Gradovi nabavljaju novogodišnju rasvetu: Kruševac daje 1,5 miliona za ukrase kakve već ima
Kruševac je lokalna samouprava koja će ove godine izdvojiti najviše novca za novogodišnju rasvetu. Čak 15 miliona dinara, odnosno blizu 130 hiljada evra, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
N1 piše da će se za taj novac "ponoviti" postojeća dekorativna rasveta 3D figurama voza, ledenog dvorca i Deda Mraza, a naručene su i 2D figure otvorene kapije, zatvorene kapije i antičkih stubova.
Kako će sve izgledati pred praznike ne mora mnogo da se zamišlja, jer je Grad prilikom raspisivanja javne nabavke dao vrlo detaljan opis.
Tako svetleći voz treba da bude dugačak 18,8 metara, širok 2,3 i visok 3,5 metara. Predviđeno je da se sastoji od lokomotive i tri vagona, u koje će moći da se uđe. Zahtevima Kruševca moći će da odgovore samo oni ponuđači koji mogu da nabave ovakav voz, ali pod uslovom da napred ima postavljen dimnjak sa branikom, pošto je to jedna od stavki navedenih u tehničkoj specifikaciji.
Jasno je precizirano i kojim bojama figura treba da bude ukrašena - toplo belom, hladno belom, plavom i ljubičastom. Ako neko i dalje ne može da zamisli ovu svetleću kompoziciju, tu je i priloženi crtež šta se od ponuđača traži, iako se u napomeni navodi da su navedene fotografije orijentacionog karaktera.
Imponzantniji od voza biće svetleći dvorac, prečnika osam i visine šest metara.
"Figura se sastoji od četiri pomoćne kule, jednom centralnom kulom, ledenim zidom, ledenom zavesom i kkupama za sedenje", piše u tehničkoj specifikaciji.
Sa istom pažnjom i detaljima opisane su i druge svetleće figure koje je Kruševac poručio.
Kruševljani koji čitaju ovaj tekst tačno znaju o čemu se radi, pošto je istim ukrasima grad dekorisan i pre četiri godine. O tome svedoče i fotografije objavljene na društvenim mrežama i u lokalnim medijima, na kojima se vidi ledeni svetleći zamak i voz sa tri vagona, baš onakvi kakvi se ponovo traže.
Zanimljivo je da je Kruševac 2020. godine novogodišnju dekoraciju kupovao od tada glavnog dobavljača, firme Kip lajt iz Beograda. Ova firma se 2017. godine "proslavila" prodajom novogodišnje jelke Gradu Beogradu za 83.000 evra, a koja je postavljena na Trgu Republike tri dana pre nego što je Grad dodelio ugovor o nabavci.
Najskromniju ponudu na portalu javnih nabavki dala je Sremska Mitrovica, koja za milion dinara traži ko će postojeću rasvetu da popravi, montira, uključi i isključi.
Smederevo se, s druge strane, odlučilo da novogodišnje figure iznajmi zajedno sa uslugom transporta, montaže i demontaže. Za praznike će Smederevo imati jelku sa ulazom za sedenje visoku četiri metra, i drugu jelku - visoku pet metara. U konkursnoj dokumentaciji je precizirano ne samo koje boje i veličine će biti ukrasi na jelkama, već i to da zlatne mašne moraju biti oivičene "led crevom toplo-bele boje zaštite IP64, sa 36 dioda po metru". Traži se još i tunel od svetlećih srca, 3D figure novogodišnjih paketića različitih veličina, zatim figure kočija, medenjaka, Deda Mraza, Sneška... Koliko će sve ovo koštati građane Smedereva videće se tek kada javna nabavka bude gotova.
Leskovac za 2,5 miliona dinara postavlja stare i kupuje nove ukrase, dok će većina drugih mesta za novogodišnju rasvetu potrošiti između 1,5 i 3,5 miliona dinara.
Izuzetak je Bačka Topola gde je firma Global-elektro d.oo dobila posao vredan 4,74 miliona dinara za nabavku i ugradnju svetlećih pahulja i izvezda, ukupno 64 komada, koji će biti postavljeni na fasade i stubove.
Dodajmo da je u Novom Sadu pre nekoliko dana počelo ukrašavanje grada novogodišnjom rasvetom, što je javnost videla kao uvredljiv potez vlasti, jer je manje od dve nedelje pre toga na Železničkoj stanici u Novom Sadu poginulo 14 osoba, a još troje je teško povređeno. Da kićenje i proslave nisu primerene Novom Sadu u ovom periodu smatrale su i pojedine opozicione stranke i pokreti koji su osudili ovaj potez gradske vlasti.
Vlast je potom saopštila da je odlučeno da ne organizuje doček Nove godine i Pravoslavne nove godine - iz pijeteta prema žrtvama nesreće na Železničkoj stanici.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sofija Mandić: Uslovi u svim fazama izbornog procesa znatno lošiji nego 2023. godine
06.09.2026.•
0
Pravnica i članica Republičke izborne komisije Sofija Mandić ocenila je da su uslovi u svim fazama izbornog procesa trenutno znatno lošiji nego 2023. godine.
Pred izbore sve više lista: Vučić želi premijersku fotelju, opozicija protiv njega, ali ne u jednoj koloni
06.09.2026.•
0
Dok se opozicija izjašnjava o nastupu na izborima u jednoj ili više kolona, studenti u blokadi kažu da je cela opozicija dužna da postupa tako da ne dođe do rasipanja glasova, sa svojim izbornim ciljem u glavi.
PSG ne ide na izbore ukoliko stranke ne budu izašle u jednoj koloni
06.09.2026.•
6
Pokret slobodnih građana doneo je odluku da na predstojeće izbore izađe samo ukoliko sve stranke okupljene oko Platforme za evropsku Srbiju i Narodne Srbije nastupe u jedinstvenoj koloni.
U ponoć počinje prijava za novčanu naknadu od 6.000 dinara
06.09.2026.•
3
Prijavljivanje punoletnih građana za jednokratnu novčanu naknadu od 6.000 dinara počinje u ponoć.
Ministar za ljudska i manjinska prava: Zakon o istopolnim brakovima u pripremnoj fazi
06.09.2026.•
9
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša izjavio je da je društvo u Srbiji zrelo za Zakon o istopolnim zajednicama.
Predsednik SPS-a u Zubinom Potoku napustio stranku: Politika dovela do predaje severa Kosova
06.09.2026.•
8
Predsednik Opštinskog odbora Socijalističke partije Srbije u Zubinom Potoku i član Glavnog odbora SPS-a Branko Prodanović podneo je neopozive ostavke na ove funkcije i saopštio da napušta stranku.
Brnabić: Ne sprovodimo funkcionersku kampanju, naše stranačke aktivnosti su van radnog vremena
06.09.2026.•
11
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić negirala je da SNS zloupotrebljava javne funkcije, navodeći da se stranački skupovi koje posećuju ona i drugi lideri te stranke odvijaju van radnog vremena.
Studenti u blokadi: Opozicioni akteri dužni da budu odgovorni, tako da ne dođe do rasipanja glasova
06.09.2026.•
14
Svi opozicioni akteri dužni su da se kroz svoje odluke odgovorno odnose prema izbornom rezultatu, tako da ne dođe do rasipanja glasova, poručuju Studenti u blokadi.
Požar na Suvoj planini još uvek aktivan
06.09.2026.•
0
Šumski požar na Suvoj planini koji je izbio 4. avgusta i dalje je aktivan, a od izbijanja vatrene stihije, na terenu je angažovano preko 170 pripadnika Sektora za vanredne situacije.
Vučić opsovao zbog cene izgradnje pruga
06.09.2026.•
26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić opsovao je tokom razgovora sa predstavnicima putnih preduzeća o potencijalnoj ceni rekonstrukcije starih i izgradnji novih pruga, nakon čega se izvinio.
Više od četvrtine mladih u Srbiji veruje da nikada neće moći da kupi stan
06.09.2026.•
19
Više od polovine mladih u Srbiji živi u porodičnom domu, a jedan od ključnih razloga za to jeste to što nemaju finansijskih mogućnosti da se osamostale.
Od namaške do besoloma: Takmičenje "Najbolja nova srpska reč" i ove godine poziva na ideje
06.09.2026.•
2
Takmičenje "Najbolja nova srpska reč" ulazi u završnicu, a kao i prethodnih godina, stižu brojni predlozi, duhoviti, neočekivani i neobični.
Dimitrijević: U ovoj predizbornoj kampanji obaraju se svi rekordi u brisanju granice između partije i države
06.09.2026.•
3
U ovoj predizbornoj kampanji obaraju se svi rekordi u brisanju granice između partije i države, odnosno u zloupotrebi javne funkcije, kaže Pavle Dimitrijević iz organizacije CRTA.
Marta Kos neće u Srbiju, Lavrov tvrdi da će Beograd odustati od EU: Koji je Vučićev pravac?
06.09.2026.•
10
Komesarka za proširenje Evropske unije Marta Kos odlaže posetu Beogradu zbog veličanja Ratka Mladića, a šef ruske diplomatije Sergej Lavrov gotovo istovremeno poručuje da se misli da će Srbija odustati od EU.
Radikali na izbore idu sa listom "Ujedinjena Srbija", podržavaju Vučića za premijera
06.09.2026.•
20
Srpska radikalna stranka saopštila je da će na predstojećim parlamentarnim izborima učestvovati na listi "Ujedinjena Srbija" okupljenoj oko Srpske napredne stranke (SNS).
Karić: Kragujevac treba da bude glavni grad Srbije
06.09.2026.•
20
Osnivač Pokreta snaga Srbije Bogoljub Karić predložio je da Kragujevac ponovo treba da bude glavni grad Srbije, dodajući da se za to zalaže od 2004. godine.
Vanredni parlamentarni izbori krajem oktobra: Već poznato ko učestvuje i u kojim koalicijama
06.09.2026.•
14
Vanredni izbori u Srbiji će, prema svemu sudeći, biti 25. oktobra.
FOTO, VIDEO: Požar se i dalje širi Suvom planinom
06.09.2026.•
2
Požar koji je u petak, 4. septembra zahvatio Suvu planinu i dalje bukti i širi se sa obe strane planinskog venca, i onoj koja pripada Beloj Palanci i onoj koja pripada Gadžinom Hanu.
Komentari 2
Aleksandra
Cinik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar