Helsinški odbor: Memorandum o litijumu neće ubrzati put Srbije ka EU
Memorandum o kritičnim sirovinama neće značajno ubrzati put Srbije prema Evropskoj uniji.
Ne može se preskočiti višegodišnji zastoj i sporost u reformama, kao i jačanje autoritarizma, destrukcija institucija i medija, gušenje javnog prostora i kritičnog mišljenja, navodi se u biltenu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
"Bez obzira na obećanja kancelara (Nemačke Olafa) Šolca da će se nadgledati standari razvijanja litijumskih kapaciteta malo je verovatno da će EU insistirati na ekološkim i društvenim standardima u Srbiji, jer zato nema ni dovoljno kapaciteta", navodi se u tekstu.
Dodaje se da je potpisivanjem memoranduma ojačana pozicija predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali da je malo verovatno da će demokratizacija Srbije u dogledno vreme biti na agendi EU.
"Predsednik Vučić ima još prostora za balansiranje, ali se taj prostor smanjuje i uskoro će ga okolnosti sve više gurati ka Zapadu. Ukoliko ipak ostane neopredeljen s osloncem na Rusiju i Kinu, Srbiji sledi izolacija od sopstvenog okruženja, gde je u suštini, njen vitalni nacionalni interes. Takva pozicija Srbije odgovara aktuelnoj eliti na vlasti, ali i Rusiji", navodi se u biltenu.
Susedne zemlje, još se dodaje, strahuju da je Srbija ovim memoramdumom dobila zeleno svetlo za "prodor" u Crnu Goru i Republiku Srpsku kao kompenzaciju za Kosovo.
"Ti strahovi nisu neopravdani imajući u vidu akcije Srbije u Crnoj Gori i Bosni Hercegovin, nedavnu Deklaraciju sa svesrpskog sabora i veoma toksičan narativ prema svim zemljama u regionu", navodi se.
Dodaje se da se u Srbiji vodi kampanja afirmisanja iskopavanja litijuma, ali da je vlast zatečena svakodnevnim protestima građana zbog najave rudarenja u Srbiji.
"Što je sve veći problem, a reakcije Vlade su neadekvatne i samo povećavaju animozitet prema bilo kojoj ideji o rudarenju. Svaka kritika vladajuće stranke, predsednika Vučića ili njihove politike, nailazi na ad hominem napade, klevetničke kampanje i govor mržnje", dodaje se.
Helsinški odbor u biltenu dalje piše da Vučić nije naviknut na proteste tolikih razmera koji se protive sporazumu o litijumu, te da je posebno je zatečen reakcijama ljudi u manjim mestima, gde je inače njegova sigurna izborna baza.
"Uprkos svim uveravanjima nezadovoljstvo raste, a vlast preduzima sve radikalnije mere, tvrdeći da protesti nisu zbog litijuma, već je u pitanje rušenje vlasti na ulici, što ona neće dozvoliti. Veliki protest u Beogradu (10. avgust) izveo je na ulice oko 40.000 ljudi. Sudeći po reakcijama vlasti, taj skup ju je uzdrmao. U pogon su stavljeni svi od nje kontrolisani mediji - prednjačila je TV Pink - koji su tvrdili da demonstranti spremaju puč", navodi se.
U tekstu se navodi i da je onemogućena je javna rasprava, ili je demonizirana, što pojačava nezadovoljstvo građana koji godinama protestuju zbog projekta Rio Tinto, zato jer su elementarni podaci o zaštiti okoline u tom kraju netransparentni i nedostupni široj javnosti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Patrijarh Porfirije: NATO bombardovanje pretvorilo Srbiju u stratište i ruševine
24.03.2026.•
5
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, rekao je da je tokom NATO bombardovanja Savezne republike Jugoslavije koje je 1999. godine počelo na današnji dan, 24. marta, zemlja "pretvorena u stratište i ruševine".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - idemo, na znanje
24.03.2026.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
U Srbiji uhapšena četvorica državljana Albanije zbog snimka na Fejsbuku i izazivanja mržnje
24.03.2026.•
9
Četvoro državljana Albanije uhapšeno je u Srbiji zbog sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Zašto su lokalni izbori 29. marta postali nacionalno pitanje?
24.03.2026.•
10
Srpska napredna stranka održala je u subotu miting čija su glavna tema bili lokalni izbori, i to u Beogradskoj areni, gradu u kojem se izbori ne održavaju.
VIDEO: Otišli na miting SNS, ukradeno im 72.000 evra
24.03.2026.•
32
Ivanovići iz Devića kod Ivanjice preko noći su ostali bez svega što su godinama stvarali, piše jedan lokalni portal iz tog mesta.
Novopazarskim studentima određen pritvor od 30 dana: Advokati uložili žalbu
24.03.2026.•
4
Studentima Državnog univerziteta u Novom Pazaru Hamzi Ziljkiću i Nikoli Marjanoviću, koji su privedeni u nedelju zbog sumnje u navodno krivično delo rušenje ustavnog poretka, određen je pritvor od 30 dana.
Preminuo novinar i diplomata Zoran S. Popović
24.03.2026.•
0
U Beogradu je posle duge bolesti peminuo Zoran S. Popović, novinar i diplomata.
Venecijanska komisija objavila dokument sa obrazloženjem Srbije o izmenama pravosudnih zakona
24.03.2026.•
3
Venecijanska komisija objavila je dokument u kome Srbija po prvi put detaljno objašnjava hitne izmene pravosudnih zakona donete početkom 2026. godine.
Tužilaštvo predložilo pritvor do 30 dana za dvojicu studenata iz Novog Pazara
24.03.2026.•
6
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru predložilo je danas da se studentima iz tog grada Hamzi Ziljkiću i Nikoli Marjanoviću odredi pritvor do 30 dana, nezvanično saznaje Sto plus radio.
UNS: Sedam lokalnih samouprava nije raspisalo konkurse za sufinansiranje medija
24.03.2026.•
0
Sedam lokalnih samouprava do danas nije raspisalo konkurse za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja, iako je zakonski rok da to urade bio 1. mart.
Uhapšeno 16 osoba zbog sumnje na prevaru i prodaju iznajmljenih vozila iz EU
24.03.2026.•
1
Pripadnici policije uhapsili su 16 osoba, a za još dve osobe se traga, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, prevara i prikrivanje.
Zaštitnik građana organizuje konsultacije o Nacrtu zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama
24.03.2026.•
2
Institucija zaštitnika građana organizovaće u Beogradu konsultacije povodom izrade Nacrta zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u osnovnim i srednjima školama u Srbiji.
Gašić: Stvoreni uslovi da uvedemo vojni rok od 75 dana - vojska je učiteljica života
24.03.2026.•
39
Ministar odbrane Bratisav Gašić izjavio je da su stvoreni uslovi za ponovno uvođenje vojnog roka koji će trajati 75 dana.
Ruski hakeri napali srpsko Ministarstvo odbrane - koje ćuti o tome
24.03.2026.•
28
Tragovi ruske hakerske grupe "Fancy Bear" koju američke i britanske državne institucije povezuju sa ruskom vojnom obaveštajnom službom GRU, nađeni su u Ministarstvu odbrane Srbije, Vojnoj akademiji i VMA.
Uhapšen inspektor za zaštitu životne sredine u Nišu
24.03.2026.•
0
Niška policija uhapsila je D. M. (59), inspektora za zaštitu životne sredine Niša, zbog zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja službene isprave.
Uredba kojom su ograničene cene naftnih derivata ipak umesto još pet meseci produžena do 23. juna
24.03.2026.•
4
Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte kojom se propisuje način utvrđivanja najviših maloprodajnih cena za evrodizel i benzin evro premijum BMB 95, produžena je do 23. juna.
"Audi" naleteo na dečaka na pešačkom prelazu u Nišu, a potom udario u drugo vozilo
24.03.2026.•
0
Četrnaestogodišnji dečak povređen je danas u 7.30 časova dok je prelazio pešački prelaz na Bulevaru svetog Pantelejmona u Nišu, kada je na njega naleteo automobil.
EU ponovo upozorila Srbiju da se uzdrži od sastanaka na visokom nivou s ruskim zvaničnicima
24.03.2026.•
9
Zvaničnici EU poručili su vlastima u Beogradu povodom posete ruskog ministra pod sankcijama da je Brisel redovno "kristalno jasan" kada su u pitanju veze sa Rusijom.
Ponovo upozorenje vozačima da ne otvaraju SMS poruke o navodnim prekršajima
24.03.2026.•
1
"Putevi Srbije" ponovo su upozorili građane da ne otvaraju SMS poruke o navodnim saobraćajnim prekršajima.
Građani Srbije izuzetno podeljeni prema EU - tome doprinose oprečne poruke i postupci vlasti
24.03.2026.•
5
Podeljeni stavovi građana Srbije sve više oblikuju sliku o evropskim integracijama - dok deo podržava članstvo u EU, postoji značajan broj onih koji su protiv ili neodlučni.
ANEM-u pristupilo još devet novih članica
24.03.2026.•
1
Upravni odbor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) na poslednjoj sednici doneo je odluku o prijemu još devet novih članica, odnosno medija.
Komentari 4
Steva
@Sima saraga
E tako je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar