
Počela primena projekta Zdravitas u školama: Ministarstvo objašnjava koji podaci se prikupljaju
Projekat Zdravitas koji će se sprovoditi u školama širom Srbije izaziva zabrinutost roditelja i nastavnika, dok iz Ministarstva prosvete apeluju da se ne šire dezinformacije.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Predsednik Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta Miroslav Marković kaže za Danas da njihovi predstavnici nisu prisustvovali sastanku koji je u petak održan u Ministarstvu prosvete sa predstavnicima reprezentativnih sindikata obrazovanja, ali da je, prema informacijama kojima Savez raspolaže, rečeno da će se u narednom periodu raditi obuke i predstaviti projekat nastavnicima fizičkog i učiteljima i da će se potom sa njim nastaviti.
Marković kaže da mu nije jasno zbog čega se projekat predstavlja nastavnicima fizičkog kada je Savez podržao projekat Zdravitas.
On dodaje da je oko polovina škola do sada unela podatke koje su bile dužne da unesu.
"Bilo je tu mnogo halabuke, a svi znamo da je Zdravitas domaća stvar, Sve postoji odavno u programu fizičkog vaspitanja, u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i nije nam jasno zašto se sada tako burno reaguje, a nije se reagovalo kada je to uvedeno u zakon. Sve ide u pozitivnom smeru, ali polako. Znali smo da je svaki početak težak", kaže Marković.
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata obrazovanja su saopštili da u petak nisu postignuti zajednički zaključci sa Ministarstvom prosvete.
Sastanak je, kažu, organizovalo Ministarstvo prosvete sa ciljem da reprezentativne sindikate u prosveti informiše o elektronskom sistemu Zdravitas.
U saopštenju se navodi da su sindikati ukazali da škole nisu opremljene za planirana merenja, da nastavnici ne raspolažu svim informacijama o zdravstvenom stanju dece i da postoje objektivni problemi u radu sa decom koja rade po individualnom obrazovnom planu, te da se uvođenjem platforme Zdravitas umnožavaju administrativne obaveze zaposlenih.
Stav sindikata je da Ministarstvo ovaj projekat pokrenulo loše i netransparentno, što je doveo do velikog nezadovoljstva, kako zaposlenih tako i roditelja, a nastavnici su izloženi pritisku od strane roditelja, s jedne i direktora, s druge strane.
Sindikati su tražili da se odloži primena platforme Zdravitas, da se ne realizuje bez saglasnost svih učesnika u projektu i da se podaci dece čiji roditelji nisu dali saglasnost, ne unose u platformu.
"Obe strane su se složile da je nepoverenje veliko i da veliki broj roditelja i nastavnika negoduje zbog ove platforme. Škole ipak nisu opremljene spravama neophodnim za merenje. Na tome će se raditi sa lokalnim samoupravama. Zajednički zaključci sa predstavnicima Ministarstva nisu postignuti", naveli su sindikati.
Prethodnih dana na društvenim mrežama pojavilo se više objava u kojima se navodi da prosvetari i većina obrazovnih ustanova ignoriše ovaj projekat, a javljali su se i roditelji koji su pretili tužbama zbog projekta koji će biti sprovedeni čak i ako oni ne potpišu saglasnost.
Roditelji koji su se oglašavali naveli su da ne žele da se uzimaju podaci njihove dece.
Osim toga, i od Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti traženo je da odgovori da li je ovakvo prikupljanje podataka o učenicima nužno, opravdano i zakonito.
Koji podaci se unose u portal Zdravitas?
Ministarstvo prosvete apelovalo je na građane i medije da se ne iznose neproverene informacije o portalu Zdravitas, jer to nepotrebno uznemiruje javnost i dovodi u zabludu građane.
Kako su naveli, portal Zdravitas predstavlja elektronsko vođenje evidencije o postignućima učenika u okviru predmeta fizičko i zdravstveno vaspitanje kroz osam merenja (šest testova i merenje visine i mase tela), koji su i do sada bili evidentirani u pedagoškoj dokumentaciji i pratili fizički razvoj i motoričke sposobnosti učenika.
"Cilj je da se obezbedi svoj deci u Republici Srbiji da imaju jednaku priliku da vežbaju i održavaju fizičku formu, da steknu zdrave navike, ali i dobiju stručne savete u odnosu na rezultate koje postižu", navode u Ministarstvu.
Pojašnjavaju da se okviru portala Zdravitas unose sledeći podaci koji su propisani programom Fizičkog i zdravstvenog vaspitanja: visina tela, masa tela, indeks telesne mase (koji predstavlja masu tela podeljenu sa visinom), trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu (procena gipkosti donjeg dela kičmenog stuba), ležanje-sed (dizanje trupa za 30 sekundi – snaga trbušnih mišića), skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4×10 metara.
Rezultati u ovim merenjima beleže se od trećeg razreda osnovne škole do završetka srednje škole, a nakon čega će biti uklonjeni lični podaci učenika (anonimizovati).
"Svi ovi podaci su oduvek bili beleženi u pedagoške sveske predmetnog nastavnika, a sada se ti podaci unose na portal. Dakle, samo se menja način vođenja evidencija, sa papirnog se prelazi na elektronski", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ističu da se na portal ne unose podaci o zdravlju učenika, niti portal Zdravitas može da pristupa i da deli podatke sa Informacionim sistemom iz oblasti zdravstva.
Navode i da će podaci biti čuvani u Državnom data centru, odnosno da se neće deliti sa trećim licima i da se neće iznositi iz Republike Srbije niti prenositi u drugu državu ili međunarodnu organizaciju.
"Ministarstvo prosvete i na ovaj način, a u saradnji sa reprezentativnim sindikatima aktivno radi na smanjenju i optimizaciji pedagoške dokumentacije", piše u saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva.
Ministarstvo navodi da će u narednom periodu nastaviti razgovore sa elevantnim institucijama i organizacijama, roditeljima, nastavnicima i svim drugim zainteresovanim kako bi se otklonile sve nedomice u vezi Zdravitasa.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Drugi dan marša studenata od Novog Pazara do Novog Sada završen u Ušću
17.10.2025.•
1
Studenti koji pešači od Novog Pazara do Novog Sada su za dva dana prešli više od 50 kilometara i stigli do Ušća.
Aleksandar Jovanović Ćuta: Sprema se još jedan ekološki zločin u Mazgošu
17.10.2025.•
0
Šef poslaničke grupe Ekološki ustanak Aleksandar Jovanović pozvao je danas "celu Srbiju da brani selo Mazgoš", koje se nalazi u blizini Dimitrovgrada, gde je planirano da se kopa lignit.
VIDEO: BIA u spotu, uz naslove iz tabloida, navodi da je učestvovala u borbi protiv obojene revolucije
17.10.2025.•
6
Na svečanosti povodom obeležavanja Dana Bezbednosno-informativne agencije (BIA) prikazan je spot u kojem se prezentuju, kako su naveli, rezultati rada ove agencije.
Ministarstvo: Smanjen broj bodova za upis na budžet
17.10.2025.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je da će biti moguć upis naredne godine studija na teret budžeta sa manje od 48 ESPB bodova.
Sindikati kulture predali Ministarstvu finansija zahteve u vezi sa zaradama
17.10.2025.•
0
Savez samostalnih sindikata Srbije i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" održali su protest zbog lošeg finansijskog stanja radnika u kulturi i zahteve predali Ministarstvu finansija.
Kiselina prosuta po autu članice Zeleno-levog fronta u Smederevu
17.10.2025.•
0
Vozilo članice Zeleno-levog fronta iz Smedereva oštećeno je pošto je po njemu posuta kiselina.
EPS-ova struja bi mogla da poskupi za oko 60 odsto na tržištu EU: Moglo bi papreno da košta privredu
17.10.2025.•
9
Prva na udaru finansijskog mehanizma za prekogradnično usklađivanje cene ugljenika bile Elektroprivreda Srbije (EPS), koja snabdeva strujom većinu kompanija.
Tužilaštvo podiglo optužnicu protiv bivše gradonačelnice Niša
17.10.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Nišu podiglo je optužnicu protiv bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, koja se tereti za zloupotrebu službenog položaja.
Radnik na gradilištu Naučno-tehnološkog parka u Nišu pao sa visine, životno ugrožen
17.10.2025.•
2
Muškarac je tokom jučerašnjeg dana pao sa visine na gradilištu u Naučno-tehnološkom parku (NTP) u Nišu.
Tužilaštvo i Vučić se oglasili o Vujadinu Saviću: Istraga o curenju informacija
17.10.2025.•
22
Slučaj bivšeg fudbalera Vujadina Savića privukao je pažnju nakon što su se u javnosti pojavili detalji iz njegovog privatnog života.
Prorektor za nastavu BU: Upisano 12.000 studenata od planiranih 15.000 u novu školsku godinu
17.10.2025.•
2
Na ukupno 106 studijskih programa Univerziteta u Beogradu je u tri upisna roka u školskoj 2025/2026. godini upisano više od 12.000 studenata.
Drugi dan šetnje ka Novom Sadu: Studenti iz Novog Pazara danas pešače ka Baljevcu
17.10.2025.•
1
Studenti iz Novog Pazara nastavili su da pešače ka Novom Sadu.
Dekanica Filološkog fakulteta dobila poziv na saslušanje: Nije organizovana nastava tokom blokada
17.10.2025.•
0
Dekanica Filološkog fakulteta u Beogradu Iva Draškić Vićanović pozvana je na saslušanje pred Prekršajnim sudom.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo u Beogradu, sumnja se da je ubijen Cetinjanin sa Interpolove liste
17.10.2025.•
9
Muškarac koji je ubijen u Beogradu na vodi je Filip Ivanović, Cetinjanin iz kriminalnog miljea, pišu beogradski mediji.
Zaharova: Moskva i Beograd zajedno traže rešenje za prevazilaženje problema sankcija NIS-u
17.10.2025.•
14
Moskva i Beograd nastavljaju zajedničku potragu za optimalnim rešenjem kako bi prevazišli probleme koje je administracija Sjedinjenih Američkih Država napravila sankcijama protiv Naftne industrije Srbije.
Protest danas u Beogradu zbog lošeg materijalnog stanja zaposlenih u kulturi
17.10.2025.•
0
Samostalni sindikat kulture Srbije i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" su za danas, 17. oktobra, u Beogradu najavili protest zbog, kako su naveli, lošeg materijalnog stanja zaposlenih u kulturi.
Muškarac ubijen u pucnjavi u Beogradu na vodi
17.10.2025.•
6
Muškarac je ubijen u pucnjavi u Beogradu.
Dimitrijević (CRTA): SNS odbijala naše predloge o biračkom spisku, pa ih pre dolaska Fon der Lajen uvrstila
17.10.2025.•
3
U predlogu SNS-a o biračkom spisku nalaze se i neka rešenja organizacije CRTA koja su predložili još prošle godine.
Koordinatoru Pokreta Tvrđava određeno zadržavanje: Uhapšen tokom skupa u Smederevu
17.10.2025.•
3
Koordinatoru Pokreta Tvrđava u Smederevu Nikoli Krstiću određeno je zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti izveden pred tužioca.
"Odvezane ruke" policiji od Vidovdana: Bezbroj slučaja brutalnosti, nijedan policajac nije odgovarao
17.10.2025.•
25
Otkako su počeli studentski i građanski protesti u novembru prošle godine, javnost je svedočila brojnim slučajevima policijske brutalnosti i prekoračenja ovlašćenja.
Komentari 22
Nezadovoljan roditel
Www
Sve ovo je moglo stati u zasebnu kolonu u es dnevniku, a podaci o zdravstvenom stanju dece već postoje kod pedijatara, gde i treba da budu. Da ova država zaista brine o zdravlju dece, ne bi zagađivala vazduh, zemlju i vodu, subvencionisala bi bavljenje sportovima za svu decu, bolešljivu siromašnu decu slala na more i u planinu( kao nekada) a škole ne bi mogle da iznajmljuju sale za fizičko trećim licima, umesto da ih koriste deca.
nelica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar