.jpg)
Lakše torbe, ograničene cene i "nacionalne" knjige: Šta donose izmene Zakona o udžbenicima?
U Nacrtu izmena Zakona o udžbenicima, koji će biti na javnoj raspravi do 4. juna, predviđena je izrada udžbenika od nacionalnog interesa za učenike osnovne škole.

Foto: 021.rs
U isto vreme, nadležni planiraju da ograniče cene udžbenika, kao i da odrede najveću masu udžbenika kako bi se smanjila težina školske torbe.
Naime, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić rekao je, tokom predstavljanja ovog Nacrta, da je cilj javne rasprave da se uradi unapređenje Zakona o udžbenicima kako bi se deci i nastavnicima znatno olakšalo.
"Danas imamo Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima gde je u prethodnom periodu rađena analiza različitih institucija pored ministarstava sa ciljem da se unapredi ova oblast obrazovanja. Izmenama zakona predviđeno je da se poveća deo koji se tiče razvoja nacionalnog identiteta kod učenika, razvoja interkulturalnosti, da se u narednom periodu obezbedi da postoje udžbenici od nacionalnog interesa za učenike osnovnih škola koji bi činili predmeti srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička i likovna kultura, kao i udžbenik od nacionalnog interesa za nacionalne manjine", rekao je Pašić.
Dodao je da pored toga, definisano je i da Vlada Srbije ima mogućnost da propiše koji udžbenici za učenike srednjih škola bi bili od nacionalnog interesa.
"Takođe je planirano da se uvedu jasni, transparentni i nediskriminatorni kriterijumi za izbor udžbenika i kontrolu realizacije tog načina izbora", rekao je on.
Pašić je rekao da je donet predlog o maloprodajnoj ceni, kao i da Vlada Srbije najvišu maloprodajnu cenu udžbenika utvrđuje do 15. marta tekuće godine za narednu školsku godinu, a na osnovu predloga Komisije koju će zajedno formirati ministar za obrazovanje i ministar za trgovinu.

Ukazao je da je ideja i da se ograniči težina udžbenika i naveo je da su videli neke evropske prakse i došli do toga da đački ranac do kraja četvrtog razreda osnovne škole ne bi trebalo da bude teži od tri kilograma, dok u petom i šestom razredu ne bi trebalo da bude teži od četiri kilograma, a u sedmom i osmom razredu đački ranac može da teži do pet kilograma.
Dodao je da će udžbenike od nacionalnog interesa pripremiti javni izdavač, a štampaće ih javna preduzeća, kao i da bi sve škole bile u obavezi da od školske 2026/2027. godine za učenike prvog i petog razreda osnovne škole imaju te udžbenike.
"Planirano je da, na osnovu javnog poziva, kao što smo radili za nacionalnu čitanku, da se svi zainteresovani autori prijave i da na osnovu konkursa koji će sprovesti javni izdavač izabere tim koji će realizovati to", rekao je Pašić.
Direktorka OŠ "Svetozar Marković" Ivana Orolicki za Euronews Srbija kaže da je došlo vreme da se, što se tiče obrazovanja, pa i načina kako se ono sprovodi, uvede više reda. Prema njenim rečima, iz perspektive nastavnika i direktora, problem nije samo u broju izdanja već i u njihovoj često kratkotrajnoj upotrebi.
"Došli smo do toga da deca neke udžbenike praktično i ne koriste, a torbe su im jako teške. Nemate ni dve škole koje koriste isti komplet, udžbenici su izgubili vrednost. Nekada su se knjige čuvale, nasleđivale, bukvar je imao posebnu emociju. Danas to nije slučaj", dodaje ona.
Ona naglašava da promena mora ići u pravcu povećanja vrednosti udžbenika, ali i prilagođavanja savremenim uslovima učenja.
"Ne mora svaka nastavna jedinica da ima štampani udžbenik. Danas postoje i radni materijali koji mogu biti dostupni onlajn. Ali udžbenik kao takav mora biti nešto vredno, nešto što se ne menja svake godine, što može da traje, da se koristi i nasleđuje", poručuje Orolicki.

Predložene izmene zakona donose i inicijativu da se smanji fizičko opterećenje dece, što direktorka škole vidi kao korak u dobrom pravcu.
"Ograničenje mase školskih torbi je više nego dobrodošlo. Dete ne treba svakog dana da nosi deset kilograma na leđima da bi bilo deo obrazovnog sistema. Ako zakon može da reguliše i to, onda pozdravljam promene", kaže ona.
S druge strane, profesorka na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu Zorana Lužanin kaže za Euronews Srbiju da je nekad udžbenik bio jedini izvor informacija, sada više to nije tako. Kaže da postoje i brojna istraživanja koja podržavaju ovakvu informaciju.
"Mi se nalazimo u trećoj deceniji 21. veka, a vraćamo se nečemu što je bilo u vreme pre 50 godina. Nešto se menja, učenici imaju neograničenu količinu informacija. Nekad je udžbenik bio jedini izvor informacija, a sada je obrnuto. Pored udžbenika, učenici će da pronađu informacije i negde drugde, oni treba da nauče da ukrštavaju", rekla je Lužanin.
Ključno pitanje - kakav nam je udžbenik potreban?
Međutim, deo iz nacrta, koji se tiče određivanja cene udžbenika, smatraju sagovornice, zvuči kao opšta najava. Smatraju i da je reč o kompletnoj temi, kojoj treba pristupiti jako pažljivo. Naime, Orolicki dodaje da sistem svakako treba urediti, ali predloženim rešenjima to neće biti postignuto. Kaže i da broj izdavača diktira cenu na tržištu.
"Danas imamo previše izdavača, udžbenici se često menjaju, pa to stvara problem i nastavnicima i roditeljima. Nekada su se knjige čuvale, danas se menjaju iz godine u godinu, pa više nemaju ni onu vrednost koju su nekada imale", kaže ona.

Smanjenje broja izdavača i stabilniji učenički kompleti, prema njenim rečima, ne bi samo omogućili veću predvidivost u radu škola, već i finansijski rasteretili roditelje.
"Cena kompleta varira - od oko 7.000 dinara za mlađe razrede do čak 20.000 za starije. To nije mala stavka. Kada bi se smanjio broj izdanja i ujednačila ponuda, tiraži bi bili veći, a cene niže", objašnjava Orolicki.
Međutim, najava da bi udžbenike od nacionalnog interesa pripremio javni izdavač, a štampaće ih javno preduzeće, izazvala je zabrinutost kod profesorke Lužanin. Naime, ona kaže da ne razume predmete koji se definišu tako da u sebi sadrže "nacionalni interes".
"Ne mogu da se složim s tim da postoji nešto što se zove 'predmet od nacionalnog interesa' u smislu da on zahteva posebnog izdavača. Svi udžbenici, i iz istorije i iz muzičkog, prolaze recenzije, i nikada nije bilo problema u razlikama između javnih i privatnih izdavača po pitanju tačnosti sadržaja", naglašava Lužanin.
Ona upozorava da se na ovaj način ne rešavaju ključni problemi - kvalitet, razumevanje učenika i metodički pristup. Kaže da svakako treba da budu uključeni stručnjaci za određeni predmet, ali kaže da na tome ne sme da se završi.
"Udžbenik za osnovnu školu ne može da napiše samo ekspert iz oblasti. Možda neko jeste doktor nauka, ali to ne znači da zna kako da prilagodi sadržaj osmogodišnjaku. Morate znati da dete u drugom razredu ne može da razume rečenice duže od osam reči. Nedostaje nam uloga metodike, pedagogije i psihologije. Udžbenik mora da prati kognitivni razvoj učenika", kaže Lužanin.
Takođe, ona upozorava na neodrživost ideje da se štampanje udžbenika centralizuje u jednu državnu štampariju.
"To da će sve biti štampano na jednom mestu, pa da se ni tu ništa ne može pogrešiti, ne samo da je birokratski problematično, već je i zastarelo u digitalnom dobu", dodaje ona.
Obe sagovornice slažu se i oko toga da udžbenik više nije jedini izvor znanja, te da bi reforme morale da uzmu u obzir digitalne materijale, raznovrsnost pristupa i potrebu za trajnijim rešenjima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
U centru Bujanovca osvanuo grafit Ratku Mladiću
06.09.2025.•
4
U centru Bujanovca osvanuo je grafit posvečen Ratku Mladiću, osuđenom za ratne zločine.
VIDEO "Novi Sad ne praštamo": Studenti i građani i večeras protestuju širom Srbije
06.09.2025.•
1
Protesti "Kičmom protiv nasilja" na koji su pozvali studenti u blokadi, održavaju se u više gradova u Srbiji.
VIDEO: Završena Prajd šetnja u Beogradu
06.09.2025.•
3
Prajd protestna šetnja nekoliko hiljada pripadnika LGBT+ zajednice, završena je oko 19.00 časova, povratkom u park Manjež, nakon šetnje centralnim beogradskim ulicama.
Studenti u Nišu pozvali na protestnu šetnju u nedelju, u isto vreme kada protestuju i pristalice SNS
06.09.2025.•
2
Neformalna grupa studenata Univerziteta u Nišu pozvala je građane da u nedelju, 7. septembra, učestvuju u protestnoj šetnji.
Vučić: Nasilje sinoć u Novom Sadu nije bilo i najgore, neke sudije i tužioci ne rade svoj posao
06.09.2025.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo se oglasio i izjavio da sinoć u Novom Sadu "nije bilo najgore veče po nasilju", već da su, kako je rekao, "teža bila ranija u tom gradu i u Valjevu".
U beogradskom parku Manjež počelo okupljanje uoči šetnje Parade ponosa
06.09.2025.•
1
U beogradskom parku Manjež oko 16 časova počelo je okupljanje pred Paradu ponosa "Beograd prajd", a potom će uslediti protestna šetnja centralim gradskim ulicama.
Evropska zelena partija napustila Srbiju nakon pretnji i uvreda, Vučić ih nazvao "ološima"
06.09.2025.•
11
Delegacija Evropske zelene partije napustila je jutros Srbiju nakon otvorenih uvreda i pretnji po bezbednost koje su došle od najvišeg državnog vrha, saopštio je Zeleno-levi front.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - svega ima
06.09.2025.•
9
Kao i svakog drugog dana, novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Prajd protestna šetnja danas u Beogradu
06.09.2025.•
20
Okupljanje pred Prajd protestnu šetnju, koja se ove godine održava pod sloganom "Za porodicu", počeće u 16 časova u beogradskom parku Manjež.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
06.09.2025.•
0
Prohodnost puteva je dobra i saobraćaj se obavlja po suvim kolovozima i uz dobru vidljivost, saopštio je jutros Auto moto savez Srbije (AMSS).
VIDEO: Nišlije na protestu zasuli jajima prostorije "Pokreta za narod i državu"
05.09.2025.•
5
U protesnoj šetnji u Nišu, građani su jajima gađali su nedavno otvorene prostorije "Pokreta za narod i državu".
VIDEO Skupovi podrške Novosađanima u više gradova u Srbiji
05.09.2025.•
1
Uz protest "Srbijo, da li se čujemo?", koji večeras organizuju studenti u Novom Sadu zbog policijske brutalnosti i narušavanja autonomije Univerziteta, protesti se održavaju u više gradova u Srbiji.
Politika nakon 53 godine prekinula saradnju sa Boškom Jakšićem
05.09.2025.•
5
Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić izjavio je da je posle 53 godine rada u listu Politika dobio poruku o prekidu saradnje.
Nastavnici Medicinskog fakulteta u Beogradu: Predstavnici Vlade Srbije grubo narušili autonomiju fakulteta
05.09.2025.•
2
Nastavnici Medicinskog fakulteta u Beogradu saopštili su da je 2. septembra 2025. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu pokušano grubo kršenje autonomije Univerziteta.
Kamioni čekaju četiri sata da pređu granicu na Batrovcima, automobili čekaju samo na Horgošu
05.09.2025.•
1
Putnički automobili čekaju oko 45 minuta prilikom izlaska iz Srbije na graničnom prelazu Horgoš.
Režiser sa Kosova optužio Srbiju za prekid projekcije njegovog filma na festivalu u Podgorici
05.09.2025.•
5
Kosovski režiser Isa Ćosja izjavio je da ga nimalo nije iznenadio prekid njegovog filma "Roda" (Lejleku) na festivalu "Džada" u Podgorici", navodeći da je to "isplanirala i orkestrirala Srbija".
Ministarstvo pravde: Izmena zakona o izvršenju i obezbeđenju na prvom zasedanju Skupštine
05.09.2025.•
1
Ministarstvo pravde saopštilo je da očekuje da će se na prvom zasedanju Skupštine Srbije naći predložene dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Protesti danas širom Srbije: Evo u kojim gradovima se okupljaju studenti i građani
05.09.2025.•
2
Na poziv studenata i zborova građana večeras će biti održani protesti u Novom Sadu, Kragujevcu, Prijepolju, Leskovcu ...
Učenicima sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom u nastavi će pomagati 11 robota
05.09.2025.•
4
Ministarstvo prosvete dodelilo je novčana sredstva za nabavku 11 humanodinih robota školama koje su resursni centri inkluzivnog obrazovanja u Srbiji.
Preminula Jelica Kurjak - bivša ambasadorka Srbije u Rusiji
05.09.2025.•
0
U Beogradu je posle kraće bolesti preminula nekadašnja ambasadorka Srbije u Rusiji Jelica Kurjak (73), saopštila je porodica.
U Nišu razrešeni članovi svih 26 školskih odbora: "Svako ko nije podoban, biva otpušten ili smenjen"
05.09.2025.•
1
Članovi svih 26 školskih odbora razrešeni su u Nišu i umesto njih su imenovani novi, zbog čega je opozicija u tom gradu negodovala.
Komentari 4
Koja
Profesor
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar