Poznat sadržaj dokumenta koji će se razmatrati na sutrašnjem sastanku Brnabić i opozicije

Birač može potpisom podržati više izbornih lista, navodi se u Nacrtu zakona o izmenama Zakona o lokalnim izborima koji je pripremila Radna grupa Vlade Srbije za saradnju sa OEBS/ODIHR.
Ovaj dokument je ponuđen poslaničkim grupama u Skupštini Srbije uoči nastavka konsultacija o primeni preporuka ODIHR, zakazanih za četvrtak.
 
Radi primene sedam od ukupno 25 preporuka koje je dala Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), predložene su radne verzije izmena Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o izboru narodnih poslanika, Zakona o lokalnim izborima, Zakona o izmeni i dopuni Zakona o Ustavnom sudu i Zakona o dopunama Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
U dokumentu u koji je FoNet imao uvid, izmenom Zakona o izboru narodnih poslanika i Zakona o lokalnim izborima, vlast namerava da sprovede preporuku kojom bi se jednom građaninu omogućilo da potpiše podršku za više izbornih lista.
 
Izmenama tih zakona rešavaju se preporuke 2 i 11, koje se bave doslednom primenom procedura na dan izbora i unapređuju profesionalni kapaciteti izborne administracije, odnosno uklanjanje ograničenja u pogledu davanja potpisa podrške za više od jedne izbore liste. 
Time bi se rešila i preporuka 12 koja omogućava učesnicima u izborima da isprave sve uočene nedostake u dokumentima kojima predlažu kandidate, pošto Republička izborna komisija objavi odluku o tim dokumentima, odnosno ispunjava se preporuka 20 koja bi predupredila zloupotrebe posebnih odredaba za liste nacionalnih manjina.
 
Promenama Zakona o Ustavnom sudu navodi se da je sud "dužan da odluči o zahtevu za odlučivanje u izbornom sporu u roku od 30 dana od dana dostavljanja zahteva Ustavnom sudu".
 
Kada je reč o izmenama Zakona o sprečavanju korupcije, u obrazloženju je navedeno da se u preporuci 17 iz izveštaja ODIHR ukazuje da je potrebno da Agencija za sprečavanje korupcije promptno objavljuje svoje odluke o kršenju Zakona o sprečavanju korupcije tokom izbornih kampanja, zajedno sa svim povezanim žalbama.
 
U pozivu koji je upućen poslaničkim grupama iz kabineta predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić navedeno je da joj je želja da se nastavi dijalog o temi o kojoj postoji širok politički konsenzus, a to je "primena svih preporuka ODIHR usmerenih ka unapređenju izbornog procesa".
 
Poslaničkim grupama je upućena molba da pripreme sve eventualne komentare i predloge izmena ili dopuna dostavljenih radnih verzija izmena zakona. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Hm...

    10.04.2024 14:59
    Podrška građanina za više izbornih lista? Jedan potpis i za one na vlasti i za opoziciju? Tek tu ima prostora za muljavine...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Momčilo Trajković tužio Anu Brnabić

Momčilo Trajković iz Srpskog nacionalnog veća Kosova tužio je predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić zbog povrede časti, jer je 30. juna na Pinku rekla da je "zaradio milione na prodaji srpske zemlje Albancima".