Opozicija osuđuje napad na Đilasa, oglasio se i Vučević
Više opozicionih stranaka osudilo je napad na predsednika Stranke slobode i pravde, Dragana Đilasa, koji se dogodio sinoć u Beogradu, a oglasio se i premijer Srbije Miloš Vučević.
Foto: 021.rs
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da je sinoćni napad na njene stranačke kolege, Dragana Đilasa i Đorđa Aleksića - čist fašizam na delu, rekla je ona za N1.
Ona je na odgovornost pozvala i ministra policije Ivicu Dačića.
"Sinoćni napad na predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa je dokaz da SNS i njegovi najviši funkcioneri žele da u Srbiji naprave atmosferu kakva je bila u nacističkoj Nemačkoj uoči Drugog svetskog rata, gde je svako sa drugačijim mišljenjem bio žrtva režima", saopštili su iz Dveri.
Iz Dveri su istakli i da "svi oni, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, moraju da znaju da je svaki režim koji se služio takvim metodama bio prezren od naroda i bačen na smetlište istorije".
Demokratska stranka poručila je da najoštrije osuđuje napad na Đilasa i još jednom je upozorila na to da napad nije nepredviđen incident.
"To je još jedan dokaz spremnosti vođe vladajućeg režima, Aleksandra Vučića, da učini sve kako bi zadržao vlast, pa čak i da pokuša da u Srbiji izazove sukobe širih razmera", saopštili su.
Dodali su i da, Vučić pokušava da predstavi kako opozicija i građani u takvom sukobu nemaju nikakve šanse protiv njegovih uličnih falangi. Istakli su i da je volja građana Srbije za slobodom i normalnim životom "jača od želje režima da ih drži u pokornosti dok pljačka, razara i rasprodaje našu zemlju".
"Sve što Vučić preduzima u cilju odbrane vlasti po svaku cenu, zahteva još jači, konkretniji i organizovaniji politički odgovor opozicije i građana koji protestuju. Pobednička snaga otpora je u saradnji i udruživanju napora svih političkih i građanskih snaga u našem društvu u borbi za smenu kriminalizovane, korumpirane i nasilne vlasti, kao i za izgradnju demokratske države u kojoj će se poštovati red i zakoni", istakli su u saopštenju.
Iz Pokreta slobodnih građana zatražili su hitnu reakciju nadležnih, te da se pravdi privedu lica koja su učestvovala u napadu na Đilasa, ali i na sve aktiviste i studente u toku protesta prethodnih mesec dana.
"Metode zastrašivanja kojima vlast svakodnevno na ulici pokušava da uguši svaki protest i slobodnu misao postaju sve represivnije i tome se pod hitno mora stati na kraj. Aktivisti Srpske napredne stranke na dnevnom nivou učestvuju u nasilnim incidentima, u pokušajima da zaustave studente i građane u izrazima protesta, ne prezajući od toga uđu u nasilni sukob čak i sa srednjoškolcima", istakli su iz PSG.
Oni su dodali i da atmosfera nasilja i zastrašivanja koju kreira vlast predstavlja nastavak njihove politike gušenja svake slobode i kreiranja društva po meri jednog autokrate.
Sa druge strane, Socijalistička partija Srbije osudila je, kako su naveli, "brutalno nasilje Dragana Đilasa i napad na mlade aktiviste Srpske napredne stranke, koji su lepili plakate protiv njega".
"Da li neko može da zamisli kako bi izgledalo da Aleksandar Vučić, Miloš Vučević ili Ivica Dačić idu sa svojim obezbeđenjem po ulicama i obračunavaju se sa svima onima koji lepe plakate protiv njih ili sa onima koji pišu protiv njih po fasadama i asfaltu", naveli su u saopštenju.
Oglasio se i premijer Srbije, Miloš Vučević, koji je istakao da ponašanje Dragana Đilasa na snimku koji je objavila njegov stranka, nije ponašanje normalnog čoveka, političara, već batinaša i siledžije.
"Toliko je agresivan, željan sukoba, da to više ne može da sakrije. Čovek koji pokušava da unese haos u Srbiju, podelu među ljudima, bratoubilačke sukobe, pa čak i da preuzme proteste od studenata, da bi sebe prikazao kao najvažnijeg i najbitnijeg u redovima opozicije", rekao je Vučević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pet kandidata za generalnog direktora RTS-a
22.01.2026.•
0
Na konkurs za generalnog direktora Radio televizije Srbije (RTS) stiglo je deset prijava od kojih je Upravni odbor danas prihvatio njih pet uz konstataciju da ispunjavaju uslove.
Visoki savet tužilaštva zatražio od skupštine da se povuku izmene zakona o tužilaštvu
22.01.2026.•
0
Visoki savet tužilaštva (VST) poslao je Narodnoj skupštini mišljenje većine svojih članova i zatražio da se iz procedure povuku predlozi izmena sistemskih zakona kojima se uređuje rad javnog tužilaštva.
Vladan Petrov novi predsednik Ustavnog suda: Pruža podršku Vučiću
22.01.2026.•
34
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov izabran je za predsednika Ustavnog suda.
Baka Prase "manifestuje" kandidaturu za gradonačelnika Beograda
22.01.2026.•
15
Kada se 2028. godine, po redovnom terminu, ili ranije, budu održavali lokalni izbori u glavnom gradu, među kandidatima za gradonačelnika mogao bi da se nađe i jutjuber Bogdan Ilić, poznat kao Baka Prase.
Stručnjaci o usporavanju vozova na pruzi Beograd-Subotica: "Priče za malu decu"
22.01.2026.•
6
Na nedavno otvorenoj pruzi na relaciji Beograd-Subotica ovih dana vozovi idu usporeno.
Za "rafale" plaćeno još 200 miliona evra: Vučić, Mali, Gašić prećutali isplatu
22.01.2026.•
9
Iako je još u aprilu isplatila drugi avans od 15 odsto i time izmirila obavezu, država je francuskoj kompaniji Daso za 12 borbenih aviona pred kraj 2025. iskeširala dodatnih 204,6 miliona evra.
Johanes Han: Nema popusta za Srbiju za ulazak u Evropsku uniju
22.01.2026.•
7
Donedavni komesar Evropske komisije Johanes Han poručio je da nema popusta za ulazak u Evropsku uniju (EU).
Ministarstvo traži izručenje osumnjičenog za ubistvo MMA borca u Beogradu
22.01.2026.•
0
Ministarstvo pravde podneće Kraljevini Španiji molbu za izručenje V. G, protiv kojeg se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu vodi istraga za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Bivša direktorka Zavoda: Vučić bio prisutan kad su mi tražili skidanje zaštite Generalštaba
22.01.2026.•
18
Aleksandar Vučić prisustvovao je jednom sastanku na kom je od bivše direktorke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture tražen ukidanje statusa kulturnog dobra za Generalštab.
Može li se građanima naplaćivati upotreba trotoara?
22.01.2026.•
26
Prošle nedelje brojni mediji su objavili vest da će građani u Čačku morati da plaćaju upotrebu trotoara - da li je to sasvim tačno?
Vanredna sednica Vlade Srbije u subotu: Tema dva formalna zahteva SAD
21.01.2026.•
6
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da će se, na predstojećoj vanrednoj sednici Vlade Srbije, za koju je potvrdio da će biti održana u subotu, razgovarati o "dva formalna zahteva Sjedinjenih Američkih Država".
Protesti širom Srbije: Podrška Novom Sadu i profesorki Kleut
21.01.2026.•
4
Protesti podrške, a nakon nasilja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, održavaju se u više gradova u Srbiji.
"Personalizovane sankcije za SNS": Lazović predlaže, Vučić se ne slaže
21.01.2026.•
16
Opozicioni poslanik Zeleno-levog fronta najavio je da će od Evropske komisije tražiti "personalizovane sankcije" za zvaničnike vladajuće Srpske napredne stanke (SNS) zbog "represije i kriminala".
SSP: Kućni pritvor i zabrana društvenih mreža Čedomiru Stojkoviću najflagrantnije kršenje ljudskih prava
21.01.2026.•
3
Stranka slobode i pravde saopštila je da je advokatu Čedomiru Stojkoviću određen kućni pritvor uz elektronski nadzor zbog snimanja podkasta koji objavljuje na Jutjubu.
FOTO: Izgoreo kabinet tužioca TOK-a koji vodi slučaj "Nadstrešnica"
21.01.2026.•
27
Jedna kancelarija koja je oštećena u požaru na poslednjem spratu zgrade Specijalnog suda u Beogradu, koje koristi Tužilaštvo za organizovani kriminal, jeste i ona tužioca koji radi na istrazi u slučaju "Nadstrešnica".
Završena današnja sednica Skupštine, nastavak u četvrtak
21.01.2026.•
0
Skupštinska sednica na kojoj se raspravlja o 25 tačaka, među kojima je pet pravosudnih zakona, završena je nešto posle 18 časova, a nastavak je najavljen za sutra od 10 časova.
Portparol EK: Izmene pravosudnih zakona netransparentne, potrebne konsultacije
21.01.2026.•
1
Evropska unija upoznata je sa predloženim izmenama ključnih pravosudnih zakona, kaže portparol Evropske komisije.
Ustavni sud ponovo razmatra zakonitost izbora za članove Visokog saveta tužilaštva
21.01.2026.•
4
Ustavni sud Srbije će ponovo razmotriti zakonitost izbora za nove članove Visokog saveta tužilaštva (VST).
Komentari 20
Aleksandar
Bice večiti precednik
BGD 011
Drug Brežnjev
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar