VIDEO Vlast eliminiše neutralnog sudiju: Treba da vas brine ko će vam suditi
Predviđenim izmenama Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku sud se svrstava na stranu tužilaštva, policije, BIA...
Foto: Pixabay
U ime "srpske pravne tradicije" članovi tajne radne grupe za izmene Krivičnog zakonika (KZ) i Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) predvideli su ukidanje koncepta neutralnog sudije i uvođenje inkvizitornog pretresnog sudije.
Sud se time svrstava na stranu tužilaštva, policije, BIA… Ako za nešto budete okrivljeni, u vašem timu biće samo advokat i bog pravde.
U razgovoru sa Svetlanom Lukić za Peščanik, sudija Miodrag Majić kaže da je u ovom trenutku inspirativno za donosioce zakona još jedan pokušaj podizanja rejtinga. Poznato je, kaže, da javnost uvek voli kada su nesigurna vremena, kada je dosta kriminala, ili se bar stvara takva slika, da se na to odgovori represijom.
"Većina građana bi sigurno bila i za vraćenje smrtne kazne. I vlast to zna. Ona zna da je uvek najjeftiniji način da podigne raspoloženje u narodu da im da nove raspone kazni jer njih to ništa ne košta. Samo napišu druge brojeve i pokažu da nešto rade. Sve drugo je mnogo teže. Ali, s druge strane, ovo je mač sa dve oštrice. Neka od predviđenih krivičih dela, ovo kretanje ka represiji, a naročito promena procesnog zakonodavstva ka inkvizitorskom, stvaraju nove mehanizme kontrole društva i, plašim se, nove mehanizme za smanjivanje inače smanjenih prava građana", ukazuje Majić.
Advokat Sead Spahović ukazuje da se sada smatra da princip po kom je sudija neutralan nije u skladu sa krivično-procesnom tradicijom Srbije. I nadalje se u tom obrazloženju pozivaju na Zakon Kraljevine Jugoslavije iz 1929. Znači, oni period od stotinak godina između uopšte ne računaju, objašnjava Spahović.
"Drugo, oni kažu da društvo mora da diže kazne zato što je kriminalizovano. Kao da su društvo kriminalizovali opozicija ili građani. A sociologija, kriminologija, penologija, sto nauka kaže da podizanje kazni ne utiče na smanjenje kriminaliteta. Populizam jeste oružje svih totalitarnih sistema, ali je ovde jedan od izvora prava već godinama patriotizam. Tako da nije tačno da njih interesuje da se usklade sa Evropom i sa zapadnim vrednostima. Tačno da je ovo jedan višak represije koji po mom mišljenju nije opravdan", objašnjava Spahović.
Naša tradicija su, nažalost, često iznuđeni iskazi
Miodrag Majić kaže da nemamo veliku tradiciju u pravosuđu, a i da "ono što imamo nije ni za kakvu diku".
"Naša tradicija u pravosuđu su, nažalost, često iznuđeni iskazi, nezakoniti dokazi, jedna drastična neravnopravnost tužioca i odbrane u postupku. Naša tradicija je često grubo stajanje suda na stranu tužioca. Naše tradicije su često teške telesne povrede, i evo sad skoro imamo ponovo i smrtni slučaj u policijskim stanicama", poručuje Majić.
Kako dodaje, onaj ko kaže da adversijal nije naša tradicije, on je u pravu, jer to podrazumeva sukob različitih mišljenja. A ono što nemamo u društvu, to, smatra Majić, ne možemo imati ni u krivičnom postupku.
Sead Spahović objašnjava da postoje dva sistema, u jednom je sudija neutralan, a u drugom nije neutralan, nego je "dopunski istražni sudija".
"Ključna stvar u ovim predlozima je eliminacija neutralnog sudije. To je ono što građane treba da brine. Mene to ne sekira kao advokata jer ja u svakoj prilici mogu da se snađem. To me sekira kao građanina jer se plašim ko će meni da sudi", upozorava Spahović u emisiji Peščanik.
Sa tim je saglasan i Majić, koji kaže da je prećutana istina o ovim izmenama to da je zakonodavac "odustao od ideje da mi imamo tužilaštvo sposobno da u punoj meri goni i dokazuje krivična dela".
"Druga stvar koja se takođe ne vidi, a koja je opasnija, vi ćete i dalje u državi imati jedno strogo kontrolisano tužilaštvo koje će biti brana da bilo koji politički osetljiv predmet uđe u proces. A s druge strane, ovi kojima budemo želeli da se politički revanširamo, koji uđu u proces, oni će sada biti dočekani i od tužioca i od suda. I nemaju gde", navodi Majić.
Povećanje kazni
Majić kaže da povećanje računa nikuda ne vodi.
"Uzmite samo primer te glasovite trgovine drogom. Nikada nismo imali strože kazne za trgovinu drogom i, uveravam vas, nikada nije bilo više slučajeva droge nego danas. Od deset predmeta, bar četiri do pet kojima se mi bavimo su droge. Nikada nije bilo više droge. Ali ima tu i drugih dela na koje treba skrenuti pažnju. Imate vrlo interesantnu izmenu širenja inkriminacije kada je reč o odavanju tajne, koja je do sada bila isključivo državna tajna. To uopšte nije naivno i to je nekako promaklo ispod radara. Vrlo je moguće da se, s obzirom na neke slučajeve gde su curile neke informacije iz institucija o nezakonitom ponašanju, žele na ovaj način stegnuti da se slučajno nikome ne desi da ponovo bude savesni građanin i pištaljka", objašnjava Majić.
Spahovića brine i to da li advokati, sudije, tužioci stvarno misle da ovo treba da se uradi.
"Ja mislim da je ovo legitimno, da ovo hoće i advokati i sudije i tužioci. Kad bi se sada pravila anketa - hoćete li neutralnog sudiju ili hoćete inkvizitornog sudiju, najmanje 80 posto bi se izjasnilo za inkvizitornog sudiju jer u takvom pretresu advokat nema šta da radi, a ni tužilac. Mogu da spavaju na suđenju", dodaje Spahović.
Spahović je stava da će ovi predlozi izmena zakona proći, čak i ako bude otpora.
"Jer ne može da se desi da ne prođe ovaj istražni sudija na pretresu, inkvizitorni sudija. Kada su rekli 'tradicija', to je to", dodaje on.
Majić zaključuje da je u Srbiji vlast rekla da su oni vlast, da su pobedili na izborima, i sada će malo da pišu krivične zakone kako misle da treba.
"Odnosno kako to čine naši drugari, ovi kojima verujemo, koji znamo da su, kako oni to vole da kažu, naši", Majićev je zaključak.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ivana Janačković nova direktorka Republičke direkcije za imovinu
04.08.2026.•
0
Vlada Srbije postavila je Ivanu Janačković za novu direktorku Republičke direkcije za imovinu (RDI).
Zbog niskog vodostaja Dunava isplivali ostaci nacističkih brodova na granici Srbije i Rumunije
04.08.2026.•
0
Vodostaj Dunava u Srbiji je toliko opao usled suše da se ponovo vide olupine desetina nemačkih brodova iz Drugog svetskog rata, piše agencija Asošiejted pres (AP).
Kamion sa 20 tona sojine sačme bez dokumentacije: Roba i vozilo privremeno oduzeti
04.08.2026.•
0
P. S. (35) iz Raške kod kojeg je nađeno oko 20 tona upakovane sojine sačme uhapšen je bez prateće dokumentacije, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
VIDEO: Snimak hapšenja tri osobe osumnjičene za ubistvo 73-godišnjeg muškarca
04.08.2026.•
0
Policija je uhapsila M.Đ (40), M. S (31) i M. K (32) zbog sumnje da su u saizvršilaštvu izvršili krivično delo teško ubistvo 73-godišnjeg muškarca u stanu na Paliluli, saopštio je MUP.
Transparent za Trampa na UFC Fight Night u Beogradu: Vučićevo dodvoravanje ili politički marketing?
04.08.2026.•
4
UFC Fight Night, događaj najveće svetske organizacije u MMA, koji je prvi put organizovan u Srbiji, održan je u subotu u Beogradskoj areni.
Udruženja upozoravaju na požar kod Gabrovice: Ugrožen deo Parka prirode Stara planina
04.08.2026.•
0
Udruženja "Eko Istok" i Centar za zaštitu biosfere Balkan, kao i grupa "Knjaževac u blokadi" su danas pozvali vlasti da utvrde uzrok požara kod sela Gabrovnica, u podnožju Stare planine, 25 kilometara od Knjaževca.
Hidrogeolog objašnjava šta se desilo sa Dunavom: Suša i isparavanje kao u Africi oborili vodostaj
04.08.2026.•
6
Vodostaj Dunava u odnosu na nivo vode u Savi i drugim rekama u Srbiji, kao i u podzemnim izvorištima, značajno je niži zbog nepovoljnih klimatskih uslova.
Tri osobe uhapšene zbog ubistva starijeg muškarca na Paliluli: Vezali mu ruke i noge i u usta stavili tkaninu
04.08.2026.•
2
Tri osobe su uhapšene zbog sumnje da su u saizvršilaštu učestvovali u ubistvu muškarca (73) u beogradskoj opštini Palilula, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašanjih poslova (MUP).
Siniša Mali ili Đuro Macut: Ko je glavni u Vladi Srbije i čiji je autoritet "fikusnog tipa"
04.08.2026.•
8
Siniša Mali ima najveću izvedenu moć koju crpi iz autoriteta predsednika Srbije Aleksandra Vučića i on je taj koji rukovodi vladom, saglasni su sagovornici Danasa koji su komentarisali situaciju sa poslednje Skupštine.
Više od 20 udruženja traži povlačenje Nacrta zakona o dobrobiti životinja
04.08.2026.•
4
Udruženja za zaštitu životinja iz Srbije su zatražila povlačenje Nactra zakona o dobrobiti životinja jer smatraju da pojedina predložena rešenja nisu usklađena sa propisima EU.
Sindikat prosvetnih radnika: Građani i prosveta da se usprotive katastrofalnim izmenama zakona o obrazovanju
04.08.2026.•
6
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika poziva nastavnike, profesore univerziteta, studente i članove akademske zajednice, kao i roditelje učenika da se usprotive izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja.
Istraživanje: Više od 90 odsto građana Srbije se snabdeva u trgovinskim lancima
04.08.2026.•
3
Više od dve trećine stanovnika Srbije, njih 71,5 odsto, svakodnevno ili bar jednom nedeljno snabdeva se u nekom od trgovinskih lanaca.
Advokat Kokanović: Svakim danom sve više razloga da advokati izađu na ulicu
04.08.2026.•
3
Član Upravnog odbora Advokatske komore Beograda (AKB) Čedomir Kokanović izjavio je danas da je svakim danom sve više razloga da advokatura, kako je rekao, odlučno digne glas i izađe na ulicu.
Baner na zgradi može koštati više od 20.000 evra mesečno: Koliko SNS troši na kampanju "Srbija pobeđuje"
04.08.2026.•
5
Afera sa ptićima zarobljenim iza banera "Srbija pobeđuje" na Palati Albanija potvrdila je da iza istoimene kampanje stoji Srpska napredna stranka.
FOTO: Uhapšen u Užicu zbog kokaina, amfetamina i vagice
04.08.2026.•
1
A. F. (47) uhapšen je u Užicu zbog trgovine drogom.
Da li će Rafinerija Pančevo prestati sa radom zbog niskog vodostaja Dunava?
04.08.2026.•
9
Nizak vodostaj Dunava smanjuje proizvodnju u svim elektranama širom regiona, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je da bi zbog suše i Rafinerija u Pančevu mogla da obustavi rad.
Tela dvojice muškaraca izvučena iz Đetinje u Užicu
04.08.2026.•
0
Tela dvojice muškaraca pronađena su danas u reci Đetinji, kod gradske plaže u Užicu.
Sve službene vožnje na jednom mestu: Yandex Go pokrenuo Business uslugu u Srbiji
04.08.2026.•
0
Kompanije u Srbiji od sada mogu da koriste uslugu Yandex Go za kompanije za organizaciju i upravljanje službenim vožnjama.
Komentari 16
A šta kaže AKV?
Ja
Dule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar