U Nišu danas dva skupa: Studenti i Vučićev kontramiting
Danas će u Nišu biti održana dva skupa, na jednom će predsednik Srbije predstaviti svoj Pokret za narod i državu, dok će protest "Izbori(mo) se" organizovati niški studenti.
Foto: 021.rs (arhiva)
Centralni skup pristalica vlasti je na Trgu kralja Milana, od 18h, gde se očekuje i obraćanje Vučića.
Na Trgu Kralja Aleksandra, glavni deo studentskog protesta je najavljen za 18.30h.
Vučić, inicijator Pokreta za narod i državu, ranije je pozvao građane da dođu na "Svenarodni sabor" u Nišu i najavio, na Instragramu, da će i on tada biti tamo dok su studenti u blokadi istakli da im je cilj da pošalju poruku da zahtevaju raspisivanje vanrednih izbora, a ne da izazovu nerede.
"Pozivam sve ljude da dođu da čuju drugačiji program. Čuće mnogo sugrađana koji prvi put ulaze u politiku da Niš bude grad napretka, novih fabrika, novih postrojenja, naučno-tehnoloških parkova i da mnogo brže napreduje nego u prošlosti", rekao je Vučić.
Studenti u blokadi su pozvali građane da na protest dođu mirno, dostojanstveno i sa pozitivnom energijom, te objavili i pravila ponašanja za protest, među kojima su - bez provokacija i incidenata, bez jaja i drugih namirnica, bez približavanja "ograđenom delu grada", prenosi Beta.
Građane su pozvali da na protest ponesu šerpe, vuvuzele, bubnjeve, pištaljke i transparente, te ocenili da je subota dan kada će se njihovo nezadovljstvo uspeti da se čuje "bolje i jasnije nego ikada".
Politikolog Cvijetin Milivojević za Novu kaže da Vučićevog skupa ne bi bilo da ima imalo pameti, logike i volje da se pravi jedna normalna država.
On objašnjava da ovakvi stranački skupovi ne bi trebalo da se održavaju sem u okviru izborne kampanje.
"Vi ste videli da se tamo prave čelične ograde, dvostruki zaštitni zid. Faktički po ugledu na Ćacilend. Tamo se pravi i neka gastronomsko-turistička manifestacija, gde će turističke organizacije iz lokalnih zajednica biti obavezne da pošalju svoje štandove kao što je to bilo u Beogradu. Ne bi me začudilo ni da traktori koji hoće da uče budu drugi red zaštite, a da treći prsten zaštite, oko te čarobne bine na kojoj će da govore neki ljudi, bude opet neka ekipa sportista, čudno obučenih u čudnim uniformama i kišobranima. Da postoji malo logike, pameti, volje da se pravi jedna normalna država, gde predsednik države neće da deli građane na svoje i nečije druge, onda takav skup ne bi bio održan", kaže Milivojević.
Kako ističe, "to je klasična vrsta kontramitinga".
"Nažalost, iako je to protiv Ustava Srbije, predsednik Srbije se ne ponaša kao predsednik svih građana Srbije, što je njemu ustavna obaveza. Nego se ponaša kao predsednik stranke u nastajanju, koju ja zovem inače od samog početka 'Pokret za blanko podršku Vučiću, ma šta on o bilo čemu da odluči'. Zapravo pravi jednu vrstu mitinga u kome će najaviti obračun sa većinskom Srbijom koja protestuje tražeći da se ispune građanski zahtevi koji su studenti postavili. Inače po zakonu takvi stranački skupovi ne bi trebalo ni da se organizuju. Sve te stranačke skupove smete organizovati samo u vreme izborne kampanje, to je vrlo jasno. A mi smo imali već tri takva skupa", rekao je Milivojević za Novu.
Komentarišući izjavu Vučića da će izbori u Srbiji biti odžani za godinu, godinu i po, Milivojević kaže da Vučić jeste ovlašćen da raspiše izbore, ali ne i da odlučuje kada će se oni realizovati. Zaključuje da je najbolje da se drži onoga što mu po zakonu pripada, a ne da nastavi da krši Ustav.
"Vi znate da predsednik Srbije po Ustavu ima osam ceremonijalnih ovlašćenja. Najbolje rešenje za predsednika Republike, a i za smirivanje strasti u celom društvu jeste da se predsednik Republike, konačno posle sedam godina vladavine sa mesta predsednika Republike, povuče u svoj ustavni okvir. Dakle ono što mu po zakonu pripada, a pripada mu jako malo, a ne da nastavi da krši Ustav i da bude vladar sve tri grane vlasti, i sudske nažalost, i zakonodavne ali i cele izvršne, iako mu to ne pripada“, zaključuje Milivojević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Sramota nikad ne umire": O izjavi mitropolita Irineja o "kataklizmi" državnih univerziteta
12.04.2026.•
2
Mešanje čelnika SPC u funkcionisanje Beogradskog univerziteta ne prestaje - izdvaja se nedavna izjava mitropolita novosadskog i bačkog Irineja da su postojeći državni univerziteti doživeli "kataklizmu".
Zvaničnik EU upozorio: Ako Srbija ne revidira Mrdićeve zakone - zavrćemo slavinu
12.04.2026.•
16
Eventualno uskraćivanje novca iz evropskog Plana rasta za Srbiju odnosi se na mogućnost da zemlja ne preduzme korake u vezi sa revidiranjem pravosudnih zakona u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije.
Ekskurzije kao luksuz: Roditelji sve češće odustaju zbog visokih cena i netransparentnosti
12.04.2026.•
11
Ekskurzije i rekreativne nastave, koje bi trebalo da budu najlepše uspomene iz školskih dana, za mnoge roditelje postaju ozbiljan finansijski izazov.
"Srbija postala svetski problem": Poslednje upozorenje stiglo iz UN
12.04.2026.•
45
Visoki komesar za ljudska prava UN Folker Tirk izjavio je da je veoma zabrinjavajuće sve veće ograničavanje građanskog prostora u Srbiji, koje je obeleženo kontinuiranim napadima na kritike i ograničenjima slobode.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - je l' teško?
12.04.2026.•
9
Svakog dana po deset pitanja. Da vidimo gde smo.
Živinarstvo jedan od najzdravijih sektora: Srbija godišnje proizvede 1,57 milijardi jaja
12.04.2026.•
0
Živinarska proizvodnja predstavlja jedan od najzdravijih segmenata domaćeg stočarstva, sa stabilnim rastom, visokim standardima kvaliteta i značajnim izvoznim potencijalom - kako ka tržištu EU, tako i ka zemljama CEFTA.
Mladić uhapšen zbog nesreće kod Aleksinca u kojoj je poginula devojka
12.04.2026.•
0
D.T. (23) iz Aleksinca uhapšen je zbog sumnje da je juče ujutru oko 4.45 časova, u selu Donji Adrovac kod Aleksinca, upravljajući autom marke "opel" sleteo s puta i udario u betonsku stazu a potom i u betonski stub.
Koji evroposlanici traže da EU zaustavi finansiranje Srbije?
12.04.2026.•
27
Poslanici Evropskog parlamenta iz grupacije Zelenih i Obnovimo Evropu pozvali su na hitnu i jasnu reakciju Evropske komisije zbog pogoršanja situacije u Srbiji, uz ocenu da Brisel treba da obustavi finansiranje.
Još 10 medicinara se vratilo u Srbiju, Lončar kaže: "Briga o ljudima nam je prioritet"
12.04.2026.•
11
Nastavlja se intenzivan povratak zdravstvenih radnika iz inostranstva u zemlju, kao rezultat politike brige o ljudima koju sprovodi Ministarstvo zdravlja, tvrde u ovom ministarstvu.
Vučić tvrdi da je 154 puta nudio razgovor studentima i opoziciji: Politikolog o tome šta stoji iza ove tvrdnje
12.04.2026.•
34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je novi javni poziv studentima i svim zainteresovanim stranama na dijalog, naglašavajući da je spreman za razgovor u svakom trenutku, ali uz uslov.
Uklanjanje nemačke flote iz Dunava kod Prahova: Dokle je stigao ovaj zahtevni poduhvat
12.04.2026.•
6
Posle više od osam decenija na dnu Dunava, potopljeni nemački brodovi kod Prahova postepeno se izvlače.
U prerađivačkoj industriji 11.510 radnika ostalo bez posla
12.04.2026.•
5
Trend koji je počeo prošle godine odlaskom pojedinih investitora iz zemlje dobio je svoju godišnju statistiku koja nam govori da je u prerađivčkoj industriji najviše osoba ostalo bez posla - čak 11.510 radnika u 2025.
Srbija bila evropska zemlja sa najjeftinijom strujom - evo kako se to promenilo za deset godina
12.04.2026.•
5
Srbija je u poslednjih deset godina prešla put od evropske zemlje sa najjeftinijom strujom do apsolutnog rekordera po povećanju cene električne energije.
Hristos vaskrse i srećan Uskrs!
12.04.2026.•
3
Pravoslavni vernici danas slave Uskrs, najveći hrišćanski praznik, koji simbolizuje pobedu života nad smrću.
Da li su u Srbiji potrebne kamere na biralištima: Poboljšanje ili opasnost od zloupotreba?
11.04.2026.•
20
Kamere, odnosno video nadzor, na biračkim mestima postoje u nekoliko zemalja regiona. U Srbiji se ponovo čuju predlozi da bi njihovo uvođenje poboljšalo izborni proces i povećalo poverenje građana u njega.
Prevrnuo se čamac na Savi, otac i sin spaseni iz reke
11.04.2026.•
0
U Beogradu na Savi danas posle podne prevrnuo se čamac u kojem su bili otac i sin.
Opljačkan kombi trgovinskog lanca: Dvojica uhapšena zbog krađe dva miliona dinara
11.04.2026.•
1
Policija u Kragujevcu uhapsila je M.M (32) zbog pljačke i R.D. (23) za kojeg se sumnja da mu je pomagao, saopštio je MUP.
Doneto rešenje o zatvaranju gradilišta novog mosta preko Save nakon pogibije radnika
11.04.2026.•
4
Građevinski inspektor doneo je rešenje o zatvaranju gradilišta na Novom Beogradu gde se dogodila nesreća, jer je procenjeno da je mesto nebezbedno i rizično za boravak ljudi.
Kako Agencija za sprečavanje korupcije reaguje na prijave zbog predizborne kampanje: Zavisi koga pitate
11.04.2026.•
6
U zemlji u kojoj događaji prekrivaju jedni druge na dnevnom nivou, ono što je bilo pre deset dana već bi moglo da padne u zaborav.
VIDEO: Vozio 196 km/h na auto-putu, dozvola mu oduzeta pre pet godina
11.04.2026.•
9
Policija je na teritoriji Surčina zaustavila četrdesettrogodišnjaka koji je vozio kola brzinom od 196 kilometara na čas na auto-putu gde je ograničenje 130.
Komentari 17
Fića
Naravno, uz neizbežne "skupljače perja i šta stignu"...!!
Pravi "AVAV Pokret - Digni šta stigneš"...!!!
Željko
Bogosav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar