
Šta će biti sa oduzetom imovinom Milana Radoičića i šta sve (ne) poseduje u Srbiji
Na Kosovu je oduzeta imovina Milana Radoičića koji je preuzeo odgovornost za napad u selu Banjska u septembru prošle godine.
Spisak njegovih nekretnina u Srbiji je, međutim, podugačak, a gde se on nalazi i kada i da li će odgovarati za svoja dela nije poznato, prenosi Vreme.
Ministri u kosovskoj vladi su na 214. sednici jednoglasno usvojili predlog o izmeni Administrativnog uputstva o načinima i procedurama davanja pod zakup nepokretnosti i pokretnosti koja je konfiskovana i oduzeta.
Ovo će posebno značiti za onu imovinu koja je na strateškim tačkama, kao što je imovina Milana Radoičića na jezeru Gazivode, koja je oduzeta nakon sukoba u Banjskoj u septembru prošle godine, rekla je kosovska ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju, piše KoSSev.
U napadu u selu Banjska ubijen je kosovski policajac, dok su potom u razmeni vatre ubijena i trojica Srba. Odgovornost za napad je preuzeo biznismen i nekadašnji potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić.
Nacrt uputstva uređuje pravo Agencije za upravljanje konfiskovanom imovinom, da pod zakup stavi imovinu koja je predmet konfiskacije – bez naknade, ako je zatraži javna ustanova.
"Cilj je da se ubrza proces davanja konfiskovane nepokretnosti od strane Agencije na korišćenje javnim ustanovama koje ih traže. Neka imovina koja je oduzeta nalazi se na strateškim tačkama i upravljanje njima je od bezbednosnog i nacionalnog značaja", kazao je kosovski premijer Aljbin Kurti.
Šta će biti sa imovinom Milana Radoičića
Suštinski je značajno da se izglasa izmena Administrativnog uputstva, kazala je potom na sednici i ministarka Aljbuljena Hadžiju.
"Eliminisao bi se proces odugovlačenja i procedura za prenos imovine, kada je zatraži javna ustanova. Dakle, svaka ustanova koja traži nepokretnu ili pokretnu imovinu, a koja je u fazi oduzimanja, može je uzeti pod zakup bez mnogo procedura", dodala je ona.
Hadžiju je poručila da će imovina Milana Radoičića na Gazivodama brzo preći pod upravljanje bezbednosnih ustanova, "kako bi se povećala javna bezbednost i red u tom delu Kosova".
"Radi se o imovini teroriste Milana Radoičića. To je sada imovina Ministarstva pravde, odnosno Agencije za upravljanje oduzetom imovinom. Kao što je poznato, mi planiramo da tu imovinu damo za MUP, odnosno Kosovskoj policiji na korišćenje", kazala je Hadžiju.
Ovo je potom jednoglasno usvojeno.
Na ovoj istoj sednici prethodno je usvojen i zahtev da se takođe kosovskom MUP-u daju na korišćenje parcele u katastarskim zonama Jasenovik i Čečevo, a koje su u vlasništvu kosovske Agencije za šume.
Šta sve Radoičić (ne) poseduje u Srbiji
Pet firmi, poslovni prostori, hotel na Kopaoniku, vila u elitnom delu Beograda – sve to je u Srbiji (bilo) u vlasništvu Milana Radoičića, pokazuje istraživanje Radija slobodna Evropa (RSE).
Radoičić je do oktobra prošle godine vlasništvo nad tom imovinom delio sa biznismenom sa severa Kosova Zvonkom Veselinovićem i njegovim bratom Žarkom, piše RSE.
Ipak, neposredno nakon napada u Banjskoj, Radoičić je zvanično vlasništvo u firmi "Inkop" iz Ćuprije i u još pet zavisnih preduzeća prepustio braći Veselinović, pisao je N1.
Firme koje se vode na njih su samo u 2022. godini zaradile preko 24,5 miliona evra, podaci su iz finansijskih izveštaja koje je analizirao RSE. Tolika im je bila zarada nakon oporezivanja.
Vredni ugovori sklapani su sa državom – gradovima u Srbiji i različitim javnim preduzećima.
A "Inkop" u svom vlasništvu ima četiri ćerke firme različitih delatnosti – od građevinarstva, preko hotelijerstva, do saobraćaja.
Nekretnine i oprema tih pet firmi vrede najmanje 38 miliona evra, pokazuju finansijski izveštaji za 2022, dostupni na sajtu Agencije za privredne registre Srbije (APR). Svakako je najunosniji "Inkop", čije su mašine gradile puteve na više lokacija u Srbiji, a koji je 2022. godine zaradio oko 17,4 miliona evra.
Visoke zidine, kamere i obezbeđenje, od očiju javnosti kriju vilu od gotovo 500 kvadrata u elitnom kraju Beograda. Vila sa bazenom i plac od 15 ari u blizini fudbalskog stadiona Crvene zvezde, vode se na firmu "Inkop".
U centru Kopaonika, najvećeg skijališta u Srbiji, u podnožju jedne od ski staza pažnju privlači logo crnog vuka na jednom od hotela. U pitanju je hotel "Grey", opisan na sajtu kao "luksuzno opremljen, sa pet zvezdica", sa desetinama soba i apartmana, bazenom, spa centrom, restoranom.
Vlasnik objekta i parcele od 25 ari je firma "Dolly Bell" sa sedištem u Beogradu - ćerka firma "Inkopa".
Spisak se tu ne zaustavlja. Kako je otkrio BIRN, Milan Radoičić, kum predsednika Srbije Nikola Petrović i supruga Radoičićevog kuma Zvonka Veselinovića stiču nove vredne nekretnine na prestižnoj lokaciji u Beogradu.
Na dedinjskim parcelama Radoičića i Veselinovićeve supruge u izgradnji su luksuzne vile, a zajednički imenitelj za sve te nepokretnosti je Davor Macura, vlasnik Alta banke, koji je često povezivan s vladajućom Srpskom naprednom strankom, piše BIRN.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO, VIDEO Sudar voza sa tečnim naftnim gasom i kombija u Smederevu: Nema povređenih
15.09.2025.•
0
Teretni voz sa kompozicijom cisterni sa tečnim naftnim gasom sudario se jutros sa dostavnim vozilom u Smederevu, a tom prilikom niko nije povređen.
Ministar prosvete Stanković: Ako nastavnici blokiraju početak školske godine, neće dobiti platu
15.09.2025.•
4
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da mu se ne dopada da policija bude uključena u obrazovne stvari ali da je prisutna u pojedinim školama u Srbiji u kojima postoje određeni bezbednosni rizici.
Od sutra nova pojačana kontrola saobraćaja: Posebna pažnja na bezbednosti vozača dvotočkaša
15.09.2025.•
2
Saobraćajna policija će od utorka, 16. septembra do ponedeljka, 22. septembra pojačano kontrolisati saobraćaj.
PIO fond objavio: Prosečna penzija ove godine iznosi malo više od 50.000 dinara
15.09.2025.•
1
Prosečna penzija u Srbiji za period januar-jun 2025. godine iznosila je 50.685 dinara i bila je nominalno veća za 10,8 odsto, a realno za 6,2 procenta, u odnosu na isti period 2024. godine.
Pomoćnik ministra odbrane: Srbija je prva u regionu po naoružanju
15.09.2025.•
6
Pomoćnik ministra odbrane Nenad Miloradović kazao je da je Srbija "prva po naoružanju na Zapadnom Balkanu" i da će u Vojnoj paradi učestvovati 6.000 vojnika.
Vladimir Đukanović: Bio bih ponosan da se nađem na listi za lustraciju
15.09.2025.•
8
Član Predsedništva SNS Vladimir Đukanović naveo je da su "nekakvi zborovi izglasali spisak ko je sve na listi za lustraciju po padu Aleksandra Vučića i da bi bio vrlo ponosan da se na istom nađe".
Predao se osumnjičeni za ubistvo mladića u Nišu
15.09.2025.•
0
Osumnjičeni za ubistvo mladića od 27 godina, koje se sinoć oko 18 časova dogodilo u Nišu, predao se policiji.
VIDEO: Koncert Karleuše u Smederevu otkazan u poslednjem momentu zbog protivljenja građana
15.09.2025.•
12
Koncert Jelene Karleuše koji je trebalo sinoć da se održi u sklopu manifestacije "Smederevska jesen" na Trgu Republike, otkazan je u poslednjem momentu zbog protivljenja građana.
Srbija i Republika Srpska obeležavaju Dan srpskog jedinstva, slobode i zastave
15.09.2025.•
8
Srbija i Republika Srpska danas, 15. septembra obeležavaju Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Studenti iz Kosovske Mitrovice: Srpska lista predizbornim skupom u amfiteatru ponizila Univerzitet
14.09.2025.•
3
Deo studenata Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici reagovao je na održavanje predizbornog skupa Srpske liste u amfiteatru Fakulteta tehničkih nauka.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - znate vi i više
14.09.2025.•
10
Novi dan - novi 021.rs dnevni kviz znanja.
Patrijarh održao moleban povodom početka školske godine: Smisao života su vrlina i dobrota
14.09.2025.•
6
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije održao je moleban povodom početka nove školske godine u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Ubijen muškarac u Nišu
14.09.2025.•
0
U Nišu je večeras oko 18 časova vatrenim oružjem ubijen jedan čovek na javnom mestu.
Matija Bećković o studentima: Svi vide da je ovo srušeno, a ne vide šta nastaje
14.09.2025.•
16
Akademik Matija Bećković izjavio da su za njega mladi u Srbiji veliko, prijatno iznenađenje, ali ističe i da mu smetaju "matori ljudi" koji se pojavljuju oko studenata.
Kamioni na Batrovcima i kod Šida čekaju samo sat, sutra na auto-putu Beograd-Niš više radova
14.09.2025.•
0
Kamioni na prelazima Batrovci i Šid sa Hrvatskom na izlaz iz države čekaju po dva sata, ukazuju podaci Uprave granične policije u 17.15 časova, saopštili su iz Javnog preduzeća "Putevi Srbije".
RHMZ upozorava na nepogode: Moguće veće količine padavina
14.09.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na vremenske nepogode na teritoriji Srbije.
Policija najpre sprečila, a potom i pustila aktiviste Ne damo Jadar da prisustvuju Vukovom saboru
14.09.2025.•
2
Policija je danas nakratko sprečila aktiviste ekološkog udruženja Ne damo Jadar da prisustvuju otvaranju Vukovog sabora u Tršiću.
Đilas tvrdi da je naknada za Vučićev protest 50 evra - Brnabić ga nazvala "kraljem korupcije"
14.09.2025.•
3
Predsednica Skupštine Ana Brnabić i šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov saopštili su da predsednik SSP Dragan Đilas "nije ponudio nijedan dokaz" za tvrdnju da se učesnicima protesta protiv blokada plaća po 50 evra.
Lopandić: Rejting srpskih vlasti u Briselu na istorijskom dnu
14.09.2025.•
15
Potpredsednik Srbija centra Duško Lopandić izjavio je da treba razlikovati političko javno mnenje u EU koje simbolizuje Evropski parlament od institucija EU koje vode politiku u koordinaciji sa državama članicama.
Razbijeno staklo na prostorijama SNS-a u Kragujevcu, sigurnosne kamere otkrile počinioca
14.09.2025.•
6
Na prostorijama Srpske napredne stranke u Glavnoj ulici u Kragujevcu, u ranim jutarnjim satima, razbijeno je staklo.
Komentari 13
Voldi
Лиманац
Mili
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar