Vučićevih pet zahteva: "Kao epizoda Nadrealista kada vlast štrajkuje protiv rudara"
Predsednik Aleksandar Vučić je na trodnevnom saboru "Ne damo Srbiju" izneo svojih pet zahteva državnim organima od kojih, kako je rekao, nikad neće odustati.
Studenti su još pre pet meseci ispostavili svoje zahteve, koji kako kažu nisu ispunjeni, pa se postavlja pitanje hoće li predsednikovi biti zadovoljan i po koju cenu i na koji način će državni organi raditi na tom zadatku koji im je postavio čovek kog bije glas da kontroliše sve.
Profesor Filozofskog fakulteta Oliver Tošković za Danas kaže da je ovo potpuno bizarna priča i da mu se čini da živimo u epozodi "Top liste nadrealista".
"Obično u državi zahteve ispunjavaju organi vlasti, ali sad organi vlasti traže ispunjenje zahteva od samih sebe. Plus, bizarno je to jer znamo da sve poluge vlasti leže u rukama tog čoveka koji je ispostavio zahteve. Sve deluje kao njegov razgovor sa samim sobom. Praktično, sve za šta se studenti i mi borimo, a to je funkcionisanje institucija, ovim zahtevima je pogaženo", navodi Tošković.
On podseća na epizodu "Top liste nadrealista" u kojoj predstavnici vlasti štrajkuju i bore protv rudara i govore da oni imaju voz, a da se oni jadni stiskaju po dvoje u automobilima, pa rudari obećavaju da će da rade četiri smene da bi vlast živela bolje.
"Mi smo sada živeli tu epozodu gde vlast rudarima (nama) ispostavlja zahteve da bi oni živeli bolje", opisuje on i dodaje da su Vučićeve izjave protiklih dana upućene tužiocima flagrantno kršenje Ustava i institucija uz to da jedna od istitucija direktno utiče, preti i zastrašuje drugu, tužilaštvo, koje treba da bude nezavisno.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da Vučić nije običan spin diktator ili diktator prevare, kakve su uglavnom autokrate u 21. veku, za razliku od "kolega" iz prethodnih perioda, koje su se mnogo više oslanjale na vršenje terora.
"Vučić je stend ap diktator, autokrata koji toliko vara i laže da njegovi tragični postupci dobijaju i komičan karakter. Tako se sada sam sebi obraća sa nizom besmislenih zahteva. Čovek koji je uzurpirao državu sada na nju 'besni' kao da njene mehanizme neko drugi kontroliše", opisuje on.
Konstatuje da je to nova faza Vučićeve propagandne strategije - "iskrivljeno ogledalo".
"Do sada je on osnovane optužbe na svoj račun zbog brojnih devijacija u srpskom sistemu u kome ima centralno mesto nastojao da obesmisli neosnovanim kontranapadima na nemoćne oponente. Kao, oni su krivi za ono što zapravo on čini. Tako se i najveća nedela zamagljuju pretvaranjem u ono što posle nekog vremena, i tamo gde to nije i gde jeste slučaj, mnogima počnu generalno da deluje kao ružna politička etiketa bez istinskog smisla", ukazuje on.
Prema njegovim rečima, sada takvu strategiju Vučić primenjuje na novi, još radikalniji način.
"Njegove bizarne optužbe i zahtevi upućeni državnim i javnim institucijama koje baš on kontroliše, imaju za cilj da to bude prikriveno, odnosno da se kod dela građana dodatno pomuti svest pa da im onda deluje da za sve ono što je trulo u državni Srbije nije kriv njen realni diktator već neki imaginarni centri moći. Vučić za potrebe svoje nove tragikomedije izmišlja srpsku 'duboku državu' koja niti je postojala niti sada nastaje. Njoj upućuje nakaradne zahteve od kojih neće odustati sve dok bude pokušavao da i dalje ostane postmoderni diktator Srbije. To uporno mora da krije, kao i sva učinjena nedela koja se gomilaju, jer u protivnom kulise prevare će se urušiti a i njegova vlast će pasti sa njima. O tome se radi kada su u pitanju aktuelni 'zahtevi' srpskog samodršca, a ne da oni budu realno ispunjeni", zaključuje Anđelković.
Vučićevi zahtevi:
1. Da se uspostavi puno poštovanje Ustava i zakona, da se osigura bezbednost građana i da se otete institucije vrate građanima kao nosiocima narodne suverenosti, uključujući i RTS koji je jedan od ključnih učesnika u obojenoj revoluciji;
2. Da se utvrdi pravna odgovornost svih lica koja su učestvovala u vandalskim nasrtajima i napadima na građane prilikom njihovih mirnih okupljanja u Srbiji, a naročito da se otkriju i kazne počinioci, podstrekači i pomagači napada na mirno okupljene građane u Nišu;
3. Da se svakom đaku i studentu omogući da se školuje i studira ukoliko to želi;
4. Da se otkriju počinioci, podstrekači i pomagači u vršenju aktivnosti napada na vitalne državne institucije i objekte i da se spreči ponavljanje tih aktivnosti;
5. Da se spreči svaka aktivnost kojom se samovlasno i protivpravno parališe privredna delatnost i onemogućavaju građani da sprovode svoje životne aktivnosti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Informer postao suvlasnik firme koja kupuje lokalne medije
26.02.2026.•
1
ANEM je saopštio da je firma Best Media Team bila u stopostotnom vlasništvu kompanije Alo Media System koja izdaje tabloid Alo, ali od danas ga deli s izdavačem tabloida Informera, odnosno firmom Insajder Tim.
Vučić: Đurić u Vašingtonu slučajno sreo Rubija, nisu razgovarali o "tajnom planu za Kosovo"
26.02.2026.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sasvim slučajno u Vašingtonu sreo američkog državnog sekretara Marka Rubija.
Debata u Briselu zbog Mrdićevih zakona: Nekoliko zemalja pozvalo na suspenziju fondova Srbiji
26.02.2026.•
12
Ambasadori zemalja članica EU su u sredu, na zahtev Nemačke, održali vanrednu debatu o situaciji u Srbiji, nakon usvajanja pravosudnih zakona, za koje je Evropska komisija ocenila da predstavljaju značajan korak unazad.
Cisterne sa amonijakom iskliznule kod Negotina
26.02.2026.•
1
Cisterne koje su prevozile amonijak su iskliznule sa šina kod Kobišnice blizu Negotina, nezvanično se saznaje.
Uhapšen maloletnik zbog sumnje da je bacio bombu na ugostiteljski objekat na Vračaru
26.02.2026.•
1
MUP je saopštio da je uhapšen maloletnik zbog sumnje da je bacio ručnu bombu na jedan ugostiteljski objekat u Beogradu.
Uhapšena trojica zbog podmetanja požara u dve firme u Beogradu
26.02.2026.•
0
Policija je danas uhapsila dve osobe zbog sumnje da su 2. februara namerno izazvale požar u prostorijama dve firme u Surčinu i Voždovcu.
Sutra puštanje u saobraćaj pruge Beograd-Budimpešta: Za putnički saobraćaj u martu
26.02.2026.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se sutra očekuje puštanje u saobraćaj nove pruge od Beograda do Budimpešte.
Đurić: SAD uvažavaju Srbiju
26.02.2026.•
22
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas u Vašingtonu da SAD uvažavaju Srbiju i uzimaju u obzir njene stavove.
Kamioni čekaju pet sati na Kelebiji, Batrovcima i Šidu
26.02.2026.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema dužih zadržavanja za automobile, dok kamioni čekaju po pet sati za izlaz iz države na Kelebiji, Batrovcima i Šidu, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Lekar: Stanje ministra Dačića i dalje teško, ali u ovom momentu nema pogoršanja
26.02.2026.•
4
Pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Spasoje Popević izjavio je da je stanje ministra Ivice Dačića i dalje teško i ozbiljno, ali da u ovom momentu nema pogoršanja.
Vujović: Đurić pozvan u Vašington da bi ga Rubio upoznao s tajnim sporazumom o priznanju Kosova
26.02.2026.•
47
Bivši diplomata Nebojša Vujović izjavio je da je "predsednik Srbije Aleksandar Vučić spreman da prizna nezavisnost Kosova samo da bi ostao na vlasti i izbegao američke sankcije".
Sud presudio da je RTS dužan da vrati na posao novinarku Mirjanu Nikolić jer je nezakonito otpuštena
26.02.2026.•
3
Apelacioni sud u Beogradu presudio je da je novinarki Mirjani Nikolić, reporterki Prvog programa Radio Beograda iz Skupštine Srbije, pre sedam godina dat nezakonit otkaz.
Ako ste studentima u decembru dali potpis podrške, redovno proveravajte mejl
26.02.2026.•
11
Studenti u blokadi pozvali su građane, koji su im tokom akcije 28. decembra prošle godine ostavili mejl adrese, da proveravaju svoju elektronsku poštu.
U Lučanima proglašena izborna lista koalicije oko SNS
26.02.2026.•
1
Opštinska izborna komisija u Lučanima proglasila je pod rednim brojem jedan izbornu listu koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS) za predstojeće lokalne izbore u toj opštini, koji su zakazani 29. mart.
FOTO: Otkrivena nelegalna kockarnica u hotelu u Beogradu
26.02.2026.•
1
Inspektori Uprave za igre na sreću otkrili su nelegalno priređivanje kazino igara u prostorijama hotela Astorija u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo finansija.
U Knjaževcu proglašena izborna lista "Aleksandar Vučić - Knjaževac, naša porodica"
26.02.2026.•
5
Izborna komisija opštine Knjaževac proglasila je prvu izbornu listu za izbore za odbornike koji će biti održani u Knjaževcu 29. marta.
Crnogorci privremeno zabranili pojedine emisije Pinka, Informera i Prve: Treba li isto i Srbija da uradi?
26.02.2026.•
39
Nekadašnji članovi Saveta REM-a različito tumače odluku crnogorskih regulatora da ograniče emitovanje programa srpskih tabloidinih televizija zbog govora mržnje i glorifikacije ratnih zločinaca.
Advokati završili trodnevni prekida rada: Od danas normalizuju aktivnosti
26.02.2026.•
9
Advokati u Srbiji, nakon trodnevne obustave rada, od danas normalizuju svoje aktivnosti, a o svim daljim koracima odlučivaće novo rukovodstvo Advokatske komore Srbije koje će biti izabrano na Izbornoj skupštini 7. marta.
Dve naučnice iz Srbije nominovane za regionalnu nagradu u oblasti medicinskih istraživanja
26.02.2026.•
1
Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Milica Bajčetić i doktorka Jelena Čolić sa Instituta za reumatologiju predstavljaće Srbiju u finalu regionalne nagrade za medicinska istraživanja.
Pokušaj uticanja na tok istrage o ubistvu Dalibora Dragijevića
26.02.2026.•
4
Bivši načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić pokušao je da utiče na tok istrage o ubistvu Dalibora Dragijevića, brata jednog od osumnjičenih za smrt devojčice Danke Ilić.
Komentari 9
pajo patak
Jelena ns
B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar