Nemački dnevnik: Brisel polako gubi strpljenje sa Vučićem

Posle teških uvreda na račun evroposlanika iz evropske Zelene partije, Brisel gubi strpljenje autoritarnim predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a evropska komesarka Marta Kos našla je jasne reči da mu odgovori.
Nemački dnevnik: Brisel polako gubi strpljenje sa Vučićem
Foto: 021.rs
Tako piše dnevnik Frankfurter rundšau (FR).
"Sa zakašnjenjem je i Evropska komisija primetila rastuću degradaciju uobičajenih normi ponašanja u najvećoj zemlji kandidatu za EU na Zapadnom Balkanu", piše FR.
Nemački dnevnik podseća da je Vučić poslanike evropskih Zelenih koji su boravili u Srbiji "zapenušano" nazvao "najgorim evropskim ološem" i zapretio gostima iz Evropskog parlamenta krivičnim progonom.
 
Uz ocenu da prozivanje evropskih poslanika svedoči o "vrlo upitnom razumevanju demokratije", evropska komesarka za proširenje Marta Kos je "moćnicima u Beogradu preko tvitera očitala bukvicu".
"Izgradite nezavisno pravosuđe koje će se efikasnije boriti protiv korupcije. Oslobodite medije i pobrinite se da mogu slobodno da izveštavaju. I sprovedite napokon izbornu reformu koja će obezbediti da samo volja građana odlučuje o većini u parlamentu", napisala je Kos, podseća FR.
 
"Takve jasne reči povodom autoritarnih tendencija u Beogradu do sada su se iz Evropske komisije jedva mogle čuti. Ali izgleda da sve više nestaje strpljenje Brisela sa problematičnim kandidatom koji balansira između Zapada i Istoka, posle zbližavanja srpskih vlastodržaca sa Kinom i Rusijom na vojnoj paradi u Pekingu", piše FR.
 
A poziv na uvođenje sankcija beogradskom rukovodstvu postaje sve glasniji, i to ne samo u Evropskom parlamentu i srpskoj opoziciji.
 
"Čak i u Evropskoj narodnoj partiji (EPP), alijansi evropskih demohrišćanskih partija, množe se glasovi da se prekinu veze pridruženog članstva sa Vučićem i njegovom rusofilskom Srpskom naprednom strankom (SNS)", piše FR.
 
List piše da je, suočen sa pretećim posledicama, i Vučić rekao da je verovatno bila greška da političare EU nazove ološem.
 
"'Predsednik države ne bi trebalo javno da koristi takve reči', rekao je Vučić koji ni inače nije nesklon da tako grubo vređa političke protivnike", piše dnevnik, dodajući da se Vučićeva samokritika ipak odnosila "samo na stil", jer je odmah dodao da "lično ima daleko gore mišljenje" o evroposlanicima koje je izvređao.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ex chapman

    11.09.2025 10:24
    zasticena podstanarka
    "vrlo postepeno, vec 20 godina" :D
    oni su ga i doveli na vlast da obavlja njihove prljave rabote
    i podrzavace ga dokle god im je koristan
    a onda ce ga pustiti niz vodu kao i sve druge diktatore koje su kroz istoriju podrzavali po svetu
  • pera

    11.09.2025 10:11
    ..
    Briljantna Marta bez dlake na jeziku. Rekla mu je: "Sudstvo treba da vam jos bolje radi i mediji da budu jos nezavisniji. Blago smo zabrinuti zbog preblagog napretka Srbije."
  • Citalac

    11.09.2025 09:04
    Ok znaci EU podrska Vucicu je sa 100 posto pala na 99%.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Momčilo Trajković tužio Anu Brnabić

Momčilo Trajković iz Srpskog nacionalnog veća Kosova tužio je predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić zbog povrede časti, jer je 30. juna na Pinku rekla da je "zaradio milione na prodaji srpske zemlje Albancima".