.jpg)
Notari o glasinama o falsifikovanju potpisa za izbore: Rade i opštinski overivači, u to nemamo uvid
Javni beležnici nemaju nikakav uvid u to šta rade opštinski overivači, navodi se u saopštenju Javnobeležničke komore.

Foto: Pixabay
Komora se oglasila povodom navoda u javnosti o tome da su potpisi za pojedine izborne liste falsifikovani ili da su overeni od strane neovlašćenih osoba.
Javnobeležnička komora Srbije podseća javnost da potpise podrške birača za izborne liste pored javnih beležnika, overavaju i ovlašćeni predstavnici opštinskih uprava, koji nisu notari i koji nemaju veze sa javnobeležničkom profesijom.
"S obzirom na to da su se u široj javnosti pojavile vesti o falsifikatima izjava podrške birača za pojedine izborne liste, naglašavamo da ni u jednom slučaju to ne može biti dovedeno u vezu sa radom javnih beležnika, odnosno notara, jer se opštinski overivači ne bave notarskim pozivom", naglašava se u saopštenju Javnobeležničke komore.
Javni beeležnici tvrde da, tokom procesa overe birača za decembarske izbore za Skupštinu Republike Srbije i za određene lokalne skupštine, od 1. novembra, kada su izbori raspisani, Javnobeležničkoj komori Srbije nije pristigla nijedna pritužba na rad javnih beležnika za postupanje u vezi sa izborima.
"Takođe, podsećamo javnost da javni beležnici nemaju nadležnost – ni zakonsku ni tehničku mogućnost, da proveravaju da li je neko od birača koji daje podršku nekoj listi, takvu podršku već prethodno dao nekoj drugoj listi. Ove provere obavljaju se u daljim koracima, kada politički akteri predaju svoje izborne liste odgovarajućim izbornim komisijama", piše u saopštenju.
Javni beležnici saopštavaju da je njihov posao da utvrde identitet građanina koji pristupa i da svojim potpisom potvrdi da je taj identifikovani građanin svojeručno pred njim potpisao izjavu podrške.
"U svim izbornim procesima, od kada su uvedeni javni beležnici u septembru 2014. godine, nikada nije podneta nijedna osnovana pritužba na rad javnih beležnika u vezi sa overom potpisa birača, a od 1. marta 2017. godine, kada je overa potpisa prešla u isključivu nadležnost javnih beležnika, svi izborni ciklusi protekli su bez problema i uz velike pohvale na račun rada javnih beležnika", podseća se u saopštenju.
pandemije, omogućeno da se ovlašćeni službenici opštinskih uprava uključe u proces overe potpisa na izjavama podrške birača.
"Javni beležnici nemaju uvid niti bilo kakav uticaj na taj deo procesa", zaključuje se u saopštenju Javno beležničke komore.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Koliko košta vojna parada u Beogradu: "Veliki trošak, a nema trajnu vrednost"
18.09.2025.•
0
Beograd će 20. septembra biti domaćin velike vojne parade pod nazivom "Snaga jedinstva", kojom se obeležava Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Skupštini Srbije predloženo da poništi odluke AVNOJ-a iz 1943. godine: "A da ukinu lepo celu istoriju?"
18.09.2025.•
1
Na predlog akademika Matije Bećkovića, četvorica narodnih poslanika podnela su Narodnoj skupštini predlog o ukidanju odluka donetih na Drugom zasedanju AVNOJ-a.
Lekari VMA spasili stopalo Šapčaninu povređenom u udesu
18.09.2025.•
0
Doktor Aleksandar Radunović, glavni dežurni hirurg VMA, rekao je da je jutros završena operacija pacijenta iz Šapca koji je sinoć povređen kada je na njega naleteo automobil.
Poljoprivrednici odgovorili Glamočiću: Mi uništavamo ambroziju, država ne radi svoj deo
18.09.2025.•
2
Predstavnici poljoprivrednih udruženja Srbije izjavili su, povodom opomene resornog ministra Dragana Glamočića da će biti kažnjeni oni koji ne uništavaju ambroziju, da je država prva koja to ne radi.
Dačić odlikovan Ordenom svetih novomučenika kragujevačkih prvog stepena
18.09.2025.•
2
Arhiepiskop kragujevački i mitropolit šumadijski Jovan uručio je u Lapovu, gde je obeležen Dan Sektora za vanredne situacije MUP-a, Orden svetih novomučenika kragujevačkih prvog stepena ministru Ivici Dačiću.
Dan Sektora za vanredne situacije MUP-a obeležan u Lapovu, na svečanosti Macut i Dačić
17.09.2025.•
3
Dan Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova obeležen je svečano u Lapovu.
Student Cicvarić: Režim sateran u ćošak, pravi sve bizarnije poteze
17.09.2025.•
5
Student Fakulteta političkih nauka Pavle Cicvarić, komentarisao je to što je član Gradskog odbora Srpske napredne stranke Siniša Vučinić u Informeru govorio o njegovom ubistvu.
VIDEO: Skup podrške studentu Jovičiću i u Kragujevcu
17.09.2025.•
0
Večeras se na trgu Vojvode Radomira Putnika u Kragujevcu održava skup podrške pritvorenom studentu Bogdanu Jovičiću.
Novi komandant Nacionalne garde Ohaja u poseti Srbiji, prisustvovaće i Vojnoj paradi
17.09.2025.•
4
Novi komandant Nacionalne garde Ohaja, brigadni general Metju Vudraf, boravi u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Republici Srbiji.
Režim spreman na sve: Umesto dijaloga - represija i nasilje
17.09.2025.•
6
Septembar nije doneo očekivani talas protesta, ali represija režima pokazuje da se energija pobune ne gasi. Upotreba zabranjenih sredstava i sprega sa kriminalom otkrivaju dubinu krize vlasti.
VIDEO: Naprednjak na Informeru priča o ubistvu Pavla Cicvarića
17.09.2025.•
22
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Siniša Vučinić izjavio je na Informeru da će, kako je rekao, "među blokaderima, oni ubiti najmlađega".
Pokret slobodnih građana i Stranka slobode i pravde osudili targetiranje studenta Pavla Cicvarića
17.09.2025.•
1
"Targetiranje Cicvarića je novi nivo političkog bezumlja", saopštio je Pokret slobodnih građana, dok je Stranka slobode i pravde saopštila da je "najava ubistva Cicvarića - direktna pretnja Aleksandra Vučića".
Glamočić: Država ispunila sve obaveze prema poljoprivrednim proivođačima
17.09.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je država ispunila sve obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima.
VIDEO Građani i studenti ispred Zatvorske bolnice u Beogradu: "Pustite Bogdana"
17.09.2025.•
1
Studenti u blokadi i građani okupili su se ispred Zatvorske bolnice u Beogradu gde zahtevaju puštanje na slobodu pritvorenog studenta Bogdana Jovičića koji štrajkuje glađu.
Uhapšena razbojnička četvorka koja je krala po firmama u Barajevu
17.09.2025.•
0
Policija je u Beogradu uhapsila četiri osobe zbog krađe elektronskih uređaja u vrednosti od oko pet miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Profesorka Suzana Rogan iz Kragujevca koja je podržala studente vraćena na posao
17.09.2025.•
1
Osnovni sud je privremenom merom vratio na posao profesorku kragujevačke Trgovinsko-ugiteljske škole "Toza Dragović" Suzanu Rogan koja je letos dobila otkaz, posle podrške studentima i maturantima.
Sudar dva vozila kod Lazarevca, poginula jedna osoba
17.09.2025.•
0
U sudaru dva vozila kod beogradske opštine Lazarevac poginula je jedna osoba.
Evropska unija od oktobra primenjuje novi sistem kontrole granica: Evo šta to znači za građane Srbije
17.09.2025.•
3
Evropska unija će od 12. oktobra uvesti novi sistem kontrole granica za državljane trećih zemalja koji žele da uđu na teritoriju šengenskog prostora radi kratkotrajnog boravka, saopštila je mađarska policija.
Sindikat sudske vlasti anketira zaposlene u pravosuđu o obustavi rada 30. septembra
17.09.2025.•
3
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je danas počeo anketiranje zaposlenih u pravosuđu o potpunoj obustavi rada 30. septembra.
Smenjen i načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić - i on će u penziju
17.09.2025.•
5
Načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić dobio je rešenje o penziji.
Počela sa radom aplikacija koja prati mamografske preglede žena u Srbiji
17.09.2025.•
1
Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Ivana Stašević Karličić rekla je da je juče počela da radi aplikacija koja će brojati koliko se žena poziva i odaziva na mamografske preglede.
Komentari 7
Циле
Neda
Njihove zarade su enormne.
Zaradjuju nemile pare,dok svi siromašimo.
K
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar