Dačić: U interesu Srbije je da ja budem premijer
Predsednik SPS Ivica Dačić izjavio je danas da se o njegovoj kandidaturi za premijera može ozbiljno razgovarati tek nakon objave izbornih rezultata.
Međutim, kako je dodao Dačić, u najboljem interesu Srbije bilo bi da on bude na čelu Vlade.
Dačić, koji je nosilac izborne liste "Ivica Dačić -premijer Srbije", kazao je u intervjuu agenciji Beta da će budući premijer biti iz stranke ili koalicije koja na predstojećim izborima osvoji najviše glasova građana.
"Normalno je da ja, ispred koalicije SPS-Jedinstvena Srbija, budem kandidat za premijera, kao što je nekad ispred Srpske napredne stranke bio Aleksandar Vučić, a ne neko deseti. Smatramo da je u najboljem interesu Srbije da ja budem premijer, ali svakako će premijera predložiti stranka ili koalicija koja na predstojećim izborima osvoji najviše glasova građana", rekao je on.
Dačić je dodao da je cilj SPS-a da zajedno sa SNS-om i Vučićem ima poslaničku i odborničku većinu.
"Nemam nikakve sumnje da će sledeću vladu ponovo činiti SNS i SPS, zajedno s ostalim strankama koje su s nama u koaliciji", ocenio je.
Upitan da definiše tri najveća problema s kojima se suočavaju stanovnici Srbije, Dačić je rekao da pozicioniranost određenih pitanja često zavisi od aktuelnih događanja.
"Pitanje Kosova i Metohije u nekoj mirnoj situaciji ne dolazi na sam vrh interesovanja građana. Drugo pitanje je socijalno-ekonomski položaj ljudi i njihova želja za poboljšanjem životnog standarda i sigurnošću radnih mesta. Kao treći problem mogao bih da definišem opštu brigu za društvenu nadgradnju, kao što je obrazovni i zdravstveni sistem i stanje životne sredine", ocenio je Dačić.
Komentarišući navode pojedinih analitičara da, pozivajući se na bivšeg predsednika Slobodana Miloševića SPS vodi regresivnu kampanju kojom najavljuje povratak u devedesete godine, Dačić je rekao da su te tvrdnje "gluposti".
"Mi se ne pozivamo na Slobodana Miloševića, samo odgovaramo na tvrdnje opozicije 'da će se desiti 6. oktobar'. Ja sam im odgovorio da se neće desiti 6. oktobar jer više neće biti 5. oktobra. Opozicija se sada grozničavo trudi da nađe zamenu za (Vojislava) Koštunicu, jer stavovi kvazi evropske i kvazi patriotske opozicije nisu u skladu s nacionalnim interesima Srbije kada su u pitanju odnosi prema Republici Srpskoj, Kosovu i Metohiji ili NATO", naveo je on.
Dodao je da su Slobodan Milošević i Tito (Josip Broz) prošlost.
"Oni su prošlost, a ja sam sadašnjost. A to što je Miloševićev unuk Marko na našoj listi je njegova želja. Marko je iskreni socijalista i on se u SPS nije aktivirao zbog dede. Ta nova generacija socijalista sigurno neće voditi politiku iz devedesetih godina", smatra predsednik SPS-a.
Na pitanje šta garantuje biračima ako i posle izbora SPS bude stranka na vlasti, Dačić je kazao da su prioriteti socijalizam i patriotizam.
Komentarišući zamerke da se kao stranka koja se zalaže za socijalizam ne bori dovoljno za prava radnika, Dačić je kazao da ta primedba "nije tačna".
"Više puta sam razgovarao sa sindikatima i nudio im da budu na našoj listi kako bi se u parlamentu lakše borili za svoja prava. Da bi se ostvarila socijalna pravda morate da imate ekonomski razvijeno društvo. Otvoren sam za razgovore sa sindikatima da vidimo na koji način možemo da pomognemo radničkoj klasi", rekao je on.
Upitan zašto u kampanji ne spominje borbu protiv kriminala i korupcije, iako je Srbija na globalnoj listi "Transparensi internacionala" među najkorumpiranijim zemljama u Evropi, Dačić je rekao da je borba protiv kriminala i korupcije obaveza svih koji se bave politikom, kao i nadležnih državnih institucija.
Upitan da oceni životni standard građana čija je medijalna plata 550 evra, a prosečna penzija 330 evra, Dačić je kazao da je u poslednjih deset godina povećan broj zaposlenih i stranih investicija.
"Stvoreni su uslovi za ekonomski razvoj koji može da donese povećanje plata i penzija. Plate i penzije su značajno povećane, ali to nije dovoljno i s time treba nastaviti", zaključio je Dačić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Od 'Ne dam Gazivode' do 'Ispraznićemo Gazivode': "Besmislena predizborna propaganda"
10.08.2026.•
7
Političarka s Kosova Rada Trajković izjavila je da bi promenom toka reke Ibar bilo ugroženo vodosnadbevanje oko 800.000 stanovnika Kosova i da se nada da je ta najava predsednika Vučića bila deo predizborne kampanje.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - laganica
10.08.2026.•
13
Novi ciklus pitanja u 021.rs dnevnom kviz je pred vama.
Ambasada Rusije: Pitanje nemačkog novinara u Beogradu flagrantno podsticanje na nasilje nad Rusima
10.08.2026.•
4
Ambasada Rusije u Beogradu je ocenila da pitanje novinara Mihaela Martensa predsedniku Ukrajine na konferenciji za medije u subotu u Beogradu, "predstavlja flagrantno podsticanje na nasilje nad ruskim građanima".
Inspektor koji je otkrio "Jovanjicu" premešten iz Kriminalističke policije
10.08.2026.•
9
Inspektor Slobodan Milenković trajno je premešten iz Kriminalističke policije, gde je radio skoro 20 godina, iako za to ne postoje činjenični ni pravni razlozi, saopštila je advokatska kancelarija koja ga zastupa.
AMSS: Automobili na granicama čekaju do 40 minuta
10.08.2026.•
0
Automobili na graničnim prelazima čekaju do 40 minuta, dok su dvočasovna zadržavanja za kamione zabeležena samo na izlazu prelaza Sremska Račaka ka BIH, saopštio je popodne Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Srpska lista se protivi povlačenju KFOR-a sa mosta na Ibru, traže sastanak sa komandantom
10.08.2026.•
1
Stranka Srpska lista izrazila je danas protivljenje povlačenju ili bilo kakvom smanjenju prisustva pripadnika KFOR-a na glavnom gradskom mostu na Ibru, između Severne i Južne Mitrovice.
Advokati Veselina Milića podneli krivične prijave protiv NN lica iz MUP-a
10.08.2026.•
3
Advokatska kancelarija Vasiljević legal, koja u slučaju "Senjak" zastupa nekadašnjeg šefa beogradske policije Veselina Milića, podnela je danas krivičnu prijavu protiv NN službenika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Blok A2 u Kostolcu van pogona i ne proizvodi struju zbog havarije nakon požara
10.08.2026.•
3
Elektroprivreda Srbije (EPS) pokrenula je pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva za isporuku i ugradnju jednog regenerativnog zagrejača vazduha.
Er Srbija uvodi letove iz Niša za Beč i Maltu
10.08.2026.•
5
Er Srbija saopštila je da će od 25. oktobra uspostaviti dva nova direktna leta iz Niša, jedan do Beča, a drugi do Malte.
VJT ponovo o Vladimir Cvijanu: Za svaku smrt koja nije prirodna se koristi termin "nasilna"
10.08.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu ponovo je reagovalo na tvrdnje grupe advokata u vezi sa smrću Vladimira Cvijana.
Miletić: Problemi u zdravstvu nisu vezani za jedan grad, svugde su u Srbiji
10.08.2026.•
0
Poslanica Nove Demokratske stranke Srbije Slađana Miletić upozorila je da problemi u zdravstvu nisu problem jednog grada, već tog celokupnog sektora u Srbiji.
RZS objavio vrednost građevinskih radova: U Vojvodini manja za dva odsto
10.08.2026.•
0
Prema Republičkom zavodu za statistiku, vrednost građevinskih radova u drugom kvartalu ove godine veća je za 20,6 odsto u tekućim cenama u odnosu na isti period prošle godine.
"Utisak nedelje" prelazi na N1 sa Nove
10.08.2026.•
0
Emisija "Utisak nedelje" Olje Bećkoviće emitovaće se od 20. septembra na N1 televiziji, umesto na Novoj.
Tokom MUP-ove pojačane kontrole otkriveno gotovo 44.000 prekršaja u nedelju dana
10.08.2026.•
1
Tokom sedmodnevne akcije pojačane kontrole saobraćaja otkriveno je više od 43.800 prekršaja prekoračenja brzine od kojih je 5.267 otkriveno i sankcionisano u zonama pešačkih prelaza.
Vučić: Srazmerno veličini, Srbija jedan od giganata u Evropi po helikopterima za gašenje požara
10.08.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je, srazmerno veličini, Srbija jedan od "giganata" u Evropi po helikopterskim kapacitetima za gašenje požara.
Izmene zakona "Svoj na svome" stigle u Skupštinu: Ovo su novine za vlasnike nekretnina
10.08.2026.•
10
Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, poznatom po nadimku "Svoj na svome".
VIDEO Orban u Guči: "Pije rakiju, zanimljivije je u čijem je društvu"
10.08.2026.•
6
Bivši premijer Mađarske Viktor Orban nakon što je, bar za sada, napustio politiku, odlučio je da se posveti potpuno drugačijim prioritetima, a jedan od njih je i festival trube u Guči.
Profesor Radonjić: Ko želi promenu sistema, da podrži studentsku listu
10.08.2026.•
9
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić izjavio je ključ za one koji stvarno žele promenu režima je da podrže studentsku listu.
Prva reakcija sa Kosova nakon Vučićeve izjave o promeni toka Ibra
10.08.2026.•
48
Stigla je prva zvanična reakcija iz Prištine na najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o mogućnosti promene toka Ibra.
Komentari 28
ex Ministar
- Ma, bićeš ti premijer, ali vlade u senci...zatvorskih zidova...
Voja
Jans
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar