Park na Slaviji nosiće ime po ubijenom dečaku Dušanu Jovanoviću
Skupština grada Beograda usvojila je inicijativu da park nedaleko od Trga Slavija, poznat pod nazivom "Mitićeva rupa" dobije ime dečaka Dušana Jovanovića.
Dušana su, kada je imao 13 godina, pripadnici neonacističkog "skinhead" pokreta pretukli nasmrt, samo zato što je bio Rom.
Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda pre više od dve godine ovu inicijativu podneli su Dušanova sestra, Duška Jovanović i nevladina organizacija A11.
Inicijativa je usvojena glasovima svih prisutnih odbornika.
Dušan Jovanović, koji je sa porodicom stanovao u Beogradskoj 35, ubijen je 18. oktobra 1997. godine kada je pošao u prodavnicu.
Njega su nasmrt, nedaleko odatle, pretukli pripadnici neonacističkog "skinhead" pokreta Ištvan Fendrik i Milan Čujić, koji su tada takođe bili maloletnici.
Čujić i Fendrik imali su po 17 godina kada su presudom, kojom je utvrđeno da je Dušanova pripadnost romskoj manjini bila njihov motiv da ga ubiju, osuđeni na po deset godina zatvora.
Upućeni su u Kazneno-popravni zavod za maloletnike, a 2004. godine su zbog dobrog vladanja pušteni na slobodu, posle šest godina zatvora.
Dušanova sestra Duška Jovanović danas živi u Švedskoj i svake godine dolazi u Beograd na obeležavanje godišnjice ubistva svog brata.
Kako je preneo portal Danas, ona je bila i danas u skupštinskoj sali i nosila je majicu sa likom svog ubijenog brata.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
CEPRIS se povukao iz javnih slušanja o Pravosudnoj akademiji
21.08.2026.•
0
Organizacija Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) saopštila je da se povlači iz javnih slušanja o predlogu Zakona o Pravosudnoj akademiji.
Funkcioneri SNS u 160 poseta širom Srbije za četiri i po meseca, dok se datum izbora još ne zna
21.08.2026.•
4
Ministri, poslanici i drugi funkcioneri Srpske napredne stranke (SNS) obavili su 160 poseta širom Srbije u protekla četiri i po meseca, iako zvanična kampanja za vanredne izbore još nije proglašena.
Dvojica palila motocikle u Beogradu
21.08.2026.•
2
Beogradska policija rasvetlila je paljenje više motocikala u Starom gradu u Beogradu.
Ministri saobraćaja o auto-putu od Pančeva do Temišvara: "Rumunija mnogo dalje otišla u realizaciji projekta"
21.08.2026.•
0
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević i rumunski ministar saobraćaja Radu-Dinel Miruc razgovarali su u Temišvaru o izgradnja autoputa Pančevo - Vršac - Vatin - Temišvar.
Evropska komisija: Srbija nije aktivirala Mehanizam civilne zaštite EU
21.08.2026.•
14
Srbija nije aktivirala Mehanizam civilne zaštite Evropske unije radi dobijanja međunarodne pomoći u gašenju požara, potvrđeno je za N1 u Evropskoj komisiji.
Maja Sever pismo ministra Bratine vlasniku Alpak kapitala ocenila kao apsolutno nerealno
21.08.2026.•
1
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever ocenila je kao apsolutno nerealno otvoreno pismo koje je ministar informisanja Srbije uputio vlasniku fonda Alpak kapital povodom kupovine medija Adrija njuz netvorka.
Leto ne popušta: Toplo bar do polovine septembra, značajnije zahlađenje sa kišom se ne nazire
21.08.2026.•
2
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da će toplo vreme potrajati najmanje do polovine septembra, dok se značajnije zahlađenje sa kišom za sada ne nazire.
Prijave za pomoć od 6.000 dinara kreću 7. septembra: Pogledajte ko treba da se prijavi
21.08.2026.•
27
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će prijava za novčanu pomoć od 6.000 dinara, na koju pravo imaju svi punoletni građani Srbije, početi 7. septembra preko sajta Uprave za trezor.
AMSS: Pravite pauze u vožnji i izbegavajte parkiranje na suvoj travi
21.08.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) ukazuje da se automobili češće kvare leti nego zimi a posebno pri visokim temperaturama.
Zašto je Srbija pomoć za požare tražila od Rusije, a ne od EU?
21.08.2026.•
40
To što je ruski državni avion preleteo Bugarsku na putu za Srbiju da pomogne gašenje požara, pokrenulo je u Sofiji pitanja o tome zašto se Beograd okrenuo Moskvi, a ne EU za pomoć.
OSMOSMERKA: Školarci poletarci
20.08.2026.•
2
Igra koja će vam pomoći da zagrejete male sive ćelije je spremna.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - novi pokušaj
20.08.2026.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Usvojeno: Verske zajednice mogu da se uključe u sve nivoe obrazovanja
20.08.2026.•
8
Vlada Srbije usvojila je Predlog izmena i dopuna Zakona o crkvama i verskim zajednicama, kojim se omogućava uključivanje crkava i verskih zajednica u sve nivoe obrazovanja i njihov ulazak u jedinstveni obrazovni sistem.
Ovo su rokovi za raspisivanje izbora: Krajnji rok je 10. septembar
20.08.2026.•
11
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će vanredni parlamentarni izbori biti održani 18. ili 25. oktobra, dok će tačan datum biti poznat u narednim danima.
Vučić: Izbori 18. ili 25. oktobra
20.08.2026.•
42
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će parlamentarni izbori biti 18. ili 25. oktobra.
Ko su konsultanti Aleksandra Vučića, a ko obučava studente?
20.08.2026.•
11
Aleksandar Vučić je poslednji koji bi trebalo da govori u negativnom kontekstu o tome da neko od političkih aktera u Srbiji dobija pomoć uoči izbora, ili biva obučavan i savetovan u inostranstvu, piše Danas.
Čekanje na granicama: Na Batrovcima i Horgošu 2 po sat vremena
20.08.2026.•
1
Putnički automobili na graničnim prelazima najduže čekaju na Batrovcima i Horgošu 2, gde im je za izlaz iz Srbije potrebno po jedan sat, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Komentari 1
Strašno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar