Aleksić: Sednica Skupštine o zabrani istraživanja litijuma verovatno krajem septembra
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o predlogu opozicije zakona o zabrani kopanja litijuma i bora, biće održana "verovatno krajem septembra".
To je rekao predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić.
"Jako mi je drago da su bukvalno sve opozicione poslaničke grupe podržale predlog ovog zakona i zato ćemo imati sednicu. To je jako važna stvar. I bez obzira na sve razlike koje imamo, a razlikujemo se politički, ideološki, kako god, ali oko ove teme smo se svi dogovorili, jer svi shvataju koliki je značaj i važnost ove teme", rekao je Aleksić.
On je kazao da je litijum "nadpolitička tema" koja nije stranačka, već životna, kao i da u vezi sa tim predstoji "velika borba".
"Ne znam kolika je i kakva muka naterala vlast da se ovoliko zalaže za nešto za šta i oni znaju da nije dobro za našu zemlju, ali to ne treba da nas brine. Mi moramo da ih u ovome sprečimo na svaki mogući način, a mislim da građani Srbije, i političari i ugledni pojedinci u društvu, moraju biti na jednom jedinom zajedničkom zadatku, a to je da spasimo Srbiju od namere aktuelne vlasti u Srbiji i određenih svetskih kapitalista", istakao je Aleksić.
Prema njegovim rečima, opozicija će na sednici Skupštine Srbije o predlogu izmena zakona "govoriti ozbiljno", naspram vlasti koja će raspravu o toj temi, "kao što to čini i sa drugim temama, pretvoriti u rijaliti".
On je još istakao da je iz vrha vlasti u medijima nametnuta debata o tome da opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma i bora, što je on demantovao.
"Zabrana je zabrana i ona važi do momenta kada neko nekad to ne promeni ili ne ograniči, a to zavisi samo od vlasti", smatra Aleksić.
Poručio je da ako predsednik Srbije sluša narod, treba da uradi ono što narod u ovom trenutku traži.
Dodao je da će iz opozicije učiniti sve da podignu svest građana, ali i da ubede one koji se kolebaju da shvate "šta se dešava u Srbiji i kolika je opasnost".
Aleksić je istakao da aktuelna vlast nije bila u stanju da reši problem i uvede red u oblast odlaganja smeća, a sada priča kako će da obezbedi da 1.100 tona sumporne kiseline bude izolovano od prirode i živog sveta.
Napomenuo je i da na prste jedne ruke danas mogu da se izbroje gradovi koji imaju sisteme za prečišćavanje otpadnih voda.
"Danas Beograd kao metropola svu svoju kanalizaciju pušta u Savu i Dunav. A pričamo o sofisticiranom rudarstvu - to je smešno", zaključio je Aleksić.
Poslanici opozicije predali su 10. septembra Skupštini Srbije izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koje predviđaju zabranu istraživanja i iskopavanja litijuma na teritoriji Srbije, i zatražili da se sazove vanredna sednica parlamenta na kojoj bi se razmatrala izmena tog propisa.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
AMSS: Bez gužvi na granicama, kamioni čekaju sat vremena na Batrovcima
31.01.2026.•
0
Na graničnim prelazima nema zadržavanja za putnička vozila, dok kamioni čekaju sat vremena samo za izlaz iz Srbije na Batrovcima, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Teolozi Milićević i Pantelić isključeni iz SPC: "Primer političko-crkvenog progona"
31.01.2026.•
0
Teolozi Blagoje Pantelić i Vukašin Milićević isključeni su iz Srpske pravoslavne crkve (SPC). Milićević je lišen i svešteničkog čina, odluka je Crkvenog suda Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
Goci: Zbog "Mrdićevih zakona" EU treba da bude oštrija, uključujući i mogućnost obustave pregovora
31.01.2026.•
3
Evropski pokret u Srbiji osudio je odluku predsednika Aleksandra Vučića i vladajuće koalicije da se usvoje takozvani "Mrdićevi" pravosudni zakoni.
Počinju elektronske prijave za upis dece u vrtiće
31.01.2026.•
0
U ponedeljak počinju ovogodišnji konkursi za upis dece u predškolske ustanove u 33 opštine i grada, među kojima su Kruševac, Leskovac, Sombor, Surdulica, Niš, Bor i Svilajnac.
VIDEO: Urušila se kuća u centru Beograda, povređenih nema, ostećena četiri automobila
31.01.2026.•
7
Prilikom urušavanja objekta u Ulici Džordža Vašingtona na Dorćolu, prema informacijama u ovom trenutku, nema povređenih osoba, rekao je načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić.
Podrška ženskom preduzetništvu i očuvanju zanata: Uručeno 120 rešenja
31.01.2026.•
0
Premijer Đuro Macut i ministarka privrede Adrijana Mesarović uručili su danas 120 rešenja korisnicima sredstava u okviru Programa podrške ženskom preduzetništvu.
Kragujevački advokati traže totalnu obustavu rada zbog opstrukcija u postupku protiv Vesića i Momirovića
31.01.2026.•
1
Neformalna grupa "Slobodni advokati Kragujevca" pozvala je danas kragujevačku komoru i Advokatsku komoru Srbije (AKS) da bez odlaganja, donesu odluku o totalnoj obustavi rada.
Milivojević o zapleni pet tona marihuane: Uhapšeni odbornik SNS bio samo "magacioner droge"
31.01.2026.•
3
Lider Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević ocenio je danas, govoreći o zapleni pet tona marihuane kod Kruševca, da je uhapšeni odbornik Srpske napredne stranke (SNS) "bio samo magacioner droge".
Za tužioca nelogično, za revizora nezakonito: Poslovi Srbijagasa i gasovoda pod lupom
31.01.2026.•
3
Tužilaštvo za organizovani kriminal je posle jedanaest godina predistrage odbacilo krivične prijave koje se odnose na poslove Javnog preduzeća Srbijagas na izgradnji distributivnih gasovoda u zemlji.
Suspendovan Instagram nalog čačanskog medija Ozon press
31.01.2026.•
0
Nalog čačanskog medija Ozon press na društvenoj mreži Instagram privremeno je suspendovan, a prijavljen je i problem sa funkcionisanjem Fejsbuk stranice.
Objavljen kalendar podsticaja za poljoprivrednike u 2026. godini
31.01.2026.•
4
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da je objavljivanjem kalendara svih podsticaja za 2026. godinu ispunjeno jedno od ključnih obećanja datih poljoprivrednicima.
Vojni analitičar: Obnova vojnog roka je neophodna, ali trenutna vlast je nesposobna da je sprovede
31.01.2026.•
32
Mnogo je razloga zbog kojih vojni rok mora da postoji, ali ne da tu ideju sprovodi ova vlada, jer su do sad pokazali da su nesposobni da organizuju bilo šta smisleno, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.
Nastavnica predlaže postepeno skraćivanje časova: 35 minuta, uz promene u programu
31.01.2026.•
20
Iako su se u javnosti glasnije čuli oni koji su protiv predloga ministra Dejana Vuka Stankovića da časovi budu skraćeni sa 45 na 30 minuta, ima i prosvetnih radnika koji kažu da nisu nužno protiv skraćenja časova.
AMSS upozorava: Klizavi kolovozi i povremena kiša u delovima Srbije
31.01.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) upozorio je jutros vozače na klizave kolovoze i povremenu kišu u Vojvodini i Timočkoj krajini.
Bez dozvola, kontrole i dokumentacije: Kako je građena brza pruga Beograd-Stara Pazova?
31.01.2026.•
14
Članovi Anketne komisije za utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice došli su do internog izveštaja o radovima na izgradnji brze pruge na deonici od Beograda do Stare Pazove.
Evropska demokratska partija pozvala EK da reaguje zbog izmena pravosudnih zakona u Srbiji
31.01.2026.•
22
Evropska demokratska partija pozvala je Evropsku komisiju da "deluje odlučno" povodom izmena važnih pravosudnih zakona u Srbiji.
RTS odluku o izboru generalnog direktora donosi u ponedeljak
30.01.2026.•
3
Upravni odbor Radio-televizije Srbije će u ponedeljak, 2. februara, odlučivati o izboru generalnog direktora te medijske kuće.
Delegacija EU: Izmene pravosudnih zakona ozbiljan korak unazad, potreban hitan zaokret
30.01.2026.•
5
Delegacija Evropske unije u Srbiji saopštila je da duboko žali zbog proglašenja izmena ključnih pravosudnih zakona, koje je opisala kao ozbiljan korak unazad na putu Srbije ka članstvu u Uniji i pozvala na hitan zaokret.
Tužilaštvo: Istraga protiv Vesića i Momirovića gotovo onemogućena zbog nepostupanja policije i drugih organa
30.01.2026.•
20
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) saopštilo je da je istražni postupak o korupciji na projektu rekonstrukcije pruge od samog početka ozbiljno usporen i gotovo onemogućen zbog nepostupanja drugih državnih organa.
REM: Nacionalne televizije 5.000 puta prekršile Zakon o oglašavanju tokom 2025.
30.01.2026.•
2
Na televizijama s nacionalnim frekvencijama (Pink, B92, Prva i Hepi) i na RTS1 i RTS2 tokom 2025. godine zabeleženo je 5.047 nepravilnosti u vezi sa Zakonom o oglašavanju.
Komentari 3
Марко Хијена
Steva
Dex
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar