Litijum iz Srbije, grafit iz Ukrajine: Spisak rudnog bogatstva u prioritetima Evropske komisije
Evropska komisija odabrala je 13 projekata koji se sprovode van Evropske unije i proglasila ih projektima od strateškog značaja, a među njima je i litijum iz Srbije.
Foto: Pixabay (ilustracija)
U Srbiji je najviše pažnje izazvalo to što se na ovoj listi nalazi i projekat "Jadar", koji u Srbiji planira da sprovede kompanija Rio Tinto. Takođe, tu su i projekti u Ukrajini, Kanadi, Kazahstanu…
Strateški projekti koje je odabrala Evropska komisija će, kako se navodi, "diverzifikovati izvore snabdevanja EU i povećati ekonomsku sigurnost".
Prethodno je, u martu ove godine, EK odabrala 47 strateških projekata u Evropskoj uniji.
Među 13 strateških projekata van zemalja EU, sedam se nalazi u Kanadi, Grenlandu, Kazahstanu, Norveškoj, Srbiji, Ukrajini i Zambiji, sa kojima EU ima strateško partnerstvo u oblasti vrednosnih lanaca sirovina. Dva projekta se nalaze u prekomorskoj zemlji ili teritoriji – Grenlandu i Novoj Kaledoniji, a preostali se nalaze u Brazilu, Madagaskaru, Malaviju, Južnoj Africi i Ujedinjenom Kraljevstvu, piše Nova ekonomija.
Ukrajina - grafit
Prvi na listi strateških projekata je Balahivka nalazište grafita u Ukrajini. U pitanju je tekući projekat kojim rukovodi firma "Pobužžia develompent" iz Kijeva. Cilj projekta je da doprinese snabdevanju grafitom za baterije.
Inače, Ukrajina poseduje jedno od najvećih svetskih nalazišta grafita. Kako se navodi na zvaničnom sajtu, ukupne rezerve u ovom nalazištu iznose oko 185 miliona tona rude. Ipak, ovaj projekat naišao je na neodobravanje dela javnosti. Naime, lokalna zajednica bila je nezadovoljna činjenicom da nisu bili konsultovani pre početka projekta, kao i potencijalnim ekološkim rizicima.
Nova Kaledonija - nikl
Naredni projekat je KaledoNi, projekat prerade nikla u Novoj Kaledoniji, francuskoj prekomorskoj teritoriji u Južnom Pacifiku. Projektom upravlja rudarska kompanija "Sosijete l’ Nikel". Cilj ovog projekta je takođe snabdevanje za baterije.
Nikl igra ključnu ulogu u ekonomiji Nove Kaledonije, koja poseduje između 20 i 30 odsto svetskih rezervi ovog metala. Međutim, njegova eksploatacija ima značajan uticaj na životnu sredinu. Rudarske aktivnosti dovode do erozije tla, zagađenja voda i slično.
Norveška i Grenland - grafit
Naredni projekat ponovo se odnosi na grafit. U pitanju je projekat "Norgraf a/s” i “Grenland Grafit a/s". To je tekući projekat koji se realizuje u Norveškoj i na Grenlandu, a koji se bazira na preradi grafita. Projektom rukovodi londonska kompanija "Grin rok".
Kao i svi dosad, i ovaj projekat za cilj ima doprinos snabdevanju za baterije.
Inače, na Grenlandu se rudari još od 18. veka. Pored grafita, rudare se i zlato, srebro, olovo, mermer, bakar i cink.
Kanada - nikl
Na četvrom mestu je još jedan projekat rudarenja nikla. U pitanju je tekući projekat Dumont, koji se realizuje u Kanadi. Njime upravlja kanadska kompanija "Magneto Investments Limited Partneršip", a cilj je da doprinese snabdevanju niklom za baterije i kobaltom.
Kanda je, inače, jedna od najbogatijih država sveta, što se tiče kritičnih minerala. Kanada poseduje 34 kritična minerala, a pored nikla, tu su i kobalt, grafit, litijum…
Prema zvaničnim podacima, Kanada je u 2023. godini izvezla mineralne resurse u vrednosti od 29,8 milijardi dolara, i to samo u SAD.
Srbija - litijum
Projekat Jadar sledeći je na listi strateških projekata. Projekat iskopavanja litijuma u dolini reke Jadar kod Loznice realizovaće, ukoliko vlast to odobri, Rio Tinto preko ćerke firme Rio Sava.
Plan ovog rudarskog giganta da u blizini Loznice otvori rudnik litijuma i bora naišao je na veliko protivljenje šire javnosti. Potencijalni rudnik pokrenuo je u 2021. i 2022. godini dotad najveće ekološke proteste, koji su rezultirali odlukom tadašnje Vlade da ukine Uredbu o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom "Rio Tinto". Ipak, Ustavni sud je, u julu 2024, tu odluku Vlade ocenio kao neustavnu, te je projekat Jadar ponovo “vraćen u život”. Međutim, vlast tek treba da odobri sprovođenje ovog projekta.
Stručna javnost takođe je u više navrata isticala pogubne efekte koje bi rudarenje litijuma moglo da ima na vazduh, vodu i zemljište u okolini Loznice.
Zambija - kobalt
Naredni projekat je Kobaloni enerdži Zambija, koji je fokusiran na preradu kobalta u ovoj afričkoj državi. Istoimena kompanija koja upravlja projektom osnovana je nedavno – 2021. godine. Planirano je da se godišnje proizvodi 6.000 tona kobalt sulfata, što je dovoljno za baterije oko milion električnih vozila.
Ovo je još jedan projekat koji je izazvao podeljena mišljenja lokalnog stanovništva. Naime, građani su izrazili zabrinutost zbog ograničenih informacija, ali i potencijalnog zagađenja životne sredine.
Madagaskar - grafit
Sledeći je još jedan projekat rudarenja grafita. U pitanju je projekat rudnika grafita Maniri sa Madagaskara, koji vodi Evion grupa iz Australije.
Madagaskar je inače jedan od vodećih svetskih proizvođača grafita. Tako je u 2022. godini proizvodnja grafita dostigla 110.000 tona.
Norveška - bakar
Potom, sledi projekat Nusir. U pitanu je projekat rudarenja bakra u Norveškoj. Projektom rukovodi Nusir ASA, ćerka firma kompanije Blu mun metals iz Kanade.
Ovaj projekat jeadn je od najkontroverznijih u Skandinaviji. Pre svega, odlaganje rudarskog otpada u Repardfjord, zaštićeni fjord poznat po populaciji atlantskog lososa, moglo bi da uništi morski ekosistem i ima negativan uticaj na lokalno ribarstvo.
Pored toga, rudnik se nalazi na zemljištu koje tradicionalno koristi autohtoni narod Sami za ispašu irvasa. Sami parlament i lokalni stočari izrazili su zabrinutost da će rudarske aktivnosti uništiti staništa irvasa i narušiti njihov tradicionalni način života. Upravo zbog toga se kompanija Aurubis, jedan od najvećih evropskih prerađivača bakra, povukla iz preliminarnog sporazuma sa firmom Nusir ASA 2021. godine, navodeći kao razloge zabrinutost zbog uticaja na prava autohtonih naroda i životnu sredinu.
Brazil - nikl i kobalt
Naredni projekat od strateškog značaja za EU realizuje se u Brazilu. Reč je o projektu ponovnog pokretanja prerade nikla i kobalta Sao Migel Paulista.
Kako se navodi na sajtu kompanije koja realizuje projekat, Jervois Brazil Metalurgija, planirana je godišnja proizvodnja od 10.000 tona nikla i 2.000 tona kobalta u prvoj fazi, uz mogućnost proširenja na prethodni kapacitet od 25.000 tona nikla godišnje.
Kazahstan - grafit
Naredni je projekat Saritogan u Kazahstanu, koji se ponovo odnosi na grafit.
Projekat kontroliše firma Saritogan grafit limited, inače registrovana u Australiji.
U januaru 2025. godine, Ministarstvo industrije i građevinarstva Kazahstana dodelilo je ovoj kompaniji dozvolu na 25 godina, sa mogućnošću produženja za dodatnih 20 godina. Dozvola obuhvata površinu od 8,88 kvadratnih kilometara.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) investirala je u avgustu 2024. godine 3,3 miliona dolara u projekat, preuzimajući 17,36 odsto udela u kompanij.
Malavi - retki minerali
Potom, na listi strateških projekata našao se i projekat "Songve Hil retki minerali", baziran na eksploataciji retkih minerala poput neodimijuma, terbijuma, praseodimijuma i disprosijuma u Malaviju. Projekat je u vlasništvu kanadske istraživačko-razvojne kompanije Mkango Resources, preko njene podružnice Lancaster Exploration. Tri faze istražnog bušenja sprovedene su na lokalitetu 2011, 2012. i 2018. godine.
U januaru 2023. Agencija za zaštitu životne sredine Malavija odobrila je Procenu uticaja na životnu sredinu, društvo i zdravlje za projekat. Ovo odobrenje bilo je ključni uslov da bi Mkango dobio dozvolu za rudarenje. Očekivano je da, počevši od ove godine, kompanija proizvodi prečišćeni mešani koncetrat retkih zemnih karbonata – i tako u narednih 18 godina. Inače, ti minerali koristiće se za proizvodnju magneta u automobilskoj industriji.
Velika Britanija - volfram
Pretposlednji projekat na listi strateških je Volfram Vest, projekat rudarenja volframa u Velikoj Britaniji. Ovaj metal inače se koristi u najrazličitijim industrijama, prvenstveno zbog velike tvrdoće i najviše tačke topljenja od svih metala – čak 3.422 stepena Celzijusa.
Projekat se zapravo odnosi na ponovno pokretanje rudnika Hemerdon u Devonu, koji sadrži jednu od najvećih svetskih rezervi volframa. Do toga je došlo nakon što je britanska vlada 2022. objavila Strategiju za kritične minerale, a ovaj projekat za cilj ima smanjenje zavisnosti od uvoza, posebno iz Kine.
Ovaj projekat se, ipak, suočio sa brojnim kontroverzama. Pre svega, kompanija je planirala da poveća broj dnevnih vožnji teških kamiona sa 50 na 300 zbog transporta, ali je ovaj plan naišao na protivljenje lokalnog stanovništva i zvaničnika. Kompanija je potom smanjila predlog na 200 vožnji dnevno i ograničila radno vreme kamiona. Naravno, stanovništvo je zabrinuto da bi otvaranje rudnika moglo da ima negativne posledice po njihovo zdravlje.
Južnoafrička Republika - retki elementi za magnete i mangan
Zandkopsdrift je tekući projekat eksploatacije u Južnoafričkoj Republici. Projekat ima za cilj da doprinese snabdevanju retkim zemnim elementima za magnete i manganom, koji se koristi za proizvodnju baterija. Projekat sprovodi kompanija Frontijer retki minerali, registrovana u Luksemburgu.
Inače, južnokorejska državna kompanija Korea Resources Corporation invesitrao je 23,8 miliona dolara i tako stekla 10 odsto udela u projektu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BIRODI: Uvesti izbornu forenziku i zakonski sprečiti imenovanje lista po predsedniku Republike
06.05.2026.•
2
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ukazuje na potrebu za uspostavljanjem forenzičke analize izbornog procesa, kao mehanizam koji bi doprineo jačanju poverenja u izborne rezultate i unapređenju izbornog integriteta.
Uhapšen na beogradskom aerodromu: Navodno planirao blokadu auto-puta i TENT-a
06.05.2026.•
2
L. M. uhapšen je na beogradskom aerodromu zbog sumnje da je planirao blokadu auto-puta i Termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu.
U julu biće u novembru, pa tako već godinu dana: Šta Vučić dobija licitiranjem datumima izbora
06.05.2026.•
32
U julu biće u novembru. I tako već godinu dana - od meseca do meseca, od praznika do praznika, od Đurđevdana do Vidovdana. Bez jasnog datuma ili makar preciznijeg perioda u kojem bi građani mogli ponovo na birališta.
Prolećna suša nezapamćena u Srbiji, ugrožava sve useve, pao i nivo podzemnih voda
06.05.2026.•
8
Nedostatak vlage u zemlji zbog slabih kiša proteklih meseci ugrožava ne samo prolećne useve, već i pšenicu koja je jesenas zasejana, rekli su poljoprivrednici od Subotice do centralne Srbije.
Leskovac dobija spomenik kralju Milanu Obrenoviću, koštaće više od 340.000 evra
06.05.2026.•
1
Kralj Milan Obrenović mogao bi uskoro da dobije spomenik u Leskovcu, u centralnom gradskom parku, pošto je Gradska uprava raspisala tender za njegovo idejno rešenje, izradu i postavljanje.
Vučić sa Bocan-Harčenkom: Za Srbiju od ključnog značaja stabilno snabdevanje energentima, pre svega gasom
06.05.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom.
Udruženje tužilaca neće učestvovati u javnim slušanjima o izmenama Mrdićevih zakona
06.05.2026.•
0
Udruženje tužilaca Srbije saopštilo je da neće učestvovati u javnim slušanjima o izmenama seta pravosudnih zakona, navodeći da tom procesu nije prethodilo utvrđivanje konačnog teksta predloga zakona.
Električna vozila i praksa majstora u Srbiji: Koji su najčešći kvarovi i najskuplje popravke
06.05.2026.•
7
Zbog turbulencije oko cena naftnih derivata, sve više vozača u svetu opredeljuje se za kupovinu električnih vozila. Taj trend, beleži i Srbija. Ključna nedoumica i dalje je to koliko je ova investicija isplativa.
Kasne turistički vaučeri za odmor u Srbiji
06.05.2026.•
0
Za dodelu turističkih vaučera za odmor u Srbiji ove godine budžetom je predviđeno 300 miliona dinara, što odgovara kvoti od 30.000 vaučera pojedinačne vrednosti od 10.000 dinara.
Uhapšen za ubistvo mladića u Beogradu
06.05.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je M. V. (19) zbog teškog ubistva.
Dačić odgovorio Vučiću: Bez SPS se ne može, stabilni smo i neizbežni
06.05.2026.•
32
Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić rekao je da je ta stranka stabilna i politički nezaobilazna, bez koje se ne može praviti ozbiljna politička struktura u državi.
Ekonomista Šuković: Korupcija u Srbiji zahvatila sve delove društva, ovo je zarobljena država
06.05.2026.•
19
Srbija je zemlja u kojoj je korupcija zahvatila sve delove društva i po definiciji Svetske banke je zarobljena država, gde institucije ne rade u interesu građana već pojedinaca iz politike ili kriminala.
Turska i Kosovo potpisali sporazum o vojno-finansijskoj saradnji
06.05.2026.•
5
Turska i Kosovo potpisali su sporazum o vojno-finansijskoj saradnji.
Stručnjak za Balkan: Autokrate poput Vučića računaju na pasivnost građana
06.05.2026.•
7
U zemljama sa autokratskom vlašću, poput Srbije, uspeh građanskog protesta svakako zavisi od masovnosti, ali da prava opasnost za režim preti kada protesti zahvate i one grupe koje obično podržavaju vlast.
VIDEO: Četiri osobe poginule u teškoj nesreći na putu Novi Pazar - Raška
06.05.2026.•
1
Četiri osobe su poginule, a dve teško povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila na magistralnom putu Novi Pazar - Raška.
Pastor: Saradnju sa Peterom Mađarom počinjemo od nule, biće potrebni meseci da se izgradi poverenje
06.05.2026.•
16
Predsednik SVM Balint Pastor izjavio je da je ta stranka tokom više od 30 godina postojanja sarađivala, u određenoj meri i na različite načine, sa svakom mađarskom vladom.
Vučić: To što držim SPS u Vladi - to ja njima činim, a kad ode Dačić, o prelasku cenzusa mogu da sanjaju
06.05.2026.•
48
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je i bivši predsednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kazao je da u toj partiji ima više osoba koje vidi kao naslednike njegove vizije, kao i da ih sprema za to.
Vučić: Komandant obučavao policajce da "pređu na drugu stranu" 15. marta
05.05.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da država poseduje snimak policijskog komandanta koji je, navodno, "obučavao svoje policajce kako da pređu na drugo stranu" za vreme protestea 15. marta prošle godine.
Vučić ponovo odlaže odluku o izborima, najavljuje portal za prijavu bahatih funkcionera
05.05.2026.•
34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da će odluka o izborima biti doneta za desetak dana, iako je prethodno govorio da će se znati za Đurđevdan ili koji dan kasnije.
VIDEO: Studenti najavili skup na Slaviji 23. maja
05.05.2026.•
20
Studenti u blokadi najavili su skup 23. maja, na Trgu Slavija, u Beogradu.
Komentari 10
Studenti
XzX
Penzionerka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar