Vlada "namakla" milijarde da umiri prosvetu i nezadovoljstvo na ulici: Odakle taj novac dolazi?
Vlada Srbije (u ostavci) skinula je novac sa računa ministarstava, Skupštine pa i predsednika, kako bi "namakla" novac za obećano povećanje zarada u prosveti i umirila nezadovoljstvo na ulicama.
Foto: 021.rs
Sa velikog broja razdela uzeto je po malo da bi se ispunila obećanja i umirilo nezadovoljstvo, pokazuje Službeni glasnik.
Više od 20 milijardi dinara ili oko 170 miliona evra planiranih budžetom Srbije za najrazličitije namene preraspoređeno je u tekuću budžetsku rezervu, piše Forbes.
Ovaj novac prebačen je Ministarstvu finansija sa samo dva rešenja koja je nedavno donela vlada u ostavci Miloša Vučevića.
Kako se može videti iz najnovijeg Službenog glasnika, objavljenog 7. februara, jednim rešenjem o upotrebi tekuće budžetske rezerve preraspoređeno je 12 milijardi dinara, a drugim više od 8,5 milijardi. Taj novac uzet je od Skupštine Srbije, predsednika države, kabineta svih potpredsednika i sa razdela gotovo svih ministarstava.
U prvom od dva rešenja se navodi da se novac sa tih budžetskih razdela u ukupnom iznosu od 12 milijardi dinara prebacuje na račun Ministarstva finansija, odnosno u tekuću budžetsku rezervu.
On će biti iskorišćen za "obezbeđivanje nedostajućih sredstava potrebnih za unapređenje materijalnog položaja i uslova rada zaposlenih u prosveti, odnosno za sprovođenje finansijskih mera koje je Vlada Srbije usvojila u dogovoru sa reprezentativnim sindikatima prosvete".
O realizaciji ovog rešenja, piše u Službenom glasniku, staraće se Ministarstvo finansija.
Kome je uzeto i koliko?
U rešenju se vidi da je za prikupljanje 12 milijardi od Skupštine Srbije uzeto ukupno 47,1 milion dinara.
Sa računa predsednika države uzeto je 2,4 miliona dinara, dok je sa razdela namenjenih kabinetima potpredsednika Vlade i ministara bez portfelja skinuto 56,3 miliona dinara.
Od ovog iznosa, 13,5 miliona dinara namenjeno je budžetom bilo za aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena.
Isto tako, 13,3 miliona dinara "izgubio" je kabinet ministra bez portfelja zaduženog za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost.
Savetu za borbu protiv korupcije uzeto je 823.000 dinara. Generalni sekretarijat Vlade kojim rukovodi Novak Nedić izgubio je 42,7 miliona dinara.
Avio služba Vlade Srbije je u ovoj preraspodeli ostala bez čak 183,9 miliona dinara. I Kancelarija za Kosovo i Metohiju je izgubila - ukupno 60 miliona.
Kancelariji za dualno obrazovanje i nacionalni okvir kvalifikacija oduzeto je gotovo 80 miliona dinara, tačnije 79,5 miliona. Novac je bio namenjen razvoju trening centara za dualno obrazovanje u Srbiji. Ustavni i drugi sudovi, tužilaštva i državno pravobranilaštvo ostali su bez 78,9 miliona dinara.
Bez dela novca koji im je bio namenjen a ovu godinu ostala su i gotovo sva ministarstva Vlade. Ali i Državna revizorska institucija, Fiskalni savet Srbije, Pravosudna akademija, različite uprave Ministarstva finansija, kao i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Izdaci koje nisu planirali
U drugom rešenju o upotrebi tekuće budžetske rezerve objavljenom u Službenom glasniku piše da se iznos od 8,65 milijardi dinara prebacuje na račun Ministarstva finansija. Ali, ne piše za koje tačno namene.
Drugim rečima, iz donetog rešenja jasno je sa čijih računa je novac skinut i koliko je kome uzeto, ali se ne navodi u koje svrhe će to biti potrošeno.
Jasno je jedino da je tih 8,65 milijardi dinara potrebno za nešto što nije bilo moguće planirati tokom izrade ovogodišnjeg budžeta.
U rešenju, naime, piše da su sredstva potrebna radi "obezbeđivanja nedostajućih sredstava potrebnih za finansiranje rashoda i izdataka koji nisu bili poznati u postupku donošenja Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu".
I o realizaciji ovog rešenja staraće se, kao i u slučaju prethodnog, Ministarstvo finansija.
Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture uzima se sa njihovog budžetskog razdela čak 1,3 milijarde dinara. Od toga je 850 miliona dinara bilo namenjeno brzoj saobraćajnici E-75, petlja Požarevac - Golubac.
Ministarstvo odbrane ostalo je bez iznosa od dve milijarde dinara namenjenih funkcionisanju ovog ministarstva i Vojske Srbije.
Malo uzmu od Ekspa, više vrate: Bez novca ostala i "državna matura"
Kako se navodi u tekstu, ovim rešenjem bez 36 miliona dinara ostaje i srednje obrazovanje. Uzima se novac namenjen budžetom "podršci sprovođenju državne mature".
Takođe, novac se skida i sa razdela namenjenog podršci sprovođenju projekta EXPO 2027 i to 558,5 miliona dinara.
S druge strane, prema pisanju portala Nova.rs, Vlada Srbije odlučila je da isti taj iznos uplati Ekspu sa razdela Ministarstva energetike u okviru programa "Planiranje i sprovođenje energetske politike", ali i da sa razdela Ministarstva privrede doda još 338 miliona dinara kroz program "Podsticaji razvoju konkurentnosti privrede".
Ministarstvo zdravlja ostaje bez 882,6 miliona dinara. Najveći deo ovog novca bio je opredeljen budžetom za rekonstrukciju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Ni socijala nije mogla da izbegne rez
Ministarstvo kulture je za različite projekte izgubilo 371,6 miliona dinara, dok su ustanove socijalne zaštite ostale bez 172,2 miliona dinara.
Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija uzet je 791 milion dinara.
Bez novca su ostali i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, Ministarstvo o brigu o selu, kao i gotovo svi okuzi u Srbiji.
Podsetimo, predsednik republike Aleksandar Vučić je, 19. decembra prošle godine u Briselu, rekao da Srbija ima dobru ekonomiju, a da će 2025. godine ona biti najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BIRODI: ODIHR prećutao Vučićevo kršenje prioriteta - o razdvajanju partije i države
31.07.2026.•
0
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je danas da je ODIHR prećutao Vučićevo kršenje prve prioritetne preporuke o razdvajanju partije i države.
Agencija za sprečavanje korupcije potvrdila da je Paunović primala platu kao direktorka ugašene apoteke u Peći
31.07.2026.•
6
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) tvrdi da nema osnova za postupanje u vezi sa primanjima ministarke Snežane Paunović na mestu direktorke Apotekarske ustanove Peć, koja i zvanično ne postoji od 2021. godine.
Srbija centar: Najava ODIHR-a da šalje punu posmatračku misiju na izbore u Srbiji je šamar vlastima
31.07.2026.•
4
Stranka Srbija centar - Srce saopštila je da je preporuka ODIHR da za predstojeće izbore u Srbiji bude upućena puna posmatračka misija predstavlja još jedan međunarodni šamar vlasti.
NIS-u produžena licenca do 28. avgusta; Đedović Handanović: Dobra vest, ali neizvesnost i dalje traje
31.07.2026.•
2
OFAK je produžio operativnu licencu Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. avgusta, javila je večeras Radio-televizija Srbije (RTS) pozivajući se na svoje izvore.
Kompanija DPC iz Beograda dobila posao nabavke glasačkih kutija vredan milion evra
31.07.2026.•
1
Kompanija DPC iz Beograda dobila je posao nabavke glasačkih kutija na tenderu koji je raspisala Republička izborna komisija (RIK) vredan milion evra, piše danas portal Nova.rs.
Neizvesnost oko NIS-a: Srbija čeka odluku SAD o licenci, stručnjaci upozoravaju na probleme sa snabdevanjem
31.07.2026.•
3
Dok nizak vodostaj Dunava otežava uvoz naftnih derivata, Srbija čeka odluku Vašingtona o produženju operativne licence za rad NIS-a, pa i rafinerije u Pančevu, kao i o produženju roka za prodaju ruskog udela.
Vučić od sutra najavio jeftinije lekove: "To je deo plana za bolji životni standard građana"
31.07.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će od sutra građani videti deo lekova koji su značajno jeftiniji.
Telo državljanke Rusije pronašao policijski pas
31.07.2026.•
5
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policijski službeni pas pronašao kofer sa telom ruske državljanke u kanalu Vizelj, nakon hapšenja turskog državljanina.
Đedović Handanović: Postoje indikacije da će NIS dobiti od OFAC-a licencu za nastavak rada
31.07.2026.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da postoje indikacije da će Naftna industrija Srbije (NIS) od američke administracije dobiti licencu za nastavak operativnih aktivnosti.
Uhapšen državljanin Turske koji se sumnjiči da je u Borči ubio rusku državljanku, telo nađeno u kanalu
31.07.2026.•
3
Dvadesetpetogodišnji državljanin Turske K.E. uhapšen je zbog sumnje da je ubio dvadesetosmogodišnju rusku državljanku, a zatim njeno telo spakovao u kofer i preneo ga do vodenog kanala Vizelj, gde ga je sakrio.
Komisija Srbije za nestala lica preuzela od Instituta BiH posmrtne ostatke osoba nestalih u ratu
31.07.2026.•
0
Komisija Vlade Srbije za nestala lica je danas od Instituta za nestale osobe BiH preuzela posmrtne ostatke dve osobe nestale u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.
Vlast menja Zakon o obrazovanju: Udar na Savet roditelja nakon pobune u školstvu
31.07.2026.•
15
Predlog izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja dostavljen je pre nekoliko dana odabranim reprezentativnim sindikatima.
Macut: Energetski sistem Srbije stabilan, narednih dvadesetak dana biće posebno važni
31.07.2026.•
4
Premijer Srbije Đuro Macut poručio je da je situacija u energetskom sistemu zemlje pod kontrolom i da ima dovoljno električne energije, te je apelovao na građane da koriste struju racionalno.
Policija uhapsila četiri osobe i oduzela 52 automobila zbog nedozvoljene trgovine
31.07.2026.•
10
Policija je uhapsila četiri osobe u Novom Pazaru koje su osumnjičene za nedozvoljenu trgovinu.
Carinici otkrili neprijavljenu luksuznu robu vrednu 18.000 evra
31.07.2026.•
3
Carinici su na aerodromu "Nikola Tesla" otkrili neprijavljenu luksuznu robu vrednu 18.000 evra.
Zeleno-levi front najavio podršku studentskoj listi na budućim izborima
31.07.2026.•
5
Stranka Zeleno-levi front saopštila je da je unutar nje odlučeno da na narednim izborima podrži studentsku listu.
Srbijašume: Opez pri boravku u prirodi kako bi se sprečili šumski požari
31.07.2026.•
1
Srbijašume su apelovale na građane da budu oprezni pri boravku u prirodi kako bi se sprečili šumski požari pri ekstremnim temperaturama koje su najavljena za danas i naredne dane.
Meteorolog: Vrhunac toplotnog talasa od 5. do 8. avgusta, zabrinjava što mu se kraj još ne nazire
31.07.2026.•
8
Meteorolog Slobodan Sovilj izjavio je danas da vrhunac toplotnog talasa može da se očekuje od 5. do 8. avgusta, ali da je zabrinjavajuće to što se njegov kraj još ne nazire.
Komentari 43
dacic
dokle?
Zoran
A bilo je planirano da puste obveznice samo za pola milijarde..
Tako to tigar radi hahahaha..
stef
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar