Politikolog Stojanović: Da Vučić može da pobedi na izborima, odavno bi bili raspisani
"Da Vučić može da pobedi na izborima, oni bi odavno bili održani", rekao je politikolog Boban Stojanović.
Foto: 021.rs (ilustracija)
On je dodao da stanje na univerzitetima nije vraćeno u normalne tokove.
Nastava, ispiti i kolokvijumi se u nekom obliku održavaju na svim fakultetima u Srbiji, a trenutno je u toku i polaganje prijemnih ispita za buduće brucoše.
Međutim, Stojanović to ne vidi kao znak potpune normalizacije visokoškolskog obrazovanja.
"Zaista, onlajn nastavu i polaganje ispita na sajmu, ili u nekim trećim ustanovama ne mogu da doživim kao da je nastava, ili bilo šta što ima veze sa univerzitetom normalizovano. Reći da je ova akademska godina uspešno prošla u tom smislu je, zaista po meni, jako, jako teška kvalifikacija. Da se nešto malo pomerilo, to mogu da kažem, ali to služi samo da se na neki način predstavi javnosti. To je ovaj deo oko visokog obrazovanja. Za srednje i osnovno obrazovanje tu, zaista, vidimo da je škola koliko-toliko uspešno završena", ocenio je Stojanović.
Danas se navršava 100 dana od formiranja Vlade koju predvodi Đuro Macut. Stojanović tim povodom ističe pozitivne pomake koje je ova Vlada ostvarila u tom periodu.
"Prvo je što Đuro Macut nije agresivan u svojim nastupima i, na primer, ne može apsolutno da se poredi sa Milošem Vučevićem, a posebno ne sa Anom Brnabić, odnosno svojim prethodnicima. Druga pozitivna stvar je što Đuru Macuta ne viđamo svaki dan na Pinku, Informeru, RTS-u i svim ostalim propagandnim televizijama, već, ako se ne varam, samo je dva puta govorio i to za Javni servis. Meni je to sasvim dovoljno, posebno u prvih sto dana, posebno jer nemate političkog iskustva, i reći ću, sa jedne strane, da je pozitivno. Pozitivno je i usvojeni Zakon o alimentacionom fondu, mislim da je tu veoma važno naglasiti, kao i pokušaj razgovora sa predstavnicima rektorata u svim univerzitetskim gradovima u Srbiji, a pre svega sa beogradskim, odnosno sa Vladanom Đokićem", istakao je on za Insajder.
Na pitanje da li će ova Vlada uspeti da završi sav posao koji je pred njom, ili će morati da se u nekom trenutku izabere nova, Stojanović smatra da to niko u ovom trenutku ne zna, pa čak ni sam predsednik.
"Meni je jako zanimljiva ta njihova argumentacija zašto ne može da bude izbora. Pa kažu: moramo da završavamo EXPO, pa država mora da bude stabilna. Podsetiću da smo mi nakon izbora 2022. i 2023. godine mesecima čekali na konačne rezultate izbora, a kad smo ih i dobijali, mesecima čekali na izbor premijera - Brnabić 2022. i Vučevića 2023. godine. Ja sam taj period vladavine u Srbiji okarakterisao kao uredbokratiju. Ja mislim da smo mi u dve godine, na primer, sigurno oko godinu i po dana bili suštinski bez Vlade u punom mandatu. I sad vi kažete - ne, ne, ne, zbog EXPO-a i zbog ne znam čega, mi nećemo po prvi put na izbore. To znači da po prvi put na tim izborima nije sigurna pobeda Srpske napredne stranke, čak i pod ovakvim izbornim uslovima", rekao je on.
Studenti u blokadi su 5. maja zatražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Prema rečima Stojanovića, studenti su spremni za izbore, pošto su svoju kampanju odradili u februaru, martu i aprilu.
"Oni su time promenili ovu zemlju. Ja sam tu tezu ispalio još u februaru ove godine, a kad govorim februar, mart i april, mislim na one šetnje i hodočašća kroz Srbiju. I ja ću reći samo jednu stvar. Miloš Vučević je podneo ostavku 28. januara. Ja sam ubeđen da je Aleksandar Vučić planirao da kroz mesec, dva, tri, jer je računao da studenti duže od toga neće izdržati, idemo na vanredne parlamentarne izbore i da on krizu završi kao što je završio 2023. godine parlamentarnim izborima, na kojima će protivnik biti etablirana opozicija. I ako tražimo, ajmo da se vratimo malo ipak unazad - zašto je Đuro Macut premijer? Zato što je Miloš Vučević tada podneo ostavku jer je Vučević hteo na izbore. Zašto ih on nije raspisao? Zato što mu Ipsos ni jednom nije doneo istraživanje koje pokazuje da su to izbori sa unapred poznatim pobednikom, kakve smo imali od 2012. godine. I to je, time završavam, najupečatljivija stvar. Mnogo se priča o istraživanjima javnog mnjenja prethodnih deset dana. Ipsos i Faktor plus ništa nisu objavili od novembra prošle godine. Meni je to sasvim dovoljan pokazatelj", ocenio je Stojanović.
Istraživanja koja su se pojavila u poslednjih nekoliko dana pokazuju da bi jedinstvena opoziciona lista koju predvode studenti imala prednost u odnosu na trenutnu vladajuću koaliciju. Stojanović veruje da je moguće da se ta prednost koju studenti imaju istopi, ali da je to veoma teško.
"Vlast kad jednom izgubi neke birače, oni se jako teško vraćaju vladajućim strankama. Ono što su studenti uradili od kraja novembra, početkom decembra, sa fokusom na februar, mart, april - takvu žrtvu koju su podneli. Blanko poverenje koje im daje ogroman broj ljudi. Vi u ovom momentu, što je najveća prednost između studenata i opozicije, vi, na primer, sad da kažete bilo kome: ja ću na nekim budućim izborima glasati za studente. Niko vas ne pita - a što? Ne morate nikome da objašnjavate. Svi znaju zašto – što su vam probudili emocije, nadu i veru da ćemo uskoro imati zemlju u kakvoj želimo da živimo. Tako da, može to da se promeni, ali mislim da će jako teško Aleksandar Vučić ponovo doći na taj nivo", kaže politikolog Boban Stojanović.
Stojanović dodaje da se sudbina Macutove vlade mogla naslutiti već u prvih deset dana, jer u tom periodu nije poručio da je došao da ispuni studentske zahteve, niti se osvrnuo na njihove inicijalne zahteve.
Međutim, dodaje da će ova vlada ostati upamćena i po otvaranju tunela na deonici puta Pakovraće–Požega uprkos nedovršenim radovima.
"Samo ću reći da je njegova vlada suspendovala uredbom onaj Pravilnik o bezbednosti tunela. To je jedna ozbiljna stvar o kojoj će morati da se priča i narednih godina i kada se bude otvarao bilo koji drugi tunel, ili izvođeni bilo kakvi infrastrukturni radovi, a siguran sam da Đuro Macut nije doneo odluku o tome, već je to stiglo iz kabineta predsednika države. U tom smislu, ja, kad sam bio ovde, sam tipovao da Đuro Macut ima neka tri puta: da postane Ana Brnabić 2.0, da postane Mirko Cvetković 2.0, dva premijera koja se nisu preterano mešala u svoj posao. S obzirom i to sam rekao u uvodu, da nije agresivan u nastupu, ja bih rekao da je on par ekselans primer Mirka Cvetkovića, odnosno predsednika vlade koji ipak zavisi od kabineta predsednika republike, ali pristojan čovek koji nije agresivan u komunikaciji i koji pokušava da razgovara sa različitim delovima društva", ocenjuje Stojanović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Za 14 godina u Srbiji 580.000 više umrlih nego rođenih
26.01.2026.•
0
Od 2012. do kraja 2025. godine Srbija je zbog negativnog prirodnog priraštaja ostala bez 579.953 stanovnika.
Bivši inspektor: "Šojići" preuzeli Upravu kriminalističke policije, posledice će biti pogubne
26.01.2026.•
0
Bivši inspektor Uprave kriminalstičke policije (UKP) Milan Dumanović izjavio je da aktuelna imenovanja rukovodećih ljudi u UKP mogu da imaju dugotrajnije pogubne posledice na bezbednosni sistem.
VIDEO: Dvojica stranih državljana isključena iz saobraćaja zbog nasilničke vožnje
26.01.2026.•
0
Saobraćajni policajci, koji kontrolišu saobraćaj presretačima, danas su, u kratkom vremenskom intervalu, isključili iz saobraćaja dvojicu stranih državljana zbog većih prekoračenja brzine.
Selaković za skrnavljenje spomenika optužio "studentkinje blokaderke"
26.01.2026.•
3
Ministar kulture Nikola Selaković tvrdi da su u skrnavljenju nekoliko spomenika u Beogradu učestvovale "studentkinje blokaderke, aktivne u strukturama nevladinih organizacija".
Egipatski radnici: Mesec dana bez pomaka, institucije i dalje ne reaguju na prijave zbog eksploatacije
26.01.2026.•
2
Neformalna grupa "Egipatski radnici" saopštila je da nadležne institucije ni gotovo mesec dana nakon podnošenja prijava nisu preduzele konkretne korake u vezi sa slučajevima eksploatacije ovih radnika.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo kod Sopota
26.01.2026.•
0
Beogradska policija uhapsila je A. D. (35), koji je osumnjičen za ubistvo.
Vlada osniva Koordinaciono telo za proces pristupanja Srbije EU
26.01.2026.•
3
Vlada Srbije usvojila je danas izmenjenu Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
EK o blokadama granica: Pratimo razvoj situacije
26.01.2026.•
1
Portparol Evropske komisije Markus Lamert izjavio je da sistem EES ne uvodi nova pravila u vezi sa boravkom u Šengenskoj zoni, već ima za cilj dosledniju primenu postojećih propisa i efikasnije otkrivanje nepravilnosti.
Produžen rok za isplatu povraćaja 50 odsto plaćene školarine
26.01.2026.•
0
Ministarstvo prosvete produžilo je rok za isplatu povraćaja 50 odsto plaćene školarine studentima, a poslednja isplata za školsku 2024/2025. godinu biće u petak, 30. januara, saopšteno je danas.
Vozio pijan, bez vozačke i za vreme zabrane, pa mu oduzeto vozilo
26.01.2026.•
5
Zaječarska policija je prilikom kontrole saobraćaja u okolini ovog grada zatekla 53-godišnjeg vozača "forda" koji je vozio bez vozačke dozvole, za vreme zabrane upravljanja vozilom i pod dejstvom alkohola.
Novi super radari ne mere samo prebrzu vožnju: Evo šta još "vide"
26.01.2026.•
1
Novi radari u saobraćaju će uz kontrolisanje brzine kretanja, meriti i upotrebu telefona, nekorišćenje sigurnosnog pojasa i vožnju neregistrovanog vozila.
Opet problemi sa računima za struju: EPS nekom šalje veće, a nekom manje - kome se žaliti?
26.01.2026.•
27
Decembarski računi za struju ponovo su neprijatno iznenadili pojedine potrošače.
VIDEO: Kamiondžije počele blokadu teretnih graničnih prelaza
26.01.2026.•
11
Prevoznici zemalja Zapadnog Balkana započeli su u podne blokade drumskog transporta na teretnim prelaza sa zemljama Šengena.
FOTO Vučić na prijemu za vaterpoliste: Nisam očekivao zlatnu medalju, hvala
26.01.2026.•
25
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Beogradu da nije očekivao da će vaterpolo reprezentacija Srbije osvojiti zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu i čestitao im za naporan trud i rad koji su uložili.
Mali: Sledeće godine probni letovi letećih taksija u Srbiji
26.01.2026.•
19
U Srbiji će naredne godine biti probni letovi letećih taksija, a u zavisnosti od regulative biće procenjeno kada će ti taksiji biti uvedeni u svakodnevnu upotrebu, rekao je ministar finansija Siniša Mali.
Vučić: Generalštab bio moja ideja, jedva čekam optužnicu protiv mene
26.01.2026.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je njegova uloga na jučerašnjoj sednici vlade bila da kaže šta ljudi misle, koji ne razumeju kad neki ministri odu na svetske destinacije, dok su problemi sa nevremenom.
Kanadska kompanija pronašla "obećavajuće" količine zlata u Bosni - a istražuje i u Srbiji
26.01.2026.•
2
Kanadska kompanija Terra Balcanica Resources pronašla je "obećavajuće" količine zlata i srebra u istočnoj Bosni, koje "otvaraju perspektive za dalje istraživanje i razvoj plemenitih metala".
Autoprevoznici u podne kamionima blokiraju teretne granične prelaze: Poznato koje tačno
26.01.2026.•
16
Prevoznici iz BiH, Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije danas u podne blokiraće teretne granične prelaze sa zemljama Evropske unije.
VIDEO "Vreme da se vera i stručnost vrate u obrazovanje": Studenti pozivaju na skup u Beogradu
26.01.2026.•
12
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu pozvali su građane i kolege na skup koji će se u utorak, 27. januara održati ispred zgrade Rektorata, uz poruku "Znanje je moć".
Leteći taksi u Srbiji: Skup PR vlasti ili racionalna investicija?
26.01.2026.•
36
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je Srbija prva zemlja u Evropi koja je potpisala sporazum sa američkom kompanijom "Archer Aviation" koja pravi električne leteće taksije.
Komentari 23
dacic
kao na utakmici, koferce sudiji i 3:0 za korumpirane
Srb
NE UTRALNI !?
Botovi,džaba se krijete, izdaje vas Ne pismenost!
Sara
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar