Osmaci do kraja decembra biraju jedan od pet predmeta kao treći test male mature
Učenici osmog razreda do 30. decembra mogu da prijave jedan od pet predmeta koji će polagati na trećem testu u okviru završnog ispita a prijava se vrši u školama ili na portalu Moja srednja škola.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Pomoćnik ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić rekao je da prijava počinje danas.
"Učenici osmog razreda osnovnih škola imaju mogućnost da se do ponedeljka 30. decembra izjasne elektronskim putem, preko portala Moja srednja škola, ili pisanim putem u školi o tome koji će predmet od pet ponuđenih - biologiju, geografiju, istoriju, fiziku ili hemiju, raditi kao treći test na završnom ispitu", rekao je on.
Kako je istakao, od 20. do 24. januara 2025. godine učenici mogu da provere svoj izbor na portalu Moja srednja škola ili neposredno u školi.
Ukoliko se učenici predomisle, ili se iz određenih razloga ne prijave u navedenom roku, imaju mogućnost da se naknadno prijave ili da promene izabrani predmet, napomenuo je on.
"Ukoliko se predomisle, odnosno žele da promene predmet koji će polagati na trećem testu, to mogu da urade 29. i 30. januara 2025. godine. Konačnu odluku o tome iz kog će predmeta raditi treći test na završnom ispitu učenici će moći da donesu nakon probnog završnog ispita u periodu od 7. do 10. aprila 2025. godine", rekao je Pašić.
Prema njegovim rečima, u tom periodu učenici će moći da promene odluku koju su doneli tokom prijave za završni ispit, a nakon toga više neće biti dozvoljeno menjanje predmeta koje će učenik polagati na završnom ispitu kao treći test.
"Probni završni ispit biće održan 21. i 22. marta 2025. godine, dok će završni ispit u školskoj 2024/2025. godini biti održan 16, 17. i 18. juna 2025. godine", rekao je Pašić.
On je podsetio da je najveći broj učenika prošle godine za treći test izabrao geografiju, i to 42 odsto njih, zatim biologiju - 35 odsto, dok je istoriju polagalo devet odsto, a hemiju i fiziku po sedam odsto učenika.
"Otvoren je i viber kanal 'Moja srednja škola - Info kanal', na kojem roditelji i učenici mogu pročitati informacije i obaveštenja o polaganju završnog ispita, prijemnog ispita, kao i upisa u srednje škole. Više o viber kanalu pročitajte na portalu Moja srednja škola", rekao je Pašić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dom zdravlja u Nišu sledeće nedelje uvodi noćnu smenu - evo kojim pacijentima je namenjena
12.11.2025.•
0
Niški Dom zdravlja od ponedeljka, 17. novembra uvodi i noćnu smenu.
Vučić o Generalštabu: Nismo prostor prodali, već iznajmili na 99 godina, naš narod će uživati u Tramp kuli
12.11.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se prostor na kome se nalazi zgrada Generalštaba ne prodaje, već će, kako kaže, biti dat u zakup na 99 godina.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju raspravu o izboru članova Saveta REM-a
12.11.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju drugu redovnu sednicu jesenjeg zasedanja raspravom o listi kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Crnogorska partija: Crnogorci u Vojvodini u nikad lošijem položaju, pare umesto zajednici idu u Ćacilend
12.11.2025.•
0
Crnogorska partija saopštila je da etnički Crnogorci u Srbiji nikada nisu bili u lošijem položaju nego danas.
Angola posthumno odlikovala Josipa Broza Tita
12.11.2025.•
0
Predsednik Angole Žoao Manuel Lourenso posthumno je odlikovao bivšeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita Ordenom časti Republike Angole.
Koliko se vlasti žurilo za leks specijalis za Generalštab: Vučić ga potpisao istog dana kad je usvojen
12.11.2025.•
0
Sveže usvojeni leks specijalis o kompleksu Generalštaba stupio je na snagu u subotu, 8. novembra, dan pošto je objavljen u Službenom glasniku.
Uprava za veterinu: Netačni navodi o hormonima i antibioticima u mesu
12.11.2025.•
0
Uprava za veterinu kaže da se u medijima i na društvenim mrežama sve češće pojavljuju netačni i pojednostavljeni navodi u vezi sa upotrebom antibiotika, aditiva i hormona u mesu i proizvodima životinjskog porekla.
Sudija Petrov: Nema prepreka da se ime Vučića nađe u nazivu lista SNS
12.11.2025.•
0
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov ocenio je da ne postoji ustavna i zakonska prepreka da se ime Aleksandra Vučića nađe u nazivu izbornih lista SNS za izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Predloženo povećanje akciza na cigarete od 1. januara sledeće godine
12.11.2025.•
0
Predloženim izmenama Zakona o akcizama, koji je ušao u skupštinsku proceduru, predviđeno je povećanje akciza na cigarete, duvan i tečnost za punjenje elektronskih cigareta od 1. januara sledeće godine.
Novi radari uskoro na putevima Srbije - evo kako će funcionisati
12.11.2025.•
0
Novi mobilni i stacionarni radari uskoro bi trebalo da počnu da rade na putevima u Srbiji, najavljeno je iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Niški gimnazijalci najavili bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki
11.11.2025.•
0
Učenici niške Gimnazije "9. maj" najavili su za sutra jednodnevni bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki, koja već deset dana štrajkuje glađu ispred Narodne skupštine u Beogradu.
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo optužnicu protiv ministarke Hajdari
11.11.2025.•
1
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv ministarke za industriju, preduzetništvo i trgovinu Rozete Hajdari i još tri osobe u vezi sa slučajem ugovaranja državnih robnih rezervi tokom 2022. godine.
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta organizuju humanitarni sajam "Slobodna strana"
11.11.2025.•
0
Beogradski studenti u blokadi organizuju humanitarni studentski sajam knjiga i kulture "Slobodna strana", koji će se održati 15. i 16. novembra na Studentskom trgu.
Radnici "Gradske čistoće" u Beogradu uklanjaju crvenu liniju koju su studenti iscrtali oko Generalštaba
11.11.2025.•
4
Radnici Javnog komunalnog preduzeća Gradska čistoća počeli su večeras da uklanjaju crvenu liniju na uglu Birčaninove i Kneza Miloša, koju su tokom dana studenti iscrtali oko kompleksa Generalštaba.
Bošković: VBA zastrašuje vojnike umesto da se bavi bezbednošću države
11.11.2025.•
1
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Petar Bošković ocenio je da Vojnobezbednosna agencija (VBA) sprovodi zastrašivanje pripadnika vojske umesto da se bavi svojim primarnim poslom.
Godinu dana pritisaka bez izbora: Koliko još Vučić može da izdrži?
11.11.2025.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov režim izdržali su godinu dana velikog studentskog i građanskog pritiska na ulicama.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo mirno
11.11.2025.•
11
Vaš 021.rs dnevni kviz je tu i na praznični dan.
Vučić: Razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman, ali neću goniti nikoga
11.11.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas da ga je Vojnobezbednosna agencija obavestila da je njegov jučerašnji razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman.
AMSS: Kamioni na Horgošu i Šidu čekaju po pet sati, na Kelebiji i Batrovcima oko četiri
11.11.2025.•
0
Teretna vozila na graničnim prelazima Horgoš ka Mađarskoj i Šid ka Hrvatskoj čekaju oko pet sati na izlazu iz Srbije, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Odbijen zahtev Ratka Mladića za odlazak na pomen članu porodice
11.11.2025.•
0
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbacio je zahtev generala Ratka Mladića za dobijanje dozvole da izađe iz zatvora na sedam dana, kako bi prisustvovao pomenu članu porodice koji je nedavno preminuo.
Ponoš: Vučić pokušao da korumpira Trampa preko projekta Generalštab
11.11.2025.•
5
Projekat Generalštab ima dimenziju pokušaja međunarodne korupcije, jer je Vučić jednim placem za hotel pokušao da korumpira američkog predsednika Donalda Trampa, ocenio je danas Zdravko Ponoš.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar