Profesorka: Jedan potencijalni problem sa proizvodnjom litijumskih baterija - požari na deponijama
Potencijalna proizvodnja litijumskih baterija u Srbiji mogla bi za posledicu da ima i požare na deponijama, smatra profesorka Hemijskog fakulteta Dubravka Relić.
Foto: Pixabay
Relić naglašava da su litijumske baterije lako zapaljive.
Ona je za Fonet ukazala da je zabrinutost zbog odlaganja litijumskih baterija izražena i u nedavnom izveštaju UNEP o uticaju nekontrolisanog sagorevanja požara na deponijama širom Srbije na kvalitet vazduha.
"Vi na tim deponijama možete naći lekove, olovne akumulatore, odbačene uginule životinje", precizirala je Relić i dodala da se na nesanitarnim deponijama odlaže sve i svašta, bez ikakve selekcije, uključujući biološki, plastični, stakleni i metalni otpad.
Najveći udeo, čak oko 50 odsto, u tom nerazvojnom otpadu čini biološki razgradivi deo, rekla je ona i ocenila da upravo njegovim raspadanjem u gomili đubreta, usled nedostatka kiseonika, dolazi do anaerobnog raspadanja, pri čemu se izdvaja metan.
Prisustvom stakla koje prelama svetlost, taj gas izaziva požar, objasnila je Relić i predočila da se neselektivnim odlaganjem otpada dešavaju paljevine biološkog otpada i požari na deponijama.
Kako je opisala, prilikom paljenja razgradivog dela, zbog pojave metana i eksplozivne smeše, dolazi do sagorevanja i nerazgradivog otpada, kao što je plastika.
Sagorevanjem plastike, nastaju čađ i čestice paljevine, koje u sebi nose sve i svašta, naglasila je Relić i upozorila da su dioksini i furani, koji nastaju nepotpunim sagorevanjem, kancerogeni i toksični za ljudski organizam.
Ona je objasnila da plastika, čak i u industrijskim objektima i uređajima koji služe za njeno sagorevanje i uništavanje, ne može do kraja da sagori do ugljen-dioksida i vode.
Prema njenim rečima, duga izloženost gasovima, prilikom sagorevanja na deponijama, može da izazove velike zdravstvene probleme.
Relić savetuje da se otpad razdvaja pre odlaganja i naglašava da bi nerazgradivi deo mogao da se iskoristi za recikliranje materijala, kao što su plastika, staklo i metal.
S druge strane, ovaj gorivi, organski i razgradivi deo otpada bi možda mogao da se koristi za spaljivanje i dobijanje energije, poručila je Relić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - poklon vas čeka
11.02.2026.•
16
Novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom vas darujemo je pred vama.
RTS potvrdio imenovanje Manje Grčić za generalnu direktorku
11.02.2026.•
0
Upravni odbor Javne medijske ustanove Radio-televizije Srbije (RTS) doneo je odluku o imenovanju Manje Grčić za generalnu direktorku.
VIDEO Uhapšene tri osobe: Pronađena droga, snajperska puška, gumene maske za lice...
11.02.2026.•
4
Policija u Beogradu uhapsila je tri osobe zbog sumnje na dilovanje i posedovanje oružja i eksplozivnih materija.
Opasni otpad biće skladišten nadomak škole u Vrčinu: Ministarstvo odobrilo
11.02.2026.•
2
Ministarstvo zaštite životne sredine odobrilo je skladištenje opasnog otpada u Vrčinu, na zemljištu koje će se nalaziti nadomak škole.
Stižu izbori: Kada se kreće sa čišćenjem "fantomskih glasača"?
11.02.2026.•
5
"Fantomski birači", netačne adrese prebivališta, migracije birača - sve su ovo neki od mehanizama izborne mahinacije koji su viđeni u Srbiji. Komisija za birački spisak bi upravo tim pitanjima trebalo i da se bavi.
Rute: Još čekamo odgovornost za incidente u Zvečanu i Banjskoj 2023.
11.02.2026.•
4
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je u Briselu da se još čeka da se utvrdi odgovornost za incidente na Kosovu 2023. godine.
Krkobabić: Počinje obnova dobrovoljnih vatrogasnih društva u selima u Srbiji i Vojvodini
11.02.2026.•
3
Ministarstvo za brigu o selu predstavilo je novi program podrške, koji ima cilj unapređenje sistema zaštite od požara i vanrednih situacija, posebno u ruralnim sredinama gde su rizici izraženiji.
Inicijativa A 11: Grad Beograd prinudno iselio romske porodice, neki noć proveli na ulici
11.02.2026.•
6
Inicijativa A 11 saopštila je da je Grad Beograd zbog linijskog parka prinudno iselio romske porodice koje su živele na Dorćolu, srušio domove i ponudio smeštaj u kontejnerima koji su "ispod granice prihvatljivog".
VIDEO Radnici Apoteka "Beograd" protestovali ispred Vlade: "Gde je naših devet plata?"
11.02.2026.•
1
Radnici Apoteka "Beograd" protestovali su danas ispred Vlade Srbije.
Manja Grčić nova direktorka RTS-a
11.02.2026.•
32
Manja Grčić izabrana je za novu generalnu direktorku Radio-televizije Srbije.
VIDEO: Farmeri iz očaja blokirali put i prosuli četiri tone mleka, BIA vršila pritisak pred protest
11.02.2026.•
12
Proizvođači mleka danas su traktorima i posudama sa mlekom blokirali put Kragujevac-Knić na brdu Vučkovica, gde će prema najavama ostati do 14 časova.
Podsećanje: Porez na imovinu možete proveriti i platiti preko portala LPA
11.02.2026.•
2
Кancelarija za informacione tehnologije i elektronske upravu podsetila je građane Srbije da preko portala LPA (lpa.gov.rs) mogu da provere stanje poreza na imovinu, uvid u zaduženja, plate i preuzmu neophodne podatke.
Marketinški stručnjak o tome šta stoji iza priče o Vučiću i ChatGPT planovima: "Priprema teren"
11.02.2026.•
7
Prorežimski mediji ovih dana su krenuli u novu kampanju serije tekstova o "velikom skandalu u državi" gde su, navodno, Vlada i ministri iskoristili veštačku inteligenciju da sastave programe razvoja Srbije.
Tela dva mladića pronađena u vikendici kod Banje Koviljače
11.02.2026.•
2
Tela dva mladića pronađena su u vikendici na obali Drine, kod Banje Koviljače.
Nakon smrti devojčice posle operacije krajnika: Direktor bolnice u Čačku podneo ostavku
11.02.2026.•
8
Vršilac dužnosti direktora Opšte bolnice Čačak Dejan Dabić podneo je ostavku, a u toku je spoljašnji stručni nadzor rada u OB Čačak, kojim će biti proveren kvalitet stručnog rada, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Brnabić se sastala sa Trampovim saradnikom: "Lobista za 'peglanje' Vučićevog fijaska na Floridi"
11.02.2026.•
10
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić sastala se juče sa specijalnim izaslanikom Sjedinjenih Američkih Država Paolom Zampolijem, pomalo kontroverznim saradnikom predsednika SAD Donalda Trampa.
Odobreno zapošljavanje 34 novih ljudi u Skupštini Srbije
11.02.2026.•
4
Administrativni odbor Skupštine Srbije dao je saglasnost da u Skupštini bude zaposleno 34 novih ljudi.
Ministarka trgovine: Proizvođači će kad istekne uredba o maržama imati prostor da snize cene
11.02.2026.•
7
Ministarka trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da će proizvođači imati prostor da snize cene proizvoda jer su poslednjom uredbom o ograničavanju marži, koja ističe 1. marta, odmrznute cene.
Učenik teško povređen u padu sa prvog sprata škole u Sopotu, Zaštitnik građana pokrenuo postupak
11.02.2026.•
1
Zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ekonomske škole u Sopotu u kojoj je u ponedeljak, 9. februara, petnaestogodišnji učenik zadobio teške telesne povrede.
Troje uhapšenih u Beogradu: Zaplenjeno osam kilograma kokaina, snajper, rotacije, bombe, dron...
11.02.2026.•
3
Tri osobe uhapšene su i zaplenjena je veća količina droge i oružja u akciji Uprave kriminalističke policije i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Šta piše u istraživanju na osnovu kog je Brnabić (pogrešno) zaključila da srpski penzioneri sjajno žive
11.02.2026.•
12
Ana Brnabić rekla je prošle nedelje da penzioneri u Srbiji bolje žive od penzionera u Nemačkoj, Luksemburgu i Norveškoj. Nova ekonomija analizirala je istraživanje nemačkog centra Data Pulse na koje s epozvala Brnabić.
Komentari 4
Zemljanin
Mr. No
Mojsije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar