Mandat Miloša Vučevića - jedan od najkraćih u novijoj srpskoj istoriji
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević podneo je ostavku na ovu funkciju. Njegov mandat je jedan od najkraćih od devedesetih godina prošlog veka do danas.
Foto: 021.rs
Vučević je poslednjih godina više puta pominjan kao mogući predsednik Vlade Srbije. Nakon rekordnog, tromandatnog vođenja Novog Sada, Vučeviću je poveren resor odbrane.
Posle kraćeg vremena u Vladi Srbije, Vučević je zaista i imenovan za predsednika Vlade. Vlada sa njim na čelu formirana je 2. maja 2024. godine.
Iako je, načelno, premijer najmoćnija politička figura u državi, to u Srbiji nije tako, s obzirom na to da je sva realna moć do sada bila u rukama Aleksandra Vučića. Posle 12 godina vlasti prvi stvarni udarac toj moći naneli su studenti koji su na ulice izveli veliki broj građana.
Očekivalo se da će se Vučević na funkciji premijera ustaliti kao drugi najvažniji političar u zemlji. Vučević je najavljivao Vladu kontintuiteta, ali njegove planove zasenile su tragedija i politička kriza koja je dovela do prvog pada neke naprednjačke Vlade.
Uprkos očekivanjima, iza njegovog mandata ostaje malo šta realno urađenog što bi moglo da se pamti. Svega nekoliko meseci provedenih na premijerskoj funkciji, od čega je od 1. novembra vodio Vladu u praktično vanrednim uslovima, nisu ni dali priliku Vučeviću da postigne neki rezultat kojim bi mogao da se pohvali, a da uz to ima i neku vrstu pokrića.
Vučevićev mandat je jedan od najkraćih od devedesetih godina prošlog veka do danas, s tim što ovaj Novosađanin nije bio na čelu Vlade u ratnim uslovima ili pak istorijskim prevratima.
Mandat Vučevića je jedan od najkraćih i kad se pogleda Vlada Republike Srbije od devedesetih, pa i Savezna Vlada za vreme SRJ.
Kraći mandat od Vučevića imali su jedino Milomir Minić kao prelazni predsednik Vlade Srbije nakon 5. oktobra, koji je tu funkciju obavljao tek tri meseca. Kraće je trajao i mandat Milana Panića koji je bio prvi predsednik vlade novoformirane SRJ.
Nakon petooktobarskih promena, odnosno imenovanja Zorana Đinđića, nije bilo kraćeg mandata od Vučevićevog. Čak i nakon ubistva premijera, Zoran Živković je bio predsednik Vlade skoro punu godinu.
Ubedljivo najduži mandat na mestu premijera, još od devedesetih godina, ima Vučevićeva stranačka koleginica - Ana Brnabić. Brnabić je na toj funkciji ostala skoro sedam godina.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen državljanin Azerbejdžana zbog prevara u Kragujevcu i Zrenjaninu
04.06.2026.•
0
Policija u Kragujevcu uhapsila je državljanina Azerbejdžana R.K. (44), osumnjičenog da je na prevaru od 73-godišnje žene iz tog grada uzeo 9.250 evra.
FOTO: Gužva na graničnim prelazima sa Crnom Gorom, građani "čekićaju" zbog politike
04.06.2026.•
4
Na graničnim prelazima sa Crnom Gorom, na ulazu u Srbiju, od sinoć su gužve. U pojedinim slučajevima državljanima Crne Gore nije bio dozvoljen ulazak u Srbiju.
Antonio Košta u Beogradu: Regionalna saradnja je ključna
04.06.2026.•
3
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je danas da je došao u Beograd kako bi potvrdio kontinuiranu posvećenost Evropske unije evropskoj perspektivi Srbije.
Bivšem direktoru crnogorske policije zabranjen ulazak u Srbiju
04.06.2026.•
5
Bivšem direktoru crnogorske policije Nikoli Terziću u sredu uveče je, na zahtev srpske Bezbednosno informativne agencije (BIA), zabranjen ulazak u Srbiju gde predaje na jednom fakultetu, pišu "Vijesti".
Poginuo srpski vojnik u Libanu, projektil pogodio bazu Ujedinjenih nacija
04.06.2026.•
14
Nastradao je pripadnik Vojske Srbije Milovan Jovanović, koji je bio angažovan u sastavu mirovnih snaga u Libanu.
Brnabić: Ubeđujem Vučića da ne ide u Crnu Goru, ali on ni da čuje
04.06.2026.•
20
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da je pokušala da priča sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tome da odustane od putovanja u Tivat, na Samit EU-Zapadni Balkan, ali da "on za to ne želi ni da čuje".
Oko 30 državljana Crne Gore zadržano sinoć na beogradskom aerodromu
04.06.2026.•
10
Oko 30 državljana Crne Gore zadržano je sinoć na beogradskom aerodromu, nakon što su posle ponoći izašli iz aviona koji je doleteo iz Podgorice, posle višesatnog kašnjenja.
BIA: Savetovali smo Vučiću da ne putuje u Crnu Goru
04.06.2026.•
41
Bezbednosno-informativna agencija saopštila je da je iz bezbednosnih razloga savetovala predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da ne putuje u Crnu Goru "zbog saznanja da se tamo nalazi vođa kavačkog klana Radoje Zvicer".
Granična policija sinoć nije dozvoljavala crnogorskim državljanima ulazak u Srbiju, od jutros kolone
04.06.2026.•
69
Granična policija Srbije sinoć je sa prelaza Gostun i Dračenovac bez jasnog razloga vratila punoletne građane Crne Gore, prenosi više crnogorskih medija.
"SNS ekipa za specijalne zadatke sa kriminalnim dosijeom": Ko su putnici vraćeni iz Crne Gore
04.06.2026.•
47
Među putnicima aviona Er Srbije, kojima je crnogorska policija danas zabranila ulazak u tu zemlju i vratila ih za Beograd, većinu čine osobe koje je SNS prethodnih godina angažovala za specijalne zadatke.
AFET o izveštaju o Srbiji: Svako značajno nazadovanje da se odrazi na finansijsku podršku
03.06.2026.•
5
Članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) zatražili su od Evropske komisije da se svako značajno nazadovanje u tempu i intenzitetu reformi u Srbiji odrazi na finansijsku podršku koju EU pruža.
Uhapšena dvojica policajaca koji su bili privatno obezbeđenje osumnjičenom za ubistvo na Senjaku
03.06.2026.•
12
Više javno tužilaštvo u Beogradu potvrdilo je večeras da su uhapšena dva policajca zbog sumnje da su učestvovali u teškom ubistvu Aleksandra Nešovića Baje u restoranu "27" na Senjaku.
Od državnih sekretara do načelnika: Kako su se nizale afere koje su uzdrmale policijski vrh
03.06.2026.•
3
Samo su se nizali slučajevi koji su prethodnih godina pripadnike policije doveli u vezu sa kriminalom, od saradnje sa kriminalnim grupama do optužbi za zataškavanje i zloupotrebu službenog položaja.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja i poklon
03.06.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je stigao.
Mimović: Uputio sam pismo o namerama za kupovinu vlasništva u NIS-u
03.06.2026.•
8
Direktor i vlasnik kompanije "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" Ranko Mimović je izjavio da je uputio pismo predsedniku uprave Gasproma Alekseju Mileru za kupovinu celokupnog vlasništva Gasproma i Gaspromnjefta u NIS-u.
Beograđanin uhapšen zbog sumnje na pranje novca: Imao 22.850 evra i 180.000 dinara
03.06.2026.•
2
Služba za borbu protiv korupcije kriminalističke policije uhapsila je dvadesetšestogodišnjeg P.G. iz Beograda zbog osnova sumnje da je izvršio krivično delo "pranje novca".
Mađarski ministar o pruzi Beograd-Budimpešta: Brojna tehnička i bezbednosna pitanja, greške na više nivoa
03.06.2026.•
10
Novi ministar saobraćaja i investicija David Vitezi pričao je u mađarskom Parlamentu o projektu pruge Beograd – Budimpešta, ukazavši na to da se uočavaju brojni problemi.
Vučićevi ćaciji zaustavljeni u Tivtu, među njima i Novosađani: Imali transparent "Srbija pobeđuje"
03.06.2026.•
90
Crnogorska policija je zabranila ulazak 87 državljana Srbije koji su jutros čarter-letom iz Beograda doputovali u Tivat zbog procene da bi njihovo "prisustvo na teritoriji Crne Gore predstavljalo rizik po bezbednost".
Srpskim rečnim posadama olakšan rad u EU: Evropska komisija priznala profesionalna dokumenta
03.06.2026.•
1
EK priznala je sertifikate o stručnoj osposobljenosti brodarskih knjižica koje Srbija izdaje za unutrašnju plovidbu, pa će članovima posade profesionalna dokumenta biti priznata na unutrašnjim plovnim putevima EU.
Tužilaštvo odbacilo prijavu protiv policajaca koji su obezbeđivali Milića: Nisu bili na mestu ubistva
03.06.2026.•
15
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) odbacilo je krivičnu prijavu koju je protiv trojice policajaca podnela Uprava kriminalističke policije u slučaju ubistva na Senjaku.
Komentari 58
Milica
@Kika
Kika
Promene će doprineti boljem životu u Srbiji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar