkanskih naroda i država treba da bude baš u njihovim rukama. Kada smo bili u Vašingtonu, sećam se koliko mi je bilo teško da odbijem ono što je Grenel tražio, ali čak i kada smo to iz jasnih razloga morali da učinimo, on nije zatvarao vrata i nije pretio i nije donosio odluke o kažnjavanju onih koji su imali drugačiji stav ili koji nisu želeli da budu sto odsto poslušni", naglasio je Vučić.
Istakao je da veruje da samo takva slobodna i samostalna Srbija može biti istinski i pouzdani partner i prijatelj SAD i svih drugih aktera u međunarodnoj zajednici.
"Njegovo poznavanje srpske nacionalne filozofije doprinelo je da za vreme njegovog mandata ispisujemo stranice unapređenja duge istorije srpsko-američkih odnosa svedočeći istinu o dešavanjima na KiM i drugde u našem regionu i nakon svog posredničkog mandata on je doživljen kao pravičan i pravedan i daleko izvan granica naše zemlje. I zato je zauzeo posebno mesto u narodu Srbije i kod naših građana", rekao je Vučić.
Grenel je izjavio da je jedino rešenje u dijalogu Begrada i Prištine da obe strane učine ustupke. Rekao je da međunarodna zajednica ima odgovornost da izvrši pritisak na (premijera Kosova Aljbina) Kurtija da ispuni dogovoreno, a onda da utiče na obe strane da učine ustupke.
"Primio sam slično odlikovanje na Kosovu pre tri godine, tako da sam zaista počastvovan što imam i ovo odlikovanje i mislim da sam jedina osoba koja je primila najviše odlikovanje i sa Kosova i Srbije", rekao je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
V. d. dekana Medicinskog fakulteta u Beogradu podneo ostavku
29.04.2026.•
0
V.d. dekana Medicinskog fakulteta u Beogradu Vladimir Trajković podneo je ostavku na tu funkciju.
Ko je Jovica Stanišić: Ratkovo, DB i kontakti sa CIA
29.04.2026.•
5
Bivši načelnik Službe državne bezbednosti Jovica Stanišić uputio je zahtev da bude pušten na slobodu pošto je izdržao dve trećine zatvorske kazne.
MUP: Porast broja slučajeva vožnje u suprotnoj traci
29.04.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova ukazuje na porast broja slučajeva nepropisne vožnje kolovoznom trakom namenjenom za kretanje vozila iz suprotnog smera, što predstavlja jedan od najtežih saobraćajnih prekršaja.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - i poklon
29.04.2026.•
19
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Filozofski fakultet u Nišu pokrenuo sudski spor zbog oduzimanja tri departmana
29.04.2026.•
0
Dekan Filozofskog fakulteta u Nišu Vladimir Jovanović kazao je danas da ta ustanova pokreće spor u Upravnom sudu protiv izdavanja radne dozvole Fakultetu srpskih studija i izmene radne dozvole Filozofskog fakulteta.
Pastor: Samostalno na vanredne izbore, posle ćemo u koaliciju sa SNS
29.04.2026.•
25
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor kazao je da će na vanrednim parlamentarnim izborima, ukoliko budu raspisani, izaći samostalno, a da će posle formirati koaliciju sa SNS-om.
Vučić najavio puštanje desetina hiljada tone nafte iz rezervi
29.04.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će nove desetine hiljada tona nafte biti puštene iz rezervi.
Problem zbog Radne grupe za "Mrdićeve zakona": Sindikat se obraća Venecijanskoj komisiji
29.04.2026.•
1
Sindikat sudske vlasti tvrdi da su u Radnu grupu za pripremu izmena takozvanih "Mrdićevih zakona" uključeni predstavnici odabranih državnih organa i udruženja, ali je izostavljen deo stručne javnosti i civilnog sektora.
Vučić ispratio švajcarskog predsednika: Trgovinska razmena prešla milijardu evra
29.04.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je poseta švajcarskog predsednika Gija Parmelina dala snažan impuls daljem jačanju odnosa dve zemlje.
MUP o odlascima iz SAJ-a: Nema masovnog napuštanja jedinice
29.04.2026.•
16
Ministarstvo unutrašnjih poslova demantuje da je došlo do masovnih odlazaka iz Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), kako je objavljeno u medijima prethodnih dana.
Novi poslanički klub u Skupštini Srbije, prethodni se raspao zbog razgovora sa Vučićem
29.04.2026.•
4
U Skupštini Srbije oformljen je nova poslanička grupa Radnička partija - Ruska stranka - Ujedinjena seljačka stranka.
Jovica Stanišić traži da bude pušten iz zatvora: Žali zbog zločina pripadnika srpskog naroda
29.04.2026.•
13
Bivši načelnik Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije Jovica Stanišić zatražio je od suda u Hagu da ga prevremeno oslobodi izdržavanja kazne od 15 godina zatvora na koju je osuđen zbog ratnih zločina u Hrvatskoj i BiH.
Detalji sporazuma Srbije i Izraela o tajnim podacima u sektoru odbrane
29.04.2026.•
11
Vlade Srbije i Izraela, odnosno njihova nadležna ministarstva odbrane, potpisali su "Opšti bezbednosni sporazum o razmeni i uzajamnoj zaštiti tajnih podataka u oblasti odbrane".
Brnabić: Očekujem nasilje ako rezultati izbora budu egal
29.04.2026.•
51
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić ocenila je da će predstavnici studentskog pokreta nasiljem pokušati da preuzmu vlast, ukoliko po broju glasova budu blizu rezultata koji ostvari SNS.
Policija uhapsila 11 osoba, oštetili budžet za 620 miliona dinara
29.04.2026.•
2
Policija je uhapsila 11 osoba pod sumnjom da su oštetili budžet Srbije za preko 621 milion dinara.
Reakcije na to što će pasoš umesto bordo biti "burgundi crven" i druge promene: "Besmisleno, a i koštaće"
29.04.2026.•
17
Srpski pasoš doživeće istorijsku promenu - umesto standardne bordo boje sada će biti burgundi crven, što je izazvalo lavinu duhovitih i sarkastičnih komentara u javnosti jer su te boje praktično iste.
"Srbijašume": Pažljivo sa paljenjem vatri u prirodi za Prvi maj
29.04.2026.•
3
"Srbijašume" apelovale su danas na građane koji planiraju da provedu prvomajske praznike u prirodi da pale vatru isključivo na mestima koja su za to predviđena.
Statistika pokazuje: Polovina stranaca u Srbiju došla iz Rusije
29.04.2026.•
3
U Srbiju je, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS), došlo znatno više stranaca nego što je iz nje otišlo.
Evroposlanici osudili dolazak evropskog komesara u Srbiju: "Vučić će to iskoristiti za samopromociju"
29.04.2026.•
14
Poslanici Evropskog parlamenta osudili su dolazak evropskog komesara za unutrašnje poslove i migracije Magnusa Brunera u Srbiju, upozoravajući da je tajming loš i da bi mogao da bude propagandna pobeda vlade u Beogradu.
Brnabić: Tokom maja skupštinska rasprava o izmenama četiri izborna zakona
29.04.2026.•
2
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kazala je da će izmene i dopune četiri zakona, koji se zasnivaju na preporukama ODIHR, biti na dnevnom redu parlamenta tokom maja.
Vožnja u kontrasmeru: Stručnjaci o tome kako dolazi do toga i kako to sprečiti
29.04.2026.•
30
Nesreća koja se desila u ponedeljak na auto-putu Šabac-Ruma gde je vozač, vozeći u kontrasmeru brzinom od 130 km/h, uzrokovao smrt četiri osobe pokrenula je pitanje kako je uopšte moglo da dođe to toga.
Komentari 8
Балкански Шпијун
Miki
xx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar