Opozicija planira organizovanje "Fronta za odbranu Srbije" - cilj je borba protiv rudnika litijuma
Dok opozicija najavljuje organizovanje "Fronta za odbranu Srbije" i plan borbe protiv otvaranja rudnika Rio Tinta, žitelj Gornjih Nedeljica Nebojša Petković joj poručuje da treba da se ujedini.
Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da bi rudnik za iskopavanje litijuma mogao biti otvoren već 2028, iako je 2022. na projekat prema rečima tadašnje predsednice Vlade Ane Brnabić stavljena tačka, uznemirila je ne samo žitelje Gornjih Nedeljica, već i širu javnost u Srbiji.
Sada, kada je jasno da je vlast, čini se, sve vreme radila na tome da rudnik bude otvoren, a predsednik države govorio da bi to donelo mnogo novca, postavlja se pitanje ima li opozicija plan da stane na put ovom projektu.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović za Danas kaže da će taj pokret uskoro obavestiti javnost o datumu sastanka opozicije, zajedničkoj strategiji i planovima aktivnosti.
"Ekološki ustanak će pozvati sve opozicione stranke, ekološke aktiviste i profesore i javne ličnosti, koji su protiv iskopavanja litijuma kako bi se napravio Front za odbranu građana Srbije, vode, vazduha i zemlje", najavila je ona.
Lider DS Zoran Lutovac kaže da je DS posvećena borbi za javni interes i spremna da sa drugim strankama na tome radi kroz institucije, ali i vaninstitucionalno ako bude bilo potrebno.
"Otvaranje rudnika koji može imati dalekosežne negativne posledice po životnu sredinu, pre svega na zdravlje ljudi, na zagađenje zemlje, vode i vazduha,nije stvar bilo koje vlade ili bilo koje stranke, to je stvar celog društva. O tome bi morali da se pitaju građani, i to ne samo oni na koje to najneposrednije utiče, to je pitanje za sve nas", smatra on.
Kako dodaje, političke stranke snose posebnu odgovornost i tako moraju da se ponašaju.
"Da štite javni interes, a ne bilo čiji profit. U tom smislu bilo bi odgovorno da postoji sinhronizovano i koordinisano delovanje svih opozicionih stranaka, bez obzira na njihovo ideološko profilisanje. Postoje pitanja oko kojih u društvu mora da se gradi konsenzus. Zaštita zdravlja i životne sredine jedno je od takvih pitanja", kaže Lutovac.
I Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije, spreman je za borbu, pa za Danas kaže da će na sednici Glavnog odbora NPS sledeće nedelje predložiti usvajanje odluke o trajnoj zabrani eksploatacije litijuma i borbi protiv namere vlasti da realizuje taj projekat.
On smatra da je najveća opasnost koja se trenutno nadvila nad Srbijom eksploatacija litijuma koja je očigledno dogovorena kroz koruptivne mehanizme sa režimom Aleksandra Vučića.
"Svi moramo ustati i zaustaviti trajno taj projekat jer je to obaveza svih građana koji žele dobro našoj zemlji, narodu i deci. Srbija ne sme postati deponija sumporne jalovine, dok će Rio Tinto i njegovi sponzori profitirati. Ova tema prevazilazi političke stranke, pitanje je opstanka u budućnosti, a projekat se može sprečiti ako ustanu svi građani i suprotstave se. Oni koji podržavaju projekat imaju lične različite interese koji nisu komplementarni sa interesom zemlje", zaključuje on.
Lider PSG Pavle Grabović ukazuje na to da postoje dva nivoa pitanja na koje treba dati odgovor.
"Prvi je naučnog karaktera i zbog toga je važna reč struke koja treba da objasni javnosti da li postoji tehnologija koja omogućava eksploataciju bez ozbiljnih i trajnih šteta po životnu sredinu. Drugi nivo je pitanje poverenja u državni aparat da će obezbediti poštovanje ekoloških standarda, što u našem slučaju apsolutno ne postoji. Iz tog razloga smo spremni da razgovaramo sa svima kako bi se javni interes očuvao", navodi Grbović.
Slobodan Cvejić, potpredsednik Srbija centra, ističe da je ideja o otvaranju rudnika litijuma u Jadru toliko kompromitovana netransparentnošću, promenama planova u hodu, iznuđenim odlukama lokalne administracije i političkim volontarizmom SNS vrhuške, da nema nikog ko ne veruje da se radi o velikom korupcijskom poduhvatu, te da u Srbija centru veruju da se protiv toga treba boriti svim dozvoljenim sredstvima, uključujući građansku neposlušnost.
"U tom smislu smo otvoreni za komunikaciju i saradnju sa svim akterima, a posebno uvažavamo nosioce stručnog autoriteta, kako u oblasti ekologije, tako i u oblasti borbe protiv korupcije", kaže on za Danas.
Nebojša Perković, žitelj Gornjih Nedeljica, gde je planiran rudnik, podseća da se kompletna opozicija, bez izuzetka, u predizbornoj kampanji izjasnila da je protiv rudnika litijuma, te da sad ima priliku da to dokažu na delu. On veruje da će se to i desiti.
"Ovo je možda ključni trenutak u borbi koju vodimo već četiri godine. Neke stranke i pojedinci su se već oglasili, a evo ja čekam da čujem i ostale da pozovu svoje članstvo i simpatizere da svi zajedno izvršimo pritisak na vlast i da ih nateramo da odustanu od vraćanja projekta u život", kaže za Danas Petković, koji je i član udruženja "Ne damo Jadar".
Kada je reč o planu borbe proti rudnika, on navodi da je on vrlo jednostavan.
"Samo treba dovoljno nas da izađe na ulice širom Srbije i vlast će morati da uvaži stav naroda. To je jedini način da dođemo do pobede, a moj lični stav je da je uloga opozicije da podrži struku i nas, koji više od 1.400 dana svakodnevno 'ratujemo' sa kompanijom. Treba da se ujedine po ovom pitanju, a ne da koriste svaki problem za međusobno prepucavanje na društvenim mrežama i u emisijama. Molim ih da ne rade ništa na svoju ruku jer možda po prvi put imamo situaciju da je veliki broj birača vladajuće stranke protiv nečega što vlast pokušava da progura po svaku cenu", zaključuje Petković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Grupa građana iz Beograda: SPC nije vlasnik parcela kod Hrama na kojima će se graditi parohijski dom
28.02.2026.•
0
Neformalna grupa građana "Vračar Zona 3.1" saopštila je da SPC, koja je naručila izradu Plana detaljne regulacije Svetosavskog platoa, nije vlasnik niti korisnik parcele predviđene za izgradnju parohijskog doma.
Doktorka: Dačić stabilno, nezahvalno davati bilo kakve prognoze dok je na respiratoru
28.02.2026.•
0
Doktorka Vesna Ćeriman Krstić, iz Klinike za pulmologiju, rekla je danas da je Ivica Dačić "za sada stabilno, ali sve dok je na respiratoru nezahvalno je davati bilo kakve prognoze".
Đurić: "Niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova"
28.02.2026.•
0
Šef srpske diplomatije Marko Đurić izjavio je danas da niko iz vlasti ne vodi razgovore o nezavisnosti Kosova, pa to nije ni on radio prilikom posete Vašingtonu, gde je bio prethodnih dana.
Završena blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima: Protest se premešta u druga mesta
28.02.2026.•
2
Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima kod Čačka, koja je počela 11. februara, završena je jutros u 9 časova, a blokada se premešta u druga mesta.
UKCS kažnjen sa 500.000 dinara jer nije vratio dr Dugalića na posao
28.02.2026.•
2
Uprava UKCS kažnjena je sa 500.000 dinara jer nije postupila po privremenoj meri suda o vraćanju prof. dr Vladimira Dugalića na posao, dok je direktorka Jelena Drulović lično platila 50.000 sudu.
Izbori u deset opština: Ko je spreman, a ko još sklapa dogovore?
28.02.2026.•
3
Beograd, za sada, neće na izbore - ali hoće jedan grad, osam opština i jedna gradska opština. Tamo će izbori biti organizovani za tek nešto više od mesec dana.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo Živka Bakića kojem je trebalo da počne suđenje za šverc kokaina
27.02.2026.•
1
Policija je uhapsila R.S. (29) osumnjičenog za ubistvo Živka Bakića (43), saopštio je MUP.
Medalje za gimnazijalce iz Srbije na olimpijadi u veštačkoj inteligenciji
27.02.2026.•
3
Učenici iz Srbije su na Međunarodnoj zimskoj olimpijadi u veštačkoj inteligenciji osvojili jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, kao i jedno počasno priznanje.
Dušan Janjić: Đurićeva poseta Vašingtonu potvrdila da je srpska diplomatija u rasulu
27.02.2026.•
20
Politički analitičar Dušan Janjić izjavio je da je poseta ministra inostranih poslova Marka Đurića Vašingtonu potvrdila da se srpska diplomatija nalazi u rasulu.
DNEVNI KVIZ: 5.000 pitanja!
27.02.2026.•
17
Jubilarno, 500. izdanja 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Optužni predlog protiv bivše pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranja novca
27.02.2026.•
2
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv bivše pomoćnice direktora u Upravi za sprečavanje pranja novca D.M.
Pušteni poljoprivrednici koji su jutros privedeni u policiju u Kraljevu
27.02.2026.•
0
Poljoprivrednici koji učestvuju u blokadama puteva i koji su jutros bili privedeni na informativni razgovor u Policijskoj upravi u Kraljevu, pušteni su posle podne.
SRCE: Uspostaviti parlamentarni nadzor nad radom vojnog Centra za informacionu bezbednost
27.02.2026.•
0
Stranka Srbija centar (SRCE) pozvala je da se uspostavi parlamentarni nadzor nad radom vojnog Centra za informacionu bezbednost "kako kapaciteti nove jedinice Vojske Srbije ne bi bili iskorišćeni za nadzor građana".
Lekar o Dačićevom zdravstvenom stanju: Sprovode se dopunski testovi
27.02.2026.•
0
Zdravstveno stanje potpredsednika Vlade Srbije i predsednika SPS-a Ivice Dačića je nepromenjeno i za sada je stabilno, izjavio je pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju Spasoje Popević.
Dolovac: BIA zvala tužioce u vezi sa glasanjem za VST; Vujić: Sve je na nivou spekulacija
27.02.2026.•
15
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac izjavila je da je dobila potvrdu da su pojedini tužioci imali sastanak u BIA uoči nedavno ponovljenih izbora za VST, na kojem je traženo da se glasa za određene kandidate.
U kući kod Kraljeva pronađena tela muškarca i žene
27.02.2026.•
0
Beživotna tela muškarca (57) i žene (50) pronađena su u porodičnoj kući u Jarčujku kod Kraljeva.
Na Gostunu zaplenjeni droga, oružje i zlato
27.02.2026.•
0
Carinici su 25. februara na graničnom prelazu Gostun, u saradnji sa policijom, sprečili krijumčarenje narkotika, oružja i zlata.
Privedeno više poljoprivrednika zbog tuče na sastanku u Mrčajevcima
27.02.2026.•
1
Više članova udruženja poljoprivrednika policija je jutros privela na informativni razgovor.
Junajted grupa tvrdi: Neće biti otpuštanja ni prodaje N1 i Nove
27.02.2026.•
9
Dok su novinari N1, Nove S i drugih medija na "tihoj vatri" zbog promena u kompaniji, iz Junajted grupe tvrde - nema razloga za strah.
Vučić: Vrlo sam zabrinut za zdravstveno stanje Ivice Dačića
27.02.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, tokom boravka u Astani, da je vrlo zabrinut za zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Komentari 39
ja ne bot
Struka, SANU su izdali studiju, saopštenje o ŠTETNOSTI rudarenja litijuma u Srbiji! Malo se informišite, ali ne u tabloidima! Niko ni u Evropi ni u svetu nije otvorio ovakav rudnik. Ni Rio Tinto ne zna kako bi to izgledalo. A neće ni znati! RUDNIKA NEĆE BITI!
vlada
Mixa
Dok nas uveravaju da ne treba oskopavati litijum, Finska je otvorila rudnik Uranijuma. Mi necemo resurs koji imamo, a bogata Finska hoce.
Ja rekoh, a vreme ce reci svoje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar