DRI: Višemilionska ulaganja u sisteme za navodnjavanje bez očekivanih rezultata

Iako je u periodu od 2021. do 2024. godine u sisteme za navodnjavanje u javnoj svojini uloženo više od 58 miliona evra, upravljanje ovom infrastrukturom i dalje nije efikasno.
DRI: Višemilionska ulaganja u sisteme za navodnjavanje bez očekivanih rezultata
Foto: 021.rs (ilustracija)
To se navodi u Izveštaju o reviziji svrsishodnosti poslovanja koji je sačinila Državna revizorska institucija.
 
U tom dokumentu se navodi i da je zbog kašnjenja u donošenju planskih dokumenata i nefunkcionalnosti pojedinih sistema, ostvarenje strateških ciljeva u oblasti navodnjavanja do 2034. godine - ozbiljno ugroženo.
Sistemi postoje - ali ne rade
 
Uprkos velikim ulaganjima, mnogi sistemi nisu pušteni u rad. Iako su fizički objekti poput brana, crpnih stanica i akumulacija završeni (npr. "Mali Iđoš", "Srbobran", "Jaseničke kapi"), oni još uvek ne funkcionišu u praksi. Razlozi uključuju loše fizičko stanje sistema, manjak tehničke dokumentacije i nepostojanje jasnih vlasničkih odnosa.
 
Na papiru, sistemi za navodnjavanje u javnoj svojini pokrivaju oko 105.000 hektara, što predstavlja manje od šest odsto zemljišta pogodnog za navodnjavanje u Srbiji. Međutim, zbog neodržavanja i nebrige vlasnika i korisnika, u praksi se navodnjava daleko manja površina.
I planovi postoje, ali rezultati izostaju
 
Prema Akcionom planu za sprovođenje Strategije upravljanja vodama, do 2023. godine planirano je navodnjavanje 160.000 hektara, ali je realizovano svega 30 odsto tog cilja. Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da se u 2024. godini navodnjava 48.668 hektara, što je tek nešto manje od 20 odsto ukupnog cilja predviđenog do 2034.
 
Pored toga, i ključni planski dokumenti kasne - među njima i Program navodnjavanja i odvodnjavanja do 2032. godine, koji uprkos doniranoj tehničkoj pomoći od 1,2 miliona evra, još uvek nije završen.
Nepotpuni podaci i institucionalna neusklađenost
 
Javna vodoprivredna preduzeća nemaju potpunu i pouzdanu evidenciju o infrastrukturi za navodnjavanje. Ključni elementi poput kanala i crpnih stanica nisu uneti u registar vodnih objekata, a mnogi sistemi nisu formalno preneti na upravljanje JVP "Srbijavode", zbog čega ostaju van upotrebe.
 
Evropski zaostatak
 
Srbija znatno zaostaje za evropskim standardima, navodi se u izveštaju DRI i dodaje da je u 2022. godini, samo dva odsto obradivog zemljišta bilo je pod sistemima za navodnjavanje. Najveći deo infrastrukture koncentrisan je u AP Vojvodini, posebno u Bačkoj i Banatu, gde postoje i najbolji prirodni uslovi za ovakve projekte.
 
Uprkos velikim ulaganjima i postojećem potencijalu, neefikasno upravljanje i institucionalni problemi ozbiljno koče razvoj sistema za navodnjavanje u Srbiji. Ako se trenutni trend nastavi, dostići ciljeve postavljene za 2034. godinu deluje sve manje verovatno - na štetu i poljoprivrede i održivog upravljanja vodnim resursima, zaključuje se u Izveštaju Državne revizorske institucije.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dacic

    19.09.2025 16:55
    struka zna zasto rezultati nisu ok

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Javna debata: "Srbija se odmiče od Evrope"

Srbija se sve više odmiče od Evrope zbog poteza njene vlasti, a za to je delom odgovorna i Evropska unija (EU), ocenili su u Beogradu učesnici javne debate o evrointegracijama Srbije.