Dačić traži hapšenje kosovskog policajca: Može li Srbija to da uradi na Kosovu?
Nakon incidenta u Severnoj Mitrovici kada je kosovski policajac Dilot Brahimi napao srpskog maturanta, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da je izdat nalog za njegovo hapšenje
Foto: Beta/AP
Ovakvo saopštenje bilo bi samo još jedno u nizu da se odnosi na bilo koji drugi deo teritorije Srbije. Međutim, pošto je reč o Kosovu i Metohiji, iako u Ustavu i dalje jasno piše da je sastavni deo Srbije, situacija na terenu i u praksi je nešto drugačija. U momentu kada su akcije nasilnog zatvaranja srpskih institucija na Kosovu ponovo zaživele, postavlja se pitanje da li MUP Srbije ima ikakvih stvarnih mogućnosti za hapšenje ili je u pitanju samo propagandna poruka.
Incident u Kosovskoj Mitrovici izazvao je niz reakcija i Beograda i Prištine. Razvoj sukoba vidi se na snimku objavljenom na društvenim mrežama kada je tokom tradicionalne šetnje srpskih maturanata jedan od gostiju iz obližnjeg kafića pokazivao rukama dvoglavog orla. Srpski maturanti su uzvratili na provokacije pokazujući tri prsta, i kako su neki od njih rekli za KoSSev, pokazivanjem srednjeg prsta. Nakon toga, reagovala je i Kosovska policija, a kako se vidi na snimku, jedan od policajaca je maturanta uhvatio za vrat i u više navrata na albanskom jeziku rekao da "provocira".
Dok ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja tvrdi da je u pitanju "policijsko upozorenje" a ne nasilje, Ivica Dačić najavljuje da će policajac Dilot Brahimi biti uhapšen, ali uz ograđivanje da će se to desiti "kada bude bio dostupan srpskoj policiji od danas pa nadalje, bez zastarevanja kad god to bude bilo moguće".
Da hapšenje na prostoru Kosova nije trenutna opcija kaže za Insajder i Marko Milenković iz nevladine organizacije "Nova društvena inicijativa".
"MUP nema neke ingerencije i nadležnosti koje može da ostvari ovde na terenu na Kosovu i Metohiji, tako da u ovom trenutku taj nalog mi više deluje kao neka politička poruka koja dolazi iz Beograda, a ne kao nešto što je u suštini izvodljivo na samom terenu. U prethodnom periodu smo imali nekoliko situacija sa sličnim reakcijama iz Beograda, gde nismo imali u suštini neke reakcije na terenu, jer znamo da trenutno Ministarstvo unutrašnjih poslova nema operativnih mogućnosti ovde", kaže Milenković.
On navodi da sam nalog i izjava ministra Dačića deluje kao politička poruka namenjena javnom mnjenju koja, kako kaže, nije izvodljiva u realnosti.
"Sarađivanje srpske i kosovske policije je skoro nemoguće. U suštini se dešavalo u prethodnom periodu, ali preko EULEX-a, preko zvanične misije Evropske unije ovde na terenu, ali to u nekim tehničkim i administrativnim slučajevima, ali ne u slučajevima hapšenja, tako da to u suštini nije moguće, pogotovo kada imamo fazu koja je bez adekvatnog dijaloga i bez konstruktivnog angažmana obe strane, a pre svega prištinske strane u prethodnom periodu", dodaje Milenković.
Jedina opcija za hapšenje, ističe on, bila bi ukoliko bi policajac bio priveden na administrativnom prelazu sa Srbijom, pa tako bude dostupan srpskim organima.
Da je i samo Ministarstvo bilo svesno svojih ograničenja, vidi se u delu saopštenja koji jasno naglašava da će lice biti uhapšeno "kada bude bio dostupan srpskoj policiji".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zaharova: Bez odgovarajuće reakcije Beograda na antiruske ispade ukrajinskog političara u Srbiji
11.07.2026.•
0
Konferencija u Beogradu, na kojoj je učestvovao predsednik Vrhovne rade Ukrajine Ruslan Stefančuk, pretvorena je u još jednu antirusku političku predstavu kijevskog režima, izjavila je Marija Zaharova.
Koliko je Srbija daleko od "gruzijskog scenarija": "Režim se ne usuđuje da kaže da odustaje od EU puta"
11.07.2026.•
0
Srbija ne ide ka gruzijskom scenariju, ali je bliža Gruziji nego Moldaviji i Crnoj Gori, smatraju sagovornici Danasa.
Čekanje na granicama do sat vremena
11.07.2026.•
0
Putnički automobili na graničnom prelazu Preševo sa Makedonijom na izlazu iz Srbije zadržavaju se oko sat vremena, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije.
U Srbiji godišnje bez vozačke dozvole ostane između 1.800 i 2.000 vozača
11.07.2026.•
0
Agencija za bezbednost saobraćaja saopštila je da svake godine između 1.800 i 2.000 vozača u Srbiji ostane bez dozvole, nakon čega se prijavljuju na seminar te agencije kako bi je vratili.
Zapalio se automobil na parkingu beogradskog aerodroma
11.07.2026.•
0
Na parkingu Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu danas oko 16 sati zapalio se automobil, nezvanično je potvrđeno agenciji Beta u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP).
Napad na Vladimira Arsenijevića: "Izraz zlokobne atmosfere u društvu"
11.07.2026.•
1
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević osudio je napad na književnika Vladimira Arsenijevića, izrazivši očekivanje da će nadležni preduzeti sve mere kako bi odgovorni bili procesuirani u skladu sa zakonom.
Sa tržišta u Srbiji povučeno gotovo 25.000 elektronskih cigareta
11.07.2026.•
3
Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede sprovela je vanredni inspekcijski nadzor u prometu elektronskih cigareta i srodnih proizvoda.
Sektor za vanredne situacije apeluje: Ne ložite vatru u prirodi, rizik od požara je veliki
11.07.2026.•
1
Sektor za vanredne situacije MUP apeluje na građane da ne spaljuju travu i nisko rastinje i ne lože vatru u šumama i na njihovim obodima, jer jedan trenutak nepažnje može da ugrozi živote, kuće i prirodu.
Uklonjeno zapaljeno vozilo sa autoputa Miloš Veliki, normalizovan saobraćaj
11.07.2026.•
0
Saobraćaj na autoputu "Miloš Veliki" normalizovan je nakon što je iz zaustavne trake uklonjen putnički automobil koji se ranije zapalio na deonici između Gornjeg Milanovca i Ljiga, u smeru ka Beogradu.
Četvoro kandidata koji su ranije podneli ostavke odlučili da uđu u članstvo Saveta REM-a
11.07.2026.•
10
Četvoro izabranih članova Saveta REM koji su ranije podneli ostavke na te funkcije, saopštili su da su nakon usvajanja autentičnog tumačenja Zakona o elektronskim medijima odlučili da preuzmu učešće u radu tog tela.
Državljanin Turske vozio mercedes brzinom 203 kilometra na sat
11.07.2026.•
0
Državljanin Turske uhapšen je na autoputu "Prijateljstvo" jer je vozio automobil brzinom od 203 kilometra na sat, 83 kilometra više od dozvoljenog, saopštila je danas policija Severne Makedonije.
Vučić o presudi patrijarhu Porfiriju: Doneće mu oreol žrtve i mučenika, osuđen za nešto što nikad nije uradio
11.07.2026.•
24
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da je poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije u Sloveniji osuđen "zbog nečeg što nikad nije uradio".
TV Hepi označila AI voditelje u vestima posle kritika UNS-a
11.07.2026.•
8
Udruženje novinara Srbije saopštilo je da je, nakon njihovog pisanja i javne polemike koju je izazvalo neoznačavanje spikera kreiranih veštačkom inteligencijom (AI), televizija Hepi sada u vestima takvu praksu promenila.
Vučić: Danas odajemo pijetet bošnjačkim žrtvama u Srebrenici
11.07.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je rekao da je "uvek vreme kada treba da pokažemo pijetet prema bošnjačkim žrtvama u Srebrenici", da to čini i ovog puta i "uvek ćemo da činimo".
Letovi Er Srbije za Šangaj i Guangdžou odloženi zbog tajfuna u Kini
11.07.2026.•
1
Aviokompanija "Er Srbija" saopštila je da je primorana da odloži današnje letove između Beograda i Šangaja usled najavljenog snažnog tajfuna "Bavi" u Kini.
Vučić: Hakeri pokušali da obore sajt "Ko si, bre, ti", više od 400 prijava u prvih 24 sata
11.07.2026.•
40
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je novoosnovani portal za pritužbe građana "Ko si, bre, ti" u prva 24 sata rada zabeležio nezapamćeno interesovanje.
VIDEO: Pisac Vladimir Arsenijević pretučen u Beogradu, otkazan skup povodom godišnjice Srebrenice
11.07.2026.•
32
Pisac i programski direktor festivala "Krokodil" Vladimir Arsenijević potvrdio je za N1 da je pretučen danas, ispod Brankovog mosta u Beogradu, kada ga je napala grupa huligana.
Inicijativa mladih postavila instalaciju "Cvet koji ostaje" u Beogradu povodom godišnjice Srebrenice
11.07.2026.•
4
Inicijativa mladih za ljudska prava saopštila je danas da su njeni aktivisti i aktivistkinje "ugradili 11 srebreničkih cvetova kao vid memorijala u Srebreničkoj ulici u Beogradu, pod nazivom 'Cvet koji ostaje'.
Komentari 44
Zika zivac
Opažanje
To su činjenice koje su jedino bitne, a doći će vreme kada će se hapsiti na AP KiM.
A za sada ovoga će sigurno uhapsiti ako kroči na tlo centralne Srbije ili na tlo neke države od preko 100 koje ne priznaju Kosovo. nije više siguran
Сеновић
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar