Ševarllić: Poljoprivrednici na rubu propasti
Poljoprivrednici u Srbiji dovedeni su na rub ekonomske propasti državnom pljačkom dela subvencija i ogromnim disparitetima cena poljoprivrednih proizvoda i troškova proizvodnje.
Foto: 021.rs
To je danas rekao profesor Poljoprivrednog fakulteta u penziji Miladin Ševarlić.
On je, povodom nezdovoljstva poljoprivrednika Srbije ispunjenjem zahteva posle protesta prošle jeseni i današnjim nastavkom pregovora u Vladi Srbije, rekao da su udruženja mnogobrojna i rascepkana i da imaju slab uticaj na politiku Ministarstva poljoprivrede, izuzimajući pčelare koji se sada povezuju i na nivou Evrope.
"I prethodni režimi, a posebno aktuelni, nisu primenjivali odredbu iz Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju o izdvajanju pet odsto ukupnih poreskih prihoda u budžet poljoprivrede, pa je od 2013. do 2023. godine poljoprivrednicima zakinuto više od 1,2 milijarde evra. Sredstva IPARD-a EU su donacije i ne mogu se računati u agrarni budžet države, osim 25 odsto koje je Srbija obavezna da doda tim sredstvima", rekao je Ševarlić za Betu.
Jedina godina kada je, kako je rekao, izdvojeno pet odsto iz budžeta za poljoprivredu je 2023. ali resorno Ministarstvo nije saopštilo koliko je od tog iznosa odvojeno za dugove iz prethodnih godina, a koliko je isplaćeno za podsticaje u toj godini.
"Rezultati popisa poljoprivrede pokazuju da je ovaj, najsloženiji sektor privrede na ivici egzistencije i da je samo proizvodnja meda u ekspanziji jer su pčelari dobro organizovani u nacionalnu asocijaciju i imaju uticaja na politiku subvencija i proizvodnje", rekao je Ševarlić koji je predsednik Saveza poljoprivrednih inženjera i tehničara Srbije.
Dodao je da poljoprivrednici ni približno nemaju tretman kao strani investitori koji dobijaju i preko 100.000 evra po radnom mestu.
Objašnjavajući odnose cena Ševarlić je rekao da je za kilogram uree 1975. godine, od kada se prati taj paritet, trebalo prodati samo kilogram pšenice, a ove godine treba više od tri kilograma. Litar dizela 1955. godine od kada se prati taj paritet, vredeo je 1,3 kilograma pšenice, a 2023. litar regresiranog dizela po 179 dinara vredeo je koliko osam kilograma pšenice, a po punoj ceni dizela od 200 dinara kao 10 kilograma pšenice ili 7,5 puta više.
"Danas poljoprivrednik treba da proda 2,5 kilograma pšenice da bi njegovo dete kupilo kiflu od 50 dinara za užinu, a ne treba ni govoriti koliko košta traktorska guma. Takvi disperiteti nikada u istoriji agrara nisu postojali", rekao je Ševarlić.
Zbog, kako je rekao, "pljačke pojoprivrednika prethodnih deset godina ovaj režim ne može da doprinese opstanku poljoprivrede bez deset odsto učešća agrarnog budžeta u ukupnom budžetu".
Ševarlić je rekao da nije dobro što su rezultati popisa poljoprivrede iz prošle godine upoređeni sa podacima ankete 2018. godine, umesto sa podacima popisa iz 2012. godine.
"Možda je to bilo uslovljeno pokušajem da se umanje izuzetno negativne tendencije u poljoprivredi od 2023. godine. Podaci govore da od 2018. godine raste samo jedan segment agrobiznis sektora, proizvodnja meda, koja se nekad smatrala dopunskom proizvodnjom, mada mislim da je jedna od najvažnijih, ne samo zbog proizvodnje meda, nego zbog značaja pčela u oprašivanju svih cvetnica i povećanja prinosa", rekao je Ševarlić.
Istakao je da su "svi pokazatelji popisa poljoprivrede iz 2023. godine, čak upoređeni i sa podacima iz 2018. godine, umesto iz 2012. poražavajući, jer pokazuju da je broj gazdinstava smanjen za deset odsto, odnosno za oko 50.000, pa da su imali i samo po dva člana, to je 100.000 ljudi manje u poljoprivredi".
Država je u poljoprivredi, kako je rekao, napravila još jedan "zločin", koristeći najkvalitetniju zemlju za trasu auto-puta ili vađenje šljunka za nasipanje njegove podloge u dolini Zapadne Morave, od Preljine do Kraljeva.
"Leva strana Zapadne Morave, gde je zemljište najplodnije i davalo je dve žetve godišnje, potpuno je uništena auto-putem između ta dva grada. Ostala su mini jezera na mestima gde su eksploatisali šljunak sa dubine od 11 metara, a pitanje je kakvog je kvaliteta taj šljunak kao podloga, što će se videti za koju godinu na kvalitetu puta. Za auto-puteve je moralo da se minimalno koristi plodno zemljište", rekao je Ševarlić.
Naveo je da je od 1960. godine do 2012. na području centralne Srbije i Vojvodine smanjena površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta za 1,493 miliona hektara, bez površine koje su zauzeli auto-putevi.
Poljoprivredno zemljište je, prema njegovim rečima, smanjeno zbog širenja gradova, akumulacija, pruga, aerodroma i za druge nepoljoprivredne namene, a dobar deo u brdsko-planinskom području je pošumljen ili obrastao šikarama zbog uranilovke u subvencijama.
"Šokantno je i zabrinjavajuće koliko je smanjena površina pod šumom, osim ako nisu planski posečeni topoljaci i vrbaci po Vojvodini. Ne čudi visok stepen zagađenog vazduha, ako je sada, po popisu, pod šumom 504.104 hektara, što je 48,2 odsto manje nego 2018. godine", rekao je Ševarlić.
Dodao je da je pohvalno što je Republički zavod za statistiku, drugi put uz finansijsku podršku EU, realizovao popis i što će se raditi studije da bi se detaljnije analiziralo stanje i predložila strategija oporavka poljoprivrede u Srbiji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tri godine zatvora za napadača na članove Filharmonije tokom odavanja pošte
26.12.2025.•
0
Sudsko veće Višeg suda u Beogradu osudio je R. S. na tri godine zatvora za nasilničko ponašanje na javnom skupu, u slučaju "Filharmonija", a u kaznu zatvora će mu biti uračunato i vreme provedeno u pritvoru.
Slađan Trajković osuđen za ratne zločine na Kosovu
26.12.2025.•
1
Osnovni sud u Prištini osudio je na 10 godina zatvora Slađana Trajkovića, optuženog za ratne zločine.
Gavrilović (BIRODI): Izbor Veća Agencije za sprečavanje korupcije koruptivan, poništiti "praznični" konkurs
26.12.2025.•
0
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović zatražio je poništavanje "prazničnog" javnog konkursa za izbor članova Veća Agencije za sprečavanje korupcije, ocenjujući da je on "primer korupcije".
Uklonjen deo šatora iz Pionirskog parka, građanima otvoren manji prolaz
26.12.2025.•
12
Deo Pionirskog parka, između Doma Narodne skupštine i zgrade Predsedništva, u kojem se od marta nalazi šatorsko naselje pristalica vlasti, ispražnjen je od šatora i građanima je omogućen prolaz.
Majka ostavila novorođenče iza kontejnera u Beogradu: Podignuta optužnica
26.12.2025.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv 19-godišnje A. D. zbog sumnje da je pokušala da ubije svoju ćerku.
Zaštitnik građana izradio nacrt Zakona o javnom redu i miru: Sankcionisanje prekršaja i na društvenim mrežama
26.12.2025.•
18
Kabinet zaštitnika građana Zorana Pašalića izradio je Nacrt izmena i dopuna Zakona o javnom redu i miru koji predviđa da se u prekršaje iz te oblasti uvrste i oni učinjeni i na društvenim mrežama.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - gde je zapelo?
26.12.2025.•
5
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
AMSS upozorava na poledicu na putu
26.12.2025.•
0
Poledica se, zbog niskih temperatura, zadržava na putevima, na pojedinim deonicama moguć je tanak, slabo vidljiv ledeni sloj pa se vozači pozivaju da voze oprezno.
U Beogradu na vodi nađena bomba iz Drugog svetskog rata, MUP uputio poruku građanima koji žive u okolini
26.12.2025.•
7
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a će u nedelju, 28. decembra, ukloniti bombu iz Drugog svetskog rata koja je pronađena na gradilištu Beograd na vodi. MUP je pozvao građane da, ukoliko mogu, napuste domove.
Dačić: Osamnaestogodišnji mladić iz Kraljeva umro jer je progutao kesicu sa kokainom
25.12.2025.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osamnaestogodišnji S.Đ. iz Kraljeva, koji je preminuo 4. novembra u Opštoj bolnici "Studenica" u tom gradu, umro jer je progutao kesicu sa kokainom.
Prikupljanje potpisa kao nastavak studentskog delovanja: Da li je to politički zreo potez?
25.12.2025.•
32
Uoči protesta 28. decembra, studenti su najavili decentralizovane akcije širom Srbije, uz spisak štandova i njihovih lokacija na različitim mestima u zemlji, gde će građani moći da daju potpis podrške studentskoj listi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko ste znali?
25.12.2025.•
17
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Valjevo godinama udiše zagađen vazduh, glavni zagađivači domaćinstva i "Krušik"
25.12.2025.•
1
Valjevci godinama uzdišu vazduh štetan po zdravlje, a najveći zagađivači vazduha u ovom gradu su individualna domaćinstva i vojna fabrika Krušik.
Pet opozicionih stranaka postiglo dogovor o zajedničkoj koordinaciji prema EU
25.12.2025.•
20
Pet opozicionih stranaka danas je u prostorijama Evropskog pokreta u Srbiji postiglo dogovor o koordinaciji aktivnosti prema Evropskoj uniji (EU) proevropskih aktera.
Ministarstvo poljoprivrede demantuje: Severna Makedonija nije zabranila uvoz kivija iz Srbije
25.12.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede demantovalo je medijske navode po kojima je Severna Makedonija navodno zabranila uvoz kivija iz Srbije.
Požari u Petrovcu na Mlavi i Apatinu: Jedna osoba stradala
25.12.2025.•
0
U Petrovcu na Mlavi izbio je požar na građevinskom objektu, u kom su vatrogasci tokom intervencije pronašli jedno smrtno stradalo lice, nezvanično saznaje agencija Beta.
RGZ: Više od 420.000 prijava za proces "Svoj na svome"
25.12.2025.•
3
Od početka podnošenja prijava podneto je više od 420.000 prijava u okviru procesa "Svoj na svome", odnosno po nedavno usvojenom Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnosti.
Društvo socijalnih radnika: Neophodno proširenje kapaciteta prihvatilišta
25.12.2025.•
1
Društvo socijalnih radnika Srbije zatražilo je danas od nadležnih institucija da prošire kapacitete usluga Prihvatilišta za odrasla i stara lica i usluge Prenoćišta u Beogradu.
Fon Bekerat: Polarizacija i uvredljiv ton prepreka dijalogu i reformama u Srbiji
25.12.2025.•
5
Duboka politička i društvena polarizacija u Srbiji, koju pogoršava konfrontacioni ton u javnom diskursu glavna su prepreka dijalogu društva, koji treba da vodi reformama i evrointegracijama Srbije.
MUP apeluje na građane: Ne koristite petarde tokom praznika
25.12.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) apelovalo je danas na građane, a posebno mlade, da ne koriste petarde i ostala pirotehnička sredstva tokom praznika.
ANEM: Priveden osumnjičeni za napad na novinarku Insajdera ispred Skupštine
25.12.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova privelo je J.P. osumnjičenog da je 2. novembra napao novinarku Insajder televizije Natašu Mijušković ispred Skupštine Srbije. Osumnjičenom je određeno zadržavanje od 48 sati.
Komentari 4
Mučenik
Dejan
savetnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar