Istraživanje rejtinga stranaka pokazalo: Litijum nije poljuljao Vučićevu popularnost, evo zašto
Prema poslednjem objavljenom istraživanju javnog mnjenja, institucija predsednika Srbije uživa najveće poverenje građana sa 55 odsto, dok je SNS na prvom mestu među strankama sa 46,8 odsto.
Foto: 021.rs
Rezultati ovog istraživanja su očekivani, tvrde sagovornici lista Danas, ali dodaju da ne oslikavaju realno stanje jer ne uzimaju u obzir faktor izlaznosti i činjenicu da opozicioni birači često sve do izbora nisu opredeljeni ni za jednu stranku pojedinačno.
Rezultati istraživanja agencije Faktor plus pokazuju da se iza SNS-a nalazi Socijalistička partija Srbije sa 7,7 odsto, zatim Stranka slobode i pravde sa 6,9 odsto, pokret Kreni-promeni sa 4,7, Narodni pokret Srbije i Mi glas iz naroda sa po četiri odsto, Novi DSS 3,7, dok bi na izborima ispod cenzusa ostali Zeleno-levi front i Srbija Centar sa 2,3, odnosno 2,2 odsto.
Predsednik SSP-a Dragan Đilas je komentarišući istraživanje u Utisku nedelje, istakao da je jedan od bitnijih parametara, kog u ovom istraživanju nema, pitanje "U kom pravcu ide Srbija?", te dodao da se taj parametar drastično menja i ide na štetu vlasti.
"Po onome što sam ja video u istraživanjima Nove srpske političke misli i onome što naš kol centar pokazuje, u ovom trenutku taj procenat SNS-a od 47 odsto je zajednički rezultat SNS-a i SPS-a, jer su na izborima imali zajedno 53. Imaju litijum, dali su celo Kosovo, nema nikakve reakcije države Srbije, inflacija i dalje stoji..." naveo je Đilas i dodao da je prema tim podacima opozicija na 41 do 43 odsto.
SNS nastavlja da komunicira sa građanima
Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ipak tvrdi da su rezultati istraživanja očekivani i da su "manje-više u skladu sa onim što vidimo i u postizbornim istraživanjima prethodnih godina, a to je da SNS nakon ubedljivih izbornih pobeda nastavlja konstantno da komunicira sa građanima".
"Vučić već ima razrađene metode i kanale kako to radi, on se konstantno obraća svom biračkom telu i zbog toga održava svoj visok rejting, za razliku od opozicije koja se raspe u međuizbornom periodu, što zbog apatije, što zbog toga što nemaju ni potrebu, a često ni sredstava ni kanala komunikacije da kontinuirano komuniciraju sa svojim biračima", pojašnjava Bursać.
Sagovornik beogradskog lista kaže da niži rejting od realnog opozicija duguje činjenici da u Srbiji identifikacija sa opozicionim strankama nije jaka. Zbog toga, tvrdi Bursać, ljudi često u odgovorima na pitanja iz istraživanja ne odgovore za koju bi stranku glasali, ali kada dođe do izbora podrže neku od opozicionih stranaka.
S druge strane, govoreći o rejtingu SNS-a, Bursać tvrdi da on i dalje u velikoj meri dolazi iz Vučićeve lične popularnosti.
"To vidimo i po ovim podacima o poverenju koje građani stavljaju u instituciju predsednika Republike. To je naravno povezano sa rejtingom SNS-a, iako Vučić nije zvanično predsednik stranke, građani ga generalno percipiraju kao lidera SNS-a", tvrdi sagovornik Danasa.
Bez izlaznosti rejting je spisak lepih želja
Vanredni profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić ističe da se u istraživanjima koja su u formi "vesti za narod" uvek mogu uočiti dva obrasca.
Kao prvi, Vranić navodi nedostatak procene izlaznosti uz davanje rejtinga stranaka.
"Bez podatka o izlaznosti, rejting je samo spisak lepih želja naručioca istraživanja. U prethodnih nekoliko izbornih ciklusa, videli smo da što je izlaznost manja, to rejting SNS raste. Naravno, raste veštački, jer je SNS dosegao svoj maksimum što se tiče broja birača", pojašnjava Vranić.
On dodaje da takva istraživanja često ne uzimaju u obzir i kampanju, koja, smatra on, uvek može da podigne rejting stranke, kao što se i desilo na prethodna dva izbora za Beograd "kada je SNS (po Vučićevom svedočenju) nadoknadio zaostatak".
"Drugi obrazac je da se opozicija uvek istražuje rascepkano, i da nema projekcija eventualnih koalicija. Nijedna opoziciona stranka koja je opstala na političkoj sceni u poslednjih bar pet godina nije izašla samostalno na izbore", tvrdi ovaj sagovornik beogradskog lista.
Problematičan je, smatra Vranić, i način prezentacije rezutlata istraživanja.
"Kada gledamo pojedinačno, stranke su tu na dva, tri, pet odsto, nasuprot SNS-u koji deluje onda kao da ima beskonačno glasova", ističe Vranić i dodaje da je to po nove birače demotivišuće, jer će pomisliti da njihov glas ne može ništa da promeni.
Vranić skreće pažnju da bi se sabiranjem procenata opozicije iz istraživanja dobio rezultat koji je koalicija Srbija protiv nasilja ostvarila na izborima 17. decembra.
"Jedina razlika je kod desnice, gde se izgleda birači malo premeštaju unutar desnih opcija. Drugim rečima, da su izbori sutra, i da je izlaznost ista, imali bismo preslikan parlament", zaključuje Vranić.
Litijum nije odvratio građane od Vučića
Iako je poslednje istraživanje NSPM pokazalio da se skoro 60 odsto građana protivi rudniku litijuma, ukoliko uzmemo u obzir ovo istraživanje, to opredeljenje nije naškodilo rejtingu SNS-a.
"To je opet do onoga da Vučić komunicira sa svojim biračima. On je njima uspeo da objasni da to nije problem, ili da nije dovoljno velik problem da bi se oni okrenuli od njega i od SNS-a", tvrdi Bursać i naglašava da opozicija, s druge strane, nije uspela da kapitalizuje protivljenje litijumu i pretoči ga u rejting.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Urušio se deo kuće u centru Beograd, ostećena četiri automobila
31.01.2026.•
1
Kako N1 nezvanično saznaje, urušio se deo napuštene kuće sa građevinskom skelom u centru Beograda.
Podrška ženskom preduzetništvu i očuvanju zanata: Uručeno 120 rešenja
31.01.2026.•
0
Premijer Đuro Macut i ministarka privrede Adrijana Mesarović uručili su danas 120 rešenja korisnicima sredstava u okviru Programa podrške ženskom preduzetništvu.
Kragujevački advokati traže totalnu obustavu rada zbog opstrukcija u postupku protiv Vesića i Momirovića
31.01.2026.•
1
Neformalna grupa "Slobodni advokati Kragujevca" pozvala je danas kragujevačku komoru i Advokatsku komoru Srbije (AKS) da bez odlaganja, donesu odluku o totalnoj obustavi rada.
Milivojević o zapleni pet tona marihuane: Uhapšeni odbornik SNS bio samo "magacioner droge"
31.01.2026.•
3
Lider Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević ocenio je danas, govoreći o zapleni pet tona marihuane kod Kruševca, da je uhapšeni odbornik Srpske napredne stranke (SNS) "bio samo magacioner droge".
Za tužioca nelogično, za revizora nezakonito: Poslovi Srbijagasa i gasovoda pod lupom
31.01.2026.•
3
Tužilaštvo za organizovani kriminal je posle jedanaest godina predistrage odbacilo krivične prijave koje se odnose na poslove Javnog preduzeća Srbijagas na izgradnji distributivnih gasovoda u zemlji.
Suspendovan Instagram nalog čačanskog medija Ozon press
31.01.2026.•
0
Nalog čačanskog medija Ozon press na društvenoj mreži Instagram privremeno je suspendovan, a prijavljen je i problem sa funkcionisanjem Fejsbuk stranice.
Objavljen kalendar podsticaja za poljoprivrednike u 2026. godini
31.01.2026.•
2
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas da je objavljivanjem kalendara svih podsticaja za 2026. godinu ispunjeno jedno od ključnih obećanja datih poljoprivrednicima.
Vojni analitičar: Obnova vojnog roka je neophodna, ali trenutna vlast je nesposobna da je sprovede
31.01.2026.•
20
Mnogo je razloga zbog kojih vojni rok mora da postoji, ali ne da tu ideju sprovodi ova vlada, jer su do sad pokazali da su nesposobni da organizuju bilo šta smisleno, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.
Nastavnica predlaže postepeno skraćivanje časova: 35 minuta, uz promene u programu
31.01.2026.•
15
Iako su se u javnosti glasnije čuli oni koji su protiv predloga ministra Dejana Vuka Stankovića da časovi budu skraćeni sa 45 na 30 minuta, ima i prosvetnih radnika koji kažu da nisu nužno protiv skraćenja časova.
AMSS upozorava: Klizavi kolovozi i povremena kiša u delovima Srbije
31.01.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) upozorio je jutros vozače na klizave kolovoze i povremenu kišu u Vojvodini i Timočkoj krajini.
Bez dozvola, kontrole i dokumentacije: Kako je građena brza pruga Beograd-Stara Pazova?
31.01.2026.•
13
Članovi Anketne komisije za utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice došli su do internog izveštaja o radovima na izgradnji brze pruge na deonici od Beograda do Stare Pazove.
Evropska demokratska partija pozvala EK da reaguje zbog izmena pravosudnih zakona u Srbiji
31.01.2026.•
20
Evropska demokratska partija pozvala je Evropsku komisiju da "deluje odlučno" povodom izmena važnih pravosudnih zakona u Srbiji.
RTS odluku o izboru generalnog direktora donosi u ponedeljak
30.01.2026.•
3
Upravni odbor Radio-televizije Srbije će u ponedeljak, 2. februara, odlučivati o izboru generalnog direktora te medijske kuće.
Delegacija EU: Izmene pravosudnih zakona ozbiljan korak unazad, potreban hitan zaokret
30.01.2026.•
5
Delegacija Evropske unije u Srbiji saopštila je da duboko žali zbog proglašenja izmena ključnih pravosudnih zakona, koje je opisala kao ozbiljan korak unazad na putu Srbije ka članstvu u Uniji i pozvala na hitan zaokret.
Tužilaštvo: Istraga protiv Vesića i Momirovića gotovo onemogućena zbog nepostupanja policije i drugih organa
30.01.2026.•
20
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) saopštilo je da je istražni postupak o korupciji na projektu rekonstrukcije pruge od samog početka ozbiljno usporen i gotovo onemogućen zbog nepostupanja drugih državnih organa.
REM: Nacionalne televizije 5.000 puta prekršile Zakon o oglašavanju tokom 2025.
30.01.2026.•
2
Na televizijama s nacionalnim frekvencijama (Pink, B92, Prva i Hepi) i na RTS1 i RTS2 tokom 2025. godine zabeleženo je 5.047 nepravilnosti u vezi sa Zakonom o oglašavanju.
MUP upozorava na internet prevare: Zloupotrebljavaju se javne ličnosti kao promoteri lažnih investicija
30.01.2026.•
2
MUP upozorava građane na sve učestalije internet prevare u kojima se zloupotrebljavaju likovi i imena javnih ličnosti, pre svega političara i novinara, radi navođenja građana da ulažu novac u lažne investicione šeme.
Crna Gora pozvala na razgovor ambasadora Srbije zbog objave kancelarije koju vodi Gujon
30.01.2026.•
5
Crnogorsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je pozvalo na razgovor ambasadora Srbije u Podgorici Nebojšu Rodića.
Vučić u TikTok obraćanju: Pravimo veliki skup u martu, kada prođu godišnjice
30.01.2026.•
45
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će, "nakon što prođu godišnjice", u martu na političkom mitingu u Beogradu biti predstavljen program razvoja Srbije do 2035. godine.
Komentari 2
Gogi
Suština
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar