Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi
Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa EU za protekle tri godine.
Foto: 021.rs
Otvaranje seta poglavlja, odnosno Klastera 3 (o konkuretnosti i inkluzivnom rastu), vlast u Beogradu sada najavljuje za početak 2025, piše Radio slobodna Evropa.
"Mislim da je to sasvim moguće, ali samo ako Holandija i druge skeptične države članice EU promene svoj stav", ističe za RSE Tobi Vogel iz međunarodnog nevladinog Centra za politiku demokratizacije iz Brisela.
Dok Evropska komisija, na čelu sa Ursulom fon der Lajen, zagovara otvaranje novih poglavlja sa Srbijom, blokada je usledila iz druge evropske institucije - Saveta Evropske unije. Da bi se otvorio klaster, potrebna je jednoglasna odluka svih država članica EU.
U decembru 2024. glasovi protiv došli su iz više država, poput Holandije, skandinavskih i baltičkih država. Nova šansa za Srbiju dolazi tokom šestomesečnog predsedavanja Poljske Savetom EU. Predsedavanje je preuzela od Mađarske 1. januara.
"Poljska želi da ubrza pregovore o pristupanju sa Srbijom; ona deli dominantno mišljenje u EU da bi ubrzavanje procesa vezalo Beograd za zapadni blok", ukazuje Vogel.
Zašto klaster nije otvoren u decembru?
Savet EU je u decembru poručio da će se otvaranje Klastera 3 sa Srbijom uzeti u obzir nakon što zemlja značajno napreduje na polju vladavine prava, odnosno u poglavljima 23 i 24, kao i u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom.
"Faktori koji su doveli do zastoja u pregovorima Srbije sa EU neće nestati u narednim mesecima; štaviše, neki od njih bi mogli postati još izraženiji. Samo promena stava ključnih država članica EU može deblokirati Klaster 3", naglašava Vogel.
Otvaranje poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa Unijom stoji od decembra 2021. godine. Tada je Srbija otvorila prvi klaster - set poglavlja, po novoj metodologiji usvojenoj početkom 2020. godine. Do sada su otvorena 22 poglavlja u pregovorima od ukupno 35. Privremeno su zatvorena samo dva poglavlja.
"Šire gledano, opsesija otvaranjem i zatvaranjem poglavlja nije od pomoći. Bez obzira na to da li će EU odlučiti da otvori Klaster 3 i kada će to učiniti, jasno je da Srbija, posmatrano u celini, nije ni blizu spremna za članstvo, čak i ako bi to vlada želela", ocenjuje Vogel.
Odnos sa Kosovom i vladavina prava kao ključni problemi
Od 2014. godine, kada je Srbija i zvanično otpočela pregovore, briselski zvaničnici su kao glavnu prepreku u evrointegracijama isticali odnos Srbije i Kosova. Dijalog Beograda i Prištine, pod okriljem Brisela, u zastoju je. EU od Srbije očekuje da primeni sve obaveze iz sporazuma sa Kosovom, uzdrži se od zapaljivih poteza i retorike, kao i da procesuira odgovorne za oružani napad na kosovsku policiju u Banjskoj.
Od septembra 2023, kada se napad dogodio, a odgovornost preuzeo bivši potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, zvanični Beograd odbija da ga izruči Prištini, a optužnice u Srbiji nema. Kao problemi u poslednjem evropskom izveštaju o napretku Srbije nabrajaju se i stanje vladavine prava - rasprostranjena korupcija, državna kontrola nad medijima, uticaj vlasti na pravosuđe, nedostatak presuda za ratne zločine iz devedesetih i veličanje zločinaca, ali i neusklađenost sa spoljnom politikom EU.
Sankcije Rusiji kao uslov za članstvo u EU
Stav zvaničnog Beograda da ne uvede sankcije Rusiji nepromenjen je nakon gotovo tri godine ruske invazije na Ukrajinu. Uvođenje sankcija Kremlju postalo je jedan od ključnih zahteva za Srbiju ako želi u EU.
Prema analizi nevladinog ISAC fonda, stopa usklađenosti Srbije sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom u prvoj polovini 2024. bila je 47 odsto.
Crna Gora, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija, sa druge strane, potpuno su pratili Brisel. A tokom 2024. Crna Gora i Albanija dobili su zamah u pregovorima sa Briselom. Albanija je uspela da otvori dva klastera. Najdalje je u pregovorima otišla Crna Gora - krajem 2024. zatvorila je tri poglavlja.
"Evropskoj uniji treba uspešna priča o politici proširenja. Trenutno je ta uspešna priča Albanija, a postoje nade da bi Crna Gora mogla postati članica tokom trenutnog petogodišnjeg mandata Evropske komisije", ističe Vogel.
Ceo tekst Radija slobodna Evropa o tome zašto Srbija ne otvara poglavlja u pregovorima sa EU čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Počeli režimski skupovi protiv blokada u Vranju, Požarevcu i Kraljevu
25.10.2025.•
0
Skupovi protiv blokada, koje organizuje Centar za društvenu stabilnost, počeli su danas oko 17 časova u Kraljevu, Požarevcu i Vranju.
Rezolucija EP o Srbiji: Mogući uticaj na predstojeći izveštaj Evropske komisije
25.10.2025.•
1
Na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta ove nedeje usvojena je Rezolucija o Srbiji, prema ocenama mnogih, najoštriji dokument upućen aktuelnom režimu do sada.
Zoran Šašić, pomoćnik direktora policije, otišao u prevremenu penziju: Novi talas odlazaka iz MUP-a
25.10.2025.•
1
U Ministarstvu unutrašnjih poslova duže vremena vlada nezadovoljstvo zbog sve većih političkih pritisaka.
Sajam knjiga počinje danas, ali bez dela izdavača: "Nismo mogli da prihvatimo ultimatum"
25.10.2025.•
6
Izdavači koji ove godine neće izlagati na Sajmu knjiga u Beogradu nisu mogli da prihvate ultimatum.
Studenti iz zapadne Srbije krenuli peške za Novi Sad
25.10.2025.•
6
Kolona u kojoj je više od 250 studenata iz zapadne Srbije krenula je jutros peške iz Čačka za Novi Sad, kako bi 1. novembra prisustvovali komemorativnom skupu povodom godišnjice pada nadstrešnice.
Nišlija poginuo u požaru
25.10.2025.•
0
Muškarac star oko 70 godina stradao je jutros u požaru koji je izbio u njegovoj kući u niškom naselju "9. maj".
Večeras se pomeraju kazaljke
25.10.2025.•
6
Zimsko računanje vremena počinje u noći između subote i nedelje.
Zaplenjeno oko 35 kilograma marihuane
25.10.2025.•
0
Beogradska policija zaplenila je oko 35 kilograma marihuane.
Centar za društvenu stabilnost: Skupovi protiv blokada danas u tri grada
25.10.2025.•
10
Protesti "građana koji se protive blokadama" biće održani danas u tri grada.
Patrijarh Porfirije: Naše društvo potresaju sukobi koji prete da nas liše blagoslova Svetog Save
24.10.2025.•
19
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije pozvao je vernike u Novom Pazaru da žive u veri, međusobnoj slozi i jednodušnosti.
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu: Studenti su trenutno najveća politička grupacija u zemlji
24.10.2025.•
55
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović izjavila je da su studenti u blokadi trenutno najveća politička grupacija u zemlji.
Brnabić: Šatorsko naselje ispred skupštine predstavlja slobodu okupljanja
24.10.2025.•
22
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da poslanici nisu evakuisani zbog pucnjave ispred parlamenta jer niko nije očekivao da bi takav incident mogao da se dogodi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nema odustanja
24.10.2025.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Barajevo: Nakon svađe 75-godišnjak pucao prema kući, kod njega pronađene i ukradene stvari
24.10.2025.•
0
Beogradska policija uhapsila je M.T. (75), osumnjičenog za ugrožavanje sigurnosti i nedozvoljeno posedovanje oružja.
Na zabranjeni antimigrantski skup došlo nekoliko desetina ljudi, razišli se nakon upozorenja policije
24.10.2025.•
1
Na beogradskom Trgu repulike večeras se, u manjim grupama, okupilo nekoliko desetina građana koji su se razišli nakon što ih je policija upozorila da je skup protiv migranata zabranjen.
VIDEO: Studenti iz Novog Pazara stigli na Divčibare
24.10.2025.•
0
Studenti koji već devet dana pešače iz Novog Pazara ka Novom Sadu stigli su na Divčibare, gde im je priređen doček.
AMSS: Vozači da budu oprezni zbog magle pored reka i povremene kiše
24.10.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je upozorio vozače da budu oprezni jer niska oblačnost na planinskim prevojima i magla pored reka i u kotlinama otežava vidljivost.
Policija pretresa kuću vozača kombija koji prati studente iz Novog Pazara
24.10.2025.•
13
Vozaču kombija u pratnji studenata DUNP koji pešice idu do Novog Sada, koji je sinoć zaustavljen nadomak Kosjerića, trenutno policija pretresa kuću u Smederevskoj Palanci.
Određen pritvor osumnjičenom za napad u Ćacilendu
24.10.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana V.A. (70) osumnjičenom da je 22. oktobra ispred Doma Narodne skupštine ranio M.B, a potom benzinom polio i zapalio šatore koji se nalaze ispred zgrade parlamenta.
Uhapšeno pet saobraćajnih policajaca zbog primanja mita
24.10.2025.•
8
Pet saobraćajnih policajaca iz Policijske stanice Raška uhapšeno je zbog sumnje da su od vozača dobijali novac da im ne bi pisali kazne.
Komentari 41
Temerinac
Kosovo je Srbija !
1 metar Kosova i Metohije vredi više od komplet EU tako da doviđenja.
Djomla
Rade
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar