Na koliko najviše može da bude osuđen vozač oklopnog vozila Vojske Srbije ako bude proglašen krivim?
Vozaču oklopnog vozila Vojske Srbije, čije vozilo je u subotu prilikom sudara sa putničkim vozilom usmrtilo petoro osoba, Viši sud u Kraljevu je odredio pritvor do 30 dana.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
On se sumnjiči za teško delo protiv javnog saobraćaja, prenosi Danas.
Prema Krivičnom zakoniku, u Srbiji se vozači koji usmrte nekoga u saobraćaju ne optužuju za ubistvo, već za to postoji posebno krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja koje definiše član 297 Krivičnog zakonika.
Iako se u samom krivičnom delu ne spominje ubistvo, ono predviđa smrt osobe kao posledicu ovog dela.
Takođe, ovo krivično delo ne prepoznaje broj smrtno stradalih, tako da je za njegovo postojanje nebitno koliko njih je stradalo. I za jedno i za više stradalih osumnjičenom će se na teret staviti ovo delo.
Vozač koji je osumnjičen da je kriv za ovu saobraćajnu nesreću, u kojoj je stradalo petoro ljudi, od kojih troje dece, neće moći da bude osuđen na više od 12 godina, jer je za teško delo protiv javne bezbednosti saobraćaja koje za posledicu ima smrt jednog ili više lica propisana kazna od dve do 12 godina zatvora.
Raspon od deset godina između minimalne i maksimalne kazne zatvora je deset godina, jer se prilikom suđenja u obzir uzimaju razne otežavajuće ili olakšavajuće okolnosti.
Međutim, u sudskoj praksi je veoma retko da se za ovo delo dosuđuju maksimalne kazne zatvora, naročito ukoliko postoji bar neka olakšavajuća okolnost, koja može biti i to da okrivljeni nikada nije bio osuđivan, piše Danas.
Zašto se za usmrćeno lice u saobraćaju ne odgovara za ubistvo ili teško ubistvo?
Osnovna stvar zbog koje to nije moguće je umišljaj.
Za krivična dela ubistvo i teško ubistvo neophodan je umišljaj, dok za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja u kojem je neko lice stradalo umišljaj nije potreban, odnosno za ubistvo je potrebna namera da se neko liši života, dok je u saobraćaju dovoljno da je onaj koji je kriv za smrt prekršio neko saobraćajno pravilo i da je to dovelo do pogibije.
Zbog toga je i visina zaprećene kazne za ubistvo veća, pa je za ovo delo propisana kazna zatvora od pet do 15 godina, dok je za teško ubistvo propisana kazna od najmanje 10 godina pa do doživotne kazne zatvora.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Vučić: Proizvodnja humanoidnih robota u Srbiji počeće u julu
27.05.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će prva faza proizvodnje robota u Srbiji početi u julu, te da će Srbija za dva meseca prva u Evropi imati humanoidne robote.
Odbijena tužba Andreja Vučića protiv Vijesti zbog Skaj poruka
27.05.2026.•
5
Osnovni sud u Podgorici odbio je tužbu Andreja Vučića, brata predsednika Srbije, protiv Vijesti zbog objavljivanja delova Skaj komunikacije u kojima se pominje.
Đukić: Vlada Srbije nadigrana i nadmudrena, nadmudrivanje sa Rusima nas mnogo košta
27.05.2026.•
15
Nekadašnji ambasador u Belorusiji Srećko Đukić kaže da je Vlada Srbije nadigrana i nadmudrena, te da igra autsajdersku ulogu, a da se Rusija u pregovorima oko NIS-a pokazala kao krajnje tvrda i sebična.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže poklon
27.05.2026.•
3
Novi 021.rs kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Vučić u Kini: "Dogovorene nove investicije za Srbiju"
27.05.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, prilikom potpisivanja komercijalnih sporazuma sa četiri kineske kompanije, da su dogovorena 953 miliona evra novih investicija za Srbiju.
Studenti u blokadi najavili protest ispred Niš TV-a
27.05.2026.•
3
Studenti u blokadi niškog univerziteta organizovaće danas protest ispred Niš TV-a.
Otklonjen kvar na sistemu Rzav, stigla tehnička voda
27.05.2026.•
0
Kvar na magistralnom cevovodu sistema "Rzav" je otklonjen nakon čega je stigla tehnička voda, javlja Radio-televizija Srbije (RTS).
Amerika menja politiku prema Balkanu: Šta novi izveštaj Stejt departmenta znači za Srbiju?
27.05.2026.•
11
Era američkog intervencionizma na Zapadnom Balkanu je završena - ključna je poruka novog izveštaja Stejt departmenta koji donosi zaokret u odnosu Vašingtona prema našem regionu.
Tageblat: Vučićev model vladanja sve slabije prolazi
26.05.2026.•
9
Srpska vlastoljubiva vladajuća klika davno je zrela za smenjivanje i Srpska napredna stranka predsednika Aleksandra Vučića će na najavljenim izborima imati poteškoća da se dokaže, piše luksemburški dnevnik Tageblat.
Prekinuto suđenje Belivuku i Šariću, skoro svi advokati napustili sudnicu
26.05.2026.•
1
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je prekinuto suđenje pripadnicima grupe Veljka Belivuka i Darka Šarića optuženih za ubistva četvorice "škaljaraca" u Grčkoj.
Bez vode na 30 stepeni: Čačak i Požega bez pijaće vode, Gornji Milanovac u neizvesnosti
26.05.2026.•
9
Čačak, Požega i delovi Gornjeg Milanovca ostali su bez ili sa ozbiljno otežanim vodosnabdevanjem nakon kvara na regionalnom sistemu "Rzav" u mestu Gorobilje.
Požar u zgradi Pravnog fakulteta u Beogradu, studenti evakuisani
26.05.2026.•
2
U zgradi Pravnog fakulteta došlo je do požara nakon što se zapalio lift, saznaje Tanjug.
Kome je namenjena priča o "samo ja i Putin": Vučić i orden koji je dobilo još 11 lidera
26.05.2026.•
49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić našao se u društvu odabranih svetskih državnika koji su od kineskog predsednika Si Đinpinga dobili Orden prijateljstva, najviše kinesko odlikovanje koje jedan stranac može da dobije.
Opet problemi "tehničke prirode": Poremećaji u saobraćaju na više linija Srbijavoza
26.05.2026.•
4
Saobraćaj na više železničkih linija u Srbiji izmenjen je u popodnevnim časovima, a u saopštenju Srbijavoza navodi se da je uzrok "tehničke" prirode.
Kamioni čekaju i do šest sati da izađu iz Srbije
26.05.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je objavio da automobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja, ali da kamioni čekaju do šest sati.
Tužilaštvo o telu pronađenom u buretu kod Inđije: DNK analizom utvrđeno da je reč o Nešoviću
26.05.2026.•
16
Više javno tužilaštvo saopštilo je da je DNK analiza pokazala da telo pronađeno kod Inđije pripada A.N. (Aleksandru Nešoviću).
Inicijativa A 11: Pritužba protiv urednika Informera zbog diskriminatornih izjava o Romima
26.05.2026.•
4
Inicijativa A11 saopštila je danas da je instituciji poverenika za zaštitu ravnopravnosti podnela pritužbu protiv glavnog urednika TV Informer Dragana J. Vučićevića zbog diskriminatornih izjava o Romima.
Studenti u blokadi pokrenuli sajt za prijavu za obuku kontrolora i posmatrača na izborima
26.05.2026.•
1
Pokrenut je sajt za prijavu za obuku kontrolora i posmatrača na izborima, kao što su to najavili studenti u blokadi na skupu u subotu 23. maja na trgu Slavija u Beogradu.
Zaječarac uhapšen zbog sumnje da je nakon svađe ubio muškarca
26.05.2026.•
1
Tridesetosmogodišnji S. Z. iz Zaječara uhapšen je zbog sumnje na ubistvo.
Srbijavoz uzima kredit za 30 novih vozova zbog Ekspa 2027: Država garantuje otplatu
26.05.2026.•
34
Srbijavoz će podići kredit do 5,5 milijardi dinara za nabavku novih vozova, jer je postojeći sistem zastareo, te ne može da zadovolji potrebe povećanog intenziteta saobraćaja, zbog predstojeće izložbe Ekspo 2027.
Komentari 20
Milisav
Arkadije
Fića
Ili njihovog kraja ili naroda...!!!
Mi ili oni...?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar