Pripadnici SAJ-a tri puta za šest meseci likvidirali pretnju: Ko čini ovu jedinicu?
Specijalna antiteroristička jedinica, koja je ubila muškarca koji je u Jagodini ubio jednu i ranio drugu osobu, najelitnija je jedinica u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kako piše Danas, ova jedinica osnovana je 1978. godine, jer su tadašnje vlasti procenile da je zbog pojačanog dejstva terorističkih organizacija u Evropi Jugoslaviji potreban visoko obučen tim koji će moći brzo i efikasno da reaguje, u slučaju terorističkih napada na tadašnju državu.
Specijalna antiteroristička jedinica nije odmah formirana pod ovim nazivom. Preteča SAJ-a je bio Bataljon za specijalna dejstva u okviru Saveznog sekretarijata unutrašnjih poslova. Ova jedinica je formirana na federalnom nivou. Nakon nekoliko meseci vlasti donose odluku da bi svaka republika trebalo da ima svoju jedinicu, pa tako SR Srbija dobija svoju jedinicu pod nazivom "Jedinica milicije za specijalna dejstva Republičkog sekretarijata unutrašnjih poslova SR Srbije".
Ovaj naziv je bio aktuelan do 1991. godine kada jedinica menja ime u "Jedinica za antiteroristička dejstva".
Tri godine kasnije jedinica dobija naziv Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ) koji i danas nosi.
Kao što samo ime ove jedinice kaže, ona je pre svega namenjena za borbu protiv terorizma. Međutim, pored ove osnovne namene SAJ u suštini obavlja najsloženije i najkomplikovanije zadatke kao što su talačke situacije, hapšenja članova organizovanih kriminalnih grupa, obezbeđenje štićenih ličnosti ali i intervencije u slučajevima barikadiranja i pružanja otpora vatrenim oružjem što je bio slučaj u Jagodini.
Ukoliko se ne radi o očiglednom terorističkom aktu, SAJ uglavnom pruža asistenciju drugim policijskim formacijama kada one ne mogu efikasno da reše kriznu situaciju ili se pretpostavlja da bi neko lice prilikom hapšenja ili potrage moglo da pruži oružani otpor policijskim snagama.
SAJ je verovatno i najopremljenija jedinica policije. Pripadnici SAJ-a opremljeni su najsavremenijim i najmodernijim naoružanjem i opremom, što ih pored visoke obučenosti pripadnika čini najelitnijom jedinicom u MUP-u, iako MUP raspolaže sa još nekoliko specijalnih jedinica kao što su Žandarmerija, Policijska brigada i Jedinica za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO).
SAJ je u organizacijskom smislu pod direktnom komandom Direkcije policije, a samom jedinicom komanduje komandant.
Ova jedinica ima četiri tima A, B, C i D tim. Prva dva tima čini najoperativniji deo jedinice koji upadaju u objekte, hapse članove organizovanih kriminalnih grupa, rešavaju talačke situacije.
C tim je je specijalistički i čine ga: Snajperska grupa, Ronilačka grupa, Grupa vodiča službenih pasa, Grupa za minsko-eksplozivna sredstva (MES) i biološko-hemijska sredstva (BHS).
D tim čine pripadnici koji obezbeđuju ugrožene ličnosti, zaštićene svedoke, itd...
Ko može postati pripadnik SAJ-a?
Kako dalje piše Danas, da bi neko postao pripadnik ove jedinice, on mora biti zaposlen u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Civili bez iskustva rada u policiji ne mogu konkurisati za prijem u SAJ. Uslov da bi neko konkurisao je da ima najmanje dve godine radnog iskustva u policijskim poslovima i ne sme biti stariji od 28 godina.
Selekcija budućih pripadnika je veoma rigorozna i obuhvata veoma zahtevne fizičke provere ali i psihološke testove koje kandidati moraju da prođu. Pored toga, kandidati bi trebalo da imaju najviše ocene u dosadašnjem radu u policiji kao i preporuku svojih starešina. Kandidati takođe moraju proći i složene specijalističke medicinske preglede.
Ukoliko kandidat prođe sve navedene testove i preglede, to ne znači da će postati "sajevac". Posle ovih testova kandidati idu na šestomesečnu obuku u bazi SAJ-a. Prva tri meseca predstavljaju tzv. "dril", a instruktori imaju diskreciono pravo da do poslednjeg dana obuke isključe kandidata ukoliko smatraju da nije ispunio ciljeve obuke.
Ubistvo muškarca koji je usmrtio jednu, a ranio drugu osobu u Jagodini je treća takva situacija u poslednjih pola godine.
Krajem juna prošle godine ubijen je član vehabijskog pokreta koji je samostrelom u vrat pogodio žandarma koji je obezbeđivao izraelsku ambasadu u Beogradu. Njega je iz službenog pištolja ubio ranjeni policajac, koji je preživeo napad.
Drugi slučaj kada je policija likvidirala jedno lice desio se 19. jula kada je Žandarmerija likvidirala kosovskog državljanina Fatona Hajrizija, koji je dva dana ranije prilikom rutinske kontrole granične policije pucao na graničnu patrolu i ubio jednog policajca. Potera za ubicom je trajala dva dana, a likvidiran je jer je prilikom pokušaja hapšenja pucao na policiju.
SAJ je i u prošlosti bio primoran da likvidira neka lica prilikom intervencija, a najpoznatiji slučaj je sigurno onaj kada je 2003. godine, tokom akcije "Sablja" SAJ u okolini Beograda likvidirao vođe Zemunskog klana Dušana Spasojevića zvanog Šiptar i Mileta Likovića Kuma, koji su pored Milorada Ulemeka Legije bili označeni kao organizatori atentata na premijera Zorana Đinđića. Prema zvaničnoj verziji oni su likvidirani jer su pružili oružani otpor prilikom pokušaja hapšenja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Akademski plenum traži zastavljanje mera Prištine: "Vodi ka gašenju Univerziteta"
23.01.2026.•
0
"Akademski plenum" traži hitno zaustavljanje mera koje sprovode institucije u Prištini. Kako ocenjuju, ove mere vode ka faktičkom gašenju Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Devojka ubodena na Voždovcu, traga se za napadačem
23.01.2026.•
0
Dvadesettrogodišnja devojka sa ubodnim ranama zbrinuta je jutros u Urgentnom centru u Beogradu, a rad policije je u toku, nezvanično saznaje agencija Beta.
Delegacija Evropskog parlamenta u Beogradu: Više sastanaka, u fokusu reforme i polarizacija
23.01.2026.•
5
Delegacija evroposlanika razgovaraće danas u Beogradu sa različitim društvenim akterima o aktivnostima u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU).
Kleut: Treba govoriti o lustraciji i na univerzitetu
23.01.2026.•
6
Profesorka Jelena Kleut rekla je da bi se, kada dođe do promene vlasti, trebalo razmišljati i o odgovornosti u kontekstu univerziteta.
Muškarac iz Kraljeva uhapšen jer je primoravao svoju decu da prose
23.01.2026.•
2
Tridesetdevetogodišnji muškarac iz Kraljeva uhapšen je zbog sumnje da je svoje troje dece primoravao da prose po raznim lokacijama u gradu.
Ugovor iz Davosa predviđa da bi Srbija mogla da kupi 25 letećih taksija: To bi koštalo oko 125 miliona evra
22.01.2026.•
63
Sporazum koji je Srbija potpisala sa kompanijom Archer Aviation u sredu u Davosu predviđa da ta kompanija sa svojim prototipom letećeg taksija bude predstavljena na izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, piše Biznis.rs.
U stanu pronađeno osam bombi, dve puške...
22.01.2026.•
1
Beogradska policija uhapsila je D.Č. (50) zbog oružja koje su našli u njegovom stanu na Paliluli.
Hidrološka situacija stabilizovana
22.01.2026.•
1
Hidrološka situacija u Srbiji je stabilizovana i ukinute su sve mere odbrane od poplava, a u ovom trenutku ne postoji upozorenje od pojave leda na rekama, rečeno je na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije.
Tim Tonina Picule demantuje da je delegacija tražila da ne prolazi pored izložbe o Jasenovcu
22.01.2026.•
18
Izjave da su pojedini evroparlamentarci tražili da ne prolaze pored izložbe o Jasenovcu u holu Skupštine Srbije "predstavljaju manipulacije s ciljem da se diskredituje misija EP", rekla je asistentkinja Tonina Picule.
Vlada Srbije: Naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije kao i u 2025.
22.01.2026.•
2
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o posebnoj naknadi za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2026. godini koja će iznositi kao i u prethodnoj godini.
Pet kandidata za generalnog direktora RTS-a
22.01.2026.•
5
Na konkurs za generalnog direktora Radio televizije Srbije (RTS) stiglo je deset prijava od kojih je Upravni odbor danas prihvatio njih pet uz konstataciju da ispunjavaju uslove.
Visoki savet tužilaštva zatražio od skupštine da se povuku izmene zakona o tužilaštvu
22.01.2026.•
6
Visoki savet tužilaštva (VST) poslao je Narodnoj skupštini mišljenje većine svojih članova i zatražio da se iz procedure povuku predlozi izmena sistemskih zakona kojima se uređuje rad javnog tužilaštva.
Vladan Petrov novi predsednik Ustavnog suda: Pruža podršku Vučiću
22.01.2026.•
44
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov izabran je za predsednika Ustavnog suda.
Baka Prase "manifestuje" kandidaturu za gradonačelnika Beograda
22.01.2026.•
19
Kada se 2028. godine, po redovnom terminu, ili ranije, budu održavali lokalni izbori u glavnom gradu, među kandidatima za gradonačelnika mogao bi da se nađe i jutjuber Bogdan Ilić, poznat kao Baka Prase.
Stručnjaci o usporavanju vozova na pruzi Beograd-Subotica: "Priče za malu decu"
22.01.2026.•
14
Na nedavno otvorenoj pruzi na relaciji Beograd-Subotica ovih dana vozovi idu usporeno.
Za "rafale" plaćeno još 200 miliona evra: Vučić, Mali, Gašić prećutali isplatu
22.01.2026.•
11
Iako je još u aprilu isplatila drugi avans od 15 odsto i time izmirila obavezu, država je francuskoj kompaniji Daso za 12 borbenih aviona pred kraj 2025. iskeširala dodatnih 204,6 miliona evra.
Johanes Han: Nema popusta za Srbiju za ulazak u Evropsku uniju
22.01.2026.•
9
Donedavni komesar Evropske komisije Johanes Han poručio je da nema popusta za ulazak u Evropsku uniju (EU).
Ministarstvo traži izručenje osumnjičenog za ubistvo MMA borca u Beogradu
22.01.2026.•
0
Ministarstvo pravde podneće Kraljevini Španiji molbu za izručenje V. G, protiv kojeg se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu vodi istraga za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Bivša direktorka Zavoda: Vučić bio prisutan kad su mi tražili skidanje zaštite Generalštaba
22.01.2026.•
18
Aleksandar Vučić prisustvovao je jednom sastanku na kom je od bivše direktorke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture tražen ukidanje statusa kulturnog dobra za Generalštab.
Komentari 15
Zebra
Drns
Irfan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar