BIRN: Najviši kompleks na Zlatiboru podižu prijatelji i članovi porodice uhapšenog zbog korupcije
Zvanično najviši kompleks na Zlatiboru - luksuzni Royal Gardens, podižu prijatelj i članovi porodice bivšeg sekretara za ozakonjenje objekata u Beogradu, Nemanje Stajića.
To je u svom iostraživanju otkrio BIRN koji navodi da je Stajić, pre hapšenja, u izjavi za ovu istraživačku mrežu negirao da on lično ima veze sa ovim projektom i pretio tužbama.
Nemanja Stajić, bivši sekretar Sekretarijata za ozakonjenje objekata u glavnom gradu priveden je zbog sumnje Višeg tužilaštva u Beogradu da je protivno zakonu odobrio ozakonjenje čitavog niza objekata.
Sumnja se da je time, sa još jednom uhapšenom osobom, različitim investitorima pribavio imovinsku korist u iznosu koji premašuje 6,5 miliona evra.
Uhapšen je i njegov brat Novak, bivši stečajni upravnik, koji je potom prodavao stanove i garaže u tim nelegalno ozakonjenim objektima. Na taj način stečena je protivpravna imovinska korist od oko 5,4 miliona evra.
Pored braće Stajić, uhapšeno je još šest osoba. Kako BIRN saznaje, među njima su i Tijana Tomović Stajić, supruga Novaka Stajića, kao i Branka Jović, tašta Nemanje Stajića, piše BIRN a prenosi N1.
Vest o hapšenju Stajića objavljena je 20. februara 2025. godine, a BIRN podseća da je još u leto 2022. objavio prvi tekst o nelegalno ozakonjenim objektima, uključujući zgradu u Mirijevu, koja se, prema rečima višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića, sada nalazi u predmetu protiv Stajića – već su još 2016. godine protiv njega podnete prve krivične prijave zbog zloupotrebe položaja. Ipak, prijave su odbacivane, a neke od njih odbacilo je upravo Više tužilaštvo u Beogradu.
BIRN je, kako se navodi, tokom proteklih godina objavio niz tekstova koji osvetljavaju ovu problematiku. Među njima je baza od 300 nezakonito izgrađenih objekata u Beogradu, kao i tekst o stanovima velike kvadrature u Ulici Neznanog junaka na Dedinju, koji se vode na članove porodice Stajić.
Takođe, dodaje se da je BIRN istraživao i zgradu bivšeg fudbalskog reprezentativca Dejana Stankovića, ozakonjenu 2018. godine, iako tada nije ni postojala. Ili, kako je napisao kolega Radmilo Marković, "ozakonjen je vazduh".
Godinama su pristizale priče o tome kako Sekretarijat za ozakonjenje, pod Stajićevim vođstvom, odobrava ozakonjenje objekata koji ne ispunjavaju zakonske uslove.
Zašto je tužilaštvo toliko dugo čekalo da utvrdi nešto što je u suštini vrlo jednostavno – da uporedi satelitske snimke iz 2015. i 2020. i tako zaključi da li je neki objekat građen pre novembra 2015. godine, što je osnovni uslov za ozakonjenje prema zakonu koji je tada stupio na snagu, piše BIRN.
"Da je ovaj posao tužilaštvo uradilo na vreme, možda bi bila sprečena šteta koja je naneta ne samo Beogradu, već i celoj Srbiji. Jer, izgradnjom hiljada nezakonitih objekata, koji nisu prošli neophodne procedure i procene bezbednosti, stvoren je ne samo izvor nelegalnog bogaćenja pojedinaca na račun poreskih obveznika, već i ozbiljna pretnja po fizičku bezbednost građana, kao i njihovu pravnu sigurnost", navodi ova istraživačka mreža.
I tokom proteklih meseci, BIRN je nastavio istraživanje o građevinskim poslovima Nemanje Stajića i njegovog brata Novaka. Otkriveno je da Nemanja Stajić zvanično ne poseduje imovinu, dok njegova porodica ima najmanje 83 nekretnine širom Srbije. Najmanje dve zgrade u Beogradu ozakonjene su, iako nisu bile izgrađene 2015. godine.
Najnovije istraživanje BIRN-a počinje na Zlatiboru, gde je porodica Stajić, prema zvaničnim podacima, izgradila najviši objekat na ovoj planini, nekadašnjoj riznici prirode.
U srcu Zlatibora, na mestu gde je nekada bilo planinsko naselje, zelenilo se povlači pred naletom novogradnje. Na obroncima na kojima su se nekada uzdizali borovi i prostirale livade, danas se uzdižu betonske konstrukcije. Među nizom visokih zgrada koje niču na ovoj planini, posebno se izdvaja objekat kraljevskog naziva Royal Gardens.
U blizini jezera i tik uz fudbalski stadion Švajcarija, ovaj objekat viši od 43 metra, zvanično je najviši na Zlatiboru, a investitori ga u katalogu za prodaju nazivaju simbolom „pravog i istinskog luksuza“.
Prema podacima koje je BIRN dobio početkom jula 2024, Royal Gardens je pustio u prodaju oko 350 apartmana, a ljubitelji pomenutog luksuza, prema informacijama investitora, već su kupili većinu stanova, od kojih je značajan broj u tom trenutku i dalje bio u izgradnji.
Objekat Royal Gardens je od prvobitno dozvoljenih osam nadzemnih etaža 2020. godine, zahvaljujući naknadnim izmenama Generalnog plana opštine Čajetina iz 2021. godine, a potom i dodatnim odobrenjem, dobio dozvolu da sagradi ukupno 12 nadzemnih etaža – dve nadzemne etaže više od maksimalnih 10, koliko je predvidela pomenuta izmena Generalnog plana.
Odobrenje da može da izgradi dve etaže više od dozvoljene spratnosti na celom Zlatiboru, Royal Gardensu je dala opština Čajetina na osnovu Studije visokih objekata koju je investor podneo u junu 2022. godine.
Kompletan tekst pročitajte na sajtu BIRN.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Aptiv zatvara fabriku u Zaječaru u prvom kvartalu 2026.
20.12.2025.•
5
Kompanija Aptiv zatvoriće fabriku u Zaječaru u prvom kvartalu 2026. godine, potvrđeno je za "Vreme" u toj kompaniji.
Stručnjaci o novom zakonu SAD u kom je istaknuta Srbija: Priprema terena za konkretnije poteze
20.12.2025.•
4
Predsednik SAD potpisao je Zakon o autorizaciji nacionalne bezbednosti (NDAA), čiji je sastavni deo i Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana.
Direktor Spoljnoobaveštajne službe Rusije: Zapad nije odustao od planova da organizuje "majdan" u Srbiji
20.12.2025.•
8
Zapad nije odustao od planova za organizovanje takozvanog "majdana" u Srbiji i trenutno pojačava pritiske na političko rukovodstvo zemlje, izjavio je direktor Spoljnoobaveštajne službe (SVR) Rusije.
Nemački dnevnik o slučaju "Generalštab": Vučić bi mogao da potone zajedno sa Trampovom kulom
20.12.2025.•
1
Mnogo zaludno uloženih para - američki tajkun Džared Kušner, zet Donalda Trampa, povlači se iz velikog projekta izgradnje hotela na mestu Generalštaba u Beogradu, piše dnevnik Junge velt.
EU: Sa žaljenjem konstatujemo da Srbija i dalje ostaje bez funkcionalnog Saveta REM-a
19.12.2025.•
2
Evropska unija (EU) sa žaljenjem konstatuje da Srbija i dalje ostaje bez funkcionalnog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), posle ostavki članova koji su ukazali na neregularnosti u izbornom procesu.
Izvestiteljka UN o Generalštabu: Investitori da izbegavaju projekte koji ne poštuju vladavinu prava
19.12.2025.•
8
Specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija (UN) za kuturna prava Aleksandra Ksantaki pozdravila je povlačenje projekta kojim bi se uništio kompleks Generalštaba u Beogradu, saopštio je UN.
Ministarstvo: Ministar Bratina se izvinio zbog izjave o Hrvatskoj i Ukrajini
19.12.2025.•
10
Ministar informisanja Boris Bratina uputio je javno izvinjenje zbog izjave da Hrvatska i Ukrajina treba da plate gubitkom teritorija zbog svojih ranijih ponašanja, saopštilo je ministarstvo.
UNS: Nedopustivo utišavanje mikrofona novinarki u Skupštini Srbije
19.12.2025.•
0
Udruženje novinara Srbije protestuje jer je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije utišan mikrofon novinarki N1 Žaklini Tatalović, kada je želela da postavi potpitanje predsednici parlamenta Ani Brnabić.
Vozio 200 km/h na putu Loznica - Šabac gde je ograničenje 100 km/h
19.12.2025.•
5
Saobraćajna policija je, za četiri dana, otkrila više od 13.000 prekršaja, a gotovo 900 vozača je isključeno iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola, saopštio je MUP.
Ministarstvo: Krajnji rok da fakulteti dostave podatke o plaćenim školarinama je 23. decembar
19.12.2025.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da je do sada 49.911 samofinansirajućih studenata dobilo sredstva na ime povraćaja 50 odsto plaćene školarine za školsku 2024/2025. godinu.
Kamioni čekaju 14 sati na Batrovcima
19.12.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da se danas može očekivati više zastoja na putevima zbog većeg broja vozila.
Analitičari: Uskoro ćemo saznati prva imena iz vrha vlasti kojima će SAD uvesti sankcije
19.12.2025.•
29
Bivši diplomata Nebojša Vujović kaže da će danas potpisanim zakonom predsednik SAD dobiti pravni osnov za kažnjavanje srpskih političara i biznismena koji ugrožavaju vladavinu prava i koji su umešani u koruptivne radnje.
SNS mora da plati Vukašinu Obradoviću zbog povrede časti i ugleda
19.12.2025.•
1
Treći osnovni sud u Beogradu delimično je usvojio tužbeni zahtev novinara Vukašina Obradovića protiv Srpske napredne stranke.
Češki premijer: Treba da primimo Srbiju u Evropsku uniju i Šengenski prostor
19.12.2025.•
5
Novi češki premijer Andrej Babiš rekao je danas da je važno da Evropska unija primi Srbiju kao svoju punopravnu članicu, ali i u Šengenski prostor.
Fon Bekerat podsetio ministra pravde da EU traži manje mešanje politike u srpsko pravosuđe
19.12.2025.•
1
Šef Delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat razgovarao je sa ministrom pravde Nenadom Vujićem o izveštaju Evropske komisije, u kom se od Srbije traži smanjenje političkog i neprimerenih uticaja na pravosuđe.
Država proglasila tajnom informacije o izvozu borbenih dronova firme Željka Mitrovića
19.12.2025.•
7
Podaci o izvozu borbenih dronova kompanije u kojoj većinsko vlasništvo ima Željko Mitrović, proglašeni su tajnom.
Dačić u Nigeru: Vezuju nas prijateljski odnosi još od Pokreta nesvrstanih
19.12.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik Vlade Ivica Dačića sastao se sa predsednikom Vlade Nigera, prilikom zvanične posete ovoj afričkoj državi.
Potpredsednica Skupštine : Srbija nema obavezu da se sada uskladi spoljnom politikom EU
19.12.2025.•
8
Potpredsednica Skupštine Srbije Marina Raguš izjavila je danas da Srbija nema obavezu da uskladi svoju politiku sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, i dodala je to postaje obavezno "tek pred neposredan ulaz".
Skinut veliki reklamni pano Vojske Srbije sa zgrade Generalštaba
19.12.2025.•
12
Veliki reklamni pano Ministarstva odbrane, koji se nalazio celom dužinom jedne od bombardovanih zgrada Generalštaba u centru Beograda, uklonjen je u četvrtak nakon što je to najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentari 37
Lenka
Uzgred, može i taj uhapšeni da gradi, ako taj posao nema veze sa korupcijom za koju je osumnjičen ili osuđen.
Zira
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar