Dačić o zvučnom topu: Legalno je nabavljen, blokirali smo "mod" za neprijatne tonove
Ministar policije Ivica Dačić tvrdi da "neprijatni tonovi" nisu mogli biti pušteni iz zvučnog topa 15. marta, jer je taj mod u Srbiji, kako kaže, "zablokiran".
"Takozvani 'zvučni top' nije iskorišćen protiv građana u Beogradu 15. marta, a taj 'mod' koji na uređaju ima srpska policija je blokiran", izjavio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić na sednici Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, gde je predstavio rad resornog ministarstva od januara do marta ove godine.
Dačić je ponovo rekao da je policija pre više godina kupila određene uređaje za zvučno obaveštavanje, a da je upravo obaveštavanje građana jedina namena zbog kojih su kupljeni.
"Ona može imati drugi mod, ako se demonstranti ne raziđu mogu da se puste neprijatni tonovi koji mogu da utiču na demonstrante. Ja sam i tada rekao da ti uređaji nikada nisu korišćeni i to je tačno", dodao je Dačić.
Ministar je dodao da su ti uređaji nabavljeni legalno i da je u Srbiji "drugi mod zablokiran" i da ne može da se koristi, piše Vreme.
"Ali, nije korišćen ni ovaj prvi, to je nasnimljena poruka da se ljudi raziđu. I to je i pripremljeno za ovaj događaj koji je bio 15. marta, ako dođe do drastičnog narušavanja javnog reda i mira", rekao je Dačić.
On je zatim pustio dva snimka: prvo snimak poruke upozorenja građana da prestanu sa narušavanjem javnog reda i mira, inače će policija biti prinuđena da reaguje, a zatim i zvuk za koji je rekao da je zablokirani "neprijatni ton".
"Želim apsolutno da kažem, svi naši predstavnici su bili u policiji i tužilaštvu i pod punom odgovornošću potpisali da ti zvučni efekti kod nas nisu dozvoljeni i nisu u skladu sa zakonom", rekao je Dačić i dodao da tužilac može da vidi i čuje, jer policija nije 'rekla-kazala', već se "u policiji sve snima i postoji komandno-operativni centar koji je rukovodio aktivnostima i 15. marta".
On je dodao da niko sa terena nije rekao da je došlo do zvučnog udara, da tog snimka nema u komandno-operativnom centru, da su ti snimci poverljivi, ali da tužilaštvo može da ih dobije, a da on lično nema ništa protiv da to čuju svi
Kako je rekao, u Srbiji se ne koriste mnoge stvari, kao što je ispaljivanje suzavca iz drona, pištolj za vezivanje, elektrošoker i "sve ostalo".
Earshot izveštaj o 15. martu: Vrlo verovatno da su građani bili izloženi napadu akustičnog oružja
Istraga Earshota zaključuje da je vrlo verovatno da su građani 15. marta na velikom studentskom protestu u Beogradu, bili izloženi napadu upotrebom usmerenog akustičnog oružja.
"I onda, iz potpune tišine, čuo sam taj zvuk". (Svedok 05)
Nakon navodnog zvučnog napada na učesnike protesta koji su 15. marta 2025. u Beogradu, Srbija, odavali poštu u tišini, organizacija Earshot je uradila sveobuhvatnu analizu audio zapisa sa 19 video-snimaka, obavila 15 detaljnih intervjua sa svedocima koji su se nalazili duž Ulice kralja Milana i obradila više od 3.000 pisanih izjava prisutnih.
Nalazi ove istrage zaključuju da je vrlo verovatno da su građani bili izloženi napadu upotrebom usmerenog akustičnog oružja.
Kako se navodi, svih 15 ispitanika dosledno su prepoznali tri ista zvuka iz biblioteke sa više od 26 audio uzoraka.
Još 1.907 pisanih izjava opisuje zvuke koji se podudaraju sa ta tri. Kao potvrdu tog izuzetnog stepena saglasnosti, Earshot je rekonstruisao približan zvuk korišćenog oružja i objavio ga na svom sajtu i društvenim mrežama.
Izveštaj se završava istragom mogućnosti da je korišćeno dugometno akustično sredstvo (Long-Range Acoustic Device, LRAD), sa posebnim osvrtom na model 450XL, za koji je poznato da je u posedu srpske policije i da se te večeri nalazilo na licu mesta.
Dok FSB u svom izveštaju tvrdi da "pomerenje mase nije moguće uz kratkotrajnu upotrebu specijalnog uređaja", nalazi Earshota jasno pokazuju suprotno, kada se uporede sa tehničkim mogućnostima LRAD 450XL iz njegovog korisničkog uputstva.
Earshot nudi i objašnjenje zašto se zvuk ovog uređaja ne pojavljuje jasno na video-snimcima: izostanak zvuka zapravo može ukazivati - a ne osporiti - da je korišćen LRAD, s obzirom na jedinstveni, patentirani način na koji emituje zvuk iz svoje zvučničke mreže.
Ovaj zaključak opovrgava tvrdnje iz izveštaja Federalne službe bezbednosti (FSB) Ruske Federacije i srpskih vlasti, u kojima se navodi da su komešanja bila uzrokovana upotrebom pirotehničkih i zapaljivih sredstava, kao i ostalih tvrdnji koje impliciraju da je reakcija okupljenih bila samo odgovor na zvuk koji je proizvela sama masa.
Ceo tekst nalazi se OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO Troje mladih poginulo u saobraćajnim nesrećama u Surčinu i Banji Koviljači, MUP uputio apel
05.07.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova skreće pažnju da su se rano jutros u Surčinu i Banji Koviljači dogodile dve teške saobraćajne nesreće u kojima su poginule tri mlade osobe.
Pomoćnik ministra izneo procenu: Više od 2,5 miliona domaćinstava uštedeće na lekovima
05.07.2026.•
1
Pomoćnik ministra zdravlja Nebojša Tasić rekao je da će više od dva i po miliona domaćinstava moći značajno da uštede zbog odluke vlasti da određene lekove nabavljaju po nižim cenama.
Srbija preusmerila Republici Srpskoj 10 miliona evra za gradnju auto-puta
05.07.2026.•
6
Ministarstvo finansija Srbije preusmerilo je iz tekuće budžetske rezerve 1,17 milijardi dinara (oko 9,95 milona evra) za izgradnju auto-puta Rača-Bijeljin, objavljeno je u Službenom glasniku.
Evropski parlament u utorak o Srbiji: Ovo su teme o kojima će se raspravljati
05.07.2026.•
2
Evropski parlament raspravljaće 7. jula o Nacrtu rezolucije o napretku Srbije u procesu pristupanja EU, na osnovu izveštaja stalnog izvestioca za Srbiju Tonina Picule.
Brnabić: Srbi nisu "mali Rusi", Ukrajini smo dali 60 miliona evra pomoći
05.07.2026.•
13
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže za Euronews kako je Beograd podržavao Ukrajinu od početka rata i odbacuje tvrdnje da je proruski orijentisan.
Zvonka Veselinovića čuva aktivni snajperista SAJ-a
05.07.2026.•
9
Osim pripadnika Žandarmerije, biznismena Zvonka Veselinovića obezbeđuje i jedan aktivni pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), saznaje N1.
Prva grupa danskih zatvorenika dolazi 2027. da robija na Kosovu
05.07.2026.•
2
Prva grupa danskih zatvorenika stići će na Kosovo u aprilu 2027. godine, kako bi u kosovskim zatvorima odslužili kaznu, rekao je direktor Kosovske korektivne službe Ismailj Dibrani za kosovske medije.
U Srbiji do sada izrečeno 18 kazni doživotnih zatvora
05.07.2026.•
5
Od ukupno 18 teških zločina za koje je okrivljenima izrečena najteža kazna - doživotni zatvor, u čak 15 slučajeva žrtve su bile žene i devojčice, odnosno bivše devojke, emotivne partnerke i supruge počinilaca.
Panić: Novi pasoši po svim svetskim standardima, prelepi su
05.07.2026.•
13
Šefica Odseka za izdavanje putnih isprava PU Beograd Sanja Panić izjavila je da su novi obrasci srpskog pasoša, čije je izdavanje počelo od 1. jula, urađeni po svim svetskim standardima.
Vučićev režim počiva na pet stubova - evo kojih
05.07.2026.•
17
Uoči izbora koje je najavio za jesen, predsednik Srbije Aleksandar Vučić odredio je da se iz budžeta dele novci penzionerima, korisnicima socijalne pomoći, kao i svima kojima život i zdravlje zavisi od kupovine lekova.
Uhapšen "vračarac": Presreo čoveka u saobraćaju, pretio pištoljem, pa krvlju pisao po kolima
04.07.2026.•
7
Uhapšen je pripadnik "vračarskog klana" N.M. (31) iz Beograda, osumnjičen da je pištoljem pretio jednom muškarcu, saopštio je MUP.
AMSS: Automobili čekaju sat vremena na Gradini
04.07.2026.•
0
Automobili čekaju nešto više od sat vremena za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Gradina, dok su zadržavanja na Preševu i Horgošu oko pola sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučićev paket mera: "Služi za propagandu, a nakon izbora će se sve vratiti na staro"
04.07.2026.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nove mere – isplatu jednokratne pomoći i smanjenje troškova za lekove. Novi paket mera, prema njegovim rečima, koštaće državu više od 600 miliona evra.
Aleksić, Parandilović i Ćuta pozvali opoziciju na ujedinjenje
04.07.2026.•
34
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić ocenio je da je opština Medijana dokaz da se režim može pobediti i pod nepoštenim uslovima i ponovo pozvao sve opozicione aktere na ujedinjenje.
Sadler: Rukovodstvo ANN nije najavilo spajanje televizija N1 i Nova
04.07.2026.•
4
Rukovodstvo Adrija njuz netvorka, mreže u okviru koje posluju N1 i Nova S, nije ni usvojilo ni najavilo promene po kojima bi se spojio program te dve televizije, rekao je direktor za informativu ANN-a Brent Sadler.
Komentari 36
@ Novosađanka
Zz
Svetozar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar