Ministarstvo prosvete pomerilo termine za probni završni ispit: Evo kada će osmaci proveriti znanje
Ministarstvo prosvete odlučilo je da pomeri termine za održavanje probnog završnog ispita za učenike osmih razreda.
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Imajući u vidu aktuelnu situaciju u školama, Ministarstvo prosvete je donelo odluku da se pomeri realizacija probnog završnog ispita. Test iz matematike učenici osmog razreda rešavaće u petak, 25. aprila 2025. godine, dok će test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i test iz predmeta po izboru učenici rešavati u periodu od 22. do 30. aprila 2025. godine, na način i u vreme koje utvrdi škola", navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.
Prema Pravilniku o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada, probni završni trebalo je da se održi 21. i 22. marta 2025. godine.
"Realizacijom probnog završnog ispita po navedenom modelu obezbeđeno je ostvarivanje ciljeva probnog završnog ispita, a to je da se kroz vernu simulaciju procesa završnog ispita, učenici upoznaju sa utvrđenim procedurama (vreme dolaska, potrebni pribor, postupanje i pravila pre, u vreme i nakon završnog ispita, organizacija prostora i rada, uloge odeljenjskog starešine, dežurnih nastavnika, supervizora i drugo), kao i da učenici i nastavnici sagledaju koliko su spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu", navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.
Podnošenje zahteva za izmenu podataka o izjašnjenju učenika osmog razreda iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu i unošenje ispravki (neposredno u školi) predviđeno je u periodu od 7. do 10. aprila 2025. godine.
U petak, 11. aprila 2025. godine, od osam časova, biće objavljeno konačno izjašnjenje učenika osmog razreda iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu (na portalu Moja srednja škola i neposredno u školi).
"Imajući u vidu značaj kvalitetne pripreme za završni ispit, podrška učenicima, osim pripremne nastave koju organizuje škola, obezbeđena je i u vidu zbirki zadataka koje je pripremio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja", dodaje se u saopštenju.
Takođe, na sajtu Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja nalaze se testovi završnog ispita iz prethodnih godina.
Učenici mogu da vežbaju i provere svoje znanje i na portalu eVežbaonica gde se nalazi više od 4.200 zadataka različite težine.
Zbirke zadataka i eVežbaonica sadrže i zadatke na osam jezika nacionalnih manjina (albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom ili hrvatskom) učenike koji nastavu pohađaju na jeziku i pismu nacionalne manjine.
Takođe, na RTS Planeti, na podsajtu Moja škola postavljeni su časovi koje učenici mogu da koriste za pripremu za polaganje završnog ispita.
Polaznici Funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih radiće, u petak, 25. aprila 2025. godine, jedinstveni test koji sadrži pitanja i zadatke iz predmeta srpski jezik, odnosno maternji jezik, iz predmeta matematika i iz prirodnih i društvenih nauka koji obuhvataju sadržaj iz predmeta biologije, geografije, istorije, fizike i hemije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Šest osoba uhapšeno, osumnjičeni za prevaru u privredi
08.12.2025.•
0
Policija je uhapsila šest osoba osumnjičenih za prevaru u obavljanju privredne delatnosti.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - idemo opet
08.12.2025.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz je i danas pred vama.
Do sada stiglo 14.000 prijava za legalizaciju objekata po novom zakonu
08.12.2025.•
0
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević rekla je danas popodne da je prvog dana bilo više od 14.000 prijava za legalizovanje objekata na teritoriji Srbije.
FOTO: MUP rukovodio međunarodnom akcijom, zaplenjeno 81 kg kokaina i 110 kg marihune
08.12.2025.•
2
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je MUP rukovodio međunarodnom akcijom u kojoj je zaplenjeno 81,2 kilograma kokaina i 110 kilograma marihune i uhapšene četiri osobe.
Ministar pravde kaže da ne zna kojoj tužiteljki nije dozvoljen pristup Ćacilendu
08.12.2025.•
0
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da mu ne bi bilo prihvatljivo da tužilac ne može da obavi uviđaj u šatorskom naselju ispred Skupštine Srbije i pitao kome i kada to nije dozvoljeno.
Smena u BIA: "Više nije dovoljno da budete lojalni, traže se superlojalisti"
08.12.2025.•
2
Vest da je Marko Parezanović smenjen sa mesta načelnika operative u Bezbednosno-informativnoj agenciji mnoge je iznenadila, iako su se prve informacije o tome pojavile još u septembru.
Iz Alimentacionog fonda do sada isplaćeno 5,5 miliona dinara
08.12.2025.•
0
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević izjavila je da je do sada iz Alimentacionog fonda isplaćeno oko 5,5 miliona dinara.
Ministarstvo: Škola u koju je stigla preteća poruka reagovala u skladu sa protokolom
08.12.2025.•
0
Ministarstvo prosvete navodi da uprava OŠ "Nadežda Petrović" u Beogradu postupa u skladu sa Protokolom za postupanje u kriznim situacijama, nakon što su učenici pronašli papir na kome je ispisan uznemirujući sadržaj.
Fondacija "Slavko Ćuruvija": U novembru 154 verbalna napada na novinare, prednjače Bakarec i Vučić
08.12.2025.•
0
U Srbiji su u novembru zabeležena 154 verbalna napada političara na kritičke novinare i medije, saopštila je Fondacija "Slavko Ćuruvija".
Srbija se nije uskladila sa tri nove odluke EU povodom Rusije
08.12.2025.•
2
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa dve nove spoljnopolitičke odluke EU o sankcijama Rusiji.
Rezultat pojačane kontrole saobraćaja: Više od 1.250 pijanih vozača, pojas nije koristilo njih skoro 4.000
08.12.2025.•
1
Saobraćajna policija kontrolisala je više od 64.000 vozila i otkrila gotovo 32.950 prekršaja tokom pojačane kontrole saobraćaja koja je sprovedena od 2. do 7. decembra.
Okrugli sto o podzakonskom aktu koji se definiše korišćenja parking mesta za osobe sa invaliditetom
08.12.2025.•
0
Okrugli sto posvećen izradi podzakonskog akta koji bi precizno definisao korišćenje žuto obeleženih parking mesta namenjenih osobama sa invaliditetom održan je u Somboru.
Za mart odloženo suđenje studentima uhapšenim nakon Vidovdanskog protesta
08.12.2025.•
1
Suđenje grupi od devetoro studenata, optuženih za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja, odloženo je za 2. mart 2026. pošto se na ročištu pred Višim sudom dvoje optuženih nije pojavilo iz zdravstvenih razloga.
Đedović Handanović: 51 naselje nema alternativu NIS-ovim pumpama, učinili smo sve što su Rusi tražili
08.12.2025.•
10
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je, posle sastanka timova za energetsku stabilnost sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, da će država učiniti sve da obezbedi snabdevenost naftnim derivatima.
Vučić nakon sastanka sa timom za energetsku stabilnost: "Građani da ne brinu, preduzeti svi nužni koraci"
08.12.2025.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa timovima zaduženim za energetsku stabilnost i bezbednost zemlje, a posle sastanka je naveo da je razgovarano o svim ključnim pitanjima u vezi sa energetskom stabilnošću.
Tri firme EPS-a imaju fiktivno sedište na Kosovu i milionske dugove: Šta zapravo rade?
08.12.2025.•
15
Tri preduzeća u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS), čije je sedište upisano na Kosovu - Termoelektrane Kosovo, Površinski kopovi Kosovo i Elektrokosmet - dužna su više od pola milijarde evra.
Službeni glasnik menja status: Iz javnog preduzeća prelazi u DOO
08.12.2025.•
3
Vlada Srbije donela je Odluku o promeni pravne forme Javnog preduzeća Službeni glasnik po kojoj ono postaje društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o).
Ispunjena kvota za zapošljavanje u Nemačkoj radnika iz Srbije i drugih država Zapadnog Balkana
08.12.2025.•
0
Kvota za izdavanje nemačkih radnih dozvola na osnovu posebne, preferencijalne Zapadnobalkanske regulative za 2025. godinu je ispunjena i do kraja godine više se neće odobravati novi zahtevi.
Izmenjena uredba o energetski ugroženom kupcu: Prag povećan na 31.000 dinara
08.12.2025.•
0
Vlada Srbije izmenila je Uredbu o energetski ugroženom kupcu pa sada pravo na taj status stiču penzioneri sa penzijama do visine do 31.092,11 dinara.
Advokat Tešić: Vlast želi da ugasi TOK da se ministrima ne bi sudilo za nadstrešnicu i Generalštab
08.12.2025.•
3
Vlast pokušava da prenese zakonitu nadležnost sa Tužilaštva za organizovani kriminal na Više javno tužilaštvo u Beogradu, koj je "ne samo partijsko, nego lično tužilaštvo predsednika Republike".
Dragan Đilas izgubio tužbu protiv Pištaljke: Tražio od portala da ukloni delove teksta i njegovu sliku
08.12.2025.•
3
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izgubio je spor po tužbi protiv Pištaljke i njenog glavnog i odgovornog urednika Vladimira Radomirovića.
Komentari 2
Mama2
najedite se
Prvo uveli koronu,deca dve godine samo naucila da prepisuju.
Sada strajk i terate decu da polažu neke testove!!!
Pravo na školovanje ste ukinuli 2020.
Podstičete privatno školovanje,ko ima da plati privatne časove.
Podstičete diskriminaciju u svakom pogledu(materijalnom(status roditelja), školovanosti roditelja, ostalo ima još,setiće se ostali…)
Deca su buducnost ove zemlje,zemlja je decija,ne botova iz autobusa,ne penzionerska i ucesnika iz raznih ratova koje ste izgubili, nije zemlja privatna.
Zemlja je dečija.
Po svim zakonima,svim!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar