"Nestanak struje na Balkanu ima tehničke i političke razloge": Kakve veze sa tim ima Srbija?
Nestanak struje velikih razmera pokazuje koliko je snabdevanje energijom na Zapadnom Balkanu ugroženo, piše danas Frankfurter algemajne cajtung.
List navodi i da politički spor između Srbije i Kosova oko priznanje blokira sprovođenje ugovora o tržištu električne energije, koji su spremni od 2022. godine.
U tekstu, koji prenosi Dojče vele, podseća se da je snabdevanje električnom energijom normalizovano posle nekoliko sati, ali da osnovni problem nije rešen.
Pritom, to nije nova tema, pre svega tamo gde je potražnja za energijom naglo porasla od 1990. godine, na Kosovu i u Severnoj Makedoniji problema je bilo i ranije.
Mnoge elektrane starije su od 40 godina, a ni prenosna mreža nije mnogo mlađa. Elektrane na ugalj ne mogu da drže korak zbog zastarele tehnologije i uskih grla u rudnicima, ukazuje stručnjak za jugoistočnu Evropu Dimitar Bečev.
U međuvremenu, zbog klimatskih promena, nivo akumulacija u onim zemljama koje se oslanjaju na hidroenergiju, poput Albanije s njenih 99 odsto hidroenergije, padaju. To je veliki izazov za snabdevanje električnom energijom, rekao je Bečev.
Slepo se osloniti na komšije, kako je to pokazao blekaut prošlog petka nije moguće, piše list i citira zamenika direktora Evropske energetske zajednice Dirka Bušlea koji ističe da tu u priču ulazi politika.
To podrazumeva bolju koordinaciju i saradnju s drugim mrežnim operaterima i uspostavljanje tržišta električne energije. Krize u napajanju zajednički se mogu brže i rešiti i sprečiti. Ugovori sa državama Zapadnog Balkana su na stolu od 2022. godine, rekao je Bušle.
Politički spor između Srbija i Kosova oko priznanje Kosova i tu blokira sprovođenje u čitavom regionu, kaže Bušel, a prenosi Frankfurter algemajne.
List navodi da to nije jedini energetski izazov s kojima se suočavaju te države.
Bivši američki diplomata Metju Briza imenuje i druge izazove - malo konkurencije, previše uglja i previše Rusije.
Energetskom industrijom na Zapadnom Balkanu dominiraju preduzeća u državnom vlasništvu čiji nedostatak transparentnosti i loše upravljanje ometaju konkurenciju, omogućavaju uplitanje Rusije i usporavaju ulaganja u energetsku tranziciju, ponavlja Briza.
Uticaj Rusije u poslovanju s naftom i gasom i dalje je značajan u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Činjenica da su tržišta Zapadnog Balkana mala i neprivlačna za međunarodne ulagače, olakšava Moskvi da ostvari uticaj, a Moskva želi da proda što više gasa, piše Frankfurter algemajne cajtung.
Pre nedelju dana su Crna Gora, BiH, delovi Hrvatske i Albanije ostali bez struje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
TOK će od MUP-a tražiti skaj komunikaciju Slaviše Kokeze
06.07.2026.•
0
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal za KRIK je navelo da će zatražiti od Ministarstva unutrašnjih poslova sve "skaj" komunikacije bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije.
Dačić: Po Interpolovim poternicama Srbije ove godine u inostranstvu uhapšene 53 osobe
06.07.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su u prvih šest meseci ove godine prema Interpolovim poternicama Srbije u inostranstvu uhapšene 53 osobe.
Studenti Filozofskog u Nišu: Brisanje budžetskih mesta direktno kršenje mere Upravnog suda
06.07.2026.•
0
Studenti Filozofskog fakulteta u Nišu ocenili su da odluka da se tom fakultetu ne odobre budžetska mesta na departmanima za srbistiku, istoriju i ruski jezik, predstavlja otvoreno kršenje privremene mere Upravnog suda.
Bivšem šefu beogradske policije Veselinu Miliću ukinut pritvor
06.07.2026.•
9
Veće Višeg suda u Beogradu ukinulo je pritvor smenjenom šefu beogradske policije Veselinu Miliću, osumnjičenom da nije prijavio ubistvo Aleksandra Nešovića - Baje u restoranu "27" na beogradsklom Senjaku 12. maja.
RSE: Evropska komisija će preporučiti otvaranje klastera 3 u pregovorima sa Srbijom
06.07.2026.•
3
Evropska komisija predstaviće članicama Evropske unije preporuku da je Srbija spremna za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima i preporučiće da se ovaj klaster otvori tokom jula, saznaje Radio Slobodna Evropa.
Macut: Srbija želi da Beograd postane regionalni centar Interpola
06.07.2026.•
4
Vlada Srbije je zainteresovana da pruži pomoć kako bi Beograd bio regionalni centar Interpola, izjavio je danas premijer Đuro Macut tokom sastanka sa generalnim sekretarom te organizacije Valdesijem Urkizom.
BIRODI dostavio REM-u izveštaj koliko je puta u medijima korišćen izraz "ustaše"
06.07.2026.•
2
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da je Regulatornom telu za elektronske medije (REM) dostavio pregled medijskih sadržaja gde se koriste izrazi izvedeni iz reči "ustaša".
Još jednom crnogorskom novinaru zabranjen ulazak u Srbiju: Na beogradskom aerodromu čeka da ga proteraju
06.07.2026.•
5
Crnogorski novinar i izvršni direktor BIRN Crna Gora Vuk Maraš saopštio je da mu je danas zabranjen ulazak u Srbiju na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, odakle je trebalo da nastavi put ka Rimu.
Učenici iz Srbije osvojili četiri medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi
06.07.2026.•
0
Učenici iz Srbije osvojili su četiri bronzane medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi, održanoj u Varni, u Bugarskoj.
Optuženom za Banjsku milioni iz Srbije za izgradnju bolnica, kuća i škola na Kosovu
06.07.2026.•
2
Srpske institucije na Kosovu su sa građevinskom firmom "Rad 028" Radula Stevića u ovoj godini sklopile 10 ugovora vrednih više od milion evra, iako firma do sada nije uspela da završi više od 20 ranije poverenih poslova.
Mađarska ograničava trajanje mandata poslanika: Da li bi i Srbija to trebalo da učini
06.07.2026.•
13
Mađarski premijer Peter Mađar predložio je da se rad poslanika u parlamentu ograniči na najviše 12 godina, kao deo šireg paketa ustavnih reformi. Da li je sprovođenje ovakvih promena u Srbiji moguće?
Kako izbeći požar u kolima: Saveti auto-mehaničara za bezbednu vožnju tokom letnjih praznika
06.07.2026.•
1
Visoke letnje temperature same po sebi ne pale automobile, ali mogu da ubrzaju ispoljavanje skrivenih kvarova koji dovode do požara.
Planira se rekonstrukcija Zvezdinog stadiona ali i novo stambeno-poslovno naselje
06.07.2026.•
8
Na prostoru sportskog kompleksa Crvene zvezde i okolnih parcela planirana je velika urbanistička transformacija koja, između ostalog, predviđa izgradnju novog stambeno-poslovnog naselja za gotovo 2.900 stanovnika.
Dačić o novom zakonu o oružju: Nije namera da se nekome oduzima pravo, već da se pojača bezbednost
06.07.2026.•
19
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić predstavio je narodnim poslanicima novi zakon o oružju i municiji, koji se, kako je rekao u skupštini, donosi zbog veće bezbednosti i usklađivanja propisa sa standardima EU.
Evropski parlament sutra o izveštaju Picule o Srbiji, jedna grupacija pokušala da spreči raspravu
06.07.2026.•
0
Evropski parlament raspravljaće u utorak, 7. jula o Nacrtu rezolucije o napretku Srbije u procesu pristupanja EU, na osnovu izveštaja stalnog izvestioca za Srbiju Tonina Picule.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koji je rezultat?
06.07.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Neko preduhitrio Vučića: Pokrenut portal Ko si bre ti, ali neće se svideti vlasti
06.07.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će do kraja ove nedelje biti pokrenut portal "Ko si bre ti?" za prijavu nepravilnosti funkcionera. Neko ga je, međutim, u tome preduhitrio.
Predlog konkretnih mera za očuvanje zdravlja građana: Kako zdravstvo u Srbiji treba da izgleda
06.07.2026.•
12
Nedavno su pojedini mediji preneli objavu sa društvenih naloga samoorganizovane grupe studenata iz Beograda, navodeći da su "Studenti u blokadi objavili plan za zdravstvo u pet tačaka".
Počela da važe nova pravila za električne bicikle u Srbiji
06.07.2026.•
34
Od 27. juna u Srbiji se primenjuje dopunjeni Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila, kojim su uvedena nova pravila za električne bicikle i druge električne dvotočkaše.
Komentari 13
Zemlja čudesa
Драган
Novosadjanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar